Jump to content
ppgk2005

Απενεργοποίηση αυτόματου κλειδώματος

Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα,

σήμερα συνειδητοποίησα οτι στο golf5 (122 tsi, νοε 2008) απενεργοποιήθηκε μόνη της η επιλογή του omfort για αυτόματο κλείδωμα μόλις περάσεις κάποια ταχύτητα. Το απόγευμα γυρίζωντας θα μπω να το ξαναενεργοποιήσω (το πρωί βιαζόμουν).

Το να έπαιξε κάποιος με το μενού αποκλείεται, μόνο εγώ και η γυνάικα μου οδηγούμε το αυτοκίνητο. ¶ρα, πως έγινε αυτό? Υπάρχει περίπτωση να μπλοκάρει με πάτημα το κελιδώματος/ξεκλειδώματος στη πόρτα του οδηγού?

Επίσης, μια και άνοιξα σχετική ερώτηση, έχει το comfort επιλογή να ανεβαίνουν και να κατεβαίνουν μόνο τα μπροστινά παράθυρα με παρατεταμένο πάτημα στο κλειδί? Είναι ρύθμιση που γίνεται στο συνεργείο??

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα,

σήμερα συνειδητοποίησα οτι στο golf5 (122 tsi, νοε 2008) απενεργοποιήθηκε μόνη της η επιλογή του omfort για αυτόματο κλείδωμα μόλις περάσεις κάποια ταχύτητα. Το απόγευμα γυρίζωντας θα μπω να το ξαναενεργοποιήσω (το πρωί βιαζόμουν).

Το να έπαιξε κάποιος με το μενού αποκλείεται, μόνο εγώ και η γυνάικα μου οδηγούμε το αυτοκίνητο. ¶ρα, πως έγινε αυτό? Υπάρχει περίπτωση να μπλοκάρει με πάτημα το κελιδώματος/ξεκλειδώματος στη πόρτα του οδηγού?

Επίσης, μια και άνοιξα σχετική ερώτηση, έχει το comfort επιλογή να ανεβαίνουν και να κατεβαίνουν μόνο τα μπροστινά παράθυρα με παρατεταμένο πάτημα στο κλειδί? Είναι ρύθμιση που γίνεται στο συνεργείο??

ευχαριστώ

Μήπως αποσύνδεσες καμμιά μπαταρία?

Επιλογή για τα μπροστινά μόνο παράθυρα δεν νομίζω να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως αποσύνδεσες καμμιά μπαταρία?

Επιλογή για τα μπροστινά μόνο παράθυρα δεν νομίζω να υπάρχει.

όχι δεν έκανα κάτι με τη μπαταρία, άλλωστε αν είχει γίνει τέτοιο reset θα είχαν χαθεί και οι ΄μνήμες του ραδιοφώνου.... Τελος πάντων το ενεργοποίησα ξανά και βλέπουμε....

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα,

σήμερα συνειδητοποίησα οτι στο golf5 (122 tsi, νοε 2008) απενεργοποιήθηκε μόνη της η επιλογή του omfort για αυτόματο κλείδωμα μόλις περάσεις κάποια ταχύτητα. Το απόγευμα γυρίζωντας θα μπω να το ξαναενεργοποιήσω (το πρωί βιαζόμουν).

Το να έπαιξε κάποιος με το μενού αποκλείεται, μόνο εγώ και η γυνάικα μου οδηγούμε το αυτοκίνητο. ¶ρα, πως έγινε αυτό? Υπάρχει περίπτωση να μπλοκάρει με πάτημα το κελιδώματος/ξεκλειδώματος στη πόρτα του οδηγού?

Την ίδια απορία είχα και γώ στο δικό μου πρόσφατα, ενώ παράλληλα ξανάνοιξαν τα φώτα ημέρας που τα είχα κλείσει.

Τελικά βρήκα ότι έχει να κάνει με το κλειδί που χρησιμοποίησα: οι ρυθμίσεις αυτές αποθηκεύονται ανά κλειδί (στο VI τουλάχιστον, λογικά και στο V).

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια απορία είχα και γώ στο δικό μου πρόσφατα, ενώ παράλληλα ξανάνοιξαν τα φώτα ημέρας που τα είχα κλείσει.

Τελικά βρήκα ότι έχει να κάνει με το κλειδί που χρησιμοποίησα: οι ρυθμίσεις αυτές αποθηκεύονται ανά κλειδί (στο VI τουλάχιστον, λογικά και στο V).

Τι σημαινει ανα κλειδι?

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαινει ανα κλειδι?

Σημαίνει ότι οι ρυθμίσεις που του έκανα (κεντρικό κλείδωμα, φώτα ημέρας) ισχύουν για το κλειδί του αυτοκινήτου που ήταν πάνω εκείνη τη στιγμή. Βάζοντας το δεύτερο κλειδί είχε άλλες ρυθμίσεις! Ξαναβάζοντας το πρώτο κλειδί επανήρθαν οι αλλαγές που του είχα κάνει! Αν θέλω σβηστά φώτα ημέρας και άνοιγμα μόνο πόρτας οδηγού παίρνω το κλειδί Νο1, αν θέλω αναμένα φώτα ημέρας και άνοιγμα όλων των πορτών (με αυτόματο κλείδωμα όταν ξεκινάει) παίρνω το κλειδί Νο.2 !!!

Αυτό δεν είναι απλό αυτοκίνητο, είναι ο ΚΙΤ :lol:

Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο στο golf v, μια δοκιμή θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει ότι οι ρυθμίσεις που του έκανα (κεντρικό κλείδωμα, φώτα ημέρας) ισχύουν για το κλειδί του αυτοκινήτου που ήταν πάνω εκείνη τη στιγμή. Βάζοντας το δεύτερο κλειδί είχε άλλες ρυθμίσεις! Ξαναβάζοντας το πρώτο κλειδί επανήρθαν οι αλλαγές που του είχα κάνει! Αν θέλω σβηστά φώτα ημέρας και άνοιγμα μόνο πόρτας οδηγού παίρνω το κλειδί Νο1, αν θέλω αναμένα φώτα ημέρας και άνοιγμα όλων των πορτών (με αυτόματο κλείδωμα όταν ξεκινάει) παίρνω το κλειδί Νο.2 !!!

Αυτό δεν είναι απλό αυτοκίνητο, είναι ο ΚΙΤ :lol:

Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο στο golf v, μια δοκιμή θα δείξει.

Ναι αλλα πως γινεται η ολη φαση?Μεσω vagcom?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα πως γινεται η ολη φαση?Μεσω vagcom?

Όχι μέσω vagcom, εκεί υποψιάζομαι ότι ίσως τις παίρνει τις ρυθμίσεις για όλα τα κλειδιά(?).

Τα φώτα ρυθμίστηκαν μέσω του φλας και της ανάφλεξης όπως λέει το manual, το κλείδωμα μέσω της οθόνης πολ. λειτουργιών

Link to comment
Share on other sites

Όχι μέσω vagcom, εκεί υποψιάζομαι ότι ίσως τις παίρνει τις ρυθμίσεις για όλα τα κλειδιά(?).

Τα φώτα ρυθμίστηκαν μέσω του φλας και της ανάφλεξης όπως λέει το manual, το κλείδωμα μέσω της οθόνης πολ. λειτουργιών

Για γραψε οδηγιες Plz

Link to comment
Share on other sites

Όχι μέσω vagcom, εκεί υποψιάζομαι ότι ίσως τις παίρνει τις ρυθμίσεις για όλα τα κλειδιά(?).

Τα φώτα ρυθμίστηκαν μέσω του φλας και της ανάφλεξης όπως λέει το manual, το κλείδωμα μέσω της οθόνης πολ. λειτουργιών

Πάντως στο Golf VI τα φώτα ημέρας δεν απενεργοποιούνται με την ακολουθία που περιγράφει το manual. Ρώτησα και στο Γρατσία και μου είπαν οτι όντως δεν ισχύει και ενώ μπορούν να το κάνουν αυτοί, τους έχει απαγορευτεί από την Kosmocar!!!

Link to comment
Share on other sites

@aga: λοιπόν φίλε μου μάλλον έδωσες εξήγηση, γιατί όντως χρησιμοποίησα και το 2ο κλειδί αυτή την περίοδο!!!! Λες να είναι πιό έξυπνο απο εμένα το γκολφάκι μου???????

@geocha: εγώ έχω την πολυλειτουργική οθόνη και μπαίνω από εκεί στις ρυθμίσεις όποτε θέλω, αλλά θα φανταζόμουν οτι η δυνατότητα θα πρέπει να υπάρχει σε όλα - απλά όσα δεν έχουν οθόνη λειτουργιών μάλλον πρέπει να στο προγραμματίσουν στο service....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο Golf VI τα φώτα ημέρας δεν απενεργοποιούνται με την ακολουθία που περιγράφει το manual. Ρώτησα και στο Γρατσία και μου είπαν οτι όντως δεν ισχύει και ενώ μπορούν να το κάνουν αυτοί, τους έχει απαγορευτεί από την Kosmocar!!!

Έτσι μου έλεγαν και μένα αλλά γίνεται. Βάζεις το κλειδί (χωρίς να το στρίψεις), μετά κρατάς το φλάς προς τα κάτω και προς εσένα ταυτόχρονα (αριστερό φλας + προβολείς) και χωρίς να το αφήσεις γυρνάς το κλειδί ώστε να ανάψουν τα λαμπάκια στο καντράν για τρία δευτερόλεπτα οπότε και ξαναγυρνάς το κλειδί στο off και μετά αφήνεις το φλας. Ίσως χρειαστεί και 2η φορά αν δεν πιάσει με την 1η, μετά τα φώτα ημέρας θα είναι σβηστά για το συγκεκριμένο κλειδί που χρησιμοποίησες

Για γραψε οδηγιες Plz

Για το κλείδωμα δεν έχω ιδέα τι έκανα ;) , σκάλιζα τις επιλογές στην οθόνη πολ. λειτουργιών την πρώτη μέρα και τώρα με το τηλεκοντρόλ ανοίγει μόνο η πόρτα του οδηγού (στο 1ο κλειδί). Ίσως να το έκανε και ο πωλητής, ειλικρινα δεν θυμάμαι καθόλου...

Edited by aga
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα,

σήμερα συνειδητοποίησα οτι στο golf5 (122 tsi, νοε 2008) απενεργοποιήθηκε μόνη της η επιλογή του omfort για αυτόματο κλείδωμα μόλις περάσεις κάποια ταχύτητα. Το απόγευμα γυρίζωντας θα μπω να το ξαναενεργοποιήσω (το πρωί βιαζόμουν).

Το να έπαιξε κάποιος με το μενού αποκλείεται, μόνο εγώ και η γυνάικα μου οδηγούμε το αυτοκίνητο. ¶ρα, πως έγινε αυτό? Υπάρχει περίπτωση να μπλοκάρει με πάτημα το κελιδώματος/ξεκλειδώματος στη πόρτα του οδηγού?

Επίσης, μια και άνοιξα σχετική ερώτηση, έχει το comfort επιλογή να ανεβαίνουν και να κατεβαίνουν μόνο τα μπροστινά παράθυρα με παρατεταμένο πάτημα στο κλειδί? Είναι ρύθμιση που γίνεται στο συνεργείο??

ευχαριστώ

Αντέγραψα τα παρακάτω από το site: http://tfsi.motionforum.net/forum-f16/topic-t28.htm

ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΛΕΙΔΩΜΑ

___________________________________________________________________

Select 46 (Comfort System with power windows)

Adaptation -> Function 10

-> Channel 03 (Auto-Lock)

The doors will lock automatically when the vehicle reaches a speed of 15 km/h or 10 mph (0 = off/1 = on).

-> Channel 04 (Auto-Unlock)

The doors will unlock automatically when the key is removed from the ignition switch (0 = off/1 = on).

Εκεί έχει και άλλες ρυθμίσεις!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.