Jump to content
icy20

Ερωτηση δισκων

Recommended Posts

Λοιπον ακουστε και πειτε μου τη γνωμη σας...

Σκεφτομαι να κανω κατι καλυτερο οσον αφορα τα φρενα μου.Ως γνωστον εχω μπροστα 288.Η μια λυση που ειναι και αρκετα φτηνη ειναι να κρατησω τη δαγκανα και να αλλαξω τακακια και δισκο μπροστα μονο βαζοντας η 304 η 312 αν χωραει οριακα.Η ερωτηση ειναι η εξης:αξιζει η δεν θα δω και μεγαλη διαφορα?Γιατι το εχω ακουσει απο πολλους ως λυση αλλα με τη λογικη αν κρατησεις την ιδια δαγκανα και ο δισκος μεγαλωσει παλι το ιδιο εμβαδο δεν θα φρεναρει η κανω λαθος?Επειδη ως γνωστον δεν ειμαι και ο πιο ειδημων στα τεχνικα οποιος ξερει με διαφωτιζει...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ακουστε και πειτε μου τη γνωμη σας...

Σκεφτομαι να κανω κατι καλυτερο οσον αφορα τα φρενα μου.Ως γνωστον εχω μπροστα 288.Η μια λυση που ειναι και αρκετα φτηνη ειναι να κρατησω τη δαγκανα και να αλλαξω τακακια και δισκο μπροστα μονο βαζοντας η 304 η 312 αν χωραει οριακα.Η ερωτηση ειναι η εξης:αξιζει η δεν θα δω και μεγαλη διαφορα?Γιατι το εχω ακουσει απο πολλους ως λυση αλλα με τη λογικη αν κρατησεις την ιδια δαγκανα και ο δισκος μεγαλωσει παλι το ιδιο εμβαδο δεν θα φρεναρει η κανω λαθος?Επειδη ως γνωστον δεν ειμαι και ο πιο ειδημων στα τεχνικα οποιος ξερει με διαφωτιζει...

διαφορα θα δεις σιγουρα αλλα μην περιμενεις τιποτις τρελο.αν κρατησεις την δαγκανα και βαλεις μεγαλυτερο δισκο η επιφανεια τριβης μενει η ιδια μιας και δεν μπορεις να βαλεις μεγαλυτερο τακακι διοτι δεν θα χωραει ουτε στην δαγκανα αλλα ουτε ο δισκος σε αυτην.βασικα το κερδος που θα εχεις ειναι στις θερμοκρασιες,μιας και ο μεγαλυτερος δισκος θα κρυωνει γρηγοροτερα σε σχεση με αυτον που εχεις τωρα αρα το φρενο σου θα κουραζεται δυσκολοτερα και φυσικα να αναφερω και την μοστρα μιας και ο μεγαλυτερος δισκος θα δειχνει πολυ ομορφα μεσα στην ζαντα.

απο κει και περα θες να δεις φρενο με διαφορα;κρατα την μαμα δαγκανα,βαλε τους μεγαλυτερους δισκους,βαλε καλα τακακια(PAGID,FERODO),σωληνακια υψηλης πιεσης και αγωνιστικα υγρα φρενων(MOTUL RBF600 ,AP RACING 600).η τρομπα και η δαγκανα μπορουν να ανταπεξελθουν απροβληματιστα σε αυτες τις προδιαγραφες οποτε μην σε ανυσηχει κατι τετοιο.αν κανεις αυτην την αλλαγη ποσταρε να μας πεις εντυπωσεις..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Σωληνακια θα εβαζα ετσι και αλλιως...Απλα ελεγα για χαραχτους δισκους και αλλα τακακια βεβαια...

μια χαρα!μην ξεχασεις τα υγρα φρενων ειναι παρα πολυ βασικο και κοιταξε αυτα που σου λεω ειδικα τα motul ειναι κορυφη και εννοειται σε dot4.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα postaro εδω

Λοιπον εχο το polo 6n το 100αρι με abs

(παρεμπιπτοντος ειδα σε ενα site οτι εχει δισκο 200 ενω αυτο που ειναι χωρις abs εχει 256 αν κανω λαθος διορθωστε με)

Αν βαλω μεγαλυτερους δισκους θα εχω προβλημα με το abs?

Σκεφτομαι για τους Corrado τους 280 που μαλλον θα χρειαστω και τις δαγκανες του...(χωρανε στις 15 μαμα ζαντες?)

Link to comment
Share on other sites

τα φρενα του κοραντο μπαινουν σε 15αρα.

μου κανει εντυπωση ομως οτι εχεις 6n και εχει abs,εχεις κανει καμμια μετατροπη;

παντως δεν εχει προβλημα αν θες να βαλεις μεγαλυτερα φρενα.

Link to comment
Share on other sites

μου κανει εντυπωση ομως οτι εχεις 6n και εχει abs,εχεις κανει καμμια μετατροπη;

Οχι δεν εχω κανει καμια μετατροπη...

Ξερεις περιπου ποσο θα παει το setακι απο corrado?

Ευχαριστω παντως για την αμεση απαντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Θυμά μερικα 6Ν του 1998-99 ειχαν μέρικα βγει με ABS 101 1.4 16ν του 1997 δεν είχε είμαι 10000% σίγουρος. Δεν θυμαμε για πριν το 1997 εαν ητανε μερικα με καταπαραγγελία τα ABS...

Link to comment
Share on other sites

Θυμά μερικα 6Ν του 1998-99 ειχαν μέρικα βγει με ABS 101 1.4 16ν του 1997 δεν είχε είμαι 10000% σίγουρος. Δεν θυμαμε για πριν το 1997 εαν ητανε μερικα με καταπαραγγελία τα ABS...

Θύμα ή θυμάμαι?τεσπα...

Το αμαξι κι ομως ειναι του 97 μαλλον θα το εκανε παραγγελια ο προηγουμενος γιατι εγω το πηρα μεταχειρισμενο...

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι μεσα του 2001 και δεν εχει abs γι΄αυτο μου εκανε εντυπωση για το 6n.

φρενα για κοραντο θα βρεις μετ/να σε καμμια μαντρα ή αγγελια γιατι καινουργιες δαγκανες δεν συμφερει και εχει και κανα μηνα αναμονη μεχρι να στα φερουν απο γερμανια.

επισης τσεκαρε και κανα e-bay.κοστος περι τα 300¤ κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

φρενα για κοραντο θα βρεις μετ/να σε καμμια μαντρα ή αγγελια γιατι καινουργιες δαγκανες δεν συμφερει και εχει και κανα μηνα αναμονη μεχρι να στα φερουν απο γερμανια.

επισης τσεκαρε και κανα e-bay.κοστος περι τα 300¤ κομπλε.

Θα παω μαλλον να ρωτησω και σε κανα παλιατζιδικο, κι αν δω οτι δεν βρισκω...

Η λυση ειναι μια κι ο μπακλαβάς γωνια...e-bay

Αν καταφερω να παραγγειλω....

Ο δισκος του coraddo 280 δεν ειναι η κανω λαθος?

Edited by Gpap
Link to comment
Share on other sites

ναι 280άρης είναι και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

παίζει και ο tarox 280 τριπιτός και ενγχάρακτος η και εγνχαρακτός σκετος η τριπιτός σκέτος τίμες δεν θυμάμε... θα ψάξω να βρώ. B)

Link to comment
Share on other sites

παίζει και ο tarox 280 τριπιτός και ενγχάρακτος η και εγνχαρακτός σκετος η τριπιτός σκέτος τίμες δεν θυμάμε... θα ψάξω να βρώ. B)

ΟΚ Dark περιμενω...

Ελπιζω μονο να βρω τις δαγκανες και τα αλλα συναφη απο το corrado τον ιουλιο οταν θα ειμαι κατω,

γιατι αλλιως θα βαζω τα ποδια για να σταματαω!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε...

Tarox G88 (Αυτές έχω και εγώ στο Polo μου με διαφορά εγώ εχω και 6πίστωνη δαγκάνα)

2w6gx91l218n9vewwxu0.jpg

Τιμή γύρο στα 270 - 290 σε διάφορα μαγαζία που κοίταξα

Tarox Sport Japan

lhnuhk7rwmz8uh9cns1h.jpg

Τίμη και αυτή γύρο στα 260 - 290 σε διάφορα μαγαζία που κοίταξα

Υπάρχουν και η Brembo και η Galfer... αλλα προτιμώ τα Tarox...

Επιλογή δική σου φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Με λίγο ακόμα ψάξιμό βρήκα επίσεις

Brembo - Ενγχάρακτες.

chhxzbadz583wf2n59vf.jpg

Λίγο ποιο ακριβές απο της αντίστοιχες Tarox G88 (αν και τις Tarox τις θεωρώ καλήτερες) και πέζουν στο 300άρι

και

Ferodo Racing - Τρυπιτές.

wvaupyyvnu40130uzzm2.jpg

Διστιχός δεν ξέρω τιμή για αυτές :D

Link to comment
Share on other sites

Λευτερη δισκο με διαιρουμενη καμπανα δεν μπορει να βαλει στην δαγκανουλα του κοραντο. :D

μην ξεχνιεσαι με τα δικα σου τερατακια........ tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Βρέ φίλε 100000000 sorry ξεχάστικα!!!!! πέταξε έξω την Brembo μετά... αλλα καλή τhν κόβο και την Ferrodo... και δεν ξέρω τι παίζει και η Galfer

Πάντως σε WillWood ¶κουσα ότι βγάζει δίσκους σε 280 διάσταση, δεν ξερώ τι παίζει γιατι και σε αυτές δεν έχω δεί! Παίζει πάντος σε 16άρα ζάντα και 8πίστων off-topic βέβεα σε WillWood & Tarox... :D :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Dark ευχαριστω πολυ, αλλα για τετοιους δισκους αν δεν εχω τουλαχιστον 4πιστωνη δαγκανα,

θα εχω αγορασει τζαμπα τους δισκους χωρις να βλεπω το τι μπορουν να προσφερουν...

θα παω να ρωτησω εναν γνωστο μου για να τις παραγγειλω (δισκους,τουλαχιστον τετραπιστωνη δαγκανα και τακακια)

και αν το κοστος ειναι γυρο στα 700 μαλλον θα τα παραγγειλω.....

Παντως για μαμα ακομα το αμαξι που ειναι (αλλα θα βελτειωθει στο προσεχες μελλον) το θεωρω υπερβολη για τετοια φρενα...

Link to comment
Share on other sites

4πίστωνη μπένει ανενόχλητα... εδώ μπήκε η 6πίστωνη σε 15άρα μόνο κανα 700άρι? αμα βρείς βάλτα... θα είσαι σούπερ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα χρειαστω και τις δαγκανες του corrado?

οχι δεν χρειαζονται οι δαγκανες απο corrado.

επισης τωρα δεβ σφυριζουν οσο σφυριζαν.μονο αν ζεσταθουν....(απανταω στο πμ σου)

αν βαλεις αυτα τα φρενα ειναι υπεραρκετα για το πολο ακομα και αν το βελτιωσεις αργοτερα.....

επειδη ηθελα να βαλω και εγω τετραπιστονα(για μουρη περισσοτερο) οι τιμες ηταν τσουχτερες....απο 1200 και πανω.

ειχα βρει μεταχειρισμενες αλλα δεν ειμασταν σιγουροι οτι εμπαινε οποτε δεν τις εβαλα!

γιατι τετραπιστονη με τετραπιστονη εχουν διαφορα.......

τελικα το κακο ηταν οτι εμπαιναν.και τις ειχα βρει πολυ οικονομικα.καπου το εχω γραψει

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν χρειαζονται οι δαγκανες απο corrado.

επισης τωρα δεβ σφυριζουν οσο σφυριζαν.μονο αν ζεσταθουν....(απανταω στο πμ σου)

Ok thanks

Dark αυτη την δαγκανα εχεις?

5bt817yaus8l9rr5zfpe.jpg

Edited by Gpap
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.