Jump to content
polo_6566

Φρένα τετραπίστονα

Recommended Posts

υπάρχει το ξέρω, αλλα θέλει Extra κόστος. αλλά αμα δεν τα έχεις κόκκινα η κίτρινα, το ασημένιο δεν με αρεσει και τόσο thumbsdown.gif αλλά το κοκκινο ;):angry2:

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει το ξέρω, αλλα θέλει Extra κόστος. αλλά αμα δεν τα έχεις κόκκινα η κίτρινα, το ασημένιο δεν με αρεσει και τόσο thumbsdown.gif αλλά το κοκκινο ;):angry2:

ενταξει για τα χρωματα μεχρι και σε μαυρο βγαινουν.

για τα χρηματα που χρεωνουν ως extra εχω τις αμφιβολιες μου και μαλιστα τα 200¤ ειναι ιδιαιτερα μεγαλο ποσο για αλλο χρωμα δαγκανων πλην του βασικου.

παρε και site του επισημου εισαγωγεα tarox,avc weber...http://www.avcweber.gr/index.php?co=vendors&id=2

Link to comment
Share on other sites

και όμως επιδί είθελα σε κόκκινεσ τα πλήρωσα extra. και τα περίμενα να φανταστής ένα μίνα 30 μέρες! Αλλά Χαλάλη όπου και να χριαζώμουνα είχα τα φρένα... και αυτό είναι το σημαντικότερο απο όλα!

Link to comment
Share on other sites

ψάχνω να βρώ το tarox 4 rear kit με 256 δίσκους πίσω για το Πόλο, κάπου βρήκα μια άκρη αλλά δεν βλέπω αποτέλεσμα... το θέλω για να εξισοροπείσω την δύναμη που μπροστά είναι η tarox 6... joop. καμία είδεα???

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ειναι υπερβολη να βαλεις 4πιστονα πισω.....

Πρέπει να γίνει! να εξισορροπείς την δύναμη των μπροστά με τα πίσω το ξέρω πως είναι μεν υπερβολή αλλά είναι και αναγκαίο +++ περισσότερη ασφάλεια!

Link to comment
Share on other sites

αν θες να εξισοροπησεις την δυναμη βαλε απλα 256 δισκο στην μαμα δαγκανα και εισαι jet.

ακομα και τα evo-impreza εχουν 2πιστονες πισω....

τωρα αν ειναι θεμα εμφανισεις παω πασο

Link to comment
Share on other sites

Καθαρά θέμα look.

Δεν είναι θέμα look... εάν είθελα look είχα πολλά άλλα να βάλλω απλά είδα ότι μεν φρέναρα με τα ΟΣΑ! απλα ένιοθα το πίσω μέρος να ψυλοσικόνετε...

Δεν με καίει τι έχουν τα Evo - Impreza! Είναι καθαρά θέμα δικής μου ασφαλείας αλλά και των συνεπιβατών μου!

Με το 256... δίσκο μπροστά... :lol:

Και από ότι θυμάμαι το Evo έχει 4πίστονη μπροστά και 2πίστονη πίσω! -> έαν είχε 6πίστωνη μπροστά θα έβαζε αναγκαστικά μετά 4πίστωνη πίσω για να εξισορροπείσει την δύναμη.

Edited by Dark Angel
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα look... εάν είθελα look είχα πολλά άλλα να βάλλω απλά είδα ότι μεν φρέναρα με τα ΟΣΑ! απλα ένιοθα το πίσω μέρος να ψυλοσικόνετε...

Δεν με καίει τι έχουν τα Evo - Impreza! Είναι καθαρά θέμα δικής μου ασφαλίας αλλά και των συνεπιβατών μου!

καλα ναι ο καθενας χαλαει τα λεφτα οπως εκεινος νομιζει,απλα ειπα την γνωμη μου.

Με το 256... δίσκο μπρόστα... :lol:

αυτο το διαβασα αλλα δεν καταλαβα τι θες να πεις

Link to comment
Share on other sites

καλα ναι ο καθενας χαλαει τα λεφτα οπως εκεινος νομιζει,απλα ειπα την γνωμη μου.

αυτο το διαβασα αλλα δεν καταλαβα τι θες να πεις

Δένα βάζεις 256 δίσκο ένο έχεις είδη 280 τι θα σου προσφέρει... θα χάσει και όλας νομίζω (δεν θέλω να έχω παρεξυγίσεις και κόντρες sorry εάν φάνικα κάπως κακός) απλά παραξενευτικα που το είπες για τον 256άρι δίσκο

Link to comment
Share on other sites

βασικα με μπερδεψες η μπορει να εχω καταλαβει λαθος.

μπροστα εχεις εξαπιστονα με 280 δισκο?

εγω αναφερομαι για τον πισω αξονα.εχεις πισω δισκοφρενα τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Μπροστά έχω 280 δίσκο με την 6πίστονη, πίσω έχω τώρα τα μαμά δισκόφρενα και δαγκάνα, βρήκα μιά άκρη στο Internet για ένα kit με 4πίστωνη και 256άρα δίσκο για τα πίσω. έτσι θα εξισορροπήσω την δύναμη από τα μπροστινά φρένα

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν σου ειπα να αλλαξεις τιποτα στον μπροστινο αξονα.

αυτο που σου προτεινα ηταν να βαλεις στον πισω αξονα 256 δισκο(μιας και τωρα λογικα θα εχει 232),βαζεις αλλα τακακια και σωληνακια αεροπορικου τυπου και θα εισαι μια χαρα.αυτη ειναι η αποψη μου

αν θυμασαι το Focus RS ειχε μπροστα 4πιστονη και πισω μονοπιστονη

Edited by mpoukou22
Link to comment
Share on other sites

Δεν το κατάλαβα στην αρχή :lol: Καλή αυτή η σκέψη μου αρέσει σαν ιδέα απλά θέλω να έχω το κεφάλι τελείως ήσυχο... το θέμα δεν είναι τα 800 - 900 ευρώ έτσι... το θέμα είναι εγώ να νιώθω ασφάλεια γιατί στην τελική... στα τσακίδια το αυτοκίνητο από ότι να πάθω κάτι εγώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδία ΕΛΕΟΣ!!

Μήν γράφετε πράγματα που δέν ισχύουν...μας διαβάζουν πολλοί....

Πλέον στα αυτοκίνητα (ακόμα και στα αρκετά φτηνότερα) υπάρχει το λεγόμενο ΕBD

δηλαδή "Electronic Brake Distribution" ή αλλιώς "Electronic Brake Force Distribution" ελληνιστί

"Ηλεκτρονικός Κατανεμητής Πέδησης", ένα σύστημα το οποίο μεταβάλει διαρκώς την πέδηση κατα το

φρενάρισμα ανάλογα με τις μετρήσεις των αισθητήρων ABS και την κατάσταση του οδοστρώματος...

Τα περι...μπρός-πίσω....έχουν να κάνουν πλέον με το ΚΑΜΑ ΣΟΥΤΡΑ..

Μπορεί κανείς να διαβάσει περισσότερα εδώ

http://en.wikipedia.org/wiki/Electronic_br...ce_distribution

Καλό διάβασμα....

Edited by GolfRS
Link to comment
Share on other sites

το πολακι 10ετιας που εχει ο dark δεν εχει καν abs ποσο μαλλον abd.

ακομα και σημερα καινουργια μοντελα αβd δεν εχουν .

Link to comment
Share on other sites

το πολακι 10ετιας που εχει ο dark δεν εχει καν abs ποσο μαλλον abd.

ακομα και σημερα καινουργια μοντελα αβd δεν εχουν .

Το δικό μου Polo Gti του 2000 είχε.

Είναι άσκοπο να μιλάμε για αναβάθμιση φρένων, την στιγμή που (χωρίς EBD) με ένα γερό φρενάρισμα μπορεί το αμάξι να γίνει σβούρα και να βρεθούμε στο χαντάκι....(μου έχει τύχει σε παλαιότερο όχημα και ξέρω..)

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου Polo Gti του 2000 είχε.

Είναι άσκοπο να μιλάμε για αναβάθμιση φρένων, την στιγμή που (χωρίς EBD) με ένα γερό φρενάρισμα μπορεί το αμάξι να γίνει σβούρα και να βρεθούμε στο χαντάκι....(μου έχει τύχει σε παλαιότερο όχημα και ξέρω..)

το ειχες κανει παραγγελια να εχει?

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως ουτε ABS δεν εχει......

Μπορεί κανείς να διαβάσει περισσότερα εδώ

http://en.wikipedia.org/wiki/Electronic_br...ce_distribution

Καλό διάβασμα....

ενδιαφερον το link σου

Το δικό μου Polo Gti του 2000 είχε.

Είναι άσκοπο να μιλάμε για αναβάθμιση φρένων, την στιγμή που (χωρίς EBD) με ένα γερό φρενάρισμα μπορεί το αμάξι να γίνει σβούρα και να βρεθούμε στο χαντάκι....(μου έχει τύχει σε παλαιότερο όχημα και ξέρω..)

δλδ πωε εγινε ακριβως?

Edited by mpoukou22
Link to comment
Share on other sites

και μενα δεν εχει που ειναι μεσα του 01.αν δεν κανω λαθος μετα το 03 μπηκε υποχρεωτικα σε ολα τα οχηματα ασχετως μαρκας και κοστους.

βεβαια μιλαμε για παλαιας τεχνολογιας μιας και αν δεν απατωμαι τωρα εχουμε να κανουμε με 8ης και 9ης γενιας ABS.

στο polo gti του 01 ABS υπηρχε παντως.

στο θεμα μας τωρα,dark για μενα αστα τα πισω οπως ειναι και μην τα αλλαζεις.αν σε ενοχλει τοσο βαλε δισκο 256 με την παλια σου δαγκανα η οποια ειναι πολυ ισχυρη(νομιζω lucas με 56αρι ή 58αρι εμβολο).

και 2στονη να βαλεις και 4πιστονη να βαλεις ουσιαστικα κερδος και διαφορα σε σχεση με την μονοπιστονη δεν θα εχεις.

και αυτο γιατι το αμαξι στο μεγαλυτερο ποσοστο φρεναρει με τα μπροστινα που στην περιπτωση σου ειναι θηρια hearts.gifhearts.gif

απο κει και περα μπορεις να κανεις οτι θες και να βαλεις οτι θες αλλα θεωρω οτι σε 256 mm δισκο 4πιστονη δεν θα αποδωσει τα αναμενομενα και ειναι και λιγλακι υπερβολη :D μιλωντας παντα για τα πισω φρενα. :D

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω να μου ανασηκόνετε η ουρά... ΑΥΤΟ το καταλαβένεις φίλε GolfRS και εμένα παρεπιπτώντος είναι του 1997... δεν νομίζω να έχει όλα αυτα που λές!

Το GTi το ξέρω ναι έχει ABS αλλα είναι 6N2 ++ ότι είναι και 3 χρόνια νεότερο μοτέλο και επόμενη γενία απο το δικό μου και έχει και 125 οπότε λόγικο και επόμενο είναι να έχει!

(όχι δεν έχω ύφακη δεν είμαι κακός και ούτε γίνομαι και δεν θέλω να παρεξυγούμαστε)... μου αρέσει το θέμα που συζητάμε

Τελίκα βρήκα 2 πίστωνη με 256 δίσκο... αυτό θα βοίθισει όχι όσο η 4πίστωνη αλλα πιστεύω πώς δεν θα έχω αυτο το ανασήκομα το πολύ!

και μενα δεν εχει που ειναι μεσα του 01.αν δεν κανω λαθος μετα το 03 μπηκε υποχρεωτικα σε ολα τα οχηματα ασχετως μαρκας και κοστους.

βεβαια μιλαμε για παλαιας τεχνολογιας μιας και αν δεν απατωμαι τωρα εχουμε να κανουμε με 8ης και 9ης γενιας ABS.

στο polo gti του 01 ABS υπηρχε παντως.

στο θεμα μας τωρα,dark για μενα αστα τα πισω οπως ειναι και μην τα αλλαζεις.αν σε ενοχλει τοσο βαλε δισκο 256 με την παλια σου δαγκανα η οποια ειναι πολυ ισχυρη(νομιζω lucas με 56αρι ή 58αρι εμβολο).

και 2στονη να βαλεις και 4πιστονη να βαλεις ουσιαστικα κερδος και διαφορα σε σχεση με την μονοπιστονη δεν θα εχεις.

και αυτο γιατι το αμαξι στο μεγαλυτερο ποσοστο φρεναρει με τα μπροστινα που στην περιπτωση σου ειναι θηρια hearts.gifhearts.gif

απο κει και περα μπορεις να κανεις οτι θες και να βαλεις οτι θες αλλα θεωρω οτι σε 256 mm δισκο 4πιστονη δεν θα αποδωσει τα αναμενομενα και ειναι και λιγλακι υπερβολη :D μιλωντας παντα για τα πισω φρενα. :D

joop. είχα 217 και πλακόθηκα σε άγριο βίαιο φρένο λόγο ένους Π@&@#$α που πήγενε να με κλεισει με ένα αγροτικό πάνω στον διευθνη που μένω, και έμινα όταν ένιοσα το αυτοκίνητο να ανασηκόνετε πίσω όχι δεν σίκοθηκαν οι ρόδες στον αέρα αλλα ένιοσα οτι τα πίσω φρένα δέν έχουν δίναμη και δεν "κρατησαν" κάτω το πίσω μέρος! αυτό είχε ταμπούρα, και έγω έκανα μετατροπη και έβαλα δισκοφρενα απο Golf 3 GTi ΑΛΛΑ το αυτοκίνητο με τα tarox 6 αγκίροσε!

Link to comment
Share on other sites

το 2 πιστονο που βρηκες πιστευω ειναι καλη λυση.

ουτε υπερβολη σε σχεση με το 4πιστονο.

βαλτο,δοκιμασε το,κοτσαρε και μια φωτο(βασικοτατο) να το δουμε hearts.gifhearts.gifhearts.gif

Link to comment
Share on other sites

Θά γίνει η δουλεια! χεχεχε promise photo!

Link to comment
Share on other sites

το 2 πιστονο που βρηκες πιστευω ειναι καλη λυση.

ουτε υπερβολη σε σχεση με το 4πιστονο.

βαλτο,δοκιμασε το,κοτσαρε και μια φωτο(βασικοτατο) να το δουμε hearts.gifhearts.gifhearts.gif

+100000000000

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.