Jump to content
midiangr

αλλαγή ελαστικών

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα, σκέφτομαι αυτές τις μέρες να αλλάξω λάστιχα, και θέλω τη γνώμη σας. Πρόκειται για το GT.

Αρχικά να αναφέρω ότι σκέφτομαι να βάλω τα Continental SportContact 3. Αυτή τη στιγμή έχω τα dunlop sp sport 01 A.

Τί διαφορά υπάρχει αν το λάστιχο είναι 225/45 R17 ή 225/45 ZR17 ?? Παίζει κάποιο ρόλο? Αν ναι, στη μαμά ζάντα του GT, "μπαίνει" zr?

Και κάτι τελευταίο (αγαπητοί moderators, αν δεν πρέπει να το γράφω, σβήστε το), έχει αγοράσει κανείς από το http://www.elastika-online.gr ? Αν ναι, ήσαστε ικανοποιημένοι? Πόσες μέρες έκανε να σας παραδωθούν? Ήταν καινούργια τα λάστιχα (πχ <2-3 μήνες) ?

Καλές γιορτές και καλές βόλτες σε όλους! :angry2:

Link to comment
Share on other sites

zr ειναι και τα dunlop sp sport 01 a.τουλαχιστον σε μενα ηταν

εχω βαλει τα continental sport contact 3 σε zr και αυτα

νομιζω οτι το zr εχει καποια σχεση με την σκληρορητα του ελαστικου ή κατι με το δεσιμο των λινων για το βαρος του φορτιου χωρις να ειμαι και βεβαιος

Link to comment
Share on other sites

ZR είναι δείκτης

Το R είναι η ακτίνα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, σκέφτομαι αυτές τις μέρες να αλλάξω λάστιχα, και θέλω τη γνώμη σας. Πρόκειται για το GT.

Αρχικά να αναφέρω ότι σκέφτομαι να βάλω τα Continental SportContact 3. Αυτή τη στιγμή έχω τα dunlop sp sport 01 A.

Τί διαφορά υπάρχει αν το λάστιχο είναι 225/45 R17 ή 225/45 ZR17 ?? Παίζει κάποιο ρόλο? Αν ναι, στη μαμά ζάντα του GT, "μπαίνει" zr?

Και κάτι τελευταίο (αγαπητοί moderators, αν δεν πρέπει να το γράφω, σβήστε το), έχει αγοράσει κανείς από το http://www.elastika-online.gr ? Αν ναι, ήσαστε ικανοποιημένοι? Πόσες μέρες έκανε να σας παραδωθούν? Ήταν καινούργια τα λάστιχα (πχ <2-3 μήνες) ?

Καλές γιορτές και καλές βόλτες σε όλους! ;)

Καλή Χρονιά και από την auto ΕΛΑΣΤΙΚΗ

1. Το γράμμα R στην κωδικοποίηση της διάστασης ενός ελαστικού σημαίνει ότι αυτό το ελαστικό είναι τύπου Radial. Δεν έχει καμία σχέση με φορτία, ταχύτητες κλπ.

2. Τα γράμματα ZR στην κωδικοποίηση ενός ελαστικού σημαίνουν ότι αυτό το ελαστικό είναι σχεδιασμένο να αντέχει σε ταχύτητες πάνω από ένα συγκεκριμένο όριο. Είναι παλαιός τρόπος κωδικοποίησης και τις περισσότερες φορές σήμαινε ότι ένα ελαστικό ZR αντέχει σε ταχύτητες μεγαλήτερες των 240Km/h χωρίς όμως να καθορίζεται τα ανώτερο όριο ταχύτητας.

3. Τώρα ακόμη και τα ελαστικά τύπου ZR υποχρεούνται να αναγράφουν και το ανώτατο όριο ταχύτητας στο οποίο αντέχουν. Εάν παρόλα αυτά δεν το αναφέρουν, τότε θεωρούμε ότι το ανώτατο όριο ταχύτητας είναι τα 240Km/h.

4. Σας αναφέρω παραδείγματα από τον τελαυταίο κατάλογο της DUNLOP:

225/45/ZR17 91Y SP SPORT MAXX TT (όπου ανώτατη ταχύτητα Υ=300Km/h)

225/45/ZR17 SP SPORT MAXX (όπου δεν υπάρχει δείκτης ταχύτητας, γι' αυτό θεωρούμε τα 240Km/h)

5. Η κωδικοποίηση της διάστασης ενός ελαστικού δεν έχει καμμία σχέση με την ζάντα στην οποία θα τοποθετηθεί.

Το λάστιχο με ZR μπαίνει και στη "μαμά" ζάντα και στη "μπαμπά" ζάντα.

6. Ελπίζω να σας βοήθησα και να έλεισα τις απορίες σας.

7. Πάντα στη διάθεσή σας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.