Jump to content
thanasis6Ν

ανεβαζοντας συμπιεση.

Recommended Posts

συζηταγα με εναν φιλο μηχανικο και τον ρωταγα για κατεβασμα κεφαλης ροικες κτλ,και μου μπηκε το τρυπακι να την κατεβασω στο 16 1!!!!απο οτι μου ειπε δεν θα υπαρχει προβλημα με τα πιστονια αλλα θα ειναι καλο να μπει προγραμμα να γινει ροικη και πιθανα εκκεντρα,κοστος για το κατεβασμα και ροικη με σετ μεταλλικες φλαντζες θα μου παει περιπου 500-600ευρω.ψηνομαι!! ;):lol:

Link to comment
Share on other sites

γιατι?το παλικαρι ειναι κολληταρι εγω φαγωθηκα και μου τα ειπε ετσι και αλλιως μηχανικο εχω τον πατερα αλλα αυτος δεν μου κανει μοντιφες,και ο αλλλος ειναι πολυ καλος μαστορας αν και μικρος.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα θελει να κατεβασει την κεφαλη, αρα να ανεβασει συμπιεση... Το 6N2 Gti εχει αρκετη απο μονο του δεν νομιζεις? Αν ανεβασεις κι αλλο συμπιεση με πιο αγρια εκκεντρα παιζει να παρεις τις βαλβιδες στο χερι (παιζει ρολο το βυθισμα των εκκεντροφορων). Ας πουμε το 6Ν στην νορμαλ του συμπιεση με εκκεντρα που εχου βυθισμα 10 θελει τσεπες στα πιστονια για να μην κανεις τις βαλβιδες σαν σιγμα τελικο...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα θελει να κατεβασει την κεφαλη, αρα να ανεβασει συμπιεση,

ναι να ανεβασω μπερδευτηκα.ολα θα γινουν σωστα θα δουμε αν αντεχουν οι βαλβιδες και αν μπουν εκκεντροφορια θα ειναι χαλαρα οχι βαρβαροτητες δεν θα πηγαινω καθε 2 μερες συνεργειο σαν κατι αλλους,

Link to comment
Share on other sites

ναι να ανεβασω μπερδευτηκα.ολα θα γινουν σωστα θα δουμε αν αντεχουν οι βαλβιδες και αν μπουν εκκεντροφορια θα ειναι χαλαρα οχι βαρβαροτητες δεν θα πηγαινω καθε 2 μερες συνεργειο σαν κατι αλλους,

εμενα παντως αποψη μου ειναι να μην ανεβασεις συμπιεση αν δεν αλλαξεις εκκεντροφορους γιατι εχει ηδη απο την μανα του υψηλη....

ψαχνοντας με ενα γνωστο μου που δεν μενει Αθηνα που εχει ιδιο σαν το δικο σου(και μιλωντας λιγο με τον golfrs) διαπυστωσαμε οτι σε schrinc βγαινει ενα ειδος οι 272(δεν θυμαμαι και ακριβως καπου εκει) που νομιζω οτι ειναι υπερβολικα αγριοι.....

ασε που ρωταγαμε τι φοραει μαμα και δεν ξερανε.......

δεν ξερω ψαχτο λιγο......!!!

Edited by mpoukou22
Link to comment
Share on other sites

με 16:1 να δω τι βενζίνη θα του βάζεις. ¶σε που θα κατεβάσεις τόσο πολύ το καπάκι που θα καταστρέψεις τον τρόπο που ουσιαστικά λειτουργεί ο θάλαμος καύσης. Θα σου δώσει ροπή η συμπίεση. Όμως για να πάρεις άλογα χρειάζεσαι και μεγαλύτερες βαλβίδες, πράγμα που θα φτάσει στα 1000-1500e για ένα 16v καπάκι.

Μετά πρόσθεσε και όλα τα περιφερειακά που μπορείς να προσθέτεις κατα καιρούς. Φίλτρο αέρα, εκκεντρα, εξάτμιση, πρόγραμμα,κτλπ και θα φτάσεις τα 4000ε για 30-40hp.

Edited by bit
Link to comment
Share on other sites

16-1 μου ειπε οτι μπορουμε να το παμε αλλα ειναι καπως υπερβολη στο 13-14 ψηνομα ομως,ολα γινονται αρκει να εχεις χρημα και ανθρωπο που να τα κανει

Link to comment
Share on other sites

16-1 μου ειπε οτι μπορουμε να το παμε αλλα ειναι καπως υπερβολη στο 13-14 ψηνομα ομως,ολα γινονται αρκει να εχεις χρημα και ανθρωπο που να τα κανει

για ποιο λογο να παει 13-14?????

το εχεις σκεφτει,αν γινετε,οτι πρεπει να κανεις ολα αυτα που ειπε ο bit+σφυρηλατα??????????????

τι εκκεντρα θες να βαλεις????

ακομα και τα rallye με aftermarket εκκεντρα παιζουν στα 12 κ κατι νομιζω συμπιεση.......

Link to comment
Share on other sites

Guest BassakosVR6

αν κανεις 14 συμπιεση θα βαρεσεις μπιελα(μεταλα) σε 2λεπτα! !

με ενα 11.5 max! θα εισαι μια χαρα! διαφορετικα με 12+ συμπιεση

το καλοκαιρι με τα 40αρια θα πανε τα πυρακια συννεφο!

Link to comment
Share on other sites

αν κανεις 14 συμπιεση θα βαρεσεις μπιελα(μεταλα) σε 2λεπτα! !

με ενα 11.5 max! θα εισαι μια χαρα! διαφορετικα με 12+ συμπιεση

το καλοκαιρι με τα 40αρια θα πανε τα πυρακια συννεφο!

απο μαμα εχει 11,5 :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Θα επαναλάβω για ακόμα μια φορά να ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ότι @@@ριά σάς πετάει ο κάθε "βελτιωτάκος".

Το Polo Gti δέν έχει πολύ περιθώριο για πλάνεμα της κεφαλής, ότι παραπάνω χρειάζεται πιστόνια, αλλά και έτσι ακομα...

ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ...

Μήν μασάτεεεε....

Link to comment
Share on other sites

ελα ρε rs εσενα περιμενα να απαντησεις.για πες τωρα που σε πετυχα εσυ που ξερεις απο το συγκεκριμενο αμαξι και οχι μονο πως θα το δυναμωσω λιγακι?θελω 140-150ps και λιγο μεσαια και ψιλα ειδικα με 3η-4η σχεση.

Link to comment
Share on other sites

ελα ρε rs εσενα περιμενα να απαντησεις.για πες τωρα που σε πετυχα εσυ που ξερεις απο το συγκεκριμενο αμαξι και οχι μονο πως θα το δυναμωσω λιγακι?θελω 140-150ps και λιγο μεσαια και ψιλα ειδικα με 3η-4η σχεση.

Τώρα μάλιστα...

Έχει πολύ σηζήτηση το πράγμα, και δέν είναι επι του παρόντως τόπικ.

Ρίξε μια ματιά στο GTG που είναι το post μου απο 3 χρόνια πρίν να πάρεις μια γεύση.Για τα υπόλοιπα εδώ είμαστε...

Link to comment
Share on other sites

διαβασα και τις 12 σελιδες!!!τι να πω worthy.gifworthy.gifworthy.gif απλα respect.τελικα τι εγινε?τι εκκεντροφοροι μπηκαν?με την συμπιεση τι εγινε?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.