Jump to content
paulos

Στεγανοποιηση φαναριων

Recommended Posts

Καλησπερα.εχω αλαξει τα πισω φαναρια και δυστυχως πηραν νερα.τωρα με τις ζεστες εχει στεγνωσει πληρως και θα ηθελα πριν το πλυνω να το στεγανοποιησω/μονωσω με καποιο υλικο.καποιος μου ειπε για την σιλικονη που βαζουν στις μπανιερες του σπιτιου.γνωριζετε μηπως καποιο υλικο εσεις που να κανει για αυτην την δουλεια και απο που μπορω να το προμηθευτω?

Link to comment
Share on other sites

Η σιλικόνη θα λιώσει στην ζέστη του καλοκαιριού :rolleyes:

Σιγουρέψου ότι το φανάρι σου πατάει καλά πίσω εκεί που το βιδώνεις και έχει το αφρώδες λάστιχο στη θέση του.

Καινούρια φανάρια (αν είναι) δεν νομίζω να έχουν θέμα στεγανοποίησης. Αν έχουν όμως και δεν είναι καινούρια (για να τα πας πίσω για εγγύηση), τότε βάλε μια καλή μονωτική ταινία υδραυλικού γύρω-γύρω μεταξύ του χείλους του φαναριού (κόκκινο πλαστικό) και του σώματος (μαύρο πλαστικό) και θα είσαι εντάξει.

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Η σιλικόνη θα λιώσει στην ζέστη του καλοκαιριού ;)

Σιγουρέψου ότι το φανάρι σου πατάει καλά πίσω εκεί που το βιδώνεις και έχει το αφρώδες λάστιχο στη θέση του.

Καινούρια φανάρια (αν είναι) δεν νομίζω να έχουν θέμα στεγανοποίησης. Αν έχουν όμως και δεν είναι καινούρια (για να τα πας πίσω για εγγύηση), τότε βάλε μια καλή μονωτική ταινία υδραυλικού γύρω-γύρω μεταξύ του χείλους του φαναριού (κόκκινο πλαστικό) και του σώματος (μαύρο πλαστικό) και θα είσαι εντάξει.

εγγυηση δεν εχουν τα φαναρια και το προβλημα το εχω εντοπισει αναμεσα στο τζαμι και την βαση του φαναριου.ηπαρμπριζοκολλα θα κανει δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

εγγυηση δεν εχουν τα φαναρια και το προβλημα το εχω εντοπισει αναμεσα στο τζαμι και την βαση του φαναριου.ηπαρμπριζοκολλα θα κανει δουλεια?

Ναι βάλε παμπριζόκολλα! Θα κάνεις καλή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Η σιλικόνη δεν λιώνει εφόσον πολυμεριστεί-πήξει , αν είναι ανάλογης ποιότητας και οχι απλή για στεγανοποιηση σε μπανιέρες.

Η μονωτική ταινία για υδραυλικούς ,αν εννοείς το τεφλόν , δεν γίνεται να στερεωθεί αν δεν υπάρχει σπίρωμα βίδας για να το περιτριγυρίσεις.

Την παρμπριζόκολλα δεν την ξέρω τι ιδιότητες έχει ,αλλά δεν ακούγεται άσχημη σαν ιδέα.Αρκεί να στεγανοποιεί απο τα νερά και να μην είναι μονο για να απορροφάει τους κραδασμούς.

Link to comment
Share on other sites

Η σιλικόνη λειώνει στον ήλιο ότι ποιότητας και να είναι αφού την ζεσταίνουμε - λιώνουμε για την εφαρμογή της!

Μονωτική ταινία για υδραυλικούς δεν εννοώ το τεφλόν αλλά την μαύρη ταινία που είναι σαγρέ στην επιφάνειά της και δεν ξεκολλάει σε υγρασία και ζέστη!

Η παρπριζόκολα είναι μια καλή λύση αλλά μόνο όταν υπάρχουν δύο επιφάνειες που έρχονται σε επαφή και χρειάζεται να τις κολλήσουμε έτσι ώστε να αποτρέψουμε εισροή νερού.

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έφριξες παντός ξέρω ότι η μπαμπριζοκολα κάνει την έχω δοκιμάσει δουλεύει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.