Jump to content
Montoya

Προγραμματα-chip Tuning

Recommended Posts

Λοιπον ο καθενας μας φοραει προγραμμα στο αμαξι του!!!Θα ηθελα παρα πολυ ο καθενας να μας πει τι γνωμη του για το προγραμμα που φοραει,Τι μαρκα ειναι?????Τι εγγυηση δινουν???Τι τιμη???Τροποι πληρωμης κλπ!!Αν κανει αναβαθμιση στο προγραμμα δωρεαν η με καποια εκπτωση οταν κανεις βελτιωση 2ο σταδιου(εκκεντροφορους)?Και γενικα αν τα προγραμματα εχουν ανταποκρισει στο κινητηρα σε ολο το φασμα τον ταχυτητων!!!

Powerlogic?

Tuning Faster?

Powerchips?

Genesis?

Apo kaποιο αλλο βελτιωτικο συνεργειο Group Vag?

Παρακαλω δωστε πληροφοριες ωστε να ειμαστε ενημερωμενοι ολοι οταν παμε να βαλουμε προγραμμα και να ξερουμε τι επιλογες κανουμε!!!

Ευχαριστω.

Μοntoya.

Link to comment
Share on other sites

Guest Drago

To κακο με τα γενικα θεματα οπως "μετατροπη 1ου σταδιου" κλπ ειναι οτι γραφονται τοσα πολλα και για ολα οσα αφορουν τη βελτιωση (προγραμμα, φιλτρο, εξατμιση) που πιανουν αρκετες σελιδες και δεν διαβαζονται ευκολα. Πιστευω οτι και ξεχωριστα θεματα για το καθένα απο τα τρια θα βοηθησει περισσοτερο καποιον που θελει να κανει ενα απο αυτα.

Οποτε κρινω σαν καλη κινηση αυτο το θεμα με την προϋποθεση να παραμεινει μονο στα προγραμματα χωρις αναφορες στα υπολοιπα δυο.

Παρακληση να τηρηθει αυτο γιατι αν γινουν αναφορες σε φιλτρα και εξατμισεις θα αναγκαστω να το μεταφερω μεσα στις μετατροπες 1ου σταδιου μαζι με τα υπολοιπα. Thanks

Link to comment
Share on other sites

To κακο με τα γενικα θεματα οπως "μετατροπη 1ου σταδιου" κλπ ειναι οτι γραφονται τοσα πολλα και για ολα οσα αφορουν τη βελτιωση (προγραμμα, φιλτρο, εξατμιση) που πιανουν αρκετες σελιδες και δεν διαβαζονται ευκολα. Πιστευω οτι και ξεχωριστα θεματα για το καθένα απο τα τρια θα βοηθησει περισσοτερο καποιον που θελει να κανει ενα απο αυτα.

Οποτε κρινω σαν καλη κινηση αυτο το θεμα με την προϋποθεση να παραμεινει μονο στα προγραμματα χωρις αναφορες στα υπολοιπα δυο.

Παρακληση να τηρηθει αυτο γιατι αν γινουν αναφορες σε φιλτρα και εξατμισεις θα αναγκαστω να το μεταφερω μεσα στις μετατροπες 1ου σταδιου μαζι με τα υπολοιπα. Thanks

Συμφωνώ μαζί σου Παναγιώτη. Μπορείς τότε να μεταφέρεις όλα τα post που αφορούν προγράμματα σε αυτό εδω το topic??? Δεν ξέρω κατά πόσο δύσκολο είναι?

Edited by Σπύρος
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω ολα τα μελη του vwclub να μιλησουν σοβαρα μονο για προγραμματα!!!!!!!

Παρακληση και απο μενα!!!

Μοntoya.

Link to comment
Share on other sites

Guest Drago

Ας κανω την αρχη.

Προγραμμα απο την Power Logic στην τιμη των 330 Ε και με δυνατοτητα αναβαθμισης σε περιπτωση παραπανω βελτιωσης του κινητηρα. Εχω φτιαξει εκει γυρω στα 6 προγραμματα χωρις να αντιμετωπισω μεχρι στιγμης προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

λοιπον εγω εβαλα tuning faster με εγγυηση εφορου ζωης κ δυνατοτητα επαναπρογραμματισμου με αρκετα λιγοτερα χρηματα

κοστισε 330 ευρω κ η αποδοση του θεωρητικα ειναι απο 7-10 αλογα η αποκριση ειναι σχεδον σε ολο το φασμα των στροφων κ ιδιαιτερα στις ταχυτητες 2α,3η κ μιση 4η

ο κοφτης αυξηθηκε στις 7000 κ οι τελικες αυξηθηκαν κατα 10κμ(δεν εχω μετρησει σε ολες)

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις κανενας ποιος προγραμματιστης κανει custom προγραμματα με το να στιλεις μονο τον εγκεφαλο εκει χωρις το car?????

Yπαρχει κατι τετοιο?Το εχει κανει κανενας????Για πειτε μου?????

Αν ναι δωστε μου πληροφοριες,τιμες!!!!

Ευχαριστω πολυ

Montoya

Link to comment
Share on other sites

Και θα είναι customαρισμένος πάνω σε τί ακριβώς?

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις κανενας ποιος προγραμματιστης κανει custom προγραμματα με το να στιλεις μονο τον εγκεφαλο εκει χωρις το car?????

Yπαρχει κατι τετοιο?Το εχει κανει κανενας????Για πειτε μου?????

Αν ναι δωστε μου πληροφοριες,τιμες!!!!

Ευχαριστω πολυ

Montoya

Συγνωμη αλλα πως γινεται να κανεις customize στον εγκεφαλο οταν αυτος δεν ειναι πανω στο αμαξι??? Συμφωνα με τι θα τον ρυθμισει? Θα ειναι ρυθμισμενος ακριβως οπως ολοι οι αλλοι που εχουν ρυθμιστει για το συγκεκριμενο αμαξι.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα πως γινεται να κανεις customize στον εγκεφαλο οταν αυτος δεν ειναι πανω στο αμαξι??? Συμφωνα με τι θα τον ρυθμισει? Θα ειναι ρυθμισμενος ακριβως οπως ολοι οι αλλοι που εχουν ρυθμιστει για το συγκεκριμενο αμαξι.

Εμένα δέν με ακούς όταν στα λέω...

Πρέπει να στα πουν κι άλλοι.....

popeye.gifpopeye.gifpopeye.gif

Link to comment
Share on other sites

Για εγκέφαλο από g60 που ξέρω, υπάρχει εταιρία στην γερμανία (sns tuning) που στέλνεις τον εγκέφαλο μαζί με τα χαρτιά δυναμομέτρησης από το προηγούμενο πρόγραμμα που είχε πάνω η ECU. Σου φτιάχνουν καινούργιο και στον ξαναστέλνουν πίσω. Απ'όσο ξέρω μάλιστα έχει και πολύ καλά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Κοινώς, πληρώνεις την κονσέρβα τους για custom, και χαίρεσαι και απο πάνω. Πολύ καλό μάρκετινγκ να σου ζητάνε χαρτιά δυναμομέτρησης.

Το πρόγραμμα που γίνεται πάνω σε εγκέφαλο, είναι κονσέρβα εξ' ορισμού, ακόμα και αν δεν ξαναφτιαχτεί ποτέ.

Ούτως η άλλως, άλλο ατμο άλλο τουρμπο-κομπρεσσοράτο. Το custom πρόγραμμα δεν νοείται χωρίς αυτοκίνητο. Και πλέον ξαναγίνεται η συζήτηση "κονσέρβα ή custom?" κ.λπ. Σε τουρμποκομπρεσσοράτο μπορεί να έχει πολύ καλά αποτελέσματα. Σε ατμόσφαιρα? Χμμμ...

Όπως και να έχει, η απάντηση για τον φίλο Montoya είναι ένα ξερό ξερότατο οχι. Αν σου πούν "ναι" σε αυτό που ρώτησες, σε κοροϊδεύουν παίζοντας με τις λέξεις. Σου λέει είναι custom αφού θα το φτιάξω για σένα, άσχετα αν είναι κονσέρβα γιατι δεν υπάρχει αμάξι πάνω στο οποίο να φτιάξει τις ρυθμίσεις.

Γιατί το custom πρόγραμμα σημαίνει οτι παίρνω το δικό σου αμάξι με τις δικές του ιδιαιτερότητες και μόντες και φτιάχνω στο δυναμόμετρο ένα πρόγραμμα που να κάνει αυτό το συγκεκριμμένο αμάξι να πάει τζέτ. Και το τεστάρω και στο δρόμο μετά να σιγουρευτώ οτι όλα είναι σωστά, αν είμαι ψείρας.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια και εγω το σαββατο εβαλα το προγραμμα απο Tuning Faster ειναι το προγραμμα απο εκει που εχουμε παρει την προσφορα 330ευρω.Το αμαξι αλλαξε τελειως συμπεριφορα!!!!Ανεβαζει σαν τρελλο χωρις να περιμενεις οπως καποτε,εχει δυναμη σε ολο το φασμα τον ταχυτητων και χαμηλα-μεσαια και στα ψηλα,+600στροφες κοφτη!!!!Δεν ξερω βγαζει μια δυναμη στα ξαφνικα πολυ τσιτα!!!!!!!!Υπολογιζω οτι πηρε (5+) αλογα παραπανω!!!!Ειλικρινα δεν το περιμενα τετοια μεγαλη αλλαγη!!

Μπραβο στον Τuning Faster(K.Γιαννη Δημοπουλο),πιστευω οτι η δουλεια που κανει αξιζει τα λεφτα που δινουμε!!!!!!

Παμε γερα VW CLUB POWER!!!!!!Kαι συγχαρητηρια στους ανθρωπους του vwclub που προτινουν σωστες πηγες βελτιωσεις.

Montoya(Polo tuner)<-----ειχα καιρο να το πω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο στον Τuning Faster(K.Γιαννη Δημοπουλο),πιστευω οτι η δουλεια που κανει αξιζει τα λεφτα που δινουμε!!!!!!

Παμε γερα VW CLUB POWER!!!!!!Kαι συγχαρητηρια στους ανθρωπους του vwclub που προτινουν σωστες πηγες βελτιωσεις.

Montoya(Polo tuner)<-----ειχα καιρο να το πω!!!!

καλα, μη βιάζεσαι κιόλας....

άνοιξε με κάποιο άλλο πόλο σαν το δικό σου για να δεις αν έκανε πράγματι δουλειά

Link to comment
Share on other sites

οταν το εβααλα δεν ξετρελαθηκα κιολας. μετα απο παρα πολυ καιρο οδηγησα ενα μαμα ντιζατο κ αυτο 1.4 (γκολφ ετσι) με 14αρες (175/80/14) κ εγω εχω καποια πραματα πανω και 205/55/16 και ειδα οτι εχω ελαχιστες διαφορες. πηγα πριν κατι μηνες και ξανακανε ρυθμισεις γιατι απο τις 5800 κα μετα επρεπε να κανω υπομονη... και ξανα παλι τα ιδια. το αφησα ετσι για πολυ καιρο και τωρα θελω να ξανασχολειθω. το μιγμα ειναι φτωχο (μη ρωτατε πως το ξερω... για να το λεω...) και ξανατηλεφωνηθηκαμε.... αρα η του ξαναδινω 150 ευρω να μου κανει ρυθμισεις ...(τωρα που θα κοψει αβανς που θα δωσει κ που θα κοψει βενζινες δεν ξερω..) η βαζω κανα ρυθμιστη (για 4 μπαρ λεω) η 600 αλλο προγραμμα σε δυναμομετρο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια η δουλεια του Tuning Faster ειναι και γαμο μην περιμενετε να παρει και 300αλογα μονο απο ενα προγραμμα ηρεμιστε εε!!!!Και βεβαια για να δουλεψει ενα προγραμμα ειτε costum ειτε κονσερβα θελει να εχεις βαλει και τα παρεμφερει γυρω γυρω για να παιξει κομπλε!!!Καταλαβατε?

Μontoya.

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠΑΝΑΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ , ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ (ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ) ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ??

Link to comment
Share on other sites

Guest arci_20VT4

Πείτε τα για τα custom....ρε παιδιά να πάς ένα γκολφ 1400 με ένα τελικό και ένα φίλτρο και να πείς θέλω πρόγραμμα πάνω στο δυναμόμετρο σίγουρα θα σε κοροιδεύουν.και όταν μιλάμε για πρόγραμμα στο δυναμόμετρο δεν έννοούμε μόνο καμπύλες ροπής και δύναμης αλλά και μίγμα και θερμοκρασίες και πολλά άλλα ακόμα.η αλήθεια είναι οτι υπάρχουν εταιρίες που λές τι ακροβώς φοράς και αν είναι κάτι γνωστό έχουν πρόγραμμα για την περίστασή σου. πχ έχεις ένα 1,8Τ με FMIC εξάτμιση τόσα χιλιοστά καταλύτη τέτοιο και φίλτρο. οκ υπάρχει. πες πως φοράς και Κ04-01 πάλι οκ. αλλά αν αρχίσεις να φοράς μη δοκιμασμένα πράγματα λογικό είναι να φάς ένα πρόγραμμα κονσέρβα και με΄τά να αρχίσεις να ψάχνεσαι και αν ο άλλος είναι φιλότιμος τουλάχιστον να σου κάνει άλλες ρυθμίσεις. και μην ψαρώνετε στα αυτοκίνητά μας τις αλλαγές απο εισαγωγή και εξαγωσή στο μεγαλύτερο ποσοστό τους τις εκμεταλλέυεται ο εγκέφαλος απο μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.