Jump to content
iliastsd

Golf V 3d

Recommended Posts

Το Golf V τρίθυρο που έχω μου έβγαλε ένα πρόβλημα. Η πόρτα του συνοδηγού κάποιες φορές δεν κλειδώνει ούτε με τον τηλεχειρισμό, αλλά ούτε μηχανικά χρησιμοποιώντας το κλειδί. Όλες οι άλλες κλειδαριές κλειδώνουνε κανονικά και με τους δύο τρόπους. Όταν το πήγα στην αντιπροσωπεία να δούνε τι ακριβώς συμβαίνει,αφού το βάλανε στον εγκέφαλο, μου είπανε πως χρειάζεται αλλαγή το κλείθρο της πόρτας του συνοδηγού και το κόστος του ανταλλακτικού είναι 158 ευρώ. Το θέμα είναι πως επειδή έχω αυτόματο κλείδωμα μετά τα 15 km/h, όταν ενεργοποιείται (και η πόρτα του συνοδηγού δεν έχει κλειδώσει αυτόματα) και το αυτοκίνητο πέσει σε κάποια μικρή λακούβα, τότε η πόρτα κλειδώνει μόνη της. Το συμπέρασμα το δικό μου είναι οτί κάτι κάπου δεν κάνει καλή επαφή και μπορεί να επισκευάζεται. Όμως στην αντιπροσωπεία έλενξανε μόνο αν βγαίνει κάποιο σφάλμα στο εγκέφαλο (και αφού βγαίνει), μου είπανε αμέσως οτι θέλει αλλαγή το κλείθρο χωρίς να ελένξουνε αν κάτι δεν κάνει επαφή. Μπορεί κάποιος να μου πεί πώς βγαίνει το φύλλο λαμαρίνας απο την πόρτα, για να το βγάλω και να κάνω έναν έλενχο μόνος, μήπως και καταφέρω κάτι?

Edited by golfV gt
Link to comment
Share on other sites

Και γιατι να μπεις σε αυτη τη διαδικασια και να μην το ζητησεις απο την αντιπροσωπεια να το κανει;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν έχουνε την διαθεση να το κάνουνε και αυτό φάνηκε απο τη τελευταία φορα που πήγα και ελένξανε να δούνε που είναι το πρόβλημα. ¶σε που ανταλλακτικά θέλουνε να πουλήσουνε, έτσι θα μου πούνε οτί δεν μπορούνε να το επισκευάσουνε και πως πρέπει να γίνει αντικατάσταση με καινούργιο... Μόνο αν έχεις δικό σου άτομο εκεί μέσα, γίνεται σωστά η δουλειά σου...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν έχουνε την διαθεση να το κάνουνε και αυτό φάνηκε απο τη τελευταία φορα που πήγα και ελένξανε να δούνε που είναι το πρόβλημα. ¶σε που ανταλλακτικά θέλουνε να πουλήσουνε, έτσι θα μου πούνε οτί δεν μπορούνε να το επισκευάσουνε και πως πρέπει να γίνει αντικατάσταση με καινούργιο... Μόνο αν έχεις δικό σου άτομο εκεί μέσα, γίνεται σωστά η δουλειά σου...

ευκολα..βγαζεις το πλαινο προστατευτικο τραβοντας το προσ τα εξω ξεβιδονεις τον μυλο ειναι μια βιδα πιο μεσα απο τια αλλες και καλυβεται με αυτοκολιτο απ εξω μετα τραβας το μυλο να βγει και βγαζεις το συρματακι απο το χερουλι στο πλαι που εχει.. προσεκτικα βγαζεις ολη την χειρολαβη και ξεβιδωνεις απ εξω μια μικρη βιδα που ειναι πισω απο το χερουλι..ξεβιδωνεις τις βιδες ολες περιμετρικα τις πορτας ειναι torx ..μετα απλα την σπρωχνεις προσεκτικα προς τα εξω και την σηκωνεις λιγο..αυτο ηταν βγηκε!ελπιζω να σε βοηθησα αλλιος σου στελνω με πμ το τηλ μου να σε καθοδηγησω απο το τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.