Jump to content
professor

EnΟΧΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ

Recommended Posts

Εδώ και ένα μήνα περίπου και αφού εδώ και αρκετό καιρό είχα απαλλαχθεί από κάποιους ενοχλητικούς θορύβους στη κονσόλα του αυτοκινήτου με δικές μου διορθωτικές κινήσεις (σφουγγάρια κτλ) κληρονόμησα δυστυχώς ένα ενοχλητικότατο συντονισμό στο δεξί μέρος του ταμπλώ πάνω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού.Το περίεργο είναι ότι εμφανίζεται από τις 4.200 ως τις 4.600 στροφές με όλες τις σχέσεις στο κιβώτιο και μετά εξαφανίζεται.Επειδή δεν είδα κάποιο ανάλογο πρόβλημα σέ άλλο ανοιχτό topic ζητώ ευσπεσμένα βοήθεια.Σημειωτέον ότι δεν τα έχω και πολύ καλά με τις αντιπροσωπείες.Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και ένα μήνα περίπου και αφού εδώ και αρκετό καιρό είχα απαλλαχθεί από κάποιους ενοχλητικούς θορύβους στη κονσόλα του αυτοκινήτου με δικές μου διορθωτικές κινήσεις (σφουγγάρια κτλ) κληρονόμησα δυστυχώς ένα ενοχλητικότατο συντονισμό στο δεξί μέρος του ταμπλώ πάνω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού.Το περίεργο είναι ότι εμφανίζεται από τις 4.200 ως τις 4.600 στροφές με όλες τις σχέσεις στο κιβώτιο και μετά εξαφανίζεται.Επειδή δεν είδα κάποιο ανάλογο πρόβλημα σέ άλλο ανοιχτό topic ζητώ ευσπεσμένα βοήθεια.Σημειωτέον ότι δεν τα έχω και πολύ καλά με τις αντιπροσωπείες.Ευχαριστώ πολύ.

Για κοιτα μηπως ειναι αυτο :

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...mp;#entry233732

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε Νάσο για το τόπικ στο οποίο με παρέπεμψες αλλά δεν ταιριάζει κάτι απόλυτα με το δικό μου συντονισμό.Μετά από ένα τεστ ντραιβ που έκανα με ένα φίλο μου ο οποίος πίεζε με τα γόνατά του το δεξί μέρος του ταμπλώ ο συντονισμός έπαψε να υφίσταται και επικρατούσε απόλυτη ηρεμία.Τώρα τι γίνεται;Αύριο θα βγάλω το ντουλαπάκι και βλέπουμε....αφού όμως πρώτα ελέγξω το φίλτρο καμπίνας και το πλαστικό κάλυμμα της πλαφονιέρας στο ντουλαπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά παρά τις φιλότιμες προσπάθειες που έκανα δεν μπόρεσα να βρω λύση στο πρόβλημα του συντονισμού. Έτσι αναγκάστηκα να πάω στην αντιπροσωπεία.Η διάγνωση υπήρξε ταχύτατη μετά από μια γρήγορη δοκιμή. Στη δεξιά πλευρά υπάρχουν δύο σιδερένιες λάμες οι οποίες κουμπώνουν σ΄ένα κλιπς και πάλλονται δημιουργώντας αυτό το συντονισμό.΄Ολο το ταμπλώ είναι δυστυχώς κουμπωτό και πιάνει πάνω στο σασί με 3-4 βίδες. Στο σημείο που κουμπώνουν οι λάμες θα μπει μια αυτοκόλλητη τσόχα και το πρόβλημα όπως λένε θα διορθωθεί. Το κακό όμως είναι ότι πρέπει να βγεί όλο το ταμπλώ από τη θέση του για να γίνει η δουλειά αυτή. Τη τρίτη θα το πάω,θα το αφήσω και θα το πάρω στις 4 το απόγευμα.

Υ.Γ Το πρόβλημα είναι σύνηθες μου είπαν και το μήνα έχουν 2-3 αυτοκίνητα του γρουπ με το ίδιο σχεδόν συντονισμό. ¶ντε να δούμε......

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!!!! Στον Παζαρόπουλο πήγα όχι επειδή αγόρασα το αυτοκίνητο από 'κει αλλά επειδή τη θεωρώ πιο οικογενειακή επιχείρηση με λιγότερο φόρτο εργασίας και κυρίως επειδή έχω ένα φίλο ο οποίος έχει γνωριμία με τον εκεί αρχιτεχνίτη. Τέλος ο ηλεκτρολόγος που θα κάνει την όλη εργασία μου έδωσε την εντύπωση σοβαρού και υπεύθυνου τεχνικού.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ευχομαι να πανε ολα καλα.Μεγαλη αποφαση για κατεβασμα του ταμπλο.Εγω δεν ξερω αν θα την επαιρνα :huh:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!! Μετά λύπης μου θ΄αναφερθώ σ' αυτά που μου συνέβηκαν σήμερα με το πρόβλημα στο ταμπλώ στον Παζαρόπουλο. Δεν έχω κανένα παράπονο από τους τεχνικούς οι οποίοι μου φέρθηκαν άψογα αλλά από τον υπεύθυνο σέρβις ο οποίος στο τέλος μου ζήτησε να τον ευχαριστήσω και να του ζητήσω και συγνώμη που απασχόλησε 4 ώρες τον ηλεκτρολόγο για να βγάλει το ντουλαπάκι!!!!!!!. Για να μη μακρυγορώ λοιπόν , ενώ είχα κλεισμένο ραντεβού για να λυθεί το ταμπλώ και να επιδιορθωθεί ο συντονισμος, ο παραπάνω <<υπεύθυνος>> μου είπε ότι έχω περάσει το όριο των 10000 χλμ και δεν μπορεί να δικαιολογήσει το ανέβασμα-κατέβασμα ταμπλώ εκτός και αν υπάρχει αστοχία υλικού μέσα σ΄αυτό αλλά θα δει τι μπορεί να κάνει. Ετσι άφησα το αυτοκίνητο και έφυγα με την πεποίθηση ότι η εργασία θα γίνει μέσω εγγύησης. Στις 13.00 μμ. μου τηλεφωνεί και μου δηλώνει ρητά πως δεν μπορεί να κάνει τίποτα και ότι αν θέλω να γίνει η δουλειά πρέπει να πληρώσω 230 ευρώ. Ζήτησα να μείνει το αυτοκίνητο ως έχει και να πάω να το πάρω. Όταν πήγα περιττό να σας πω τι έγινε!!!! Τελείως αντιεπαγγελματική συμπεριφορά!!! Γι΄αυτό δεν πατάει κανείς εκεί μέσα. Καλά που έχουν και τα μεταχειρισμένα και δουλεύουν. Και διερωτώμαι ; αφού ήξερε από την αρχή το πρόβλημα γιατί μ΄έβαλε σ΄αυτό το δίλημμα στις 13.00μμ. Του φάνηκα για λεφτάς φαίνεται. Αυτό αγαπητοί μου φίλοι είναι καθαρή απάτη!! Υπόψιν εγώ για να βγάλω και να βάλω το ντουλαπάκι έκανα 30 λεπτά.Ευχαριστώ που με ακούσατε.

Link to comment
Share on other sites

Για να μη μακρυγορώ λοιπόν , ενώ είχα κλεισμένο ραντεβού για να λυθεί το ταμπλώ και να επιδιορθωθεί ο συντονισμος, ο παραπάνω <<υπεύθυνος>> μου είπε ότι έχω περάσει το όριο των 10000 χλμ και δεν μπορεί να δικαιολογήσει το ανέβασμα-κατέβασμα ταμπλώ εκτός και αν υπάρχει αστοχία υλικού μέσα σ΄αυτό αλλά θα δει τι μπορεί να κάνει.

Μισό λεπτό...

Το πρώτο service γίνεται στις 15.000χλμ , κανονικά δεν πρέπει να τους πουμε εκεί τις παρατηρήσεις μας για τυχόν προβλήματα....??

Τι πάει να πεί έχεις ξεπεράσει τις 10.000χλμ και δεν μπορώ να κατεβάσω ταμπλό...??

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σήμερα βρήκα τη λύτρωση με το πρόβλημα του συντονισμού.Μετά από ραντεβού στον ΜΑΝΔΥΛΑ και μετά το σχετικό τεστ ντράιβ και αφού είχε γίνει αναφορά στο τι τράβηξα στον Παζαρόπουλο επιδιορθώθηκε το πρόβλημα χωρίς μάλιστα να λυθεί το ταμπλώ. Το πρόβλημα ήταν ότι δεν είχε <<κάτσει>> ακριβώς το ταμπλώ στην προκαθορισμένη από το εργοστάσιο θέση.Έτσι αφού ανοίχθηκαν τα πλαινά μέρη του ξεβιδώθηκαν τα μπουλόνια-βίδες και επαναδιδώθηκαν αφού πρώτα αυτό μπήκε στην κανονική του θέση.Επιτέλους τώρα επικρατεί ηρεμία σ΄όλο το φάσμα των στροφών με όλες τις σχέσεις και έτσι μπορώ άνετα να γκαζώνω το πλοίο της αγάπης.Τέλος οφείλω ένα μεγάλο ευχαριστώ σ΄όλους τους τεχνικούς της παραπάνω αντιπροσωπείας.

Link to comment
Share on other sites

Και οι δυο ειναι αντιπροσωπειες εξουσιοδοτημενες και οι ανθρωποι τους εχουν λαβει κοινη εκπαιδευση αλλα ο ενας σου μιλαει για αστρα και ο αλλος για την γλαστρα.Ο,τι να ναι....................

Link to comment
Share on other sites

γιαυτο μανδυλας κ παλι μανδυλας.μακρια απτους αλλους 2 απατεωνες.(ετεα παζαροπουλο)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.