Jump to content
patrikata7

Check Engine

Recommended Posts

ξαφνικα μετα απο μια βολτα 5 χιλιομετρων και σταση για περιπου μιση ωρα παω να ξεκινησω και μου πεταγετε σαν τουτσ@ το check

εβγαλα τον πολο της μπαταριας για κανενα τεταρτο τον συνδεω το βαζω παλι μπροστα τσουπ να το παλι το check

το αμαξι δουλευει οπως δουλευε δεν εχει χασει καθολου δυναμη αλλα αυτη η λαλαμια δεν λεει να σβησει, fire.gif μου εχει σπασει κυριολεκτικα τα νευρα

βαζω βενζινη 95αρα

(polo 6n2 με 36.600km)

κανενας αλλος που να ειχε την ιδια περιπτωση? worthy.gif

Edited by EL MAGO
Link to comment
Share on other sites

ξαφνικα μετα απο μια βολτα 5 χιλιομετρων και σταση για περιπου μιση ωρα παω να ξεκινησω και μου πεταγετε σαν τουτσ@ το check

εβγαλα τον πολο της μπαταριας για κανενα τεταρτο τον συνδεω το βαζω παλι μπροστα τσουπ να το παλι το check

το αμαξι δουλευει οπως δουλευε δεν εχει χασει καθολου δυναμη αλλα αυτη η λαλαμια δεν λεει να σβησει, fire.gif μου εχει σπασει κυριολεκτικα τα νευρα

βαζω βενζινη 95αρα

(polo 6n2 με 36.600km)

κανενας αλλος που να ειχε την ιδια περιπτωση? worthy.gif

1.Δεν σβήνονται έτσι τα λάθη για το check engine

2.Αφού το αμάξι όπως λές δεν έχει διαφορετκή συμπεριφορά μου μυρίζει καμένος Λ ή λίγο πιο σπάνιο ελατοματικός καταλύτης.

Πολύ συχνό είναι και το φαινόμενο να ανάβει λαμπάκι από κακής ποιότητας βενζίνη

Καλό θα είναι να το βάλεις σε ένα διαγνοστικό όσο το δυνατόν γρηγορότερα σε περίπτωση που δεν είναι τίποτα από τα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

αναγκαστικα θα το παω σε διαγνωστικο.

οταν εχει καει ο λ θα το βγαλει σαν ζημια που αν δεν τον αλλαξω δεν θα σβησει και το check ετσι?

σπανιως μου αναβει και το epc κατα την εκκινηση

αλλα οταν σβησω το αμαξι και το ξαναβαλω μπροστα

σβηνει το epc χωρις να εχω κανενα προβλημα

αν εχω μπαταρια πεσμενη ειναι αυτος λογος για να αναβει το epc?

εχει καμμια σχεση το epc με το check?

Edited by Pery
Link to comment
Share on other sites

Όσο ο εγκέφαλος δεν παίρνει εντολή από τον Λ το check θα παραμένει αναμένο!

Αν είναι καταλύτης και απλά σβήσεις το λάθος θα εμφανιστεί ξανά μετά από αρκετά χλμ

Στο διαγνωστικό ο Λ και ο καταλύτης θα φανούν αμέσως αλλά αν είναι βενζίνη τοτε είναι πολύ πιθανό να δίξει κωδικό για μπέκ αλλά χωρίς διακοπή κυκλώματος σε κάποιο μπέκ

Το 6Ν2 έχει αισθητήρα οξυγόνου στο φιλτροκούτι???Αν έχει μπορεί απλά να έχει κάτσει πάνω λάδι από τις αναθυμιάσεις και να θέλει απλά καθάρισμα

Το epc αν δεί πεσμένει τάση μπαταρίας ανάβει χαλαρά αλλά ξέρω αν καταγράφεται σαν σφάλμα για να ανάψει το check!!!

Edited by drspeed
Link to comment
Share on other sites

καταλυτη με τοσα λιγα χιλιομετρα δεν πιστευω να εχει χαλασει για λ μπορει

οσο για τον αισθητηρα οξυγονου στο φιλτροκουτι δεν εχει

δεν ξερω αν εχει στην πολλαπλη εισαγωγης που μαλλον εχει αλλα που να τον δεις ετσι οπως ειναι εκει μεσα

αν μπορει να μας διαφωτισει κανεις που ειχε την ιδια περιπτωση καλο θα ηταν

μεχρι να το παω την τριτη στο διαγνωστικο

Link to comment
Share on other sites

τι να πω!!!μενει να παω στο διαγνωστικο να δουμε τι $κ@τ@ ειναι

keep in touch

καλα ε εμεις δεν παιζομαστε

παω μια βολτα στα καταστηματα και μετα για διαγνωστικο.

αμ δε τζιφος μπαρουτι

τοπικη αργια λεει και ολα τα μαγαζια κλειστα,κανουν λεει και 2 ανασταση και περιφορα των εικονων

ρε τους κοπριτες τι μαλακιες εχουν φτιαξει για να λουφαρουν

οι δημοσιες υπηρεσιες ανοιχτα-οι κοπριτες κλειστα fire.giffire.giffire.gif

Edited by Pery
Link to comment
Share on other sites

πηγα στο διαγνωστικο και μας εβγαλε οτι το air flow meter ειχε σφαλμα.ο ηλεκτρολογος μου ειπε πως ηταν στατικη βλαβη και ετσι την εσβησε,αλλα μου ειπε να καθαρισω ολο το συστημα εισαγωγης,ουουουουφφφφφ παλι καλα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

πηγα στο διαγνωστικο και μας εβγαλε οτι το air flow meter ειχε σφαλμα.ο ηλεκτρολογος μου ειπε πως ηταν στατικη βλαβη και ετσι την εσβησε,αλλα μου ειπε να καθαρισω ολο το συστημα εισαγωγης,ουουουουφφφφφ παλι καλα :rolleyes:

Το airflow meter μετράει με 3 μεταλικές ίνες τον αέρα και συχνά πιάνει μάκα από τις αναθυμιάσεις.Καλό είναι να το καθαρίσεις γιατί έτσι θα σου ανάψει πάλι σε μία εβδομάδα το πολύ και παίζει να έχεις και λίγα περισότερα καυσαέρια

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να έχει το 6Ν2 MAF sensor αλλά MAP.

Δωσ΄ μας τον κωδικό του κινητήρα σου να το δούμε

(είναι γραμμένος στην άδεια κυκλοφορίας)

Link to comment
Share on other sites

το βρηκα τελικα

ειναι πανω στην πολλαπλη εισαγωγης στο πλαι

απο την μερια που περναει το κολλαρο απο το φιλτροκουτι που παει στο φτερο

απο τις αναθυμιασεις ηταν καταμαυρο το καθαρισα και αυτο

και εβγαλα τις αναθυμιασεις εξω να μην τις ρουφαει ο κινητηρας

Edited by ZAGORAKIS1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.