Jump to content
DIONISSIS

Μηδενισμος Ενδειξης Διαστηματων Service

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλη την παρέα, καλή χρονιά με υγεία σε όλους.

Εάν κάποιος γνωρίζει, παρακαλώ ας απαντήσει στο εξής ερώτημα που με απασχολεί:

Πρόσφατα, πραγματοποίησα service σε μη εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο (ως γνωστόν δαγκώνουν) στο αυτοκίνητό μου (PASSAT 1.6 του 2006). Η ένδειξη του service δούλευε κανονικά και φυσικά συνεχίζει να δουλεύει και τώρα.

Με τη διαφορά ότι δεν μπορώ να τη μηδενίσω ώστε να μη χτυπάει το καμπανάκι μόλις ανοίγω την ανάφλεξη. Ρώτησα σε δύο εξουσιοδοτημένους αντιπροσώπους και μου είπαν ότι εν αντιθέσει με ό,τι γράφει στο βιβλίο χρήσης, δε μηδενίζει χειροκίνητα αλλά μόνο αφού "περαστεί" από το ειδικό μηχάνημα που έχουν. Έχουν άραγε δίκιο; Γνωρίζει κανείς κάτι διαφορετικό; Δεν είναι μεγάλο το πρόβλημα, απλώς μου κάνει εντύπωση το ότι υπάρχει η πιθανότητα να έχουν γράψει οι Γερμανοί κάτι ανακριβές...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και πολλές καλημέρες σε όλη την παρέα

Διονύσης

Edited by konstantinos passat
Γραφτηκε καλυτερα ο τιτλος ωστε να βρισκεται απο την αναζητηση και να περιεχει μικρους χαρακτηρες.
Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! Είναι τραγικοί τελικά αυτοί στις αντιπροσωπείες!!!! :D

Λοιπόν, κάνε τα παρακάτω...

Κράτα πατημένο το κουμπί με το "γερμανικό κλειδί" και ταυτόχρονα βάλε το κλειδί ώστε να ανάψουν τα λαμπάκια στο ταμπλώ. Μετά πάτα μία φορά το κουμπί για τα "λεπτά" (min - για την ρύθμιση της ώρας) και μετά πάτα πάλι μια φορά το κουμπί με το "γερμανικό κλειδί".

ΤΟΟΟΟΟΣΟ δύσκολο είναι... :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκε,

Δοκίμασα τις οδηγίες σου και φυσικά πέτυχαν. Αργότερα σήμερα, θα πάρω τηλέφωνο τους καραγκιόζηδες στις δύο αντιπροσωπείες που μου έλεγαν άλλα για να τους δώσω τα χαιρετίσματά σου... Πάντως, για όσο θα μας υποτιμούν και θα μας βλέπουν μόνο ως πορτοφόλια και όχι ως πελάτες με γνώμη και απαιτήσεις, θα κάθονται αραχτοί και θα πίνουν καφεδάκι...

Ωστόσο, το εγχειρίδιο, διαφορετική διαδικασία συνιστούσε.

Όπως και να 'χει, μου άνοιξες τα μάτια και σ' ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Διονύσης

Edited by DIONISSIS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τους πολλούς χαιρετισμούς μου φίλε Διονύση. Πάντως στην θέση σου, δεν θα τους έλεγα πως γίνεται, αλλά θα τους έλεγα ότι το έκανα και ότι ήταν μισό λεπτό δουλειά... Έτσι, για να δω αντιδράσεις και τι άλλο θα μπορούσαν να σκαρφιστούν ως δικαιολογία... :D

Όσο για τις ευχαριστίες σου, εσύ να είσαι καλά. Εξάλλου για αυτό υπάρχει το φόρουμ... :(

Link to comment
Share on other sites

τι είναι ρε παιδιά το γερμανικό κλειδί;

Το κουμπί στην αριστερή μεριά του καντράν το οποίο βρίσκεται μαζί με το κουμπί του μηδενισμού του μετρητή των χιλιομέτρων. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα (Βασίλης) μια ερώτηση πάνω σε αυτό εάν μηδενίσω και κάνω αλλαγή λαδιών φίλτρου μόνος μου θα δουλέψει ξανά το Longlife service και κατα συνέπεια ο μετρητής αλλαγής λαδιών βάση Longlife ακόμα και αν προχωρίσω σε αλλαγή νωρίτερα?

Ευχαριστώ παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα (Βασίλης) μια ερώτηση πάνω σε αυτό εάν μηδενίσω και κάνω αλλαγή λαδιών φίλτρου μόνος μου θα δουλέψει ξανά το Longlife service και κατα συνέπεια ο μετρητής αλλαγής λαδιών βάση Longlife ακόμα και αν προχωρίσω σε αλλαγή νωρίτερα?

Ευχαριστώ παιδιά.

Ναι, θα λειτουργεί κανονικά ο μετρητής, όποτε και να τον μηδενίσεις... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα, μήπως η ίδια δουλειά γίνεται και σε μοντέλο του 2001 που δεν έχει γερμανικό κλειδί;;

Αν θυμαμαι καλα,στα δικα μας γινεται βαζοντας το κλειδι,το γυρνας στην μιζα(οχι για να παρει μπροστα) και ταυτοχρονα κρατας πατημενο το κουμπι μηδενισμου των χιλιομετρων.

Επισης,αυτος ο μηδενισμος μπορει να γινει και μεσω vag com σε περιπτωση που εχουν ξεχασει να στο μηδενισουν οταν εκανες το σερβις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.