Jump to content
angeloss

Park Pilot - Αισθητήρες Παρκαρίσματος Πίσω

Recommended Posts

Το Park Pilot - VW Αισθητήρες Παρκαρίσματος Πίσω αξίζει τα λεφτά του σε συνδυασμό με το

Ράδιο-CD "RCD 510" ??

Οι Αισθητήρες Παρκαρίσματος είναι χρήσιμοι, ειδικά σε Scirocco (τουλάχιστον μέχρι να συνηθίσει κανείς τον όγκο του),

αλλά μήπως το κόστος τους είναι υπερβολικό?? 465 Ε!!!

Οι Αισθητήρες Παρκαρίσματος της META κοστίζουν το ένα τρίτο της αξίας του Park Pilot της VW και

κάνουν την ίδια δουλεία(χωρίς βέβαια την γραφική απεικόνιση στο RCD 510).

Ποια είναι η άποψή σας??

Υπάρχει κάποια άλλη διαφορά στα δυο συστήματα???

Διαφορά στην εγκατάσταση η κάποια οπτική-αισθητική διαφορά??

Thx.

Link to comment
Share on other sites

Οι Αισθητήρες Παρκαρίσματος από τρίτους κατασκευαστές εάν τους βάλεις να ξέρεις θα είναι κάτι μαύρα ξένα πράγματα πάνω στον καινουριο σου προφυλακτίρα που θα σου έχουν "βιασει" το αμ'αξι βγάζωντας τον και τριπόντας τον για να σου τους περάσουν... οποτέ μαμα και παλύ μαμα που θα είναι στο χρώμα σου... και δεν θα σου "βιάσουν" το αυτοκίνητο ο κάθε Π@π@ρ@ς ηλεκτρολόγος...

Αυτή είναι η γνώμη μου...

Link to comment
Share on other sites

Οι Αισθητήρες Παρκαρίσματος από τρίτους κατασκευαστές εάν τους βάλεις να ξέρεις θα είναι κάτι μαύρα ξένα πράγματα πάνω στον καινουριο σου προφυλακτίρα που θα σου έχουν "βιασει" το αμ'αξι βγάζωντας τον και τριπόντας τον για να σου τους περάσουν... οποτέ μαμα και παλύ μαμα που θα είναι στο χρώμα σου... και δεν θα σου "βιάσουν" το αυτοκίνητο ο κάθε Π@π@ρ@ς ηλεκτρολόγος...

Αυτή είναι η γνώμη μου...

Eχει δικιο ο Dark Angel....Βασικα εγω δν θα εβαζα καν αισθητηρες γτ δν μαρεσει στον προφυλακτηρα αυτο που κανουν!Χρησιμο μεν ασχημο δε...

Link to comment
Share on other sites

ναι.. αλλά ξέρεις ότι μειώνονται οι ικανότητα τους να υπολογίζουν τα εμπόδια...

Link to comment
Share on other sites

Το Park Pilot - VW Αισθητήρες Παρκαρίσματος Πίσω αξίζει τα λεφτά του σε συνδυασμό με το

Ράδιο-CD "RCD 510" ??

Οι Αισθητήρες Παρκαρίσματος είναι χρήσιμοι, ειδικά σε Scirocco (τουλάχιστον μέχρι να συνηθίσει κανείς τον όγκο του),

αλλά μήπως το κόστος τους είναι υπερβολικό?? 465 Ε!!!

Οι Αισθητήρες Παρκαρίσματος της META κοστίζουν το ένα τρίτο της αξίας του Park Pilot της VW και

κάνουν την ίδια δουλεία(χωρίς βέβαια την γραφική απεικόνιση στο RCD 510).

Ποια είναι η άποψή σας??

Υπάρχει κάποια άλλη διαφορά στα δυο συστήματα???

Διαφορά στην εγκατάσταση η κάποια οπτική-αισθητική διαφορά??

Thx.

Ναι όντως είναι άκρως απαραίτητοι! Δεν είναι καθόλου ακριβοί αν αναλογιστείς ότι έχεις και οπτική επαφή μέσω του RCD 510. Υ.Γ. πέρασα της κόρης μου αισθητήρες τύπου αριθμού, της ΜΕΤΑ και μαζί με την τοποθέτηση πήραν 150€ και χωρίς να χρειαστεί να τους βάψουν μιας και μπήκαν όπως ανάφερα στον αριθμό και όχι στον προφυλακτήρα!

Οι Αισθητήρες Παρκαρίσματος από τρίτους κατασκευαστές εάν τους βάλεις να ξέρεις θα είναι κάτι μαύρα ξένα πράγματα πάνω στον καινουριο σου προφυλακτίρα που θα σου έχουν "βιασει" το αμ'αξι βγάζωντας τον και τριπόντας τον για να σου τους περάσουν... οποτέ μαμα και παλύ μαμα που θα είναι στο χρώμα σου... και δεν θα σου "βιάσουν" το αυτοκίνητο ο κάθε Π@π@ρ@ς ηλεκτρολόγος...

Αυτή είναι η γνώμη μου...

Δεν βγαίνει κανένας προφυλακτήρας, και αν θέλεις τους βάφης στο χρώμα του αυτοκινήτου και όλα μια χαρά και για να απαντήσω και στην δεύτερη απάντηση σου, δεν μειώνεται καθόλου η απόσταση υπολογισμού τους στα διάφορα εμπόδια.

Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι μαυροι...Τους βαφουν του αισθητηρες.

+1 άλλωστε υπάρχει και ποστ εδώ μέσα με φωτογραφίες που ανέβασε φίλος από το φόρουμ που δείχνει πως είναι βαμένοι σε άψογη κατάσταση.

Edited by archery
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω παραγγείλει να μπουν επάνω της μαμάς!

Link to comment
Share on other sites

ασθητηρες μαμα με RCD 510 ειναι πολυ καλη επιλογη εχει πολυ ωραια οπτικη και βοηθαει πολυ

τα φοραω σε cc

:blush: Καλώς ήρθες! Και καλορίζικο καλοτάξιδο!

Link to comment
Share on other sites

μακάρυ να κάνω λάθως αλλά διστιχώς εάν δεν είναι τα μαμά τα βαμένα τρίτων κατασκευαστών... δεν ειναι και τόσο έμπιστα...

τώρα την γνώμη μου λέω πάντα... αλλό το μαμά απο το ερωστάσειο... άλλο το China και βάψιμο In Greece... :blush:

Edited by Dark Angel
Link to comment
Share on other sites

μακάρυ να κάνω λάθως αλλά διστιχώς εάν δεν είναι τα μαμά τα βαμένα τρίτων κατασκευαστών... δεν ειναι και τόσο έμπιστα...

τώρα την γνώμη μου λέω πάντα... αλλό το μαμά απο το ερωστάσειο... άλλο το China και βάψιμο In Greece... :blush:

ΣΩΣΤΟΣ!!!

συμφονω και επαυξανω

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα επελεξα τους εργοστασιακους και κανουν πολυ καλη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

αν οι αισθητηρες ειναι κακης ποιοτητας - απομιμισης τοτε με το βαψημο οντως κανει λιγο ο αισθητηρας.

Στην περιπτωση που παρεις κατι καλο ριξε οσο χρωμα θελεις πανω του αυτος θα λειτουργει. τις ΜΕΤΑ οντως ειναι κορυφη. Εγω περιμενω την Καμερα οπισθοποριας για την βαλω μιας και το 2din DVD εχει εισοδο για καμερα

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα επελεξα τους εργοστασιακους και κανουν πολυ καλη δουλεια.

Ντίνα θέλουμε φωτογραφίες! (Από το αυτοκίνητο φυσικά)! Αν θέλεις να δεις Βίντεο εδώ http://www.eleni-ioannou.com/Scirocco.htm

και φώτο πλούσιο υλικό εδώ! http://profile.imageshack.us/user/archery50 :lol:

Link to comment
Share on other sites

κανένα αφτερμαρκετ δεν συγκρίνετε με τα μαμα που μπένουν στο εργοστασίο αυτο υσχεί για ότι επιλέγετε να βάλετε στο αμάξι σας!

Link to comment
Share on other sites

κανένα αφτερμαρκετ δεν συγκρίνετε με τα μαμα που μπένουν στο εργοστασίο αυτο υσχεί για ότι επιλέγετε να βάλετε στο αμάξι σας!

Καλα σιγουρα αλλα και τα μαμα κινεζκα ειναι(τουλαχιστον τα ηλεκτρονικα)

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά είναι εγγημηνα και αμα πάθουν κάτι η μαμά vw θα τρέχει και θα φτάνει ενω αυτά που θα μπούνε εδώ... θα σου πεί αμα πάθουν κάτι "τριαλλαλιλομ" :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μερικές ερωτήσεις...

1) Στην αντιπροσωπία μού λένε ότι μπορούν να μου βάλουν αισθητήρες με 150 ευρώ. Αξίζει λέτε; Γιατί κάπου διάβασα ότι μπορείς να πάρεις και από ebay με 30-50 ευρώ... Θα βάλω τεχνικό ούτως ή άλλως να εγκαταστήσει κάμερα οπισθοπορείας οπότε φαντάζομαι δε θα είναι μεγάλο έξτρα κόστος η τοποθέτηση.

2) Αν βάλεις και μπροστά αισθητήρες πότε ενεργοποιούνται; Εννοώ πίσω είναι με την όπισθεν. Μπροστά δεν μπορεί να είναι συνέχεια ενεργοποιημένοι, θα χτυπάνε κάθε φορά που πλησιάζεις μπροστινό αυτοκίνητο... Έχουν ειδικό κουμπί ή ενεργοποιούνται πχ με το αλάρμ;

3) Οι parkpilot της bosch αξίζουν τα παραπάνω χρήματα ή να βάλω κάτι no name κινέζικο;

Link to comment
Share on other sites

Της Steelmate ειναι πολυ καλοι οι aftermarket τους ειχα στο προηγούμενο

αυτοκιντο μου. Το παν είναι να έχουν χρόνο αποκρισης αλλαγης θεσης κατω απο 0.1 sec

Αλλιως πρέπει να κανεις σιγα σιγα πίσω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μερικές ερωτήσεις...

1) Στην αντιπροσωπία μού λένε ότι μπορούν να μου βάλουν αισθητήρες με 150 ευρώ. Αξίζει λέτε; Γιατί κάπου διάβασα ότι μπορείς να πάρεις και από ebay με 30-50 ευρώ... Θα βάλω τεχνικό ούτως ή άλλως να εγκαταστήσει κάμερα οπισθοπορείας οπότε φαντάζομαι δε θα είναι μεγάλο έξτρα κόστος η τοποθέτηση.

2) Αν βάλεις και μπροστά αισθητήρες πότε ενεργοποιούνται; Εννοώ πίσω είναι με την όπισθεν. Μπροστά δεν μπορεί να είναι συνέχεια ενεργοποιημένοι, θα χτυπάνε κάθε φορά που πλησιάζεις μπροστινό αυτοκίνητο... Έχουν ειδικό κουμπί ή ενεργοποιούνται πχ με το αλάρμ;

3) Οι parkpilot της bosch αξίζουν τα παραπάνω χρήματα ή να βάλω κάτι no name κινέζικο;

1. Εγω πρόσφατα εβαλα αυτούς με ηχο και οθονουλα και ειναι τέλειοι, καμερα μην βαλεις ειχα βαλει και την ξήλωσα.

2. Δεν βλεπω τον λογω να βαλεις εμπρός

Το 3 δεν το γνωρίζω

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.