Jump to content
Stavros4u

Επιλόγη Ζάντας Για Polo 1.4 80ps 2007

Recommended Posts

Γεία σας.Κατ αρχας σαν νέο μέλος στο φορουμ,πρεπει να συστηθώ.Μ λένε σταύρο και είμαι απο αρκαδία.Συγχαρητήρια για την κονότητα που εχετε δημιουργήσει και αν και δεν την εχω εξερευνήσει και πολυ ωστόσο φαίνεται πολύ αξιόλογη.

Λοιπόν περνώντας στο ψητό,φίλος έχει το τελευταίο Polo το 1.4 με τους 80hp (Συγγνωμη αλλα αυτα τα 9n κτλ δεν τα έχω καταλάβει).Φοράει απο εργαστάσιο ζάντες η μαλλον για την ακρίβεια τάσια και λάστιχα με διάσταση 165/70/R14 αν δεν κάνω και λάθος κιολας.αμα ξερει κάποιος ας το επιβεβαιωσει κιολας αλλα νομίζω οτι καλά θυμάμε.Αυτό το καιρό σκέφτεται να βάλει κανα ζαντικό και του έχει γυαλίσει να βάλει απο το Polo το gti αλλα είναι 16' και φοβάται οτι θα του κόψουν πολύ τα γκάζια και την τελική.

Ισχύει κάτι τετοιο;Πόσο λετε να κόψει?γιατι του είπαν κατι τρελά νουμερα..20 χλμ τελική..(;) μου φαίνεται εχουν κανει τα χιλιομετρα στραγάλια)

Ποια η αποψή σας για αυτές τις ζάντες?Μηπως ξέρουμε κάτι απο τιμή;

Με τι λάστιχα λετε να τις φορέσει πάνω αν τελικά καταληξει σε 16αρες;

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε,και καλως ηρθες!!!

Εγω ενα εχω να σου πω.Πες στον φιλο σου να μην ακουει αυτα που λενε περι κοψιματος.Οντος εχει μια διαφορα,αλλα ειναι μικρη,και στο κατω κατω δεν πηρε το polo για να κανει αγωνες.

Εγω εχω 16αρες οπως οι περισοτεροι απο εδω μεσα και το αμαξι ειναι κομπλε.Και για να ειμαι ειλικρινης μαζι σου,μετανιωνω που δεν εβαλα 17αρες.

Και το ζαντικο που συζηταει ειναι πολυ καλο.Να υπολογιζει κοντα στο 1000αρικο η τετραδα με λαστιχα,μιλωντας για 16αρα ζαντα και λαστιχο 195/45/16.(και πριν προλαβει να πει τπτ κανεις για την τιμη της ζαντας,μιλαω για replica εκδοση,σαν αυτες που φοραω εγω και ο stoilas και οχι για αντιπροσωπια)

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως με την 15 μεχρι 190 το πηγα,για τον ιδιοι κινητηρα παντα!

απο επιταχυνση θα χασει αρκετα...το ιδιο και σε ρεπριζ αλλα απο κρατημα και φρεναρισμα θα δει απειστευτη διαφορα!

πιστευ πως αξιζει η 15 παντως! τωρα για την 16αρα δεν μπορω να σου δωσω σαφη εικονα!

Edited by chp
Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

1000 είναι πολλά, παίρνεις επώνυμη καλή ζάντα. Μπορείς να καθαρίσεις και με πολύ λιγότερα.

Link to comment
Share on other sites

195/45/16 να βαλει και δεν θα εχει καμμια επιπτωση ουτε σε ρεμπριζ,ουτε σε τελικη,ουτε σε αρχικη και γενικως πουθενα βεβαιως βεβαιως -_-

Link to comment
Share on other sites

Οποτε λετε να την πεταξει ανεπιφυλακτα ε;

τι εννοειτε replica εκδοση;το παιδι θελει να βάλει αν βάλει 16αρα ιδια με αυτην του polo gti οποτε μονο απο vw δεν μπορει να την πάρει;

Υπάρχουν σε αυτο το σχεδίο και απο άλλες εταιριες;Γτ αν υπάρχουν ισως προτιμησεί τπτ ττοιο ειδικα αν την βγαζουν και σε διασταση 15''

Link to comment
Share on other sites

Οποτε λετε να την πεταξει ανεπιφυλακτα ε;

τι εννοειτε replica εκδοση;το παιδι θελει να βάλει αν βάλει 16αρα ιδια με αυτην του polo gti οποτε μονο απο vw δεν μπορει να την πάρει;

Υπάρχουν σε αυτο το σχεδίο και απο άλλες εταιριες;Γτ αν υπάρχουν ισως προτιμησεί τπτ ττοιο ειδικα αν την βγαζουν και σε διασταση 15''

Αν υπαρχει γιατι οχι ! Η 15 ειναι καλυτερη στις λακουβες λιγοτερο ευαισθητη και δεν την γρατζουνας και στα πεζοδρομια!

Χανει βεβαια σε εμφανιση!

Edited by chp
Link to comment
Share on other sites

χαχα ελατε ρε παιδια μην το διαλυσουμε κιολας το αμαξακι χωνομαστε μεσα και 5-5 θα σερνετε.Λοιπον επειδη σκεφτεται σοβαρα τις 16αρες ο φιλος μπορει καποιος π εχει κανει την αλλαγη αυτην δηλαδη απο 14'΄ σε 16'' στο polo του να απαντησει υπευθυνα ποσα εχει χασει τελική και αν τον εχει κοψει πολύ στην επιτάχυνση;Επισης γνωριζει καποιος αν υπαρχουν ζαντες σαν του gti se 15''?Τέλος απο τιμή ξερουμε τιποτα για το συγκεκριμένο ζαντικο;

Ευχαριστω και συγγνωμη που καταντισα δικαστής αλλα ξερετε ππως είνια οταν φτιαχνεις το 1ο σου αμαξι..ΌΛΟΙ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΛΛΩΣΤΕ!!!

Link to comment
Share on other sites

αν βαλει 195/45/16 δεν θα εχει καμμια απωλεια οπως σου ειπα και πιο πανω.

πιο συγκεκριμενα....

ελαστικά τύπου 175/70/14=586.5999999999999(διάμετρος) χιλιοστά

ελαστικά τύπου 195/45/16=581.9(διάμετρος) χιλιοστά

Διαφορά στην διάμετρο μεταξύ των ελαστικών=-4.699999999999932 χιλιοστά

Η διαφορά αυτή είναι :-0.8076989173397386%

αρα:

Λάθος στην ένδειξη του ταχύμετρου

Στην ένδειξη 50 χλμ/ώρα η πραγματική ταχύτητα είναι :50 χ.α.ω

Στην ένδειξη 90 χλμ/ώρα η πραγματική ταχύτητα είναι :89 χ.α.ω

Στην ένδειξη 140 χλμ/ώρα η πραγματική ταχύτητα είναι :139 χ.α.ω

θες να στο αναλυσω πιο πολυ ή σε καλυπτει αυτο; :D;)

Link to comment
Share on other sites

με καλυπτει αλλα μην ξεχνας και την επιφανεια επαφης με τον δρομο:D Αυτο δεν παίζει ρολο;Αφου θα ειναι μεγαλυτερη=μεγαλυτερες τριβες=μεγαλυτερη αντισταση αρα;;;

α και ξαναρωταω μηπως καποιος π εχει κανει την αλλαγη αυτην δηλαδη απο 14'΄ σε 16'' στο polo του να απαντησει υπευθυνα ποσα εχει χασει τελική και αν τον εχει κοψει πολύ στην επιτάχυνση;

Link to comment
Share on other sites

ρε σταυρο σου λεω οτι με αυτη την διασταση δεν χανει το αμαξι ουτε σε επιταχυνση,ουτε σε τελικη.αυτο γιατι η διαφορα των δυο διαμετρων ειναι ελαχιστη και αρα η δυναμη του αυτοκινητου στον τροχο-δρομο μενει η ιδια.γιαυτο σου λεω οτι στα 50χιλ θα δειχνει 50 αρα το ιδιο,στα 90χλμ θα δειχνει 89 και στα 140χλμ θα δειχνει 139

χλμ.θα χανει δηλαδη 1 χιλιομετρο στην ενδειξη του κοντερ.

αν η διασταση 195/45/16 ηταν λαθος το κοντερ θα εχανε πολυ,δηλαδη θα πηγαινε με 50 κοντερισια αλλα στην πραγματικτητα τα χλμ θα ηταν 58 για παραδειγμα.

με αυτην ομως την διασταση το λεγομενο ''βημα'' του αυτοκινητου δεν αλλαζει παραμενει οπως με την μαμα διασταση τουτεστιν καμμια επιδραση στις επιδοσεις.

το πατημα που λες οτι μεγαλυτερη επιφανεια στον δρομο αρα τριβες ειναι σωστο αλλα δεν εχει να κανει με τις επιδοσεις για τους λογους που ανεφερα παραπανω αλλα με την καταναλωση του αυτοκινητου.εκει ναι ,μπορει να δει μια μικρη αυξηση της καταναλωσης αλλα μην φανταστεις τιποτα τρομερο.

εγω στο δικο μου παντως δεν εχω παρατηρησει καμμια απολυτως διαφορα στην καταναλωση ουτε στις επιδοσεις και να σκεφτεις οτι δεν εβαλα την διασταση που επρεπε αλλα λιγο πιο μεγαλο προφιλ.

δηλαδη το ιδανικο ηταν 195/45/15 και εβαλα 195/50/15.

παραυτα ομως δεν εχω διαφορα σε καταναλωση ουτε σε εκκινησεις-τελικες.

τι αλλο να σου πω;πιο υπευθυνα δεν γινεται να σου απαντησω και ας μην φοραω 16αρες. :unsure:

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Όταν φαρδαίνεις το ελαστικό σου εννοείται ότι χάνεις από επιδόσεις και κυρίως επιτάχυνση. Διαβάζω με ενδιαφέρον όλους εσάς που λέτε ότι δεν χάνει ΚΑΘΟΛΟΥ. Από πού προκύπτει αυτό? Είναι φύση αδύνατον, ΔΕΝ μπορεί να μην χάνει σε επιδόσεις με πιο φαρδύ ελαστικό και όσο και πρωτοπόρος να είσαι και να έχεις το πιο μη φυσικό αυτοκίνητο αυτό δεν πρόκειται να συμβεί ποτέ.

Ξέρω τη νοοτροπία του Έλληνα "Σε μένα δεν συμβαίνει αυτό" αλλά τί να κάνουμε ρε παίδες, φυσική είναι αυτοί και οι νόμοι της δεν σπάνε.

Στο ζουμί τώρα, δεν καταλαβαίνω Σταύρο γιατί καίγεσαι τόσο για τις επιδόσεις. Γυρνάς σε πίστα? Κάνεις χρονομετρημένες διαδρομές?

Link to comment
Share on other sites

δεν το λεω εγω επειδη ετσι νομιζω οτι ειναι το σωστο.προκυπτει μαθηματικως οτι αν βαλεις την σωστη διασταση με την αρχικη μαμα οι απωλεις ειναι μηδενικες.

τι να κανουμ τωρα δηλαδη;να αμφισβητησουμε και τα μαθηματικα; :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Μιλάς για μαθηματικά δημοτικού. Με τα μαθηματικά σου προκύπτει ότι δεν μεγαλώνει η συνολική διάμετρος. Οι επιδόσεις μόνο από εκεί επηρεάζονται? Είμαι όλος αυτιά να ακούσω τα μαθηματικά σου.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για μαθηματικά δημοτικού. Με τα μαθηματικά σου προκύπτει ότι δεν μεγαλώνει η συνολική διάμετρος. Οι επιδόσεις μόνο από εκεί επηρεάζονται? Είμαι όλος αυτιά να ακούσω τα μαθηματικά σου.

ο.κ στοιλα δεν προκειται να σου αντιπαρελθω μιας και οτι πεις εσυ ειναι το σωστο και μερικοι απο εμας γραφουμε κουταμαρες.

ο.κ με γεια σου με χαρα σου ;)

σταυρο βαλε οτι διασταση θες,εμενα δεν με απασχολει καθολου και παρασχοληθηκα μου φαινεται. :thumbsup:

αν παραυτα εχεις ενδοιασμους σταυρο δες αυτο το site οπου εκει θα βρεις τα μαθηματικα του δημοτικου που μακαρι να ηξερα...... :unsure:

http://www.glavopoulos.gr/arthra/tires/tire_compare_gr.htm

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Ο τύπος ρε φίλε δείχνει τις απώλειες στο κοντέρ. Ξεκόλλα λοιπόν, απόδειξέ μας ότι δεν χάνει επιδόσεις με φαρδύτερο ελαστικό και άσε τα παιδικά τύπου "μιας και οτι πεις εσυ ειναι το σωστο και μερικοι απο εμας γραφουμε κουταμαρες"

Εγώ σου λέω συγκεκριμένα πράγματα.

Θα στο πω και απλά μπας και το καταλάβεις:

Φαρδύτερο ελαστικό = Φαρδύτερη επιφάνεις τριβής με το έδαφος = Μεγαλύτερες τριβές - απώλειες = Μικρότερη επιτάχυνση

Αν δεν το καταλαβαίνεις κι έτσι δεν μπορώ να κάνω κάτι για να στο βάλω στο μυαλό.

Link to comment
Share on other sites

Ο τύπος ρε φίλε δείχνει τις απώλειες στο κοντέρ. Ξεκόλλα λοιπόν, απόδειξέ μας ότι δεν χάνει επιδόσεις με φαρδύτερο ελαστικό και άσε τα παιδικά τύπου "μιας και οτι πεις εσυ ειναι το σωστο και μερικοι απο εμας γραφουμε κουταμαρες"

Εγώ σου λέω συγκεκριμένα πράγματα.

Θα στο πω και απλά μπας και το καταλάβεις:

Φαρδύτερο ελαστικό = Φαρδύτερη επιφάνεις τριβής με το έδαφος = Μεγαλύτερες τριβές - απώλειες = Μικρότερη επιτάχυνση

Αν δεν το καταλαβαίνεις κι έτσι δεν μπορώ να κάνω κάτι για να στο βάλω στο μυαλό.

κωστα σωστο αυτο που λες αλλα αυτο εξαρτατε κι απο αλλα πραγματα οπως για παραδειγμα το προφιλ η τις διαστασεις της ζαντας

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Μιλάω για φαρδύτερο ελαστικό όπως και είναι το 195 σε σχέση με το 165. Αυτό από τί εξαρτάται, θες να μας εξηγήσεις?

Link to comment
Share on other sites

δεχομαι προσωπικη επιθεση στοιλα;δεν το καταλαβα αυτο!

την αποψη μου εγραψα βαση αυτου του site,δεν τα εβγαλα απο το μυαλο μου.

αν εχεις κατι διαφορετικο να πες καλοδεχουμενο ειναι αλλα να συνοδευεται και με αποδειξεις-επιχειρηματα και οχι μονο με τον λογο.

αν θες λοιπον να αντιπαρελθεις και να υποστηριξεις κατι αλλο ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι ο λογος δεν φτανει.αποδειξε το κιολας ωστε να εχει μια βαση αυτο που υποστηριζεις αλλα και για να μαθουμε και δυο πραγματακια παραπανω που να ειναι σωστα.

τωρα τι να σου πω,αυτα διαβασα και ξερω και αυτα λεω.

οπως κα να χει παντως σε βρισκω λιγλακι αυστηρο και σκληρο στους χαραχτηρισμους σου οτι συμπεριφερομαι παιδικα μιας και φιλτατε ειμαι αρκετα μεγαλυτερος σου και μαλιστα με δικια μου οικογενεια.

την επομενη λοιπον φορα που θα αναφερθεις στο προσωπο μου δειξε τουλαχιστον τον αναλογο σεβασμο που πρεπει να δειχνει ενας mod σε εναν ανθρωπο μεγαλυτερο του με ευθυνες που εσυ αυτην την στιγμη τουλαχιστον δεν εχεις.

δεν γραφω στο φορουμ για να τσακωνομαι και να χαλαω την ζαχαρενια μου αλλα για να περναω ομορφα.αντιθετα καποιοι ερχονται με διαφορετικη διαθεση.

χαραχτηρισμοι λοιπον στοιλα να λοιπουν και κρατα τους για την παρτη σου- αν εχεις την οποιαδηποτε ιδεα που ποσος με ενδιαφερει - για καθενα απο μας και συγκεριμενα για μενα.

sorry για το off,αν θες διεγραψε το,θα μπορουσα να αναφερθω με pm,αλλα μιας που αναφερθεις δημοσια τοτε καλο ειναι να τα βλεπουν και οι υπολοιποι :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Αντί να φωνάζεις και να εξαπολύεις χαρακτηρισμούς που δεν ισχύουν καλά θα έκανες να ξαναδιάβαζες το site που αναφέρεις και τα δικά μου γραφόμενα και θα καταλάβαινες ότι έχω δίκιο και έχεις άδικο.

Την προσωπική επίθεση που την είδες? Θα μας τρελάνεις? Σου είπα ότι είσαι λάθος και όσο πιο γρήγορα το καταλάβεις, τόσο καλύτερα για σένα.

Στην τελική υπάρχουν και άνθρωποι που διαβάζουν και δεν ξέρουν και οφείλω να αναφέρω το σωστό και να επισημαίνω το λάθος. Από την άλλη διαβάζουν και άνθρωποι που ξέρουν και γελάνε.

Link to comment
Share on other sites

Αντί να φωνάζεις και να εξαπολύεις χαρακτηρισμούς

που φωναξα και που εξαπελυσα χαραχτηρισμους;ε;

που ειπα οτι σε βρισκω σκληρο και αυστηρο;

που φωναξα;επρεπε να κανω ντουμπεκι και να μην μιλησω γιατι εισαι mod;

Την προσωπική επίθεση που την είδες? Θα μας τρελάνεις?

και αυτο εδω τι ειναι;συμπαθεια;

Μιλάς για μαθηματικά δημοτικού

Είμαι όλος αυτιά να ακούσω τα μαθηματικά σου.
Ξέρω τη νοοτροπία του Έλληνα "Σε μένα δεν συμβαίνει αυτό"
Ξεκόλλα λοιπόν, απόδειξέ μας ότι δεν χάνει επιδόσεις με φαρδύτερο ελαστικό και άσε τα παιδικά τύπου "μιας και οτι πεις εσυ ειναι το σωστο και μερικοι απο εμας γραφουμε κουταμαρες"
Σου είπα ότι είσαι λάθος και όσο πιο γρήγορα το καταλάβεις, τόσο καλύτερα για σένα.

μου το ειπες οτι εχω λαθος με τον δικο σου τροπο ο οποιος ειναι λαθος.μπορεις να το πεις πιο ομορφα.

οφείλω να αναφέρω το σωστό και να επισημαίνω το λάθος

οφειλεις;γιατι τι εισαι;ο δασκαλος μου και θα με βαθμολογησεις ή ο αλανθαστος που τα ξερει ολα;

και στην τελικη και ετσι να ειναι ποιος σου ειπε οτι και δικιο να εχεις πρεπει εγω να το δεχτω επειδη το λες εσυ ατεκμηριωτα,ωστε οσο πιο γρηγορα το καταλαβω θα ειναι καλυτερα για μενα οπως λες.το τι ειναι καλυτερο για μενα το ξερω εγω και ο καθενας για τον εαυτο του,υποδειξεις,συμβουλες και πατροναρισμα δεν δεχομαι απο κανενα και πολυ περισσοτερο απο σενα.

ειμαι σχεδον 2 χρονια εδω και προβλημα δεν εχω με κανεναν.και καπου να αδικησω ή προσβαλλω καποιον θα ζητησω αμεσως συγνωμη.

την δικια σου την γραφη την βλεπω καθημερινα.εχεις τσακωθει με τους περισσοτερους απο εδω χωρις να εξεταζω αν εχεις δικιο ή οχι που μπορει και να χεις,αλλα ο τροπος που τα λες ειναι αυτος που ενοχλει και οχι αυτα που λες.και κατι ακομα στοιλα καμμια φορα πρεπει να ζηταμε και συγνωμη κατι που σε εσενα αυτη η λεξη ειναι αγνωστη.και απο την στιγμη που αναφερθηκες απαξιωτικα στο προσωπο μου λεγοντας με εν ολοιγις παιδακι για να μην πω τιποτα αλλο εγω ενιωσα θιγμενος και ειναι δικαιωμα μου.

και το συνεχιζεις λεγοντας

''Στην τελική υπάρχουν και άνθρωποι που διαβάζουν και δεν ξέρουν''

''Από την άλλη διαβάζουν και άνθρωποι που ξέρουν και γελάνε.''

την ειρωνια σου λοιπον αλλου γιατι ουτε σε εχω προσβαλει,ουτε εχω απαξιωσει καποιο ποστ σου,ουτε χαραχτηρισα με οποιοδηποτε ονομα-φραση το προσωπο σου.

δηλαδη δεν σου εχω δωσει το δικαιωμα.

και αν στο ειχα δωσει θα μου την ελεγες αμεσως και θα ειχα και warn.

εγω ομως warn δεν μπορω να δωσω μιας που αισθανομαι προσβεβλημενος αλλα μπορω να σου πω οτι εσυ

Ξεκόλλα λοιπόν

και μην μου αποδωσεις ξανα χαραχτηρισμους επι προσωπικου.για τα ποστ μου πες οτι θες,δεν με ενδιαφερει.

και κατι τελευταιο....

επειδη ξανα ειρωνευτηκες με τον δικο σου μοναδικο τροπο λεγοντας οτι δεν ξερω να διαβαζω και οτι αυτοι που ξερουν να διαβαζουν γελανε

με ολο αυτο κανε μια ''δημοσκοπηση'' να ψηφιζει ο καθενας τι πιστευει για ολα αυτα.την σταση την δικια μου και την σταση την δικια σου.

να ειναι ανωνυμα ομως μην κανεις ping και βλεπεις ποιος ειναι...

ετσι για δουμε ποιος θα γελασει με ποιον......

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Σε προηγούμενο ποστ διαφημίζεις την ηλικία σου αλλά κάνεις το κάθε τι για να πιστέψουμε ότι είσαι 5-6.

Θα παραδεχτείς τελικά ότι είχες άδικο στη διαφωνία μας?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.