Jump to content
_^ThEo^_

ΠΙΣΩ ΗΧΕΙΑ ΓΙΑ Polo

Recommended Posts

Παιδια μηπως ξερει κανεις αν μπαινουν τελικα ηχεια και με τι διαμετρο στις πισω πορτες του polo?

Ποσο κοστιζει ενα αξιοπρεπες ζευγαρι ηχειων?

Link to comment
Share on other sites

Guest white-LSD-golf

Αν θυμάμαι καλά δεν πέρνει πίσω ηχεία αν έχεις την εργοστασιακή πηγή γιατί δεν έχει έξοδο πίσω απο το ραδιο-cd

Link to comment
Share on other sites

Aρχικα με αυτο το θεμα υπηρχε μια διγνωμια και μια απορια για το αν τελικα μπαινουν ηχεια στους πισω θολους του 9Ν. Τελικα μπαινουν ηχεια, εχει βαλει ο GC9N, αν θες στειλε του ενα pm να σου πει που και ποσο :)

Link to comment
Share on other sites

Aρχικα με αυτο το θεμα υπηρχε μια διγνωμια και μια απορια για το αν τελικα μπαινουν ηχεια στους πισω θολους του 9Ν. Τελικα μπαινουν ηχεια, εχει βαλει ο GC9N, αν θες στειλε του ενα pm να σου πει που και ποσο :)

Ευχαριστω φιλε. Του εστειλα ηδη :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Δεν αξίζει να βάλεις στις πόρτες. Βάλε στην εταζιέρα και ο ήχος απλά δεν θα έχει καμία σχέση!!! ¶σε που νομίζω ότι τελικά ο GC9N δεν έβαλε στις πόρτες

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει να βάλεις στις πόρτες. Βάλε στην εταζιέρα και ο ήχος απλά δεν θα έχει καμία σχέση!!! ¶σε που νομίζω ότι τελικά ο GC9N δεν έβαλε στις πόρτες

σωστος. συμφωνω και επαυξανω. θα εχεις πολυ καλυτερα αποτελεσματα και μπορεις να βαλεις και κατι πολυ καλυτερο χωρις να υπολογιζεις διαμετρους και ιστοριες.

Link to comment
Share on other sites

σωστος. συμφωνω και επαυξανω. θα εχεις πολυ καλυτερα αποτελεσματα και μπορεις να βαλεις και κατι πολυ καλυτερο χωρις να υπολογιζεις διαμετρους και ιστοριες.

Εγω πάντως δεν θα έβαζα εταζέρα. Δεν μου αρέσει αισθητικά. ¶σε που δεν γουστάρω τα καλώδια που κρέμωνται από την εταζέρα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως δεν θα έβαζα εταζέρα. Δεν μου αρέσει αισθητικά. ¶σε που δεν γουστάρω τα καλώδια που κρέμωνται από την εταζέρα κλπ.

Aυτο με τα καλωδια ειναι γυφτια, αλλα λιγο αν βαλεις την φαντασια να δουλεψει. δεν θα φαινεται τιποτα. Ειναι το λιγοτερο πιστευω. Το βασικο μειονεκτημα με τα ηχεια στην εταζερα, ειναι πως θα τα προστατεψεις απο τον ηλιο και απο τα αδιακριτα και.......επιδοξα βλεμματα. Αλλα και παλι πετας ενα φιμε πανω και καθαριζεις. :D

_^ThEo^_ πες μας γενικως τι σκεφτεσαι να κανεις ακριβως στο αμαξι. Πηγη θα εχεις εργοστασιακη?

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα ηχεια πισω στην εταζερα βεβαια και οχι στις πορτες...ολα τα μαστορια μου ελεγαν εκει...

δεν κρατησα ομως την εργοστασιακη πηγη...

σε ποια καλωδια αναφερεστε??ολα περναν "υπόγεια"

Edited by polo123ps
Link to comment
Share on other sites

_^ThEo^_ πες μας γενικως τι σκεφτεσαι να κανεις ακριβως στο αμαξι. Πηγη θα εχεις εργοστασιακη?

Επειδη ειχαμε παρει και αλλο αμαξι απο εκει μας ειπε οτι θα μας κανει και τον συναγερμο και το ραδιοcd δωρο. Eιπε οτι θα βαλει blaupunkt. Την παρασκευη θα το εχω και θα σας πω. :)

Για τα ηχεια εχω να πω οτι εχω διαβασει σε audio-forums οτι δεν ειναι καλο να μπαινουν σε εταζερα, ασε που εχω και προσωπικη αποψη απο ηχεια εταζερας σε golf. ;)

Edited by _^ThEo^_
Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Γιατί δεν είναι καλό?

Για πες μας και την εμεπιρία σου από το Golf. Καλό είναι να μοιραζόμαστε αυτά που έχουμε δει για να βοηθάμε και κάποιους άλλους...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειχαμε παρει και αλλο αμαξι απο εκει μας ειπε οτι θα μας κανει και τον συναγερμο και το ραδιοcd δωρο. Eιπε οτι θα βαλει blaupunkt. Την παρασκευη θα το εχω και θα σας πω. :)

Για τα ηχεια εχω να πω οτι εχω διαβασει σε audio-forums οτι δεν ειναι καλο να μπαινουν σε εταζερα, ασε που εχω και προσωπικη αποψη απο ηχεια εταζερας σε golf. ;)

ο μονος λογος που δεν ειναι καλο να μπαινουν ηχεια στην εταζερα ειναι οτι αν δεν εχουν στηριχτει σωστα και γινει καποιο σοβαρο τρακαρισμα μπορει να τα φας στο κεφαλι. κατα τα αλλα τα ηχεια στην εταζερα ειναι η πιο δημοφιλης λυση στα ηχοσυστηματα αυτοκινητου. τα περισσοτερα αμαξια στους διαγωνισμους, εκει εχουν τα πισω ηχεια.

Link to comment
Share on other sites

ο μονος λογος που δεν ειναι καλο να μπαινουν ηχεια στην εταζερα ειναι οτι αν δεν εχουν στηριχτει σωστα και γινει καποιο σοβαρο τρακαρισμα μπορει να τα φας στο κεφαλι. κατα τα αλλα τα ηχεια στην εταζερα ειναι η πιο δημοφιλης λυση στα ηχοσυστηματα αυτοκινητου. τα περισσοτερα αμαξια στους διαγωνισμους, εκει εχουν τα πισω ηχεια.

ομολογω πως δε το καταλαβα αυτο!

στο κεφαλι του οδηγού????πως? :)

Link to comment
Share on other sites

ομολογω πως δε το καταλαβα αυτο!

στο κεφαλι του οδηγού????πως? :)

Μήπως εννοεί πάνω στην οροφή? Το άλλο μου αυτοκίνητο έχει εκει κάτι. Ηχείο πρέπει να είναι.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν είναι καλό?

Για πες μας και την εμεπιρία σου από το Golf. Καλό είναι να μοιραζόμαστε αυτά που έχουμε δει για να βοηθάμε και κάποιους άλλους...

Απλως ενοχλει τους πισω επιβατες γιατι ειναι πισω απο τα αυτια τους. Βεβαια μπορει να ειναι ιδεα μου και να λεω μαλ....... ;)

Επιπλεον το εχω διαβασει στο http://caraudioforum.gr/phpbb/. Εψαξα να βρω ακριβως το link αλλα δεν το βρηκα για να σασ βοηθησω :) .

Κατι αλλο τωρα, για 2 διαιρουμενα μπροστα και 2 πισω ηχεια χρειαζεται τετρακαναλοσ ενισχυτης?Τοποθετειται ευκολα η πρεπει να ξηλωθει τπτ για να περαστουν τα καλωδια?

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο τωρα, για 2 διαιρουμενα μπροστα και 2 πισω ηχεια χρειαζεται τετρακαναλοσ ενισχυτης?Τοποθετειται ευκολα η πρεπει να ξηλωθει τπτ για να περαστουν τα καλωδια?

Καλο ειναι να μπει ενας 4καλαναλος. Απο εγκατασταση θελει αρκετη δουλεια. Η πιο καλη θεση ειναι στο πορτ μπαγκαζ, και θα πρεπει να παει ενα καλωδιο τροφοδοσιας μπροστα στην μπαταρια του αυτοκινητου και απο ενα καλωδιο ηχητικου σηματος για το καθε μεγαφωνο. Θελουν ξηλωμα οι ταπετσαριες που ετσι και αλλιως θα βγουν για να μπουν τα ηχεια σου. :)

Ο Πανος εννοει αν χτυπηθει το αμαξι απο πισω, οτι υπαρχει κινδυνος τα ηχεια της εταζερας να χτυπησουν καποιον επιβατη. Τα ηχεια στην μαμα εταζερα στηριζονται απλα με το βαρος τους. Τυχον βιδες σε περιπτωση συγκρουσης ειναι δυσκολο να τα κρατησουν αφου η εταζερα ειναι σχεδον...χαρτινη ;)

Link to comment
Share on other sites

Aυτο με τα καλωδια ειναι γυφτια, αλλα λιγο αν βαλεις την φαντασια να δουλεψει. δεν θα φαινεται τιποτα. Ειναι το λιγοτερο πιστευω. Το βασικο μειονεκτημα με τα ηχεια στην εταζερα, ειναι πως θα τα προστατεψεις απο τον ηλιο και απο τα αδιακριτα και.......επιδοξα βλεμματα. Αλλα και παλι πετας ενα φιμε πανω και καθαριζεις.

ΣΕ ΑΥΤΟΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΗΛΙΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΟΥΛΑ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 60 € ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΘΥΛΗΚΩΤΑ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΟΚΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΑΠΟ ΣΚΟΝΕΣ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΞΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΗΧΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΚΟΥΤΑΚΙ. ΒΕΒΑΙΑ ΕΝΑ ΜΕΙΟΝΕΚΤΙΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΛΙΓΟ Η ΕΤΑΖΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΤΩ...!

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Για να περάσεις τα καλώδια δεν ξηλώνεις τίποτα, είναι εύκολο και επιπλέον το καλώδιο του ρεύματος μπορείς να το πάρεις από μέσα.

Θα ανεβάσω φωτογραφίες από το σπίτι

Link to comment
Share on other sites

καφρε στοιλα τι ειναι αυτο που εκανες?πες μου οτι δεν εχεις και ασφαλειοθηκη?πες μου οτι παιζεις με αυτο το πραγμα και sub. θα τα κανεις πουτανα ολα ρε. μονο απο την μπαταρια περνουμε ρευματα για ενισχυτες, και τα περναμε κατω απο την μοκετα του αυτοκινητου, ξηλωνωντας ενα μερος της.

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas
καφρε στοιλα τι ειναι αυτο που εκανες?πες μου οτι δεν εχεις και ασφαλειοθηκη?πες μου οτι παιζεις με αυτο το πραγμα και sub. θα τα κανεις πουτανα ολα ρε. μονο απο την μπαταρια περνουμε ρευματα για ενισχυτες, και τα περναμε κατω απο την μοκετα του αυτοκινητου, ξηλωνωντας ενα μερος της.

Ναι Decibel, εδώ και 2 χρόνια που παίζω μουσική δεν είχα κανένα πρόβλημα. Ναι decibel αν ξέρεις από ηλεκτρολογικά εκεί είναι ένας πίνακας που καταλήγει ο + πόλος της μπαταρίας, πες μου έναν λόγο για να μην πάρω ρεύμα από εκεί. Ναι decibel σαφώς και πέρασα τα καλώδια κάτω από τα πλαστικά (και όχι από τις μοκέτες φυσικα!!!), μήπως είδες κανένα καλώδιο να προεξέχει στο αμάξι μου????

Edited by Stoilas
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ολοι η ηχοσυστηματαδες κανουμε παραπανω δουλεια αδικα ρε κωστα που περνουμε ρευμα απο την μπαταρια? για τραβα παραπανω αμπερ να δουμε. και εκτος απο αυτο ο πινακας αυτος ειναι για αλλες χρησεις.

οσον αφορα το απο που εχεις περασει τα καλωδια εκει απο οπου και να τα περασεις κανενα προβλημα. μονο μην περασεις μαζι το σημα με το ρευμα και εχεις παρασιτα.

παντως το ρευμα περνα το απο την μπαταρια χιλιες φορες, και ενας λογος ειναι οτι αμα πας να παρεις πολλα αμπερ για τον ηχο δεν θα μπορεις, γιατι το καλωδιο που παει στον πινακα ειναι λεπτο.

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Όταν τράβηξε παραπάνω από το ρεύμα που έπρεπε κάηκε ή ασφάλεια του ενισχυτή οπότε δεν βλέπω τον λόγο να μπω στη διαδιασία που μου περιγράφεις. Όσο για αυτό που λες με τα καλώδια, σαφώς και του ρεύματος περνάει μόνο του και μακρυά από τα καλώδια ήχου.

Link to comment
Share on other sites

το καλωδιο που παει στον πινακα ειναι ασφαλισμενο? αυτο το λεπτο? γιατι αν δεν ειναι πρεπει να προσεχεις γιατι αν τραβας πολυ ρευμα και ζεσταθει μπορει και να παρει φωτια αυτο το καλωδιο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.