Jump to content
halkis_13

αγορά ενός υπέροχου cabrio

Recommended Posts

καλησπέρα!!!χθές έκανα παραγγελία το ΕΟS 1.6 από την αντιπροσωπία της χαλκίδας μετά απο αρκετό ψάξιμο και στις αντιπροσωπίες της αθήνας..Μαύρο με μπορντώ δερμάτινο,σπορ καθίσματα,συναγερμό,διακοσμητικά αλουμινίου,σπορ ανάρτηση,αισθηρήρες Parking..Το αυτοκίνητο είναι εντυπωσιακό και καμία σχέση με τα άλλα κάμπριο της κατηγορίας του..το μόνο που με φοβίζει λίγο είναι η στεγανότητα αλλά και αυτό ξεπεράστηκε(σ'αυτο το θέμα θέλω λιγο βοήθεια σε θέμα συντήρησης από της παλιούς κατόχους EOS και πως θα το αντιμετωπίσω αν τύχει σ'εμένα) από την ομορφιά του αυτοκινήτου..η αναμονή (πιστεύω) με τα λεγόμενα του αντιπροσώπου είναι 4 μήνες!!!πιστεύω να τα πούμε σε κάποια συνάντηση...

Edited by halkis_13
Link to comment
Share on other sites

Καλοταξιδο και ανυπομονουμε να το δουμε ....

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Αγαπητέ φίλε

Καλοτάξιδο!

Ελπίζω να το έχεις σύντομα (το δικό μου έκανε σχεδόν 6 μήνες!).

Σε ότι αφορά την συντήρηση του αυτοκινήτου, θα δεις στο Manual να αναφέρει το ειδικό λιπαντικό G 052 172 A1 που είναι το μοναδικό υλικό κατάλληλο για την συντήρηση των τσιμουχών στην οροφή.

Το κόστος του είναι περίπου 42 ευρώ! Εγώ σκοπεύω να κάνω 2 συντηρήσεις της οροφής το χρόνο, οπότε 1 μπουκαλάκι φαίνεται να αρκεί.

Το συγκεκριμένο λιπαντικό εγγυάται την διατήρηση των τσιμουχών, την ομαλή λειτουργία την οροφής και ηλιοροφής ώστε να μην σκαλώνουν οι τσιμούχες μεταξύ τους και τέλος αποσβένει τους θορύβους της οροφής.

Από εκεί και πέρα, προσωπικά συνιστώ να πλένεις το αυτοκίνητο στο χέρι, μόνο με λάστιχο, όχι με πιεστικό και να χρησιμοποιείς σαμπουάν αυτοκινήτου απλό και όχι Wash & Wax! Τέλος, στην περίπτωση που το κερώσεις, προσπάθησε να αποφύγεις τις τσιμούχες.

Λέγεται ότι οι τσιμούχες της οροφής του EOS έχουν ειδική επίστρωση για την απόσβεση των αεροδυναμικών θορύβων, οπότε γι’ αυτό και απαιτείται ιδιαίτερη προσοχή στο τι χημικά θα έρθουν σε επαφή με αυτές και αντενδείκνυται η χρήση πιεστικού που μπορεί να προκαλέσει ζημιά σε αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο και με το καλο να το παραλαβεις!!

Ξεκινα το διαβασμα στο φορουμ ωστε με το που ερθει να εισαι ετοιμος!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Σας ευχαριστώ παιδιά για την υποδοχή σας..πιστεύω να τα πούμε από κοντά κάποια στιγμή..

Έχω “συναντήσει” ένα παλικάρι στο VWVortex. Υπάρχει μία πολύ μακρινή σκέψη για Πανελλήνια συγκέντρωση EOS! Αν και είναι πάρα πολύ δύσκολο… ποτέ δεν ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Διορθώθηκε ο τίτλος

πάλι κάλα που βοηθάτε και εσείς!!!!

λοιπον,ήθελα να μάθω πότε έχετε συνάντηση να σας γνωρίσω άμμεσα!!

φυσικά η πανελλήνια συνάντηση EOS θα ήταν ότι καλύτερο!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
καλοσωρησες φιλε μου στην παρεα των eos.αν και δεν με βλεπω να παραμενω και πολυ αν βλεπω να με περνανε κατι 1,4 tsi.

Έχεις + 150 kg. και + 10 Hp.

Πως το βλέπεις?

Κοίτα, όπως έχω ξαναπεί, πάντα θα υπάρχει κάτι πιο γρήγορο.

Απλά πάτα τον αλουμινένιο διακόπτη και περίμενε 30 δευτερόλεπτα.

Το Eos είναι ένα αμάξι με το οποίο σημασία έχει η διαδρομή, όχι ο προορισμός!

Γιατί να βιάζεσαι?

Link to comment
Share on other sites

καλοσωρησες φιλε μου στην παρεα των eos.αν και δεν με βλεπω να παραμενω και πολυ αν βλεπω να με περνανε κατι 1,4 tsi.

φίλε μου θα κάνω μια παρατήρηση:έχει καμιά σχέση το tsi με το EOS? Θέλω να σου πω ότι έχεις ένα αυτοκίνητο που το έχουν λιγοστά άτομα,cabrio και ο σκοπός του δεν είναι η ταχύτητα...(αν και αυτό που έχεις είναι αρκετά γρήγορο)..το μόνο πράγμα που θα δικαιολογούσα είναι θέμα αξιοπιστίας του αυτοκινήτου που όπως βλέπω δεν έχεις κανένα πρόβλημα..(φυσικά αυτό αποτελεί καθαρά δικία μου γνώμη..)Χαιρετίσματα στην όμορφη κρήτη και συγκεκριμένα στο ηράκλειο που μου εχει λειψει πάρα πολύ!! new_love.gif

Edited by halkis_13
Link to comment
Share on other sites

απο ηρακλειο ειμαι κι εγω φιλε μου,αντε σε περιμενουμε να ερθεις τωρα που θα μπει και το καλοκαιρακι.

θα κατέβω φίλε μου..κατα πάσα πιθανότητα τον ιούλιο θα ορκιστώ..σπούδαζα τ.ε.ι. πληροφορικής και πολυμέσα..5 χρονάκια..τέλεια..μακάρι να τα πούμε..

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
καλησπέρα!!!χθές έκανα παραγγελία το ΕΟS 1.6 από την αντιπροσωπία της χαλκίδας μετά απο αρκετό ψάξιμο και στις αντιπροσωπίες της αθήνας..Μαύρο με μπορντώ δερμάτινο,σπορ καθίσματα,συναγερμό,διακοσμητικά αλουμινίου,σπορ ανάρτηση,αισθηρήρες Parking..Το αυτοκίνητο είναι εντυπωσιακό και καμία σχέση με τα άλλα κάμπριο της κατηγορίας του..το μόνο που με φοβίζει λίγο είναι η στεγανότητα αλλά και αυτό ξεπεράστηκε(σ'αυτο το θέμα θέλω λιγο βοήθεια σε θέμα συντήρησης από της παλιούς κατόχους EOS και πως θα το αντιμετωπίσω αν τύχει σ'εμένα) από την ομορφιά του αυτοκινήτου..η αναμονή (πιστεύω) με τα λεγόμενα του αντιπροσώπου είναι 4 μήνες!!!πιστεύω να τα πούμε σε κάποια συνάντηση...

Τελικά δεν μας είπες...

Σου έδωσαν εβδομάδα παραγωγής???

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν μας είπες...

Σου έδωσαν εβδομάδα παραγωγής???

καλησπέρα!!!η παραγγελία έγινε 20/4..μου είπαν να τους ενοχλήσω μετά από 2 μήνες..μπορουμε να μάθουμε κάτι παραπάνω για το που βρισκόμαστε τώρα?υπολογίζουν ότι η παραλλαβή θα γίνει τέλος αυγούστου!!!μακάρι αλλά λίγο δύσκολο το βλέπω..μεσολαβεί και ο 15αύγουστος..το καλό ήταν ότι πήγα σε 4 αντιπροσωπίες και όλοι έλεγαν μέχρι 4 μήνες..αποκλείεται περισσότερο!!τι να πω!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
καλησπέρα!!!η παραγγελία έγινε 20/4..μου είπαν να τους ενοχλήσω μετά από 2 μήνες..μπορουμε να μάθουμε κάτι παραπάνω για το που βρισκόμαστε τώρα?υπολογίζουν ότι η παραλλαβή θα γίνει τέλος αυγούστου!!!μακάρι αλλά λίγο δύσκολο το βλέπω..μεσολαβεί και ο 15αύγουστος..το καλό ήταν ότι πήγα σε 4 αντιπροσωπίες και όλοι έλεγαν μέχρι 4 μήνες..αποκλείεται περισσότερο!!τι να πω!!

ΩΧ!!!

Εγώ έκανα παραγγελία στις 19/7/06 αν θυμάμαι καλά (προκαταβολή 1500).

Από μόνος μου θεώρησα ότι όλο τον Αύγουστο είναι κλειστό το εργοστάσιο.

Το θέμα είναι ότι έδωσαν παραγγελία στο εργοστάσιο τουλάχιστον 1,5 μήνα μετά την παραγγελία μου. Αν θυμάμαι καλά γνώριζα εβδομάδα παραγωγής στα μέσα Σεπτεμβρίου.

Έτσι κατέληξα να έχω εβδομάδα παραγωγής 49, που τελικά έγινε 47 και πήρα το αμάξι στα χέρια μου 4/1/07!!! Σχεδόν 5,5 μήνες!

Καλό?

Link to comment
Share on other sites

ΩΧ!!!

Εγώ έκανα παραγγελία στις 19/7/06 αν θυμάμαι καλά (προκαταβολή 1500).

Από μόνος μου θεώρησα ότι όλο τον Αύγουστο είναι κλειστό το εργοστάσιο.

Το θέμα είναι ότι έδωσαν παραγγελία στο εργοστάσιο τουλάχιστον 1,5 μήνα μετά την παραγγελία μου. Αν θυμάμαι καλά γνώριζα εβδομάδα παραγωγής στα μέσα Σεπτεμβρίου.

Έτσι κατέληξα να έχω εβδομάδα παραγωγής 49, που τελικά έγινε 47 και πήρα το αμάξι στα χέρια μου 4/1/07!!! Σχεδόν 5,5 μήνες!

Καλό?

αν λέει καλό!!!!!!απλά πήγα την επόμενη μέρα στην αντιπροσωπία να τους δώσω κάτι χαρτιά και μου είπαν δεν χρειάζονται γιατί έκαναν την παραγγελία (την προηγούμενη μέρα 20/4 ακριβώς όταν έφυγα απο την αντιπροσωπία) στην γερμανία και να τα φέρω όταν έρθει το αυτοκίνητο..αν αυτό σημαίνει κάτι!!!οπότε και εγώ θα γνωρίζω βδομάδα παραγωγής γύρω στις 20/6..μακάρι να πάνε όλα καλά και να το χαρώ λίγο πριν έρθουν τα κρύα... προκαταβολή έδωσα 1000ευρω..

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
αν λέει καλό!!!!!!απλά πήγα την επόμενη μέρα στην αντιπροσωπία να τους δώσω κάτι χαρτιά και μου είπαν δεν χρειάζονται γιατί έκαναν την παραγγελία (την προηγούμενη μέρα 20/4 ακριβώς όταν έφυγα απο την αντιπροσωπία) στην γερμανία και να τα φέρω όταν έρθει το αυτοκίνητο..αν αυτό σημαίνει κάτι!!!οπότε και εγώ θα γνωρίζω βδομάδα παραγωγής γύρω στις 20/6..μακάρι να πάνε όλα καλά και να το χαρώ λίγο πριν έρθουν τα κρύα... προκαταβολή έδωσα 1000ευρω..

Για να σου δώσω να καταλάβεις, στις ΗΠΑ γνωρίζουν εβδομάδα παραγωγής σε 10 εργάσιμες ημέρες το αργότερο (συνήθως 5)!!!

Οπότε τα τσακάλια εδώ δίνουν παραγγελία στην Kosmocar, όχι στην Γερμανία!

Εγώ όταν έμαθα εβδομάδα παραγωγής (1,5 μήνες μετά την παραγγελία) ήταν 13 εβδομάδες μετά από την ημέρα που μου την έδωσαν (και τελικά έγινε 11). Από την ημερομηνία παραγωγής θέλεις ακατέβατα 20 με 25 μέρες για να έρθει Ελλάδα από την Πορτογαλία!

Σε ότι αφορά τον Αύγουστο, σε επηρεάζει μόνο ως προς την λειτουργία του Εργοστασίου παραγωγής! Αν το αυτοκίνητο κατασκευαστεί πριν τον Αύγουστο, δεν θα έχεις καθυστέρηση.

Γενικά έχει ακουστεί ότι το εργοστάσιο βελτίωσε τους χρόνους του… από την άλλη, η ζήτηση αυξάνεται λόγο καλοκαιριού και η αγορά διευρύνθηκε.

Επίσης, τώρα λένε 4 μήνες, εμάς μας έλεγαν 3,5!

Πάντως δεν αποκλείεται να το πάρεις το αμάξι και σε χρόνο ρεκόρ! Αν είσαι τυχερός (ή έχεις μέσον) μπορεί να μεταβάλλουν κάποια ακύρωση παραγγελίας και να το πάρεις γρήγορα (θεωρητικά μέχρι και 10 μέρες πριν την εβδομάδα παραγωγής μπορούν να αλλάξουν όλα στην παραγγελία)!

Link to comment
Share on other sites

Για να σου δώσω να καταλάβεις, στις ΗΠΑ γνωρίζουν εβδομάδα παραγωγής σε 10 εργάσιμες ημέρες το αργότερο (συνήθως 5)!!!

Οπότε τα τσακάλια εδώ δίνουν παραγγελία στην Kosmocar, όχι στην Γερμανία!

Εγώ όταν έμαθα εβδομάδα παραγωγής (1,5 μήνες μετά την παραγγελία) ήταν 13 εβδομάδες μετά από την ημέρα που μου την έδωσαν (και τελικά έγινε 11). Από την ημερομηνία παραγωγής θέλεις ακατέβατα 20 με 25 μέρες για να έρθει Ελλάδα από την Πορτογαλία!

Σε ότι αφορά τον Αύγουστο, σε επηρεάζει μόνο ως προς την λειτουργία του Εργοστασίου παραγωγής! Αν το αυτοκίνητο κατασκευαστεί πριν τον Αύγουστο, δεν θα έχεις καθυστέρηση.

Γενικά έχει ακουστεί ότι το εργοστάσιο βελτίωσε τους χρόνους του… από την άλλη, η ζήτηση αυξάνεται λόγο καλοκαιριού και η αγορά διευρύνθηκε.

Επίσης, τώρα λένε 4 μήνες, εμάς μας έλεγαν 3,5!

Πάντως δεν αποκλείεται να το πάρεις το αμάξι και σε χρόνο ρεκόρ! Αν είσαι τυχερός (ή έχεις μέσον) μπορεί να μεταβάλλουν κάποια ακύρωση παραγγελίας και να το πάρεις γρήγορα (θεωρητικά μέχρι και 10 μέρες πριν την εβδομάδα παραγωγής μπορούν να αλλάξουν όλα στην παραγγελία)!

υπάρχει κανένας άλλος τρόπος να μάθω εκτός απο την αντιπροσωπία την βδομάδα παραγωγής? για να δω αν τελικά ισχύει αυτά που λένε..

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
υπάρχει κανένας άλλος τρόπος να μάθω εκτός απο την αντιπροσωπία την βδομάδα παραγωγής? για να δω αν τελικά ισχύει αυτά που λένε..

Δύσκολο.

Μην τρομάζεις!

Εγώ σου έδωσα τα πραγματικά δεδομένα όπως τα έζησα!

Ακόμα και η αναμονή έχει τη γλύκα της.

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο.

Μην τρομάζεις!

Εγώ σου έδωσα τα πραγματικά δεδομένα όπως τα έζησα!

Ακόμα και η αναμονή έχει τη γλύκα της.

έχεις δίκιο..αλλά 5,5 είναι αρκετοί..το μόνο που θα μπορώ να κάνω είναι ΥΠΟΜΟΝΗ!!!το κακό ξέρεις πιο είναι ότι όπου βλέπω αντιπροσωπία vw "χώνομαι" απευθείας μέσα!!από βδομάδα λέω να πάω να κάνω μια ερώτηση, έτσι από περιέργια...

Link to comment
Share on other sites

Καιρό είχα να μπώ στο Forum, ας πώ και εδώ τη γνώμη μου...

Θα συμφωνήσω με το Speedster ο οποίος είπε

Εγώ όταν έμαθα εβδομάδα παραγωγής (1,5 μήνες μετά την παραγγελία) ήταν 13 εβδομάδες μετά από την ημέρα που μου την έδωσαν (και τελικά έγινε 11). Από την ημερομηνία παραγωγής θέλεις ακατέβατα 20 με 25 μέρες για να έρθει Ελλάδα από την Πορτογαλία!

Λοιπόν...

]Εγώ το παράγγειλα μέσα Ιουνίου (τροποποίηση υπάρχουσας παραγγελίας απο Παζαρόπουλο) και το παρέλαβα 20 Νοεμβρίου..

Αν θυμάμαι καλά (πάει καιρός ρε γαμώτο, έχουν πάρει τα μυαλά μου ΑΕΡΑΑΑΑ) πρέπει να είχα εβδομάδα παραγωγής 2η ή 3η του Οκτώβρη.

Καλωσήρθες και καλά να έρθει και το αμάξι σου!

Link to comment
Share on other sites

Καιρό είχα να μπώ στο Forum, ας πώ και εδώ τη γνώμη μου...

Θα συμφωνήσω με το Speedster ο οποίος είπε

Εγώ όταν έμαθα εβδομάδα παραγωγής (1,5 μήνες μετά την παραγγελία) ήταν 13 εβδομάδες μετά από την ημέρα που μου την έδωσαν (και τελικά έγινε 11). Από την ημερομηνία παραγωγής θέλεις ακατέβατα 20 με 25 μέρες για να έρθει Ελλάδα από την Πορτογαλία!

Λοιπόν...

]Εγώ το παράγγειλα μέσα Ιουνίου (τροποποίηση υπάρχουσας παραγγελίας απο Παζαρόπουλο) και το παρέλαβα 20 Νοεμβρίου..

Αν θυμάμαι καλά (πάει καιρός ρε γαμώτο, έχουν πάρει τα μυαλά μου ΑΕΡΑΑΑΑ) πρέπει να είχα εβδομάδα παραγωγής 2η ή 3η του Οκτώβρη.

Καλωσήρθες και καλά να έρθει και το αμάξι σου!

ευχαριστώ φίλε μου..να 'σαι καλά..μ'ολα αυτά που γράφονται τελικά οι αντιπρόσωποι δεν είναι συνεπής.αυτό γίνεται όχι μόνο στο Εος αλλά και στα Tsi από εμπειρία φίλου..και άλλες τέτοιες περιπτώσεις...και δεν ξέρω το λόγο να μας λένε κατα κάποιο τρόπο ψέματα..και όλο το φταίξιμο το ρίχνουν στην μαμά vw..δηλαδή αυτοί δεν βλέπουν ότι παραδίδουν συνεχώς αυτοκίνητα μετά απο 5 μήνες?δεν ξέρω τι να πω!!!γιατι μερικές φορές τρελένομαι!!!!

Edited by halkis_13
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.