Jump to content
silver angel

αλλαγή ελαστικών ή όχι;

Recommended Posts

τα ελαστικά μου έχουν 20.000χλμ.

πλέον καταλαβαίνω ειδικά στις εκκινήσεις ότι γλυστράνε. έχω κοιτάξει τους δείκτες φθοράς, αλλά δεν είναι γι' αλλαγή. φοράω τα continental premium contact και το σίγουρο είναι ότι δε θα τα ξαναβάλω.. fire.gif

το ερώτημα είναι το εξής: να τα ανταλλάξω με τα πίσω για λίγο καιρό ή να πάω για νέα κατευθείαν;

Link to comment
Share on other sites

τα ελαστικά μου έχουν 20.000χλμ.

πλέον καταλαβαίνω ειδικά στις εκκινήσεις ότι γλυστράνε. έχω κοιτάξει τους δείκτες φθοράς, αλλά δεν είναι γι' αλλαγή. φοράω τα continental premium contact και το σίγουρο είναι ότι δε θα τα ξαναβάλω..  fire.gif

το ερώτημα είναι το εξής: να τα ανταλλάξω με τα πίσω για λίγο καιρό ή να πάω για νέα κατευθείαν;

οταν ειναι κρυα ειναι λογικο να χανουν προσφυση στην εκκινηση, για 20,000 χλμ για αλλαγη ειναι λιγο, αν τα εχεισ περισσοτεροομως απο 3 χρονια τοτε θελουνε :whistling:

Link to comment
Share on other sites

sorry για το ασχετο, αλλα ακουσα κατι και τα ηθελα την γνωμη σας:

τα λαστιχα πανω στον χρονο (η περιπου) τα αλλαζουμε μπρος -πισω ?

(τα μπροστα με τα πισω εννοω)

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο λαστιχας μου,μου ειπε καθε 15.000 και μετα την τριτη φορα (45.000κμ)

να αλλαζονται.

και νομιζω πως εχει δικιο

εκτος και αν το ελαστικο ειναι χαλια ποιο νωρις..

Link to comment
Share on other sites

Eξαρταται. Αν κανεις πχ 5000 χλμ το χρονο δεν υπαρχει λογος να το κανεις πανω στο χρονο. Αν ομως κανεις πολλα χλμ καλο ειναι να το κανεις ισα ισα για να καθυστερησεις λιγο ακομα την αντικατασταση. Εχουμε πει.....στα λαστιχα μην λυπαστε λεφτα. Σας.....συνδεουν με την Γη.

Link to comment
Share on other sites

Guest Drago

Προσωπικη μου γνωμη να μην γινεται αλλαγη μπρος-πισω ελαστικα. Οταν ξερω οτι εχω φαγωμενα λαστιχα μπροστα, υποχρεωτικα θα προσεχω τα μουτρα αλλα οταν ειναι τα πισω χαλια σε καποια δυσκολη κατασταση δεν θα μαζευτει σιγουρα το πισω μερος του αυτοκινητου και καλημερα.

Link to comment
Share on other sites

20.000 δεν είναι πολλά km, εμένα έχουν 30.000, έχουν φάει μια μέρα σκίσιμο σε πίστα, καθημερινό σχεδόν σκίσιμο στο δρόμο και αντέχουν λίγο ακόμα. Πάντως εξαρτάται και από το πόσο καιρό τα έχεις.

Link to comment
Share on other sites

τα έχω 15 μήνες και τα μισά χλμ έχουν γίνει εντός πόλης (δηλ σταμάτα-ξεκίνα).

το πρόβλημα δε λύνεται ούτε όταν ζεσταθούν. με βλέπω απ' το φθινόπωρο να τ'αλλάζω..

Link to comment
Share on other sites

τα έχω 15 μήνες και τα μισά χλμ έχουν γίνει εντός πόλης (δηλ σταμάτα-ξεκίνα).

το πρόβλημα δε λύνεται ούτε όταν ζεσταθούν. με βλέπω απ' το φθινόπωρο να τ'αλλάζω..

Αλλάξε τα όταν εσυ κρίνεις οτι δεν πάει άλλο. Μην το παρακάνεις όμως. Το φθινόπωρο είναι καλά πιστεύω :D

Link to comment
Share on other sites

Guest TonyD

Θεωρω οτι πρεπει τωρα να τα φερεις μπρος-πισω και το πολυ σε 10.000km να τα αλλαξεις! Δεν 'φορας' και τα καλυτερα ελαστικα οποτε μην :) τα ζοριζεις και πολυ! Το καλυτερο που εχεις να κανεις ομως ειναι με τα πρωτοβροχια να πας για αλλαγη! Αλλωστε το αυτοκινητο, για πολλους, ειναι μια 'προεκταση' του εαυτου τους. Βασει αυτου εσυ θα φοραγες ποτε φθαρμενα παπουτσια? :) Μαλλον οχι! Αυτα. Να προσεχεις! :)

Link to comment
Share on other sites

τα ελαστικά μου έχουν 20.000χλμ.

πλέον καταλαβαίνω ειδικά στις εκκινήσεις ότι γλυστράνε. έχω κοιτάξει τους δείκτες φθοράς, αλλά δεν είναι γι' αλλαγή. φοράω τα continental premium contact και το σίγουρο είναι ότι δε θα τα ξαναβάλω..  fire.gif

το ερώτημα είναι το εξής: να τα ανταλλάξω με τα πίσω για λίγο καιρό ή να πάω για νέα κατευθείαν;

καλολαιρι μην αλλαξεις λαστιχα, κανε λιγακι υπομονη και μετα κανε οτι θες. Αλλα μαλλον θες καινουρια.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ελεγα και εγω απο χειμωνα, και τα αποτελεσματα να φυγει το αυτοκινητο λογω φθαρμενον ελαστικων!!!! και παρτην την ζημια!!!! :D

Δεν παιζουμε με αυτα !!! αλλαξε τα να κραταει το αυτοκινητο, πανω απο ολα η ασφαλεια μας.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sir B

Παίδες τα βροχολάστιχα της Uniroyal είναι καλά?

Δεν με νοιάζει που φθείρονται πιο γρήγορα, αλλά που θα έχουν καλύτερη πρόσφυση και λιγότερο θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή φοράω και εγώ τα ίδια ελαστικά μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος. Βέβαια έχω κάνει μόνο 8000 χλμ με αυτά. Βασικό κομμάτι για μένα είναι ότι δεν έχω γλυστρήσει ποτέ όσο και αν έχω προσπαθήσει. Ο λαστιχάς μου πρότεινε αλλαγή στα 10000 και αυτό μετά από εξέταση. Τώρα τι θα γίνει στα 20000 δε το ξέρω και εύχομαι να μη βρεθώ σε καταστάσεις σα του φίλου μας.

Link to comment
Share on other sites

Guest GOLF 400

ΕΓΩ ΦΟΡΑΩ ΤΑ CONTINENTAL SPORT CONTACT 2.ΜΙΛΑΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΕΙΝΑΙ ΒΕΝΤΟΥΖΑ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΘΕΛΟΥΝ ΛΙΓΟ ΖΕΣΤΑΜΑ machinegun.gif ΚΑΙ ΜΕΤΑ........ΤΡΕΝΟ

Link to comment
Share on other sites

Παίδες τα βροχολάστιχα της Uniroyal είναι καλά?

Δεν με νοιάζει που φθείρονται πιο γρήγορα, αλλά που θα έχουν καλύτερη πρόσφυση και λιγότερο θόρυβο.

καλα ειναι ΑΛΛΑ ειναι για λιγα κμ...καμια 20.000

στο βρεγμενο ειναι βεντουζα...

αλλα στην ελληνικη ασφαλτο αχρηστευονται....σαπουνακι ...

Link to comment
Share on other sites

Guest Sir B

Τι προτείνεις για την επόμενη αλλαγή? (είμαι στα 5000)

Και επίσης: λες να κρατήσω τα Bridgestone Turanza που φοράει τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άλλαξα σήμερα και τα τέσσερα ελαστικά από κάποια Bridgestone που είχε από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη σε Michelin Energy. Ακόμη καμιά εικοσαριά χιλιόμετρα έκανα γι' αυτό δεν έχω εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sir B
continental sport contact 2 και

michelin pilot exalto 2

εγω ενα απο αυτα θα βαλω .....

μαλλον τα michelin

Αυτά έχουν το V στο πέλμα?

Επίσης κάτι Michelin P-Zero που είδα να φοράει ένα Α8 καλά είναι?

Link to comment
Share on other sites

Απαιχτα ειναι, αλλα μονο για carrera, A8 και συναφη αυτοκινητα. Ψαξε λιγο να δεις απο τι διασταση ξεκινανε :D

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.