Jump to content
professor

ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΗΣ ΜΠΟΥΚΑΣ

Recommended Posts

Εδώ και καιρό ψάχνω να βρω διακοσμητική μπούκα για το passat fsi 1.6 , αλλά δεν βρίσκω κάτι συμβατό με το χαρακτήρα του αυτοκινήτου. Όπου έχω απευθυνθεί μου υποδεικνύουν να κόψω την εργοστασιακή απόληξη της εξάτμισης και να κολλήσω άλλη μπούκα, πράγμα το οποίο δεν είμαι διατεθειμένος να κάνω.Αν κάποιος έχει βρει κάτι καλό περιμένω πληροφορίες. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει να μπει απο το 2.0ΤFSi? η δεν είναι ίδια?

Link to comment
Share on other sites

Στο ebay υπάρχει για το 3.2 fsi , μάλιστα βγαίνει σε 2 κομμάτια, η τιμή της πλησιάζει τα 150 περίπου ίσως και παραπάνω ευρώ αλλά δεν ξέρω άν ταιριάζει. Αυτή που μου φαίνεται πως ταιριάζει ακριβώς έστω οπτικά είναι από το καινούργιο το passat cc.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά θα κάθετε και αυτή πάνω στο αυτοκίνητο?

Link to comment
Share on other sites

Όπου έχω απευθυνθεί μου υποδεικνύουν να κόψω την εργοστασιακή απόληξη της εξάτμισης και να κολλήσω άλλη μπούκα, πράγμα το οποίο δεν είμαι διατεθειμένος να κάνω.

Καλημέρα "συνάδελφε"! ;) Νομίζω ότι αυτό που σου προτείνουν, είναι η καλύτερη λύση. Και οικονομική, και σωστή δουλειά και σωστό αποτέλεσμα... Εγώ πάντως αυτό έκανα στο δικό μου. Εμένα για 2 μπούκες με χρέωσε 80€ μαζί με την τοποθέτηση. Θα σου το συνιστούσα ανεπιφύλακτα. Οτιδήποτε άλλο πάρεις, το οποίο θα "κάτσει" πάνω από την μανίσια, θα φαίνεται λίγο άσχημα. Αν θέλεις, μπορείς να περάσεις από τον Γιαλατζή (πολύ γνωστός εξατμισάς και ξακουστός σε όλους όσους ασχολούνται με σοβαρές μετατροπές). Βρίσκεται στους Αμπελόκηπους κοντά στο σημαρχείο της Σταυρούπολης. Έχει αρκετά σχέδια για να διαλέξεις και θα σε έχει έτοιμο μέσα σε 20 λεπτά το πολύ...

Ορίστε και ο χάρτης... :D

gialatzisju4.jpg

Ορίστε και μία φώτο με την δουλειά του Γιαλατζή στο δικό μου Passat. Νομίζω ότι θα συμφωνήσεις, ότι φαίνεται σαν εργοστασιακό...

exhaustae1.jpg

Edited by Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία δουλειά έγινε φίλε Νίκο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου μένει να πω τίποτε άλλο παρά μόνο το σύνθημα "Νίκο ζεις εσύ μας οδηγείς!!!" Πράγματι οπτικά φαίνεται πολύ καλή δουλειά και από ποιότητα φαντάζομαι το ίδιο και το λέω γιατί κάποιες ανάλογες και μάλιστα εργοστασιακές κατασκευές π.χ audi A4 μαυρίζουν εύκολα με το πέρασμα του χρόνου.Ευχαριστώ και για τον προτεινόμενο εξατμισά ο οποίος βρίσκεται κοντά στο σπίτι μου και θα τον επισκεφτώ μέσα στη βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

και γώ ψάχνωμαι για να αλάξω την μπούκα πίσω στο δικό μου Passat,,, θα δώ τι θα βάλω στο δικό μου εν καιρό,,,

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι οπτικά φαίνεται πολύ καλή δουλειά και από ποιότητα φαντάζομαι το ίδιο και το λέω γιατί κάποιες ανάλογες και μάλιστα εργοστασιακές κατασκευές π.χ audi A4 μαυρίζουν εύκολα με το πέρασμα του χρόνου.

Είναι πολύ καλής ποιότητας και πολύ καλής εμφάνισης. Δεν πρόκειται να σου μαυρίσει. Ακόμη κι εγώ που το ξεκαπνίζω συχνά-πυκνά, είναι μια χαρά.. -_-

Ευχαριστώ και για τον προτεινόμενο εξατμισά ο οποίος βρίσκεται κοντά στο σπίτι μου και θα τον επισκεφτώ μέσα στη βδομάδα.

Αφού μένεις δυτικά κι εσύ, γιατί δεν λες μια κουβέντα να πάμε για έναν καφέ? Είναι και ο Αντώνης με το Passat στο Ωραιόκαστρο, να βρεθούμε όλοι μαζί στο City Gate για έναν καφέ... -_-

Link to comment
Share on other sites

Τοποθετήθηκε σήμερα κιόλας η μπούκα και μάλιστα όπως την ήθελα 80 mm διάμετρο σε φάλτσο προς την εξωτερική πλευρά του προφυλακτήρα όπως περίπου η εργοστασιακή.Κόστος 40 ευρώ με την τοποθέτηση.Προσεχώς φωτογραφίες.Όσο για την πρόταση Νίκο δεν θα έλεγα όχι. B) B)

Link to comment
Share on other sites

Ωρέος φίλε! Με γεία! Αντε να δούμε έγω ποτε θα φτιάξω το δίκο μου Δύμπουκο...

Link to comment
Share on other sites

εάν αλάξω το τελίκο μου ναι μεν ειναι καλο... απλά η μπουκα του εμένα οταν το βάζαμε δεν με έκοψε να ειναι ένα όμορφο δύμπουκο (και δεν ειθελα να κόψω προφυλακτιρα)... τώρα εγώ μπορώ να διαμορφώσω το υπάρχων τελικο? Η να πάω κατευθιάν σε ένα ελευθέρας Sebring με δύμποκο πίσω πολύ όμορφο και πολή καλο φυνίρισμα και να το βάλω πάνω στο αυτοκίνητο και να ξεμπερδευω? Παίζει και G-Power τελικο, (δεν θα έβαζα Groop-N) η να πάω σε ένα νεο χειροποιητο σαν το παλιο... Η να κόψω ράψω το δικό μου?

Edited by Dark Angel
Link to comment
Share on other sites

Κόψε ράψε το δικό σου. Και χρήματα θα γλυτώσεις και θα δημιουργήσεις το αισθητικό αποτέλεσμα που σου ταιριάζει αρκεί να βρεις τον κατάλληλο μάστορα και μαγαζί με μεγάλη ποικιλία από μπούκες. Δεν ξέρω τι ακριβώς φοράει τώρα το Passat σου αλλά νομίζω ότι μια τελική μπούκα σε οβάλ θα του ταίριαζε άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρεί στα Γιάννενα δύο καλα μαγαζία... μάλων αυτό λέω και έγω να κώψω ράψω το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά απο πολλές προσπάθειες ορίστε και η φωτογραφίαpost-5219-1217504985_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά απο πολλές προσπάθειες ορίστε και η φωτογραφίαpost-5219-1217504985_thumb.jpg

Καλό ωρέος ο φίλος ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά απο πολλές προσπάθειες ορίστε και η φωτογραφίαpost-5219-1217504985_thumb.jpg

Τετοια διακοσμιτικα εξατμισης εχω βαλει και γω. tongue.gif Καθετα ομως χωρις κληση, και εχω παρατηρησει οτι σε αυτοκινητα με διπλη εξατμιση η μια ειναι πιο μεσα απ την αλλη ωστε να ακολουθειται και η καμπυλη του αυτοκινητου χωρις η μια να εξεχει λοιπον περισσοτερο απ την αλλη!!! Το χει παρατηρησει κανεις? <_<

Η inox λωριδα στο κατω μερος του πορτ-μπαγκαζ ποσο περιπου κοστιζει με τοποθετηση. Την εχω δει σ ενα προσπεκτους της αντιπροσωπειας με γνησια αξεσουαρ...

Link to comment
Share on other sites

Τετοια διακοσμιτικα εξατμισης εχω βαλει και γω. tongue.gif Καθετα ομως χωρις κληση, και εχω παρατηρησει οτι σε αυτοκινητα με διπλη εξατμιση η μια ειναι πιο μεσα απ την αλλη ωστε να ακολουθειται και η καμπυλη του αυτοκινητου χωρις η μια να εξεχει λοιπον περισσοτερο απ την αλλη!!! Το χει παρατηρησει κανεις? <_<

Σωστά το έχεις παρατηρήσει και φυσικά σου το λέει και ο εξατμισάς (αν δεν βαριέται που ζει), ώστε να γίνει σωστά και η τοποθέτηση των νέων απολήξεων. Αν δεις στην φώτο στο post μου πιο πάνω, φαίνεται η διαφορά. Το ίδιο ισχύει και στα Golf. Την 2η κιόλας μέρα, πήγα και το Golf για μπούκες... <_<

Link to comment
Share on other sites

Τετοια διακοσμιτικα εξατμισης εχω βαλει και γω. tongue.gif Καθετα ομως χωρις κληση, και εχω παρατηρησει οτι σε αυτοκινητα με διπλη εξατμιση η μια ειναι πιο μεσα απ την αλλη ωστε να ακολουθειται και η καμπυλη του αυτοκινητου χωρις η μια να εξεχει λοιπον περισσοτερο απ την αλλη!!! Το χει παρατηρησει κανεις? :baby:

Η inox λωριδα στο κατω μερος του πορτ-μπαγκαζ ποσο περιπου κοστιζει με τοποθετηση. Την εχω δει σ ενα προσπεκτους της αντιπροσωπειας με γνησια αξεσουαρ...

Η δικιά μου η μπούκα έχει φάλτσο προς τ΄αριστερά για να έχει το ίδιο τελείωμα με τον προφυλακτήρα.Η λωρίδα είναι πλαστικοποιημένη απομίμηση χρωμίου,κοστίζει 50 περίπου ευρώ και την τοποθέτηση την κάνεις μόνος σου. <_<

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου η μπούκα έχει φάλτσο προς τ΄αριστερά για να έχει το ίδιο τελείωμα με τον προφυλακτήρα.Η λωρίδα είναι πλαστικοποιημένη απομίμηση χρωμίου,κοστίζει 50 περίπου ευρώ και την τοποθέτηση την κάνεις μόνος σου. ;)

Ευχαριστω για τις πληροφοριες ;) Ειδομεν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.