Jump to content

Recommended Posts

Golf iv μοντελο 2001 1.8T(η μηχανη ειναι μοντελο β' εξαμηνο του 2003 και τοποθετηθηκε στο καρο μου 06/06/05)

κωδικος μηχανης AUM με αμερικανικες προδιαγραφες κινητηρας...

150ps δινει ο κατασκευαστης με 5αρι σασμαν και Κ03s τουρμπινουλα...

η δυναμομετρηση ειχε δειξει 176Ps ΧΩΡΙΣ καμια μετατροπη στη μηχανη...

Υστερα την παροδο 2 ετων αποφασησα κι εγω να δυναμωσω λιγακι...το εκανα λοιπον ενα προγραμματακι, αλλαξα σκαστρα, αντλια βενζινης και ρυθμιστη πιεσης βενζινης, Ν75 και σωληνακια...dp μαμα και κουλερ επισης μαμα...μετα τον καταλυτη 63αρα εξατμιση με ενα καζανι τελικο...

το αυτοκινητο σηκωνει 1.5bar over και φτανει στις 7100 με 0.8

η καμπυλη της δυναμομετρησης δε πεφτει μεχρι τις 7.000 (πηγαινει οριζοντια καρφι)

το αυτοκινητο εδειξε 210,8 στο αρχικο σταδιο του προγραμματος που ειχε πιεση 1.2 με 36kg ροπης...

τωρα πρεπει να χει 225 περιπου με 40Kg...

dp δεν αλλαζω γιατι με περιμενει αυτη η δεσποινις στην φωτο της υπογραφης μαζι με 63αρι dp και καταλυτη...(θα περιμενει ομως λιγο καιρο γιατι το Νοεμβριο θα πρεπει να κανουμε κι εμεις με τη σειρα μας την θητεια μας)

γεροι να ειμαστε και ολα γινονται... :D;)

Link to comment
Share on other sites

τωρα πρεπει να χει 225 περιπου με 40Kg...

Τα 40 κιλά ροπής δέν τα βγάζει με ΚΑΜΙΑ Παναγία.

40 κιλά (και άν) βγάζει ο TFSI που είναι τέρας ροπής, με stage 2 πρόγραμμα+φούλ εξάτμιση+εισαγωγή...

Για ξανασκέψου το...

Link to comment
Share on other sites

εχετε δικιο...40 δε φτανει , πιστευω 37kg...

τελοσπαντων θα ξαναπαω για dyno απο βδομαδα και θα μαθουμε...μεχρι τωρα ειχα

176ps - 139στους τροχους 25kg ροπης air temperature 17*C

τη μερα που πηγα για προγραμμα εδειξε 172 με 23,5kg ροπης και 29,8*C

εφυγα με 185ps εκεινη τη μερα...μετα απο δυο ημερες αφου αλλαζω αντλια βενζινης και ρυθμιστη πιεσης βενζινης ξαναπαω για remap

ανεβαινουμε και διχνει 192ps κανουμε το remap και παει 203ps στο 1.2, παραπανω over δε κρατουσε κι επαιζε

παω μετα απο δυο μερες αλλαζουμε Ν75 σηκωνουμε 1.5 παλι δε κραταει και κανει 3 παιξιματα η βελωνα στο over...με τα παιξιματα εδειξε 210.8 και 35,9 ροπη

με ειπε το παιδι οτι θελει να διαβασει ο εγκεφαλος για να σταματησει να παιζει και οντως ετσι εγινε με την παροδο του χρονου...συν το οτι δε θελαμε να το ζορισουμε το αυτοκινητο πανω στο δυναμομετρο καθως ειχε ζεστη....

τωρα με το δικο μου δυναμομετρο(το μυαλο μου) το κανω καπου 225-230 και 37kg ροπης...

εγω ειμαι υπερευχαριστημενος με την αποδοση του...αλλα και με το προγραμμα!!!

Edited by golfakias1983
Link to comment
Share on other sites

να η δυναμομετρηση πριν το προγραμμα

και αυτη μετα το προγραμμα και πριν την αλλαγη της Ν75...στο 1.2bar

υποψειν οι θερμοκρασιες ειναι κοντα στους 30+ και το αυτοκινητο γονατισε μετα απο μια ωρα πανω στο δυναμομετρο...

post-2772-1192016707_thumb.jpg

post-2772-1192016800_thumb.jpg

Edited by dubbeR_Stoilas
Link to comment
Share on other sites

Γιαννάκη,ένα πράγμα θα σου πω..

Από τότε που ανέβηκα στο αμάξι σου έπαθα την

πλάκα μου. :lol:

Μου έκανες μεγάλη ζημιά..

Περιμένω και άλλη βόλτα τώρα που ανέβασες πίεση tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

so.... κλειδώνει και μόλις έχει κάτι νεότερο ο golfakias1983 μας ενημερώνει για να το ανοίξουμε.

Link to comment
Share on other sites

so.... κλειδώνει και μόλις έχει κάτι νεότερο ο golfakias1983 μας ενημερώνει για να το ανοίξουμε.

OXI δε κλειδωνει... :rolleyes::D:blink:

κατσε θελω να βαλω και μια αγελαδα μοσχαναθρεμενη...την ψαχνω σε καποιο λιβαδι του εξωτερικου αλλα βρισκω κατι μεταλλαγμενες...η forge καλη ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Εγω forge εχω.Μη νομιζεις οτι θα δεις καμμια διαφορα με την αγελαδα παντως...

εμενα μου ειπαν οτι εχει πιο αμεσο γκαζι...οχι οτι θα παρει αλογα...απλα θα αγριεψει λιγο...θα βγαλει δοντια!!! :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

golfakias τα τελευταία 3-4 posts σου δεν αποτελούν κομμάτι της παρουσίασης αλλά "έρευνα αγοράς" που μπορείς να την κάνεις σε άλλα topics.

Γι'αυτό είπα να κλειδωθεί... anyway το αφήν αλλά σε παρακαλώ πολύ γράψε οτιδήποτε σχετικό με την περαιτέρω βελτίωση που έχεις κάνει στο "παιδί" σου και όχι σχετικά με τα όσα θέλεις να κάνεις.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.