Jump to content
vw16v

Πρόβλημα κινητήρα; Μπούκωμα; Τι ;

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

την προηγούμενη εβδομάδα άνοιξα με nissan almera φτιαγμένο (πρόγραμμα, εξάτμιση, χταπόδι, χοάνη κι ήταν το challenge 1.5) και το πέρασα σαν σταματημένο. Το ίδιο βράδυ άνοιξα με polo 9n2 16v με τα 100 άλογα. 1,2,3 άντε γεια πολύ πίσω σχεδόν 4 αυτοκίνητα..... Όταν όμως μας έπιασε φανάρι και έκοψα και με μάζεψε λογικά και με το που ανοίγει κατεβάζω 3η και γειά σου. ΤΟ μέγα πρόβλημα ήταν όταν έβαλα 4η με μάζευε και μου έριξε 1 αυτοκίνητο μέχρι τα 170. Το όλο σκηνικό με προβλημάτισε, με αποτέλεσμα να ζητήσω από κολλητό φίλο μέλος του club κι αυτός, να ανοίξουμε από 2ες. Τα αυτοκίνητα είναι ακριβώς τα ίδια. 6n 16v, ίδιο σασμαν dxj, χωρίς καμία απολύτως μετατροπή, το μόνο είναι ότι του φίλου είναι χαμηλωμένο και έχει 110.000km ενώ το δικό μου 93.000Km. Πράγματι 2ες -3ες με ίδιες αλλαγές κόπια με το που βάζουμε 4η στις 2,500 αρχίζει και μου φεύγει λίγο όπου ψηλά στις 4,000 μου έχει κάνει μια καρότσα... Έχασα την μπάλα......

τα βάλαμε κάτω και δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι συμβαίνει...

καμιά ιδέα κανείς;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κατάλαβα αυτό

..........με το που βάζουμε 4η στις 2,500 αρχίζει και μου φεύγει λίγο όπου ψηλά στις 4,000 μου έχει κάνει μια καρότσα...

Δηλαδή ανοίξατε 2α 3η, μετά κόψατε και ανοίξατε μόνο με τετάρτες από τις 2.500 στροφές;

Γενικά δεν είναι και καμιά τρομερή η διαφορά.

Ένα μικροπρόβλημα να έχεις (μπεκ, λ, παλιό φίλτρο αέρα) άνετα γίνεται.

Πες μου όμως λίγο από μέχρι πόσα Km/h φτάσατε γιατί παίζει ρόλο το χαμήλωμα.

Ναι μην το γελάτε, το διαπίστωσα κι εγώ τώρα που το χαμήλωσα.

Ανεβάζει ποιο γρήγορα και πήρα 4 χιλιόμετρα τελική παραπάνω.

Το λόγο δεν σας τον λέω, είναι εύκολο να το καταλάβετε :)

Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia, logili i aporia vrachos, sta teleivmata tritis meta tis 5000 rpm san na ksekolisa mprosta kai stin tetarti gyrw stis 4 meta tin allagi eixa mia karotsa. Thema allagis grigoris katstastasi simplekti den paizei giati opos eipa sta teleiomata tritis kati fanike. o filos mou foraei kn ston papa ego xartino.programma kaneis. Egw nomizo oti psila stegnonei logo kn. Tha dokimasoume kai me xartino

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να αλλαξω την γραμματο σειρα σορυ παιδια....για να ενισχυσω τα λεγομενα μου να πω οτι ανοιξαμε και μονο τριτες ρολαριστες απο 2000 μεχρι 6000 περιπου οπου γυρω στις πεντε παλι ξεκολλησα μισο φτερο νομίζω (διορθωσε με ήταν και νύχτα). Εγω είχα παραπάνω βενζίνη καμια δεκαρια λιτρα. Νομίζω δεν υπάρχει πρόβλημα στο αυτοκίνητο του φίλου μου απλά χωρίς πρόγραμμα ψηλά ο πολύς αέρας μπερδεύει.....Παιδιά ακούμε τις γνώμες σας

Link to comment
Share on other sites

Πες μου όμως λίγο από μέχρι πόσα Km/h φτάσατε γιατί παίζει ρόλο το χαμήλωμα.

Ναι μην το γελάτε, το διαπίστωσα κι εγώ τώρα που το χαμήλωσα.

Ανεβάζει ποιο γρήγορα και πήρα 4 χιλιόμετρα τελική παραπάνω.

Το λόγο δεν σας τον λέω, είναι εύκολο να το καταλάβετε :D

σωστος.αλλαζει η μετωπικη επιφανεια οποτε και η αεροδυναμικη και τα κλασικα συνεπακολουθα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, με τον vw16v θα ξαναανοίξουμε μέσα στν εβδομάδα οπότε για να βγάλουμε απο το παιχνίδι το θέμα χαμηλώματος θα έχω ανοιχτά τα δικά μου παραθυρα και ο φίλος θα τα έχει κλειστά ώστε η αεροδυναμική αντίσταση να εξισωθεί στο περίπου......Θα έχουμε συνέχεια....

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία να πω ότι ξανανοίξαμε αυτή την φορά με χάρτινο φίλτρο και αφού είχαν αρκετά χλμ για να προσαρμοστεί ο εγκέφαλος στα νέα δεδομένα και του φίλου μου πήγαινε πολύ κάλύτερα. Στα χαμηλά ξέφευγα λίγο ως δίπορτος και λίγο πιο ελαφρύς, αλλά δν άνοιγε άλλο η διαφορά. Παιδιά εγώ νομίζω ότι τα φιλτρα χωρίς πρόγραμμα αποδίδουν σε πολύ περιορισμένο εύρος στροφών και ψηλά μάλλον παρέχουν περισσότερο αέρα απο όσο μπορεί να διαχειριστεί το πρόγραμμα/ρυθμιστής πίεσης οπότε τελικά έχεις φτωχό μείγμα. Ισως χωρίς πρόγραμμα το παιχνίδι να παίζεται στην θερμοκρασία του αέρα όπως έχει γραφτεί εδώ σε 9n...Οσοι έχουν μετρητη μίγματος έστω τον φτhνό με τα λαμπάκια και φοράνε φίλτρο χωρίς πρόγραμμα να μας διαφωτίσουν τι βλέπουν ......βέβαια και πάλι εξαρτάται το μοντέλο τι περιθώια έχει ο εγκέφαλος απο μόνος του να ρυθμίσει χρονισμούς προαναφλέξεις κλπ..πχ είναι γνωστό στα σαξόραλλα με ένα φίλτρο πως στανταρ τσιμπάνε κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.