Jump to content
bourasnik

Ονομασία βαλβίδας By-pass κομπρέσσορα

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς πως λέγεται η βαλβίδα που χρησιμοποιήται ως παράκαμψη του κομπρέσσορα (σε περιπτώσεις χαμηλής ζήτησης ισχύος). Μιλάμε για βαλβίδα 2 θέσεων που μεταβάλωντας το duty-cycle (ρυθμός άνοιξε κλείσε) λειτουργεί ως κλαπέτο (ρυθμίζει το ποσοστό του αέρα που θα περάσει απο κομπρέσσορα). Μιλάω για το 1.4 TSi και με ενδιαφέρι πως λέγεται (στα αγγλικά π.χ. Ν75 ή Ν296) για να δω τη λειτουργία της μέσω VAG-COM.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς πως λέγεται η βαλβίδα που χρησιμοποιήται ως παράκαμψη του κομπρέσσορα (σε περιπτώσεις χαμηλής ζήτησης ισχύος). Μιλάμε για βαλβίδα 2 θέσεων που μεταβάλωντας το duty-cycle (ρυθμός άνοιξε κλείσε) λειτουργεί ως κλαπέτο (ρυθμίζει το ποσοστό του αέρα που θα περάσει απο κομπρέσσορα). Μιλάω για το 1.4 TSi και με ενδιαφέρι πως λέγεται (στα αγγλικά π.χ. Ν75 ή Ν296) για να δω τη λειτουργία της μέσω VAG-COM.

H N75 είναι αυτή

jvlekedi1wuseh8a8ki0.jpg

Ν296 εαν δεν κάνω (κάνεις) λάθος δεν υπάρχει.

Μήπως θέλεις πεις αυτή ? :

npvsw3l5plct04xzo3u4.jpg

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς πως λέγεται η βαλβίδα που χρησιμοποιήται ως παράκαμψη του κομπρέσσορα (σε περιπτώσεις χαμηλής ζήτησης ισχύος). Μιλάμε για βαλβίδα 2 θέσεων που μεταβάλωντας το duty-cycle (ρυθμός άνοιξε κλείσε) λειτουργεί ως κλαπέτο (ρυθμίζει το ποσοστό του αέρα που θα περάσει απο κομπρέσσορα). Μιλάω για το 1.4 TSi και με ενδιαφέρι πως λέγεται (στα αγγλικά π.χ. Ν75 ή Ν296) για να δω τη λειτουργία της μέσω VAG-COM.

Λέγεται J808 και είναι αυτή που δείχνει ο COSTAS στη 2η φωτογραφία παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

H N75 είναι αυτή

jvlekedi1wuseh8a8ki0.jpg

Ν296 εαν δεν κάνω (κάνεις) λάθος δεν υπάρχει.

Μήπως θέλεις πεις αυτή ? :

npvsw3l5plct04xzo3u4.jpg

Κώστας

κώστα τι πρόγραμμα είναι αυτο που πηρες τις εικόνες??? (elsa???? ποια έκδοση???)

το θέλω! :D (στείλε μου πμ)

Link to comment
Share on other sites

κώστα τι πρόγραμμα είναι αυτο που πηρες τις εικόνες??? (elsa???? ποια έκδοση???)

το θέλω! :D (στείλε μου πμ)

Υπάρχουν κι εδώ.

Link to comment
Share on other sites

H N75 είναι αυτή

jvlekedi1wuseh8a8ki0.jpg

Ν296 εαν δεν κάνω (κάνεις) λάθος δεν υπάρχει.

Μήπως θέλεις πεις αυτή ? :

npvsw3l5plct04xzo3u4.jpg

Κώστας

Ευχαριστλω πολύ, εννοούσα την δεύτερη που έδειξες. Τλωρα τα δύσκολα. Ξέρει κανείς αν "βλέπουμε" με το VAGCOM ή VCDS (νέα ονομασία) τη λειτουργία αυτής της βαλβίδας?

Ερώτηση δεύτερη. Η βαλβίδα Ν75 μέσω VAGCOM βλέπω να μην παίρνει σε καμιά περίπτωση την τιμή 0. Αν θυμάμαι καλά η τιμή την οποία έχει με το αμάξι "ήσυχο" είναι 4,5 ή κάτι τέτοιο. Για να τσεκάρει κάποιος (το βλέπουμε στο measure Block 114) γιατί μου φαίνεται λογικό να έπαιρνε την τιμή 0.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστλω πολύ, εννοούσα την δεύτερη που έδειξες. Τλωρα τα δύσκολα. Ξέρει κανείς αν "βλέπουμε" με το VAGCOM ή VCDS (νέα ονομασία) τη λειτουργία αυτής της βαλβίδας?

Ερώτηση δεύτερη. Η βαλβίδα Ν75 μέσω VAGCOM βλέπω να μην παίρνει σε καμιά περίπτωση την τιμή 0. Αν θυμάμαι καλά η τιμή την οποία έχει με το αμάξι "ήσυχο" είναι 4,5 ή κάτι τέτοιο. Για να τσεκάρει κάποιος (το βλέπουμε στο measure Block 114) γιατί μου φαίνεται λογικό να έπαιρνε την τιμή 0.

Πραγματικά, δεν καταλαβαίνω ούτε τί θέλεις να πεις, ούτε τι θέλεις να κάνεις :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Με τη χρήση του προγράμματος VagCom μπορούμε να βλέπουμ σε πραγματικό χρόνο διάφορες παραμέτρους του κινητήρα (υπερπίεση, κ.α).

Η βαλβίδα Ν75 για παράδειγμα την οποία βλέπω μέσω VAGCOM απο το measure block 114 (όποιος έχει Vag-Com καταλαβαίνει) πάιρνει διάφορες τιμές όταν ο κινητήρας δουλεύει ψηλά (λειτουργία turbo) ενώ δεν αλλάζει τιμή (περίπου 4.5) στην λειτουργία του κινητήρα με κομπρέσσορα.

Θα ήθελα λοιπόν να μάθω (απο κάποιο που δουλεύει το VagCom) αν μπορώ να δω τη λειτουργία ή όχι της εν λόγω βαλβίδας.

Ελπίζω να είμαι κατατοπιστικότερος τώρα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.