Jump to content
terlegas

Vw Caddy

Recommended Posts

Το caddy είναι γνωστό,εδώ και 2 δεκαετίες.

Τα πρώτα βασιστήκανε στο πάτωμα του golf 1.

Στο εξωτερικό απ'οτι παρατήρησα σε sites υπάρχει "μικρόβιο¨με την βελτίωση των Pick-up και λόγω του χαμηλού του βάρους και της ευκολίας στην βελτιωσιμότητα

κάνουν θαύματα.Επειδή είμαι στο στάδιο ενός τετοιου εγχειρήματος υπάρχει κάποιος που έχει κάνει κάτι αντίστοιχο?

Ακόμη και σε Golf1...Απο αλλαγή κινητήρα ως και τοποθέτηση ηλεκτρικών παραθύρων

Link to comment
Share on other sites

προφανώς κάποιος θα υπάρχει. δεν είπες όμως ακόμα τι ακριβώς ζητάς.

Έτοιμος για μεγάλη "εγχείριση".

Εσωτερικά-εξωτερικά...τα πάντα :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το φίδι σου δεν πάει καλά και είπες να φτιάξεις ένα caddy!!!

Πάνε στη Δυτική ακτή.....West Coast .........my maaaan στο Pimp my ride και θα στο κάνουν κουκλί το caddy. Θα σου πετάξουν και μια μπανιέρα μέσα με ζακούζιιιιιιι!!! tongue.gif;)

Link to comment
Share on other sites

Αν το μοτερ σου ειναι βενζινοκινητο μπορεις ανετα να ριξεις ενα 1,8 16ν(139hp) απο Golf2 η Scirocco2 (απο το οποιο και ταιριαζει σε ολα). Αυτο το Caddy φοραει το μοτερ που σου λεω.

Απο εξωτερικη εμφανιση θα σου προτεινα να βρεις απο Golf1 cabrio τα παρακατω ανταλλακτικα:

Καθρεπτες ειναι αυτοι που φοραει εδω ο τυπος,

Μασκα με διπλα φαναρια οπως επισης και προφυλακτηρα φρυδακια και μαρσπιε απο το ιδιο (βεβαια τα μαρσπιε θα χρειαστουν λιγο φτιαξιμο αλλα αν κατσεις να ασχοληθεις πρεπει να το κανεις τελειο),

Τωρα αν καταφερεις να βρεις και αυτες τις ζαντες τοτε θα εχεις ενα πολυ μουρατο αμαξι.

Στο εσωτερικο μπορεις να παιξεις μπαλα αλλαζοντας ταμπλω και βαζοντας απο ΒΜW Ε30 ταιριαζει τελεια και δεν χρειαζεται πολλες μετατρωπες (σορρυ αλλα δεν εχω καποια φωτο για να σου δειξω).Ηλεκτρικα παραθυρα ειναι λιγο δυσκολο να βρεις για το συγκεκριμενο μοντελο,δεν ξερω αν το ειχε βγαλει ποτε με ηλεκτρικα.Ενας πελατης μου συνεργειας παντως που εχει βαλει στο δικο του, πηρε τα Spal, ειναι Universal και μπαινουν σε ολα τα αυτοκινητα.Απλα τοποθετεις το μηχανισμο στον υπαρχον χειροκινητο γρυλο.

Ειναι πολλα ακομα που μπορεις να κανεις στο αυτοκινητο αλλα θα βγει πολυ μεγαλο το ποστ.Κανε πρωτα αυτα κι οταν τελειωσεις ξαναμπες για να σου πουμε και τα υπολοιπα.

Υ.Γ.Να ξερεις πως δεν ειναι ευκολη δουλεια κι οτι θα χρειαστει χρονο,κοπο,χρημα,ψαξιμο,ταλαιπωρεια και πολλες ωρες προσωπικης εργασιας.

Edited by scirocco2
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος caddy 1 με μοτέρ 1,6 βενζίνη με πολύ μικρές εξωτερικές αλλαγές (φιμέ και βαμμένες μαυρες μαμα ζάντες). Η συνέχεια έχει ζάντες αλουμινίου αλλά σε τι διάσταση; Τώρα έχει 13άρες. Το αυτοκίνητο κυκλοφορεί συνέχεια οπότε δεν θέλω να υπερβάλω μιας και θα έχουμε και αυξηση της κατανάλωσης. Για το καρμπυρατέρ γνωρίζει κανείς τί μπορούμε να κάνουμε ώστε να μην καιει;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος caddy 1 με μοτέρ 1,6 βενζίνη με πολύ μικρές εξωτερικές αλλαγές (φιμέ και βαμμένες μαυρες μαμα ζάντες). Η συνέχεια έχει ζάντες αλουμινίου αλλά σε τι διάσταση; Τώρα έχει 13άρες. Το αυτοκίνητο κυκλοφορεί συνέχεια οπότε δεν θέλω να υπερβάλω μιας και θα έχουμε και αυξηση της κατανάλωσης. Για το καρμπυρατέρ γνωρίζει κανείς τί μπορούμε να κάνουμε ώστε να μην καιει;

Για ζαντες θα σου προτεινα να βαλεις 14x5 η 5,5.Πιστευω πως δεν θα σου δημιουργησουν προβλημα στη καταναλωση και δεν θα βρισκουν και στους θολους οταν το παραφορτωνεις.Τωρα για το καρμπυρατερ ειμαι υπερ της λυσης του μονου ψεκασμου.Δηλαδη, βρες ενα συστημα μονου ψεκασμου (προσεξε να ειναι κομπλε με την πολλαπλη,τη πλεξουδα,το πολλαπλασιαστη,τον εγκεφαλο,τη τρομπα βενζινης και το ντιστριμπιτερ) η απο Golf 2 η 3 η Τoledo η Ibiza '95,το οτι πρεπει να ειναι 1,6 εννοειται.Βρες και εναν ηλεκτρολογο και λυσε το προβλημα καταναλωση μια για παντα.

Edited by scirocco2
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος caddy 1 με μοτέρ 1,6 βενζίνη με πολύ μικρές εξωτερικές αλλαγές (φιμέ και βαμμένες μαυρες μαμα ζάντες). Η συνέχεια έχει ζάντες αλουμινίου αλλά σε τι διάσταση; Τώρα έχει 13άρες. Το αυτοκίνητο κυκλοφορεί συνέχεια οπότε δεν θέλω να υπερβάλω μιας και θα έχουμε και αυξηση της κατανάλωσης. Για το καρμπυρατέρ γνωρίζει κανείς τί μπορούμε να κάνουμε ώστε να μην καιει;

όλα τα «αγωνιάρικα» καίνε!!Απόλαυσε το! Αφου το εργαλείο το πας πάντοτε σκιστό!!

:)

ΥΓ:μη ξεχνάς στις «μικρές αλλαγές-βελτιώσεις» και τον αναπτήρα που προσέθεσες τις προάλλες!! :D

Edited by GOLF GTI 20VT
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα φούλ έξτρα και μου είπαν δώρο τον αναπτήρα...αλλά δεν τον έβαλαν!!! Έτσι έκανα την μεγάλη βελτίωση, πρόσθεσα τον αναπτήρα που έχει και φως!!!

scirocco2 πόσο νομίζεις ότι θα στοιχίσει αυτή η βελτίωση; Είναι δοκιμασμένη;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, στη δουλειά έχουμε 2 Caddy τα οποία και τα 2 παρουσίασαν τα εξής προβλήματα:

Σπασμένο ψυγείο κλιματισμου, σπασμένη κλειδαριά πίσω πόρτας, μέσα σε λιγότερο από 15000 χλμ.

Τώρα στο δευτερο έχει 23000 χλμ, και προχτες που το έπλυνα με πιεστικό, έφυγε το βερνίκι πάνω από το καπό.

Θα μου το βάψουν στην εγγύηση ή θα έχω τραβήγματα?

Με το ίδιο πιεστικό πλένουμε και τα προσωπικά μας οχήματα και δεν παρουσιάστικε το παραμικρό πρόβλημα σε κανένα από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας.

Κανω ανακατασκευη σε ενα caddy mk1.Τωρα ειμαι στα τελειωματα.

Δεν μπορω να σας περιγραψω τι τραβηξα για να βρω ανταλλακτικα.

Απο τη μεση και πισω καινουργιο δεν υπαρχει τιποτα.Το μονο που βρηκα ειναι τα πισω φαναρια.το προβλημα μου ειναι τωρα οτι δεν βρισκω την πισω πορτα της καροτσας.Εαν υπαρχει καποια εστω και μεταχηρησμενη

Επεισης θελω να βαλω τα φρυδακια στα φτερα του gti.

Η επομενη μεταμοσχευση θα ειναι μοτερ απο gti mk2 αν βρω καποιο σε καλη τιμη.

ξερετε εαν μπαινει χωρις πολλες πατεντες?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας.

Κανω ανακατασκευη σε ενα caddy mk1.Τωρα ειμαι στα τελειωματα.

Δεν μπορω να σας περιγραψω τι τραβηξα για να βρω ανταλλακτικα.

Απο τη μεση και πισω καινουργιο δεν υπαρχει τιποτα.Το μονο που βρηκα ειναι τα πισω φαναρια.το προβλημα μου ειναι τωρα οτι δεν βρισκω την πισω πορτα της καροτσας.Εαν υπαρχει καποια εστω και μεταχηρησμενη

Επεισης θελω να βαλω τα φρυδακια στα φτερα του gti.

Η επομενη μεταμοσχευση θα ειναι μοτερ απο gti mk2 αν βρω καποιο σε καλη τιμη.

ξερετε εαν μπαινει χωρις πολλες πατεντες?

Ναι μπαίνει κανονικά.

Εγώ έχω 2 caddy mk1 τα οποία είναι παροπλισμένα γιατί είμαι σε αναζήτηση τρελλών πραγμάτων.

Ανταλλακτικά και αξεσουάρ υπάρχουν άφθονα,αρκεί ναχεις το μεράκι και την υπομονή.

Ως και angel eyes φανάρια έχω πάρει.

Τώρα...

το ένα το δικό μου είναι βενζινοκίνητο και το άλλο diesel.

Ψάχνω κάτι καλό για το diesel,κάτι που να είναι common rail,κάτι που να έχει πάνω απο 110 αλόγατα.

Το πρωί με ειδοποιήσανε για ένα τροπέτο Passat 2.0 tdi 170ps σε καλή τιμή,αλλά το πρόβλημα μου για τα 16v diesel μοτέρ είναι οι βάσεις και τα κουμπώματα.

Link to comment
Share on other sites

To τρελλό project έχει ήδη ξεκινήσει.

Θα είναι το μοναδικό mk1 που θα φορά BKD μοτέρ!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.