Jump to content
bit

Golf Mk2 πίσω δισκόφρενα

Recommended Posts

Έχουμε λοιπόν έναν πίσω άξονα. Έχω σχεδόν αφαιρέσει τις δαγκάνες και κάνω μια δοκιμή για το αν δουλεύει ο μηχανισμός του χειρόφρενου. Τραβάω λοιπόν

gallery_69_89_19865.jpg

εκεί που πιάνει το ελατήριο που φαίνεται στην φωτογραφία.

Στην μια δαγκάνα όλα καλά, στην δεύτερη όση δύναμη και να βάλω παραμένει ακίνητο πράγμα που σημαίνει ότι η δαγκάνα έχει κολλήσει και είναι για πέταμα. Σωστά;

Ψάχνω λιγάκι στο net και βρίσκω ότι υπάρχει η δυνατότητα να χρησιμοποιήσω τα αλουμινένια calipers από το golf mk4.

german auto parts

gallery_69_89_12468.jpg

Στην συγκεκριμένη σελίδα δείχνει ότι είναι για mk3, αλλά εφόσον είναι γνωστό ότι τα πίσω φρένα μπαίνουν κουτί σε mk2 υποθέτω ότι όλα θα πάνε καλά. Πρέπει όπως και να έχει να αλλάξω συρματόσχοινα και σωληνάκια από μπροστά μέχρι πίσω, έτσι γιατί να μην αλλάξω όλο το μηχανισμό και να μην ξαναμπλέξω με τις προβληματικές δαγκάνες του mk2;

Πως σας φαίνεται; Το έχει κάνει κανείς; Επίσης χρειάζομαι ακριβά εργαλεία για να φτιάξω μόνος τις σωληνώσεις; Λογικά έναν κουρμπαδόρος και κάποιο ειδικό κοφτάκι. Μου διαφεύγει κάτι; Υπάρχει περίπτωση κάποιος μαντράς να μου δώσει ξεχωριστά μόνο τα calipers;

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε λοιπόν έναν πίσω άξονα. Έχω σχεδόν αφαιρέσει τις δαγκάνες και κάνω μια δοκιμή για το αν δουλεύει ο μηχανισμός του χειρόφρενου. Τραβάω λοιπόν

εκεί που πιάνει το ελατήριο που φαίνεται στην φωτογραφία.

Στην μια δαγκάνα όλα καλά, στην δεύτερη όση δύναμη και να βάλω παραμένει ακίνητο πράγμα που σημαίνει ότι η δαγκάνα έχει κολλήσει και είναι για πέταμα. Σωστά;

Και γιατι δεν τις πας πισω απο εκει που τις πηρες?

Αφου δεν δουλευουν πες του να στις αλλαξει!!!

Link to comment
Share on other sites

Τσάμπα από φίλο τις κονόμησα. Αλλά και να μπορούσα να τις αλλάξω πάλι θα έμπλεκα μετά από κάμποσο καιρό αφού οι Girling 38 είναι προβληματικές.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά άκυρο, οι δαγκάνες δεν έχουν κολλήσει (ακόμα). ¶ρα παραμένω προς το παρόν με αυτές και απλά τους αλλάζω ότι τσιμούχες έχουν φθαρεί στοuς οδηγούς τους και στο κυλινδράκι. Στην αναζητησή μου όμως βρήκα κάτι που έψαχνα από παλιά, μια πίσω βάση μηχανής ενισχυμένη από έναν αντιπρόσωπο της VWR

%5burl=http://www.bildon.com/catalog/DetailsList.cfm?ID=199.165HD&Nav=6" target="_blank">HD rear mount

O συγκεκριμένος αντιπρόσωπος όμως είναι στην Αμερική. Στην Ελλάδα υπάρχει κάποιος που να εισάγει;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το παραγγέλνεις απο Αμερική? Μισή τιμή θα σου βγεί!

Link to comment
Share on other sites

το τελωνείο σκέφτομαι. με τους προβολείς ομίχλης την γλίτωσα πάλι και πέρασε τελωνείο χωρίς παρατράγουδα.

Link to comment
Share on other sites

Στην τελική πόσα πιά μπορεί να σου πάρουν στο τελωνείο???

Link to comment
Share on other sites

Ανεξαρτήτως του φόρου νομίζω φεύγουν στις διάφορες υπηρεσίες τουλάχιστον 15-20ευρώ. Από εκεί και πέρα είναι αναλόγως πόσο θα κοστολογίσουν το προϊόν για να κόψουν τον ανάλογο φόρο για το κράτος. Δλδ στο τέλος μπορεί να φτάσει και την αξία του ίδιου του αντικειμένου/δέματος. Η motorsport δεν έχει κάποιο site με τα προϊόντα της στην Ευρώπη; Δε μπορεί...

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω. Αλλά ξέρω οτι έτσι όπως έχει εξελιχθεί η ισοτιμία η Αμερική είναι απο τα καλύτερα μέρη για αγορές...

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω. Αλλά ξέρω οτι έτσι όπως έχει εξελιχθεί η ισοτιμία η Αμερική είναι απο τα καλύτερα μέρη για αγορές...

Ένας φίλος ρώτησε τον εκτελωνιστή του και του είπε για εισαγωγή εκτός Ε.Ε.

Είναι: τιμή προϊόντος +19%ΦΠΑ+4% (λόγω του οτι είναι ανταλλακτικό αυτοκινήτου)

φυσικα βαλτε και κατι για τα μεταφορικα....

Link to comment
Share on other sites

βασικά ανοίγουν ένα τεράστιο βιβλίο που έχουν καταχωρημένα ότι θα μπορούσε να σκεφτεί ο καθένας να εισάγει και αρχίζουν το καπέλωμα. Φυσικά τσιμπάν και διάφοροι άσχετοι από εδώ και από εκεί ένα επιπλέον 40ευρω. Πάντως με αξία μέχρι 50ε και χωρίς περίεργες ασφαλίσεις στην μεταφορά δε παίζει να μείνει στο τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κάνεις μιά βόλτα απο τον Brakeman να σου κάνει τις δαγκάνες χαρτί? οι δικές μου πίσω ήταν όντως κολλημένες αλλά μου τις έστρωσε...

Link to comment
Share on other sites

όλοι οι αμερικάνοι μου είπαν ότι σύντομα έτσι θα ξανακολλήσουν έτσι, άρα καλύτερα να της φτιάξω μια και καλή και να μην ξανασχοληθώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.