Jump to content
nikkosnet

Κέρωμα αυτοκινήτου.

Recommended Posts

πάντως τώρα που έχω να κάνω και το πόλο θα το κάνω με Πιλό+plus και θα σας σηκώσω φώτος. Για την ώρα θα γύρισω στο καθημερίνο ελαφρι γιαλυσματάκι... που κάνω τακτικά κάθε ευδομάδα!

Link to comment
Share on other sites

Για μενα το καλυτερο κερι ειναι ενα.

Ονομαζεται FARECLA ειναι σε κιτρινο μπουκαλι του λιτρου και το υγρο κερι ειναι χρωματος ανοιχτο μωβ

Το βρισκεις ΜΟΝΟ σε καταστηματα με ειδη φανοποιειας

Αφου πληνεις το αμαξι και το στεγνωσεις καλα

Το περνας με ενα βρεγμενο vetex αφου το εχεις στειψει καλα (περνιεται πανευκολα)Περνας μεχρι και τα τζαμια αν γουσταρεις!!!!!!!

Το αρνητικο αυτου του κεριου ειναι οτι:

α)Αφου κανεις την εφαρμογη πρεπει να μεινει επανω στο αμαξι 2 ημερες

β)Να εχεις το αμαξι σε σκιερο χωρο

γ)Να μην το βρεξεις αυτες της 2 μερες

Η γενικοτερα το αμαξι να ειναι σε γκαραζ.

Μετα την παροδο των 2 ημερων το σκουπιζεις απλα με ενα μαλακο βαμβακερο πανι(φευγει πανεκολα) και μετα απο 2 ημερες το πλενεις κανονικοτατα

ΘΑ δειτε ενα αλλο αμαξι μετα.

Για μενα αξιζει ολο αυτο το σκηνικο

Link to comment
Share on other sites

σε περίπτωση που δεν έχεις γκάραζ, εχεις μόνιμα το αυτοκινητο σου έξω (χωρεις να έχει πάντα σκιά) τι κάνεις μετα? πές ότι το βράδυ περνάει ο οδοκαθαριστής και στο βρέχει τι κάνεις? πες στην εσχάτι έχει υγρασιά η ρίχνει ενα ψυλόβροχο στο άσχετο... ψυλοκαγκουρια να μην μπορεις να κινεισεις για δυο μέρες το αυτοκίνητο για να "κατσει" το κερι... πρωσοπίκα δεν θα το έβαζα ποτέ στα αυτοκινήτα μου το εν λόγο προϊον η κάτι παραπλήσιο... ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ αλλά ΜΟΝΟ ότι θέλει 2 μέρε ακινησία είναι too mutch... αποψή μου Sorry εαν σας κούρασα!

Link to comment
Share on other sites

Για μενα το καλυτερο κερι ειναι ενα.

Ονομαζεται FARECLA ειναι σε κιτρινο μπουκαλι του λιτρου και το υγρο κερι ειναι χρωματος ανοιχτο μωβ

Το βρισκεις ΜΟΝΟ σε καταστηματα με ειδη φανοποιειας

Αφου πληνεις το αμαξι και το στεγνωσεις καλα

Το περνας με ενα βρεγμενο vetex αφου το εχεις στειψει καλα (περνιεται πανευκολα)Περνας μεχρι και τα τζαμια αν γουσταρεις!!!!!!!

Το αρνητικο αυτου του κεριου ειναι οτι:

α)Αφου κανεις την εφαρμογη πρεπει να μεινει επανω στο αμαξι 2 ημερες

β)Να εχεις το αμαξι σε σκιερο χωρο

γ)Να μην το βρεξεις αυτες της 2 μερες

Η γενικοτερα το αμαξι να ειναι σε γκαραζ.

Μετα την παροδο των 2 ημερων το σκουπιζεις απλα με ενα μαλακο βαμβακερο πανι(φευγει πανεκολα) και μετα απο 2 ημερες το πλενεις κανονικοτατα

ΘΑ δειτε ενα αλλο αμαξι μετα.

Για μενα αξιζει ολο αυτο το σκηνικο

αυτο φιλε μου δεν ειναι κερι αλλα αλοιφη γυαλισματος με κερι και δεν χρειαζετε να μεινει 2 μερες οπως λες για να κανει δουλεια αρκει να στεγνωσει η αλοιφη για να την βγαλεις με το πανι απο το αυτοκινητοδυστυχως για καποιους ειναι δυσκολη στην εφαρμογη αλλα οντας επαγγελματικη πολυ καλη :lol:

jvk7nwcsjku2k49mj3o_thumb.jpg

Edited by polotsik
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη εχω μπερδευτει, εχω καποια ερωτηματακια tongue.gif

Με δεδομενο οτι το αυτοκινητο πλενεται μια φορα τη βδομαδα...

1)καθε ποτε μπορουμε να το περναμε με αλοιφη γυαλισματος που περιεχει κερι;

2)καθε ποτε μπορουμε να το περναμε με σκετο κερι και απο πανω γυαλιστικη αλοιφη; (λογικα αυτο θα κρατησει περισσοτερο απο τη λυση (1) )

3)η χρηση αλοιφαδορου για να περασεις τη γυαλιστικη αλοιφη τι παραπανω μας προσφερει εκτος απο πιο ξεκουραστη δουλεια;

4)η συχνη χρηση τετοιων αλοιφων π.χ. καθε μηνα μπορει να προκαλεσει καποιο προβλημα στο βερνικι;

5)ο αλοιφαδορος συνισταται να χρησιμοποιειται σε αυτοκινητα καινουρια που το χρωμα τους δεν εχει ακομα παλιωσει ή αποφευγεται;

6)ο αλοιφαδορος, περνωντας μια γυαλιστικη αλοιφη,"κατεβαζει" το παχος του εργοστασιακου βερνικιου;

Συγγνωμη αν κουρασα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι στο τι αλοιφή θα χρησημοποιείσεις.... εάν βάλεις πχ μια αλοιφή για χοντρές γρατσονιες κτλπ λογικό να ρίξει το παχος του βερνικιου!

μια απλή γιαλιστική αλιφή κακό δεν του κάνει σε καμία περίπτωση! Εγώ έχω πχ έχω έρωτα να περναω γιαλιστή αλοιφή κάθε ευδομάδα 2 φορές ανάλογα... πως με πίναει η τρέλα... ο αλοιφαδορος και σε αυτών ανάλογα την αλοιφή που θα βάλεις θα σου κάνει και αντύστιχη δουλειά!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη εχω μπερδευτει, εχω καποια ερωτηματακια tongue.gif

Με δεδομενο οτι το αυτοκινητο πλενεται μια φορα τη βδομαδα...

1)καθε ποτε μπορουμε να το περναμε με αλοιφη γυαλισματος που περιεχει κερι;

μια φορα το χρονο το λεει και το βιβλιαρακι του αυτοκινητου τωρα εαν θες και καθε 6αμηνο οκ [μιαφορα τον χρονο ειναι επαρκης

2)καθε ποτε μπορουμε να το περναμε με σκετο κερι και απο πανω γυαλιστικη αλοιφη; (λογικα αυτο θα κρατησει περισσοτερο απο τη λυση (1) )

τα ειπες αναποδα καθε τρεις μηνες περιπου σκετο κερι σου εχω πει ομως πως στην χρηση τους καποια πραγματα δεν ειναι ευκολα και θελουν υπομονη και πολυ δουλεια οποτε μια αλοιφη με κερι ειναι μια χαρα και ιδιος για σενα που δεν εχεις σκεπαστο χωρο για αυτην τη δουλεια

3)η χρηση αλοιφαδορου για να περασεις τη γυαλιστικη αλοιφη τι παραπανω μας προσφερει εκτος απο πιο ξεκουραστη δουλεια;

καλητερο αποτελεσμα αλλα και φθορα με τα χρονια λογο τριβης

4)η συχνη χρηση τετοιων αλοιφων π.χ. καθε μηνα μπορει να προκαλεσει καποιο προβλημα στο βερνικι;

δεν φενετε αλλα το φθειρει με τα χρονια

5)ο αλοιφαδορος συνισταται να χρησιμοποιειται σε αυτοκινητα καινουρια που το χρωμα τους δεν εχει ακομα παλιωσει ή αποφευγεται;

αποφευγετε σε καινουρια χρωματα γενικα με εξερεση καποιες φθορες απο μπογιες και διαφορα αλλα που μπορει να συμβουν

6)ο αλοιφαδορος, περνωντας μια γυαλιστικη αλοιφη,"κατεβαζει" το παχος του εργοστασιακου βερνικιου;

Συγγνωμη αν κουρασα :D

αυτη ειναι η φθορα στο βερνικι με την συχνη χρηση αλοιφων και πιο πολυ αλοιφαδορων που διμιουργουν και τριβη

εμεις μπορει να μην το βλεπουμε αλλα συμβαινει ;):D

κατι αλλο? κουραστικε tongue.giftongue.giftongue.gif:lol::lol:

Edited by polotsik
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη καθε 3-4 μηνες κερι και καθε 1 χρονο γυαλιστικη(χωρις κερι);;;;;;

εαν χρησιμοποιεις σκετο κερι τοτε αλοιφη γιαλισματος μονο

εαν ομως δεν θες να μπλεξεις με σκετο κερι μιας και ειναι δυσκολο στην χρηση τοτε μια φορα το χρονο η το εξαμηνο αλοιφη γυαλισματος με κερι [περιεκτικοτητα κεριου] :D

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα αυτα που ειπα παραπανω

Εδωσα μια λυση γυαλισματος που για εμενα ειναι η καλυτερη.(στην περιπτωση μου εχω και χωρο και 2 αμαξι)

Σε μερικους ομως δεν ειναι εφικτη λυση για τους πιο πανω λογους.

polotsik αυτη η αλοιφη που λεω δεν ειναι κρεμα γυαλισματος με κερι ,Ειναι μονο κερι, σκετο κερι.Ξερω πολυ καλα τι λεω.

Στην φωτο που εχεις πιο πανω αυτη ειναι η εταιρια αλλα οχι αυτο το προιον.

Αυτο ειναι το κερι που λεωWAX%20TOP%201L%20DU―Y.jpg

Ο κολλητος μου ειναι φανοποιος και εχει μεγαλη τρελα και πειρα στο θεμα γυαλισμα αυτοκινητου.

Γνωμη μου οποιος μπορει να το δοκιμασει.

Edited by mokujin
Link to comment
Share on other sites

εγώ ξέρω πως το κερί είναι σε πάστα μορφή όχι σε υγρό, μπόρει και να κάνω λάθος το δέχομαι... αλλα για καποιον που δεν έχει γκαραζ για χίλιους δύο λόγους δεν το βλέπω απο αυτήν την άποψη και τώσο σημφέρον να μην μπορείς να κυνθείς εάν δεν έχει 2ο αυτοκίνητο.

Δεν ξέρω... εάν έχω αρκετους γνωστους φίλους φανοποιούς εδώ που μένω, όσα προιόντα έχω αγοράσει για την περιπήση του χρώματος και την χρήση τους πάντα ρωτάω και τους 5 φανοποιούς που είναι στην πόλη μου. για να ξέρω τι να επιλέξω και να ακούσω γνώμες και σχολιασμους!

Θα ψάξω να την βρώ θα ρωτίσω και αμα είναι θα την δοκίμασω...

Αλλα το θέμα είναι να αφίσεις με προϋποθέσεις το αυτοκίνητο σε ακινησία... λίγο με χαλάει

Sorry εάν κούρασα γνώμη μου πάντα... και ούτε θέλω να έχω παρεξιγίσεις!!! :thumbsup::D^_^

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα αυτα που ειπα παραπανω

Εδωσα μια λυση γυαλισματος που για εμενα ειναι η καλυτερη.(στην περιπτωση μου εχω και χωρο και 2 αμαξι)

Σε μερικους ομως δεν ειναι εφικτη λυση για τους πιο πανω λογους.

polotsik αυτη η αλοιφη που λεω δεν ειναι κρεμα γυαλισματος με κερι ,Ειναι μονο κερι, σκετο κερι.Ξερω πολυ καλα τι λεω.

Στην φωτο που εχεις πιο πανω αυτη ειναι η εταιρια αλλα οχι αυτο το προιον.

Αυτο ειναι το κερι που λεωWAX%20TOP%201L%20DU―Y.jpg

Ο κολλητος μου ειναι φανοποιος και εχει μεγαλη τρελα και πειρα στο θεμα γυαλισμα αυτοκινητου.

Γνωμη μου οποιος μπορει να το δοκιμασει.

φιλε μου εκανα και κανω ακομα γυαλισματα σε αυτοκινητα οποτε πιστεψε με γνωριζω καλα το αντικειμενο

οσο για το κερι που λες δεν βλεπω καμια φωτογραφια και κανεις απο αυτους που ξερω και απο αυτους που αγοραζω δεν μου εχουν πει για σκετο κερι της εταιριας που λες

επειδη ομως μου δημιουργησες σοβαρη απορια γιαυτο θα το κοιταξω και θα σου πω με την πρωτη ευκαιρια

οσο για το οτι πρεπει να μεινει το αυτοκινητο με το κερι 1-2 μερες αυτο δεν το νομιζω ουτε απο αυτους που μου εμαθαν αλλα ουτε απο αυτους που εχουν σχεση με το αυτκινητο πιστευουν πως πρεπει να μεινει με το κερι τοσο χρονικο διαστημα

αντιθετα οποιον και να ρωτησεις θα σου πει πως δεν πρεπει να αφησεις τετοιου ειδους προιοντα πανω απο καποια ωρα γιατι αυτο μπορει να προκαλεσει ζημια στο χρωμα

ολα αυτα φιλε μου σου τα λεω οπως προειπα οχι σαν καποιος που ασχολειτε μονο με το αυτοκινητο του αλλα και σαν πρωην υπαλληλος σε πλυντηριο αυτοκινητων που εκανε και γυαλισματα κερωματα και εχει φιλους φανοποιους που εχει μιλησει πολλες φορες για το αντικειμενο μαζι τους :D

Link to comment
Share on other sites

κερια παστες,κερια υγρα,κερια σπρευ.

γενικοτερα υγρα tongue.giftongue.giftongue.gif:D:D

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε απο οτι βλεπω δεν σας αρεσε η γνωμη μου αλλα εγω με αυτο το τροπο κερωνω το αμαξι μου εδω και καιρο και οχι μονο εγω αλλα ολη η παρεα μου χωρις κανενα προβλημα (οπως ειπαν παραπανω οτι χαλαει το βερνικι και το χρωμα)

Ο καθενας μπορει να το κερωνει με τον δικο του τροπο και τα προιοντα που του αρεσουν.

Αλλωστε για αυτο ειναι τα φορουμ για να λες την γνωμη σου

Οριστε και το linκ για την φωτο απο το κερι που λεω http://www.tradetec.pl/images/WAX%20TOP%201L%20DU%AFY.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας εχει τον τροπο του στο κερωμα-γυαλισμα.

Σεβαστη η γνωμη σου mokujin

Link to comment
Share on other sites

τελικά όλα υποκιμενικά είναι... είναι όπως νομίζει ο καθένας είναι καλήτερο για το αυτοκίνητο του.. +10000000 Δημήτρη! οπως έχω εγώ τον τρόπο μου έτσι έχει ο καθένας και τον δικό του! Απλά ο καθένας απο εμάς ψάχνει να έχει ένα τέλειο αποτέλεσμα!

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε απο οτι βλεπω δεν σας αρεσε η γνωμη μου αλλα εγω με αυτο το τροπο κερωνω το αμαξι μου εδω και καιρο και οχι μονο εγω αλλα ολη η παρεα μου χωρις κανενα προβλημα (οπως ειπαν παραπανω οτι χαλαει το βερνικι και το χρωμα)

Ο καθενας μπορει να το κερωνει με τον δικο του τροπο και τα προιοντα που του αρεσουν.

Αλλωστε για αυτο ειναι τα φορουμ για να λες την γνωμη σου

Οριστε και το linκ για την φωτο απο το κερι που λεω http://www.tradetec.pl/images/WAX%20TOP%201L%20DU%AFY.jpg

απλα λογω εμπειριας σου λεω τι γνωριζω για το αντικειμενο η γνωμη σου ενοειτε πως ειναι σεβαστη

αυτο ομως που μου δειχνεις δεν ειναι κερι σκετο

ειναι αλοιφη γυαλισματος επαγγελματικη με περιεκτικοτητα κεριου [την εχω και αυτην]

μην μπερδευετε το κερι με την αλοιφη γυαλισματος

το βερνικι και το χρωμα χαλαει με την πολυχρησια

οπως ειπα καποτε αλλα και τωρα αραια και που εκανα και κανω την δουλεια αυτη

οταν αρχισα να ασχολουμε με τα γυαλισματα γυαλιζα το αυτοκινητο [το παλιο] 1 φορα ανα 2-3 πλυσιματα [ανα 15-20 μερες] οσπου με ειδαν και αυτος που με εμαθε αλλα και καποιοι γνωστοι και φιλοι φανοποιοι και μου ειπαν πως δεν ειναι καλο και σωστο να το κανω αυτο και ενοειτε πως μου εξηγησαν τους λογους

αυτα λοιπον που εμαθα απο το 1998 μεχρι σημερα αυτα σας λεω κι εγω χωρις να θελω να θιξω καποιον η να του επιβαλω κατι

Ο καθενας εχει τον τροπο του στο κερωμα-γυαλισμα.

Σεβαστη η γνωμη σου mokujin

τελικά όλα υποκιμενικά είναι... είναι όπως νομίζει ο καθένας είναι καλήτερο για το αυτοκίνητο του.. +10000000 Δημήτρη! οπως έχω εγώ τον τρόπο μου έτσι έχει ο καθένας και τον δικό του! Απλά ο καθένας απο εμάς ψάχνει να έχει ένα τέλειο αποτέλεσμα!

αυτα λοιπον που εμαθα απο το 1998 μεχρι σημερα αυτα σας λεω κι εγω χωρις να θελω να θιξω καποιον η να του επιβαλω κατι

η γνωμη του καθε ενα το ξαναλεω πως ειναι σεβαστη και ενας απο τους λογους που υπαρχει το φορουμ και το κλαμπ ειναι η ανταλαγη αποψεων απο ολους μας ;):)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ξερω οτι λεγεται οτι οι αλοιφες με κερι παραμενουν στο χρωμα και το προστατευουν για αρκετο καιρο.Εφοσον συστηνεται η χρηση τους δυο φορες το χρονο σημαινει οτι η προστασια διαρκει περιπου ενα εξαμηνο συν πλην, αναλογως με τη συχνοτητα των πλυσιματων που γινονται και τον χωρο οπου παρκαρεται το αυτοκινητο (εκτεθημενο στις καιρικες συνθηκες ή φυλαξη σε γκαραζ).Εμενα προσωπικα το χρονικο διαστημα του εξαμηνου μου φαινεται πολυ μεγαλο.Δε μπορω να δεχθω οτι θα διαρκεσει η προστασια για εξαμηνο τη στιγμη μαλιστα που στο εξαμηνο θα εχουν γινει ενα σωρο πλυσιματα και το αυτοκινητο ειναι εκτεθημενο στις καιρικες συνθηκες.Απο την αλλη δε μπορω να τις χρησιμοποιω συχνα γιατι θα εχω προβλημα με το βερνικι.Ε τι στο καλο;Εφτιαξαν αλοιφες προστασιας του χρωματος και επιφοβες για το βερνικι;Στο μυαλο μου ερχεται η φραση "μια τρυπα στο νερο".Τοτε να μην χρησιμοποιω καθολου αλοιφες και να βρω κανα παληκαρι φανοποιο να μου περνα το αυτοκινητο με βερνικι καθε 2 χρονια και να τελειωνει το θεμα.

Υ.Γ. Και μη μου πειτε οτι δε θα εχει προβλημα το βερνικι αν χρησιμοποιω αλοιφη 2 φορες το χρονο.Οταν σου λεει οτι η συχνη χρηση κατεβαζει το βερνικι συνεπαγεται οτι και η αραιη χρηση θα στο κατεβασει, απλα σε βαθος χρονου.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα απλό γυαλιστίκο που δεν κατευάσει το βερνίκι και τελείωνει η υπόθεση απλά να ξέρεις δεν θα σου παρέχει πρωστασία μέγιστη απλά γιαλάδα wet look style και περναγέτο όσο θές...2 φόρες την μέρα

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα απλό γυαλιστίκο που δεν κατευάσει το βερνίκι και τελείωνει η υπόθεση απλά να ξέρεις δεν θα σου παρέχει πρωστασία μέγιστη απλά γιαλάδα wet look style και περναγέτο όσο θές...2 φόρες την μέρα

για πες κανα καλο γυαλιστικο για wet look.

οχι για τα μαλλια ε! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ξερω οτι λεγεται οτι οι αλοιφες με κερι παραμενουν στο χρωμα και το προστατευουν για αρκετο καιρο.Εφοσον συστηνεται η χρηση τους δυο φορες το χρονο σημαινει οτι η προστασια διαρκει περιπου ενα εξαμηνο συν πλην, αναλογως με τη συχνοτητα των πλυσιματων που γινονται και τον χωρο οπου παρκαρεται το αυτοκινητο (εκτεθημενο στις καιρικες συνθηκες ή φυλαξη σε γκαραζ).Εμενα προσωπικα το χρονικο διαστημα του εξαμηνου μου φαινεται πολυ μεγαλο.Δε μπορω να δεχθω οτι θα διαρκεσει η προστασια για εξαμηνο τη στιγμη μαλιστα που στο εξαμηνο θα εχουν γινει ενα σωρο πλυσιματα και το αυτοκινητο ειναι εκτεθημενο στις καιρικες συνθηκες.Απο την αλλη δε μπορω να τις χρησιμοποιω συχνα γιατι θα εχω προβλημα με το βερνικι.Ε τι στο καλο;Εφτιαξαν αλοιφες προστασιας του χρωματος και επιφοβες για το βερνικι;Στο μυαλο μου ερχεται η φραση "μια τρυπα στο νερο".Τοτε να μην χρησιμοποιω καθολου αλοιφες και να βρω κανα παληκαρι φανοποιο να μου περνα το αυτοκινητο με βερνικι καθε 2 χρονια και να τελειωνει το θεμα.

Υ.Γ. Και μη μου πειτε οτι δε θα εχει προβλημα το βερνικι αν χρησιμοποιω αλοιφη 2 φορες το χρονο.Οταν σου λεει οτι η συχνη χρηση κατεβαζει το βερνικι συνεπαγεται οτι και η αραιη χρηση θα στο κατεβασει, απλα σε βαθος χρονου.

η συχνη χρηση κανει ζημια 1-2 φορες το μηνα οχι ανα εξαμηνο

και καθε εξαμηνο να το περνας κραταει και η φθορα ειναι σχεδον τιποτα

μπορεις με ενα καλο σαμπουαν με κερι [σαν αυτο που εχεις] να κρατας την γυαλαδα του πιο πολυ ^_^

Πάρε ένα απλό γυαλιστίκο που δεν κατευάσει το βερνίκι και τελείωνει η υπόθεση απλά να ξέρεις δεν θα σου παρέχει πρωστασία μέγιστη απλά γιαλάδα wet look style και περναγέτο όσο θές...2 φόρες την μέρα

γιαυτο ειπα πιο πανω 6 μηνες αλοιφη γιαλισματος και κερι καθε 3 μηνες αυτο ειναι το ιδανικο και με ενα καλο σαμπουαν με κερι εισαι κομπλε ^_^^_^

για πες κανα καλο γυαλιστικο για wet look.

οχι για τα μαλλια ε! tongue.gif

:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.