Jump to content
nasos_ea

Facelift στο Tsi

Recommended Posts

Καλησπέρα Spiro,

ξεκινώντας από τα βασικά, ενημερώνω ότι στη φωτογραφία σου, απεικονίζεται ένα GTI με α) προφυλακτήρα GTI και β) μάσκα GTI. Το κοινό με το GT είναι ο προφυλακτήρας, καθώς η μάσκα του GT είναι διαφορετική. Λέγοντας "μάσκα" αναφέρομαι στο μαύρο κομμάτι πλαστικό πάνω στο οποίο βρίσκεται το σήμα της VW, το "GTI" ή "GT" και η πινακίδα. Αν έχεις fsi θα πρέπει να αλλάξεις καταρχήν τον προφυλακτήρα και να βάλεις όποια μάσκα θέλεις στη συνέχεια. Σχετικά με τη μετώπη και το αν είναι απαραίτητη η αλλαγή της δεν γνωρίζω, αλλά άν θέλεις να μάθεις τιμές για τα υπόλοιπα (προφυλακτήρας + μάσκες + πλαστικά + spoiler + προβολείς ομίχλης-εκτός και αν τους έχεις) δεν έχεις παρά να ρωτήσεις στο τμήμα ανταλλακτικών μιας αντιπροσωπείας. Αν πέσεις σε άτομο που γνωρίζει ίσως μπορέσει να σου απαντήσει και για την συμβατότητα ή μη του προφυλακτήρα. Κατόπιν μπορείς να ρωτήσεις έναν βαφέα, πόσο θα κοστίσει το βάψιμο των μερών για να έχεις μία πιο ολοκληρωμένη εικόνα του κόστους.

Υ.Γ. Δεν φαντάζομαι όταν λες "έχω το 1600FSI" να εννοείς το νέο GT Sport;

Link to comment
Share on other sites

Αστα αυτα τωρα,εμεις οι απλοι tsi ακηδες να ψαχτουμε για κανα προφυλακτηρα gt! tongue.gif Αν τυχει και περασετε απο αντιπροσωπεια ρωτηστε ποσο εχει να συγκρινουμε και τιμες,εγω μπορει να παω την παρασκευη να ρωτησω.

Ρωτησα.700 ευρω η μασκουλα του GT sport.Με λιγα λογια.........ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα.700 ευρω η μασκουλα του GT sport.Με λιγα λογια.........ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ.

ρε συ εγω εχω βρει στο e bay του gti με 150 ευρω, αλλα δεν ξερω γρι απ' αυτα κ δεν θελω να μπλεξω(πιστωτικες κ.τ.λ), θα βρω σε καμια μαντρα, μου ειπε ενας γνωστος μαντρας οτι φαιρνει κομματια συνεχεια απο germany, και θα κοιταξει να μου βρει. απο αντιπροσωπεια δεν σκεφτομαι καν!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Spiro,

ξεκινώντας από τα βασικά, ενημερώνω ότι στη φωτογραφία σου, απεικονίζεται ένα GTI με α) προφυλακτήρα GTI και β) μάσκα GTI. Το κοινό με το GT είναι ο προφυλακτήρας, καθώς η μάσκα του GT είναι διαφορετική. Λέγοντας "μάσκα" αναφέρομαι στο μαύρο κομμάτι πλαστικό πάνω στο οποίο βρίσκεται το σήμα της VW, το "GTI" ή "GT" και η πινακίδα. Αν έχεις fsi θα πρέπει να αλλάξεις καταρχήν τον προφυλακτήρα και να βάλεις όποια μάσκα θέλεις στη συνέχεια. Σχετικά με τη μετώπη και το αν είναι απαραίτητη η αλλαγή της δεν γνωρίζω, αλλά άν θέλεις να μάθεις τιμές για τα υπόλοιπα (προφυλακτήρας + μάσκες + πλαστικά + spoiler + προβολείς ομίχλης-εκτός και αν τους έχεις) δεν έχεις παρά να ρωτήσεις στο τμήμα ανταλλακτικών μιας αντιπροσωπείας. Αν πέσεις σε άτομο που γνωρίζει ίσως μπορέσει να σου απαντήσει και για την συμβατότητα ή μη του προφυλακτήρα. Κατόπιν μπορείς να ρωτήσεις έναν βαφέα, πόσο θα κοστίσει το βάψιμο των μερών για να έχεις μία πιο ολοκληρωμένη εικόνα του κόστους.

Υ.Γ. Δεν φαντάζομαι όταν λες "έχω το 1600FSI" να εννοείς το νέο GT Sport;

Καλησπέρα Chris01.

ησουν κατατοπιστικότατος. Σε ευχαριστώ ΠΟΛΥ. Απότι βλεπω, είμαστε αρκετοι που το σκεφτόμαστε. αν βρισκαμε καμια καλη προσφορα και πηγαιναμε μαζι 4,5 ατομα δν θα είχαμε ακομα περισσοτερες πιθανότητες για καλη τιμη? (Ετσι οπως το βλεπω μια 400-500 αξιζει να την δωσουμε (ισως και με ανταλλαγη της παλιας), παραπανω νομιζω δεν λεει). Ετσι να ειμαστε και μουρατοι και να παμε κ για ενα καφε που λεει ο λογος μετα :lol:

Αν λοιπον βρεθει καμια καλη προταση απο κανεναν να την συζητησει στο φορουμ να το σκεφτουμε το πραγμα.

Παντως ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ fsi B) ξερω τι πληρωσα :) ειπαμ ειμαι ασχετος αλλα οχι ΤΟΣΟ πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Chris01.

ησουν κατατοπιστικότατος. Σε ευχαριστώ ΠΟΛΥ. Απότι βλεπω, είμαστε αρκετοι που το σκεφτόμαστε. αν βρισκαμε καμια καλη προσφορα και πηγαιναμε μαζι 4,5 ατομα δν θα είχαμε ακομα περισσοτερες πιθανότητες για καλη τιμη? (Ετσι οπως το βλεπω μια 400-500 αξιζει να την δωσουμε (ισως και με ανταλλαγη της παλιας), παραπανω νομιζω δεν λεει). Ετσι να ειμαστε και μουρατοι και να παμε κ για ενα καφε που λεει ο λογος μετα :lol:

Αν λοιπον βρεθει καμια καλη προταση απο κανεναν να την συζητησει στο φορουμ να το σκεφτουμε το πραγμα.

Παντως ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ fsi B) ξερω τι πληρωσα :) ειπαμ ειμαι ασχετος αλλα οχι ΤΟΣΟ πολυ :)

Τίποτα φίλε μου, χαίρομαι αν σε βοήθησα.

Δυστυχώς σε καλύτερη τιμή δεν μπορούμε να ελπίζουμε όταν πρόκειται για την αντιπροσωπεία, ακόμα και οι 300 να μαζευτούμε. Οι τιμές είναι fixed και αλλάζουν μόνο αν το επιθυμίσει η VW. Η μόνη έκπτωση που μου έρχεται στο μυαλό είναι το 10%(?) σε εργασία και ανταλλακτικά που έχουν οι πελάτες της VW μετά τα 3(?) χρόνια. (δεν είμαι σίγουρος για τα νούμερα)

naso, η τιμή που σου έδωσαν αντιστοιχεί σε συγκεκριμένα κομμάτια, ή σου είπαν χοντρικά τιμή μετατροπής; Ξέρεις αν συμπεριέλαβαν βαφή/τοποθέτηση;

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα φίλε μου, χαίρομαι αν σε βοήθησα.

Δυστυχώς σε καλύτερη τιμή δεν μπορούμε να ελπίζουμε όταν πρόκειται για την αντιπροσωπεία, ακόμα και οι 300 να μαζευτούμε. Οι τιμές είναι fixed και αλλάζουν μόνο αν το επιθυμίσει η VW. Η μόνη έκπτωση που μου έρχεται στο μυαλό είναι το 10%(?) σε εργασία και ανταλλακτικά που έχουν οι πελάτες της VW μετά τα 3(?) χρόνια. (δεν είμαι σίγουρος για τα νούμερα)

naso, η τιμή που σου έδωσαν αντιστοιχεί σε συγκεκριμένα κομμάτια, ή σου είπαν χοντρικά τιμή μετατροπής; Ξέρεις αν συμπεριέλαβαν βαφή/τοποθέτηση;

Η τιμη ειναι στο περιπου κι αν καταλαβα καλα η τιμη περιλαμβανει παραγγελια της μασκας βαμμενης απο γερμανια και τοποθετηση της.Τωρα τι να σου πω?Αν το παραγγειλεις καινουριο με αυτη τη μασκα επιβαρυνεσαι 500 ευρω.Οποτε το 700αρι λογικο μου ακουγεται για εκ των υστερων παραγγελια και τοποθετηση.Αντε να παιζει λιγα ευρω παραπανω.Εμενα με ενδιεφερε ενα νουμερο στο περιπου για να ξερω.Αλλα μολις ακουσα 700 ευρω δεν ασχοληθηκα με περισσοτερες λεπτομερειες.Ειναι πολλα τα λεφτα.Ισως αργοτερα βαλω απλα τα μαυρισμενα φαναρια.Επειδη ειναι μαυρο το αμαξι μου κι εχω φυλλα χρωμιου στη μασκα,πιστευω θα κανει ωραια αντιθεση σε σχεση με τωρα.

Edited by nasos_ea
Link to comment
Share on other sites

Καντε υπομονη κανα χρονο μεχρι να αλλαξει το μοντελο..

Μετα δεν πεφτουν οι τιμες στα ανταλλακτικα???

Link to comment
Share on other sites

Καντε υπομονη κανα χρονο μεχρι να αλλαξει το μοντελο..

Μετα δεν πεφτουν οι τιμες στα ανταλλακτικα???

απότι διαβασα το μοντελο παρουσιαζεται τελος 2008 και λανσαρεται τον επομενο. αρα 2 χρονακια γεματα και .

Link to comment
Share on other sites

Guest The Wolf
Οσο για το πρωην GT και νυν Gt sport 170 ,πισω στην πορτα δε γραφει GT αλλα TSI με τη διαφορα οτι τα "S" και "I" ειναι κοκκινα.Στο gt 140 μονο το "Ι" ειναι κοκκινο.

emoticon_42.gifemoticon_42.gifclosedeyes.gif ξεφυγαν εντελως!! "ενα κοκκινο γραμματακι σημαινει 140 αλογα - δυο κοκκινα γραμματακια σημαινουν 170 αλογα!" emoticon_42.gifemoticon_42.gif

μπορει καποιος να ανεβασει φωτογραφιες απο το πακετο χρωμιου?

Link to comment
Share on other sites

Αναμένουμε έκδοση με τρία κόκκινα γράμματα που θα σημαίνει 200 άλογα! Όποιος το βάψει πάει +30 άλογα. Μια χαρά σηματάκι είχε το GT πάντως, γιατί να το αλλάξουν.. ;

Link to comment
Share on other sites

emoticon_42.gifemoticon_42.gifclosedeyes.gif ξεφυγαν εντελως!! "ενα κοκκινο γραμματακι σημαινει 140 αλογα - δυο κοκκινα γραμματακια σημαινουν 170 αλογα!" emoticon_42.gifemoticon_42.gif

μπορει καποιος να ανεβασει φωτογραφιες απο το πακετο χρωμιου?

Να και ενα σχετικο βιντεακι απο youtube :

Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτοι δεν ξερουν ρε συ, ειχα ρωτησει το ιδιο πραγμα και κοιτουσαν ο ενας τον αλλον!!! οσοι εχουν αλλαξει τον προφυλακτηρα και εχουν βαλει ειτε απο gt-gti, χρειαστηκαν καποια περισσοτερα κλιψακια ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΛΛΑΓΗ ΜΕΤΩΠΗΣ.

Ναι αλλα αυτο ισχυει για να βαλεις απο gt σε gti οχι απο tsi σε gt ή gti..θελει αλλαγη μετωπης σιγουρα και αλλα πολλα μου ειπανε..στην αντιπροσωπια..μεχρι και το ψυγειο μου ειπαν οτι μπορει να χρειαστει να αλλαξω..αλλα αυτο ειναι μ@λ@κι@!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.