Jump to content
simos

Κ.Τ.Ε.Ο.

Recommended Posts

Μιάς και τον Μαϊο περνάω από ΚΤΕΟ για πείτε παρακαλώ τι πρέπει να προσέχουμε πρίν περάσουμε π.χ. σχετικά με:

αναρτήσεις-χαμήλωμα

φιμέ τζάμια

body kits

εξάτμιση

καυσαέρια

φίλτρα-σκούπες

ή ότι άλλο ξέρετε σίγουρα ότι πρέπει ή δεν πρέπει να υπάρχει στο όχημα για να μην μας κόψουν στο νήμα.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω φίλε μου simos δεν ξέρω τι πρέπει να προσέχεις σχετικά με τις αναρτήσεις, το χαμήλωμα, τα φιμέ τζάμια, τα body kits, την εξάτμιση, τα καυσαέρια κτλ αλλά πιστεύω οτι αν λάδωσεις δεν υπάρχει περίπτωση να σου πει κανένας τίποτα. Η προσωπική μου γνώμη είναι αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο δεν διαφωνώ σε καμμία περίπτωση μαζί σου εξάλλου έχουμε πει και αλλού ότι λάδωμα και βίζμα είναι το εθνικό σπόρ πλέον του λαού μας δυστυχώς.

Τί γίνεται όμως με εκείνους οι οποίοι δεν γουστάρουν να λαδώσουν για τον ένα ή τον άλλο λόγο?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες??

Μηπως η κατηγορια "απαραιτητα εγγραφα" σας λεει τιποτα?? Το αν περασει ΚΤΕΟ με φυμε ανηκει στα μηχανικα/μηχανολογικα??

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Drago τί σχέση έχουν τα φυμέ με τα "απαραίτητα έγγραφα"?

Τα φυμέ όπως και το body kit ανήκουν στην γενικότερη κατηγορία του θέματος περί ΚΤΕΟ, το οποίο πιστεύω ότι είναι ως επί το πλείστον μηχανολογικό θέμα.

Εγώ απαντήσεις και συμβουλές ζητάω, απ' όσους γνωρίζουν και έχουν ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΤΕΟ αν κάποιος ADMIN κρίνει ότι πρέπει το θέμα να μεταφερθεί αλλού ας το κάνει για το καλό του site.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως τον Μάρτιο που είχα πάει με το polo κοίταξαν μόνο αριθμούς πλαισίου και μηχανής και καυσαέρια. τίποτα άλλο. ούτε φρένα ούτε αναρτήσεις ούτε τίποτα. βέβαια είναι τελείως μαμά το αμάξι οπότε δεν μπορώ να σου πω κάτι σχετικά με τις βελτιώσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

δε νομιζω ρε παιδια αλλωστε η εμφανισει δεν εχει σχεση με το μηχανολογικο μερος που απο οτι ξερω αυτο ελεγχουν στο κτεο

Link to comment
Share on other sites

Το εγγραφο του ΚΤΕΟ δεν σου μοιαζει με απαραιτητο εγγραφο του αυτοκινητου???

Λογικα δεν θα επρεπε οτι θες να ρωτησεις να το γραψεις εκει?? Στο λεω γιατι αυτη την κατηγορια την προτεινα εγω για τετοιου ειδους αποριες. Οπως επισης για δηλωση μοτερ, για ασφαλειες, καρτες καυσαεριων και τετοια. Δεν ειναι λογικο τωρα που στο εξηγησα?

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι και εγω δεν ξέρω αν ελέγχουν τζάμια, body kits, εξατμίσεις και τέτοια αλλά μπορώ να σου πω μια εμειρία που είχα πριν από 5 χρόνια.

Είχα παέι να περάσω από ΚΤΕΟ το άλλο μου αυτοκίνητο ένα GOLF II το οποίο ήταν σε άψογη καταστάση μηχανολογική. Μου κοιτάξανε φρένα, χειροφρενο, φώτα (αν είναι ευθυγραμισμένα), το τιμόνι, τα ψαλίδια, τους αριθμούς πλαισίου αυτοκινήτου και μηχανής. Ψάξανε το αυτοκίνητο αν έχει σκουριές γύρω-γύρω, Αν έχει τα απαραίτητα χαρτιά ¶δεια, ασφάλεια.

ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ:

Μου λέει να πάω να αλλάξω τα τακάκια τα οποία ήταν σχεδόν καινούργια. Του δίνω ένα Δεκαχίλιαρο ΤΟΤΕ και μου λέει το αυτοκινητό σου μια χαρα ήταν αλλά έλειπε το ΛΑΔΩΜΑ!!!!!!!!!!

Πιστεύω οτι όπως χωρίς λάδωμα κατα 99% δεν παίρνεις δίπλωμα οδήγησης έτσι και χωρίς λάδωμα δεν παιρνάς από ΚΤΕΟ.

Δεν εχω περάσει άλλο αυτοκίνητο από ΚΤΕΟ είναι η αποψή μου από την μια φορά που πήγα να περάσω το αυτοκίνητο από ΚΤΕΟ. Μπορεί να κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι όπως χωρίς λάδωμα κατα 99% δεν παίρνεις δίπλωμα οδήγησης έτσι και χωρίς λάδωμα δεν παιρνάς από ΚΤΕΟ.

εγώ δηλαδή να αισθάνομαι τυχερός που πέρασα εξετάσεις οδήγησης και δύο αμάξια από ΚΤΕΟ (το ένα μάλιστα ένα ΤΟΥΟΤΑ του '78!!!!) χωρίς να λαδώσω??? :):)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Simos όσον αφορά αναρτήσεις και χαμήλωμα δεν θα σου πουν τίποτα εφόσον φυσικά οι μετρήσεις είναι μέσα στα επιτρεπόμενα όρια. Για τα φιμέ εαν είναι εκτός νόμου (δηλαδή είναι φιμέ τα παρμπρίζ και το παράθυρο του οδηγού.) μπορεί να σου πεί να τα αλλάξεις και να ξανάρθεις... (εκεί χρειάζεται λάδωμα). Bodykits δεν τους νοιάζει εκτός αν έχεις τιπότα προφυλακτήρες αμερικάνικου τύπου που "διαλύουν" τους πεζούς... Εξάτμιση και καυσαέρια είναι πάλι θέμα μετρήσεων και λαδώματος. Φίλτρα,σκούπες δεν τους νοιάζει... Ελέγχουν επίσης την κατάσταση των ελαστικών, των φρένων και τα φώτα. Το ΚΤΕΟ δεν ελέγχει απλά την μηχανολογική πλευρά του αυτοκινήτου αλλα, υποτίθεται, πως το ελεγμένο αμάξι είναι ασφαλές για τον οδηγό και τα υπόλοιπα αυτοκίνητα και πληρεί τις διατάξεις περί προστασίας του περιβάλλοντος...

Edited by Peryrho
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα παιδιά τον Μάϊο που θα πάω θα πρέπει μου φαίνεται να κρατάω και ένα ποσό για τα απ'έξω. Αν και το body kit εξηλώθει κάτι θα βρούν τα καλά παιδιά εκεί, όπως γιατί η εξάτμιση έχει δύο μπούκες αντί για μία.

Link to comment
Share on other sites

εγώ δηλαδή να αισθάνομαι τυχερός που πέρασα εξετάσεις οδήγησης και δύο αμάξια από ΚΤΕΟ (το ένα μάλιστα ένα ΤΟΥΟΤΑ του '78!!!!) χωρίς να λαδώσω???  :)  :)

Εγω είπα την γνώμη μου δεν είμαι δα και τόσο έμπειρος από ΚΤΕΟ μία φορά έχω περάσει ένα αυτοκίνητο και είπα την γνώμη μου μπορεί να μην είναι έτσι

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι έχω ακούσει πάντως ότι αυτοκίνητο είναι χαμηλωμένο, έχει φυμέ τζάμια, body kit (δεν μιλάμε για καμμιά αεροτομή μόνο ή φρυδάκια), εξάτμιση η οποία ακούγεται σαν τρακτέρ τα κόβουνε.

Όλα αυτά υπό νορμάλ συνθήκες βέβαια και όχι ανάλογα με την όρεξη του κάθε υπαλλήλου.

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΕΓΩ ΠΕΡΑΣΑ ΚΤΕΟ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΧΑ ΧΑΜΗΛΟΜΕΝΩ(ΑΛΛΑΓΜΕΝΕΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ),ΦΙΜΕ ΤΖΑΜΙΑ ΚΑΙ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΑΛΛΑΓΜΕΝΗ(ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΘΟΡΥΒΟ) ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΑΣΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΙΠΟΤΑ.

ΚΟΙΤΑΞΑΝ ΤΑ ΕΞΕΙΣ:ΚΑΥΣΑΕΡΙΑ-ΦΡΕΝΑ(ΣΕ ΦΡΕΝΟΜΕΤΡΟ)-ΧΕΙΡΟΦΡΕΝΟ-ΜΠΗΚΑΝ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΕΙΔΑΝ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ(ΤΖΟΓΟΥΣ Κ.Λ.Π) ΜΕΤΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΑ.

ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 25ΕΥΡΩ.

ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΔΕΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΙΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΕΙΣ.

ΑΥΤΑ!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω περασει κτεο και με λαδωμα και μια φορα με σφαλιαρες που εφαγε ενας πουστρακος και με κρατησε ο πατερας μου κιολας...

Link to comment
Share on other sites

:thumbsup:;):D Πείτε μου και άλλα πείτε μου και άλλα να είμαι προετοιμασμένος.

Ώσον αφορά το αυτοκόλλητο που σου βάζουν πίσω στην πινακίδα αυτό ισχύει ακόμα ή καταργήθηκε?

Link to comment
Share on other sites

Guest arci_20VT4

Ο νόμος για τα φιμέ αναφέρει οτι πρέπει να είναι εμφανής ο οδηγός και οι επιβάτες τπτ άλλο. πέραν των άλλων τα κτεο ελέγχουν με βάση Checklist και δεν έχει κάτι σχετικό με τα φιμέ οπότε μην κολλάς. άλλωστε μέρα θα πας οπότε θα φαίνεσαι.Στην ανάρτηση ελέγχονται η απόσβεση όσο πιο σκληρή ανάρτηση έχεις τόσο το καλύτερο, επίσης ελέγχεται η διαφορά απόσβεσης δεξιού ,αριστερού τμηματος για καλό και για κακό ρίξε μια ματια πριν στις πιέσεις των ελαστικών. το bodykit δεν τους αφορά. προσοχή θέλει μόνο στα καυσαέρια συγκεκριμένα πριν πας βάρα μερικούς κόφτες να ξεκαπνίσει. Η σκούπα αφορά το θόρυβο κυρίως αν κάνει το αμάξι απο σκούπα- εξ'άτμιση υπερβολικό ναι μπορεί να έχεις πρόβλημα οπότε βάλε τα μαμά και μετα τα ξαναλλάζεις. Ναι το αυτοκολλητάκι μπαίνει στην πινακίδα. Εγώ έχω περάσει 2 αυτοκίνητα Κτεο δεν είχα γνωστό και δεν λάδωσα ήταν αυτοκίνητα 12 ετών το ένα και 8 το άλλο σε σχετικά καλή κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέρθηκες golfmania στα καυσαέρια είναι απαραίτητη η κάρτα καυσαερίων? γιατί έχω κανένα χρόνο να την τσεκάρω.

Εμένα τότε μου την είχανε ζητήσει

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέρθηκες golfmania στα καυσαέρια είναι απαραίτητη η κάρτα καυσαερίων? γιατί έχω κανένα χρόνο να την τσεκάρω.

νομίζω πως δεν είναι απαραίτητο να έχεις. αλλά αν δεν έχεις σου την βγάζουν εκεί επιτόπου με τις μετρήσεις που σου κάνουν για τον έλεγχο των καυσαερίων σου.

Link to comment
Share on other sites

Pantos ta gia ta fime den mporoun na sou poun tipota. An par' auta arxisei na leei tou kolas ton nomo stin mapa kai tou les diabase! Alla iparxei kai ena idiotiko kteo pou plironeis 15 euro parapano apo tou upourgiou kai sou kanoun sosto elegxo kai douleia! Mporeis na exeis ekstatmisi kai oti allo thes arki na eisai sta nomika plesia! tou testin na min exeis mia eksatmisi kai se akoune sto xaidari apo tou zografou! to xamiloma epitrepete oso den feugeis poli apo ta epitrepta plesia klp!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.