Jump to content
Guest Stoilas

Xenon Lights

Recommended Posts

Ωραία είναι Κώστα! Και ναι όντως θα έχεις καλύτερο φωτισμό! Σίγουρα!

Edited by PoLaKiaS
Link to comment
Share on other sites

ti μαρκα να παρω?οτι ναναι? εχω δει κατι αλλα μαρκα δεν λενε η λενε αλλα δεν τα ξερω κατι 8000 με 390 ευρω.λενε?
Οι βαθμοί Kelvin δεν παίζουν ρόλο στην τιμή. είτε 6000Κ πάρεις είτε 12000Κ. Ακριβά μου φαίνονται 390¤. Στο internet ebay κτλ παίζουν στα 250¤, ίσως και χαμηλότερα :D
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πραγματικα μπερδευτηκα :)

Εχω παραγγειλει το GOLF GTi και δεν εβαλα μεσα το πακετο xenon. Θεωρησα οτι ηταν λιγο τσιμπημενη η τιμη.

Μπορειτε λιγο να μου πειτε ποια η διαφορα xenon & bi-xenon; Ενα πακετο xenon 6000Κ ποσο στοιχιζε στο περιπου;

Αργοτερα μπορω να αγορασω το γνησιο VW πακετο xenon και να μου το βαλουν στην αντιπροσωπεια ή δεν τοποθετειται μετα;

Με λιγα λογια με ολα αυτα που διαβασα δεν ξερω αν εκανα καλα που δεν επελεξα να βαλω στα εξτρας και τα xenon.

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

ξενον ειναι η μεσαια σκαλα

bi xenon ειναι μεσαια κ μεγαλη σκαλα

αν θες τη δευτερη περιπτωση πρεπει να αγορασεις 2ο ζευγαρι

απο μια προσφορα που εχουμε το ενα ζευγαρι εχει 280 ευρω

για να βαλεις απο την εταιρεια μετα θα σου παει ο κουκος αιδονι

Link to comment
Share on other sites

super sayian ευχαριστω για την απαντηση σου.

Δηλαδη αν θελω μεσαια + μεγαλη σκαλα (που αυτο θελω στην ουσια) θα πρεπει να αγορασω δυο πακετα hid kit; Και αν ναι, χωρανε και τα δυο μεσα στο καπο; Δηλαδη συνολο 4 Ballasts;

Τελος πως ρυθμιζονται στο αν θα φεγγουν στη μεση ή λιγο πιο χαμηλα στο δρομο κλπ; Εχω καποιο διακοπτη εσωτερικα; Η καθε φορα θα πρεπει να ανοιγω το καπο και να τα ρυθμιζω απο εκει;

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα χρειαστεις 4 ballasts και τα οποια χωρανε μια χαρα νομιζω..Οσον αφορα την ρυθμιση ,οταν εχεις τα εργοστασιακα,αυτα εχουν αυτοματη ρυθμιση δεσμης φωτος (αναλογα με την κλιση του αμαξωματος) ωστε να μην τυφλωνουν.Τα αφτερ μαρκετ δεν εχουν τετοια αυτοματη ρυθμιση.Θα πρεπει να τα ρυθμιζεις απο τον διακοπτη μεσα στο ταμπλω,χειροκινητα,οπως ρυθμιζεις τωρα τα κανονικα του αλογονου.

Edited by Renaissance
Link to comment
Share on other sites

Renaissance ευχαριστω ;)

Βρηκα αυτη τη σελιδα οπου σου δειχνει τι τυπου λαμπα xenon πρεπει να βαλεις στο αμαξι σου.

http://www.sylvania.com/ConsumerProducts/A...placementGuide/

Για το Golf GTi λεει οτι φοραει H7. Ισχυει αυτο, εχει βαλει κανεις στο GTi του οντως Η7;

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα πατριωτη tongue.giftongue.gif Το Golf 5 φοραει Η7 λαμπες σε μεσαια και μεγαλα,σε διαφορετικα κατοπτρα.

Edited by Renaissance
Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Τo Golf V, ναι, στη μεσαία σκάλα έχει H7.

Όσο για xenon στη μεγάλη σκάλα δεν θα στο πρότεινα καθώς για να κάνεις σινιάλο ανάβεις λίγο το διακόπτη και α) οι λάμπες δεν προλαβαίνουν να ζεσταθούν όπως χρειάζεται β)θα σου καούν γρήγορα τα ballast

Link to comment
Share on other sites

Guest Drake

Καλο θεμα για να διευκρινισουμε λιγο τις αποριες μας.

Λοιπον εχω να ρωτησω τα εξης:

1. Σε ενα αλλο θεμα, καποιος ειπε οτι xenon σε συμβατικο φαναρι θα φεγγουν χειροτερα απο τα απλα επειδη κανονικα θα πρεπει να αλλαξει και το κατοπτρο. Stoilas στην αναλυση σου νομιζω κατι λες για αυτο το ζητημα - αν μπορεις εξηγησε λιγο περισσοτερο.

Επισης, τα εργοστασιακα xenon εχουν το ιδιο κατοπτρο με τα απλα φαναρια?

2. Εξηγηστε λιγο το θεμα της ρυθμισης. Τα εργοστασιακα xenon ρυθμιζουν το υψος τους αυτοματα. Τα εργοστασιακα απλα φαναρια ρυθμιζουν το υψος τους χειροκινητα απο τον διακοπτη μεσα στο αυτοκινητο. Τα aftermarket xenon ρυθμιζουν το υψος τους χειροκινητα απο τον διακοπτη μεσα στο αυτοκινητο. Σωστα τα λεω?

Επισης, εγω με τα απλα φαναρια εχω το υψος της δεσμης στο πιο ψηλο (στο 0) και δεν τυφλωνω κανεναν. Τα xenon στο ιδιο υψος θα τυφλωνουν?

3. Ασχετο με τα xenon. Οι απλες λαμπες τι τιμη εχουν?

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

1.Χειρότερα όχι αλλά όχι τόσο καλύτερα όσο πραγματικά μπορούν τόσο δυνατές λέμπες.

Τα εργοστασιακά Xenon, συνήθως και όχι πάντα, έχουν projector. (βλέπε 1ο ποστ του θέματος.)

2. Διόρθωση. Τα εργοστασιακά ΦΑΝΑΡΙΑ xenon ρυθμίζουν το ύψος τους αυτόματα σε σχέση με το σημείο 0 ανάλογα με τις κλήσεις του αυτοκινήτου. Το σημείο 0 ρυθμίζεται συνήθως από τον εγκέφαλο. Τα aftermarket xenon δεν κάνουν καμία ρύθμιση, η ρύθμιση γίνεται και αυτή από τα φανάρια μόνο που αυτή γίνεται χειροκίνητα, είτε από το διακόπτη, είε από το ρυθμιστικό κάτω από το καπώ.

3.Ανάλογα, γύρω στο δεκάρικο

Link to comment
Share on other sites

Όσο για xenon στη μεγάλη σκάλα δεν θα στο πρότεινα καθώς για να κάνεις σινιάλο ανάβεις λίγο το διακόπτη και α) οι λάμπες δεν προλαβαίνουν να ζεσταθούν όπως χρειάζεται β)θα σου καούν γρήγορα τα ballast

:wacko: - φιλε αυτο ισχυει και για Η4 ? δηλαδη αν βαλουμε τετοιο κιτ δεν θα μπορουμε να κανουμε σινιαλο συχνα λογω των α/β που ειπες ?

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas
:cry: - φιλε αυτο ισχυει και για Η4 ? δηλαδη αν βαλουμε τετοιο κιτ δεν θα μπορουμε να κανουμε σινιαλο συχνα λογω των α/β που ειπες ?

Ναι, ισχύει για τις περιπτώσεις κατά τις οποίες οι λάμπες είναι σβηστές και απλά θέλεις να κάνεις σινιάλο.

Εάν είναι βραδυ και έχεις αναμένα τα φώτα σου τότε δεν έχεις πρόβλημα.

Για να σου δώσω να καταλάβεις, τα Mercedes με bixenon κάνουν σινιάλο με το xenon μόνο όταν είναι αναμένη και η μεσαία σκάλα, σε διαφορετική περίπτωση ανάβουν λάμπες κλασικές.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ισχύει για τις περιπτώσεις κατά τις οποίες οι λάμπες είναι σβηστές και απλά θέλεις να κάνεις σινιάλο.

Εάν είναι βραδυ και έχεις αναμένα τα φώτα σου τότε δεν έχεις πρόβλημα.

:baby: - οταν ειναι αναμενες το σινιαλο ειναι τοσο γρηγορο "τσακ τσακ" οσο με τις απλες λαμπες ? δηλαδη αν το παρει η συζυγος και ριξει πχ 2-3 σινιαλα ενοσω ειναι σβηστες τοτε "παφ" οι λαμπες του Xenon Kit ?

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

To σινιάλο ναι, είναι γρήγορο, σχεδόν στιγμιαίο. Με σβηστές δεν θα καεί με το 1ο-2ο, πιθανότατα να μην καούν και ποτέ αλλά u never know. Ένα από τα προβλήματα σίγουρα είναι και το ότι οι xenon λάμπες θέλουν κάποια δευτερόλεπτα για να δουλέψουν σωστά, με τη μέγιστη έντασή τους πράγμα που δεν επιτυγχάνεται στο σινιάλο.

Link to comment
Share on other sites

:baby: - φιλε αυτο ισχυει και οταν εχουμε την μεγαλη σκαλα και μας κανει ο αλλος σινιαλο να κατεβασουμε ? οταν οδηγεις σε επαρχια με σκοτιενες στροφες χρειαζεται πολλες φορες να βαλεις την μεγαλη μα μολις δεις οτι ερχεται αλλος να κατεβασεις μεσαια κ.ο.κ - τοτε στα Xenon με αυτο το συνεχες "πανω/κατω" δημιουργειται προβλημα ?
Link to comment
Share on other sites

Στο Audi A4 new που έχει ο μπαμπάς σου?

Κακώς πάντως...

Γιατι κακως...? Δεν εχει βοηθητικη Η7 λαμπα απο οσο εχω δει...Και τι να την κανει...Αναβει ο γλομπος...Τα εχω δοκιμασει τοσες φορες, κανενα προβλημ απολυτως...Και αρπαζουν αμεσως θερμοκρασια....Δεν ανησυχω...

Edited by -Doctor-
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό εγώ στα φανάρια του gti θα βάλω στα προβολάκια του φαναριού κ στην μεσαία σκάλα κ θα εχώ 2 ζεύγη + αλογόνου για συνιάλο ...

Κ θα φοτίζω τον κόσμο tongue.gif

Σε h4 είναι όντως πρόβλημα το συνιάλο. Στου πατέρα μου το mercedeς που έχει xenon κ είναι h4 δεν ανάβει λάμπα αλογόνου στο συνιάλο είτε είναι σβηστό είτε όχι ...

Οπως στο audi του doctor ...

Τώρα απο κει και πέρα για το αν θα σου καεί όπως είπες κωστή μπορεί κ ποτέ ... Αυτά είναι "τυχερά" .......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.