Jump to content
itiotis

Λάστιχα Golfiv 205/55/r16

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους του forum από έναν νέο.

Πρόκειται να αλλάξω τα μαμίσια λάστιχα του Golf μου (IV 105PS), και τι ποιο λογικό από το να ζητήσω την άποψη σας.

Φοράω τα Turnanza ER30 με δέικτη V (91V) για 67000km και μπορώ να πω ότι ήμουν ικανοποιήμένος. Η αρχική σκέψη λοιπόν ήταν να μείνω σε Turanza, άρχισα όμως να καλοβλέπω και τα ContiPremiumContact 2 μετά από όσα έχω διαβάσει στο Δίκτυο. Λαστιχάς μου πρότεινε ως αντίστοιχα και τα GoodYear Excellence. Μιλάμε λοιπόν για αυτά "τουριστικά" λάστιχα. Οπότε μεταξύ αυτών ή και άλλων τουριστικών ελαστικών τι λεέι η εμπειριά σας???????

Βέβαια, επειδή μου αρέσει και η σβέλτη οδήγηση (όσο μου επιτρέπουν τα 105PS του IV) σκεφτόμουνα μήπως να φύγω από τα παραπάνω "τουριστικά" λάστιχα και να παώ σε πιο sport. Σε ποιά? Eagle F1 Assymetric ή Potenza, καθώς τα Contisport2 μάλλον δεν βρίσκοντια πλεόν στην αγορά φρέσκα ( Ή δεν ισχύει κάτι τέτοιο?) Είναι too much μήπως για τα 105PS η αλλαγή "κατηγορίας" ελαστικών

Οποιαδήποτε λοιπόν γνώμη από άλλους χρήστες των παραπάνω ελαστικών, δεκτή με χαρά

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους του forum από έναν νέο.

Πρόκειται να αλλάξω τα μαμίσια λάστιχα του Golf μου (IV 105PS), και τι ποιο λογικό από το να ζητήσω την άποψη σας.

Φοράω τα Turnanza ER30 με δέικτη V (91V) για 67000km και μπορώ να πω ότι ήμουν ικανοποιήμένος. Η αρχική σκέψη λοιπόν ήταν να μείνω σε Turanza, άρχισα όμως να καλοβλέπω και τα ContiPremiumContact 2 μετά από όσα έχω διαβάσει στο Δίκτυο. Λαστιχάς μου πρότεινε ως αντίστοιχα και τα GoodYear Excellence. Μιλάμε λοιπόν για αυτά "τουριστικά" λάστιχα. Οπότε μεταξύ αυτών ή και άλλων τουριστικών ελαστικών τι λεέι η εμπειριά σας???????

Βέβαια, επειδή μου αρέσει και η σβέλτη οδήγηση (όσο μου επιτρέπουν τα 105PS του IV) σκεφτόμουνα μήπως να φύγω από τα παραπάνω "τουριστικά" λάστιχα και να παώ σε πιο sport. Σε ποιά? Eagle F1 Assymetric ή Potenza, καθώς τα Contisport2 μάλλον δεν βρίσκοντια πλεόν στην αγορά φρέσκα ( Ή δεν ισχύει κάτι τέτοιο?) Είναι too much μήπως για τα 105PS η αλλαγή "κατηγορίας" ελαστικών

Οποιαδήποτε λοιπόν γνώμη από άλλους χρήστες των παραπάνω ελαστικών, δεκτή με χαρά

Thanx

Καλώς ήλθες!

Πολλές απαντήσεις θα βρείς στα υπο-forum Golf, Passat, Polo κλπ στην κατηγορία Ζάντες/Λάστιχα. Έχουν γραφτεί τα πάντα για τα πάντα! Θα βρείς τόσες πολλές και διαφορετικές απόψεις που το πιθανότερο είναι να μπερδευτείς :lol:

Θα βρείς και χρήσιμα link απο test ελαστικών.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους παιδιά.

Από το ψάξιμο που κάνω δύο test που βρήκα για τις διαστάσεις πυο ψάχνω

1. του ADAC στην http://www.adac.de/Tests/Reifentests/Sommerreifen/205_55_R16V/default.asp?ComponentID=173758&SourcePageID=8772&TL=2 ://http://www.adac.de/Tests/Reifentest...=8772&TL=2

(είναι στα γερμανικά, μπορείτε να κάνετε On-line μετάφραση σε Αγγλικά από το translate.google.com

2. του Auto Bild στην http://www.kumho-tyres.gr/main/AutoBild_test.pdf

Στην http://www.adac.de/Tests/Reifentests/Somme...cePageID=8762#1

θα βρείται και test του ADAC για άλλες διαστάσεις

Γεια χαρά

Link to comment
Share on other sites

(Itiotis :

2. του Auto Bild στην http://www.kumho-tyres.gr/main/AutoBild_test.pdf )

Πολύ καλο και χρήσιμο το τεστ που μας γράφεις. hearts.gif

Τελικά έβαλα τα Dunlop SP Sport FastResponse 205 55 r 16 σε Η διάσταση, πριν δύο εβδομάδες και μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος για την ώρα. Το τεστ παραπάνω ήταν πολύ χρήσιμο για την απόφαση που πήρα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα τα Dunlop SP Sport FastResponse 205 55 r 16 σε Η διάσταση, πριν δύο εβδομάδες και μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος για την ώρα. Το τεστ παραπάνω ήταν πολύ χρήσιμο για την απόφαση που πήρα.

Ποσο πηγε η τετραδα?

Link to comment
Share on other sites

Ποσο πηγε η τετραδα?

συγνώμη για την καθυστέρηση στην απάντηση, αλλά μόλις τώρα πήρα χαμπάρι ότι είχες κάνει ερώτηση. Λοιπόν το κόστος ήταν 420 ¤, σε μαγαζί στην Βάρης - Κορωπίου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστημένος με τα λάστιχα?

Έχω το ίδιο Golf και μάλλον θα βάλω αύριο τα ίδια μιας και μου φαίνονται τελικά ως η καλύτερη all around λύση.

Είχα τα Sport 01 για πολλά χλμ, έχουν φάει αρκετή ταλαιπωρία και μπορώ να πω ότι ακόμα και τώρα κρατάνε, απλά δεν είναι 'όπως παλιά'..

Οπότε φαντάζομαι ότι αυτά είναι μια βελτιωμένη από όλες τις απόψεις version των Sport 01.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστημένος με τα λάστιχα?

Έχω το ίδιο Golf και μάλλον θα βάλω αύριο τα ίδια μιας και μου φαίνονται τελικά ως η καλύτερη all around λύση.

Είχα τα Sport 01 για πολλά χλμ, έχουν φάει αρκετή ταλαιπωρία και μπορώ να πω ότι ακόμα και τώρα κρατάνε, απλά δεν είναι 'όπως παλιά'..

Οπότε φαντάζομαι ότι αυτά είναι μια βελτιωμένη από όλες τις απόψεις version των Sport 01.

Ειλικρινά, προσπαθώ να καταλάβω γιατί δεν οργανώνετε ομαδική αγορά ελαστικών, αφού οι διαστάσεις είναι ελάχιστες στα αυτοκίνητα του group VAG. Σε DUNLOP η τιμή για ομαδική αγορά θα ήταν:

205/55/R16 - 91H - SP SPORT FAST RESPONSE - 385 EURO και

205/55/R16 - 91W - SP SPORT FAST RESPONSE - 410 EURO

Υπάρχει ήδη ανοιχτό θέμα-πρόταση για ομαδική αγορά σε PIRELLI στην ενότητα Group Buys.

Edited by Koumparos
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά, προσπαθώ να καταλάβω γιατί δεν οργανώνετε ομαδική αγορά ελαστικών, αφού οι διαστάσεις είναι ελάχιστες στα αυτοκίνητα του group VAG. Σε DUNLOP η τιμή για ομαδική αγορά θα ήταν:

205/55/R16 - 91H - SP SPORT FAST RESPONSE - 385 EURO και

205/55/R16 - 91W - SP SPORT FAST RESPONSE - 410 EURO

Υπάρχει ήδη ανοιχτό θέμα-πρόταση για ομαδική αγορά σε PIRELLI στην ενότητα Group Buys.

Φαντάζομαι ότι εννοείς V και όχι W..

Θα περίμενα κάτι παραπάνω από μια έκπτωση της τάξεως των 15-20Ε.

Αλήθεια roxy, γιατί έβαλες τα V και όχι τα H? Αυτά δεν θα έπρεπε να φοράμε κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι εννοείς V και όχι W..

Θα περίμενα κάτι παραπάνω από μια έκπτωση της τάξεως των 15-20Ε.

Αλήθεια roxy, γιατί έβαλες τα V και όχι τα H? Αυτά δεν θα έπρεπε να φοράμε κανονικά?

Όταν λέμε W, εννοούμε W και όχι V.

Και η έκπτωση στα Η είναι 35 ευρώ και όχι 15-20.

Τα Pirelli 350 ευρώ.

Για να ξέρουμε και τί λέμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε W, εννοούμε W και όχι V.

Και η έκπτωση στα Η είναι 35 ευρώ και όχι 15-20.

Τα Pirelli 350 ευρώ.

Για να ξέρουμε και τί λέμε :thumbsup:

Καλά ντε μη βαράς! :lol:

Απλά τα W μου φάνηκαν λίγο άσχετα με το θέμα..

Pirelli ευχαριστώ δεν θα πάρω.

Εγώ πάντως 400Ε τα πλήρωσα, οπότε ναι είναι 15Ε. tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.