Jump to content
Dark Angel

Ζάντες / Λάστιχα 235/40 R18

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα παίδες !!

Είμαι νέος στην παρέα και νέος ως προς τα αυτοκίνητα.

Σκέφτομαι να αλλάζω τις ζάντες του passat μου (1.8T μοντέλο του 2000) και να βάλω 17" ή 18", εσείς τι μου προτίνετε, ποια απο τις 2 διαστάσεις πιστεύετε ότι είναι καλύτερες ?

Επίσης απο το super site www.tirerack.com (όπου μπορείς να ζεις τις ζάντες που θές πάνω στο αυτοκίνητό σου) εχω βρεί τις εξής 2:

1) ΟΖ: Ζάντα μόνη της ..και.. πάνω στο passat (το δικό μου είναι "nebio blue" , δηλαδή γαλαζιο, βάλτε και το χρώμα για να έχετε ακριβή εικόνα)

2) X-Line by OZ: Ζάντα μόνη της ..και.. πάνω στο passat (το δικό μου είναι "nebio blue" , δηλαδή γαλαζιο)

Ποιά πιστεύετε ότι θα πήγαινε καλύτερα στο αυτοκίνητο ? Στις φωτο που είναι στο αυτοκίνητο τις δείχνει με σκούρο φόντο και ίσως δεν απεικονίζονται καλά...

Edited by Ariskos
Link to comment
Share on other sites

το έχεις κατευάσει καθόλου? εάν δεν θές να χάσεις σε επιδώσεις πήγενε για 225/45 17" αλλά ποιό όμορφα θα δίξει σε 18" αλλά θα κόψει το κάτι τής του... εκτώς έαν έχεις βελτιώσει, και δεν δείς τρομερά πράγματα :o

Link to comment
Share on other sites

το έχεις κατευάσει καθόλου? εάν δεν θές να χάσεις σε επιδώσεις πήγενε για 225/45 17" αλλά ποιό όμορφα θα δίξει σε 18" αλλά θα κόψει το κάτι τής του... εκτώς έαν έχεις βελτιώσει, και δεν δείς τρομερά πράγματα :)

Οχι, τα παντα όλα, προς το παρον ^_^ , είναι εργοστασιακά (εκτως απο το cd player tongue.gif ) ... σκεφτομαι όμως αρκετές αλλαγές (gps navigator, φώτα, ζαντες, αεροτομή για την ωρα)

Κλίνω περισσότερο προς τις 17" μιας και δεν θέλω να έχω απώλειες σε επιδόσεις καθόλου καθώς και δε σκέφτομαι να το κατεβάσω (προς το παρον :lol: )

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη, σε Passat ταιριάζει περισσότερο μια ζάντα με πολλές ακτίνες. Τις 5άκτινες τις θεωρώ και λίγο τετρημένες (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων). Μήπως να έβλεπες και κανένα άλλο σχεδιάκι? Όσο για το μεγέθος, τουρμπάτο είναι το πλοίο σου, δεν θα καταλάβει και πολλά αν του βάλεις 235 αντί 225. Το πάτημα και το κράτημα όμως θα είναι πολύ καλύτερο με μια 18άρα. Για την εμφάνιση δεν το συζητάω! Εκεί η 18άρα έχει μεγάλο προβάδισμα... ;)

Δεν θα σου άρεζε κάτι τέτοιο ή κάτι σαν και αυτό? Βέβαια, πάντα υπάρχει και η σίγουρη λύση, σαν του Dark Angel, οι τύπου RS4, οι οποίες και δένουν με το αμάξι, και σπορ είναι και κυμπάρικες... ;)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη, σε Passat ταιριάζει περισσότερο μια ζάντα με πολλές ακτίνες. Τις 5άκτινες τις θεωρώ και λίγο τετρημένες (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων). Μήπως να έβλεπες και κανένα άλλο σχεδιάκι? Όσο για το μεγέθος, τουρμπάτο είναι το πλοίο σου, δεν θα καταλάβει και πολλά αν του βάλεις 235 αντί 225. Το πάτημα και το κράτημα όμως θα είναι πολύ καλύτερο με μια 18άρα. Για την εμφάνιση δεν το συζητάω! Εκεί η 18άρα έχει μεγάλο προβάδισμα... ;)

Δεν θα σου άρεζε κάτι τέτοιο ή κάτι σαν και αυτό? Βέβαια, πάντα υπάρχει και η σίγουρη λύση, σαν του Dark Angel, οι τύπου RS4, οι οποίες και δένουν με το αμάξι, και σπορ είναι και κυμπάρικες... ;)

Κι εγώ έχω προσέξει ότι από 17->18 η αλλαγή είναι πιο εμφανής σε σχέση με το να πας απο 16->17. Οντως οι 18αρες είναι πιο ωραίες, δεν το συζητάω απλά όπως είπα δεν θέλω να το επιβαρύνω σε αποδοση-κατανάλωση.. δεν ξέρω αν είναι μεγάλη η διαφορά των 18" απο τις 17" στην οδήγηση, πάντως δεν θα ήθελα να το νιώθω ότι του κόβει σε απόδοση (κι ας είναι τουρμπο.. ξερεις αν δεις μια εντονη αλλαγή σ'ενα αυτοκίνητο που το οδηγάς καιρο ισως να σου ξινήσει αρχικά..)

Οσο για τις ακτίνες, αυτή εδω που εδειξες είναι όντως ωραία, βεβαία τα ψάχνω ακομα για να δω τι ταιριαζει περισσοτερο.

Α και κατι άλλο, είδα πανω στα λαστιχα και λεει 205 ... και ξαφνιαστηκα, περιμενα να είναι πιο μεγαλα, οπότε είτε 225 είτε 235 η διαφορά θα είναι μεγάλη και εμφανής .. σωστά ?

Edited by Ariskos
Link to comment
Share on other sites

Α και κατι άλλο, είδα πανω στα λαστιχα και λεει 205 ... και ξαφνιαστηκα, περιμενα να είναι πιο μεγαλα, οπότε είτε 225 είτε 235 η διαφορά θα είναι μεγάλη και εμφανής .. σωστά ?

Αν τώρα είσαι 205, είτε πας 225 είτε 235, θα σου κόψει όπως και να έχει. Οπότε, αφού θα χάσεις που θα χάσεις, πάνε για 18άρες. Στο μόνο που θα πήγαινα πάσο, θα ήταν αν μου έλεγες ότι εκεί που μένεις οι δρόμοι είναι πολύ χάλια και σου αρέσει να κάνεις αναριχίσεις σε πεζοδρόμια κλπ... ;) Αν είναι έτσι, τότε καλή και η 17άρα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν τώρα είσαι 205, είτε πας 225 είτε 235, θα σου κόψει όπως και να έχει.

Τι εννοείς "θα σου κόψει" ? Ότι θα χρειαστεί να αλλάξω και τα λαστιχα ετσι ? (sorry, απλά είμαι νέος στα "πραγματα" και δεν τα ξέρω καλα <_< )

Στο μόνο που θα πήγαινα πάσο, θα ήταν αν μου έλεγες ότι εκεί που μένεις οι δρόμοι είναι πολύ χάλια και σου αρέσει να κάνεις αναριχίσεις σε πεζοδρόμια κλπ... :D Αν είναι έτσι, τότε καλή και η 17άρα... ;)

Κορυδαλλό μένω αλλά όπως και να 'χει στην Ελλάδα είμαστε και οι δρομοι δεν είναι και οι καλυτεροι (σκατα είναι τεσπα..), δηλαδή η 18" θέλει μεγάλη προσοχή? Εσύ Νικο εχεις 18" ? Αν ναι, πως συμπεριφέρεται σε λακούβες κτλ ..? γιατι όπου και να μενεις όλο και καποια λακούβα θα υπάρχει, καποιο σαμαρακι απο ασφαλτο σκαμενη, καποιο ρολοι στη μεση του δρομου, καποια διασταυρωση με ενα τεράστιο χαντακι στις ενώσεις του λες και περναει ποτάμι κτλ κτλ .. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς "θα σου κόψει" ? Ότι θα χρειαστεί να αλλάξω και τα λαστιχα ετσι ? (sorry, απλά είμαι νέος στα "πραγματα" και δεν τα ξέρω καλα :lol: )

Εννοώ ότι θα χάσεις επιταγχύνσεις. Λογικό είναι αν πας από 205 πέλμα σε 225, είναι 80mm περισσότερο πάτημα, μεγαλύτερη τριβή, μεγαλύτερη δυσκολία να ξεκινήσει/επιταγχύνει. Βέβαια τα +80mm είναι και καλύτερο πάτημα/κράτημα. Στο 235, είσαι +120mm (σχεδόν +1 ρόδα ενός Atos!!)... Το ότι θα χρειαστεί να αλλάξεις λάστιχα, δεν το σχολιάζω! Αν το διαβάσει αυτό το Professor θα σε αφήσει 3 φορές στην ίδια χρονιά! Θέλεις διάβασμα!!! :D

Κορυδαλλό μένω αλλά όπως και να 'χει στην Ελλάδα είμαστε και οι δρομοι δεν είναι και οι καλυτεροι (σκατα είναι τεσπα..), δηλαδή η 18" θέλει μεγάλη προσοχή? Εσύ Νικο εχεις 18" ? Αν ναι, πως συμπεριφέρεται σε λακούβες κτλ ..? γιατι όπου και να μενεις όλο και καποια λακούβα θα υπάρχει, καποιο σαμαρακι απο ασφαλτο σκαμενη, καποιο ρολοι στη μεση του δρομου, καποια διασταυρωση με ενα τεράστιο χαντακι στις ενώσεις του λες και περναει ποτάμι κτλ κτλ .. ;)

Μεγαλύτερη ζάντα σημαίνει και λιγότερο προφίλ ελαστικού, σημαίνει λιγότερο λάστιχο να βοηθάει στις αποσβέσεις, σημαίνει λιγότερη άνεση, σημαίνει περισσότερο κοπάνημα στις λακούβες, σημαίνει πιο εύκολα να στραβώσεις ζάντα... Από την άλλη, σημαίνει καλύτερο κράτημα, λιγότερες κλίσεις, καλύτερο "διάβασμα" του δρόμου. Διαλέγεις και παίρνεις! <_< Εγώ έχω 18άρες και το έχω και 45mm χαμηλωμένο, που σημαίνει ότι όπου έχει λακούβες πάω σαν την κότα, όπου έχει χάλια δρόμους, απλά δεν πάω καθόλου! tongue.gif Την εμφάνιση όμως και το κράτημα δεν το αλλάζω, οπότε δεν με χαλάει το να κάνω κάποιες υποχωρήσεις. ¶σε που αν αλλάξω δισκόφρενα, μπορεί να βάλω και 19άρες! Αλλά εγώ έχω και μια λόξα!... :lol:

Link to comment
Share on other sites

θυμάμε πέριση που καλοκοίταζα τις 19άρες... :D

Υ.Γ. Σημείωση (το Passat μου δόθηκε)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.