Jump to content
Vasilis Fsi

Service

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια. Εχω το Passat 1.6 FSI και εχει αναψει η ενδειξη για να κανω σερβις ( Service Jetzt ! ) Εχει συμπληρωθει ο 1 χρονος αλλα οχι τα χιλιομετρα. Το προβλημα ειναι οτι μετα απο 1 μηνα χωρις να εχω παει ακομα για Σερβις δεν εχω κορνα και τωρα μου αναβει και η λυχνια του αεροσακου. Σκεφτομαι μηπως αυτα συμβαινουν επιτηδες για να κανω επιτελους το Σερβις και δεν ειναι πραγματικες βλαβες. Αν καποιος εχει αναλογη εμπειρια ας με βοηθησει, Ευχαριστω.!!!

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι μηπως αυτα συμβαινουν επιτηδες για να κανω επιτελους το Σερβις και δεν ειναι πραγματικες βλαβες

Αυτο που λες δεν παιζει...

πηγαινε για service...οι αισθητηρες καποιο λογο θα εχουν να στο λενε...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα διαβασα και αλλα προβληματα στο forum και κατεληξα οτι ισως να φταιει το δαχτυλιδι τιμονιου στο προβλημα μου. Ξερεις κανεις ποσο κοστιζει και αν ειναι χρονοβορα η αντικατασταση του?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα διαβασα και αλλα προβληματα στο forum και κατεληξα οτι ισως να φταιει το δαχτυλιδι τιμονιου στο προβλημα μου. Ξερεις κανεις ποσο κοστιζει και αν ειναι χρονοβορα η αντικατασταση του?

Δεν ξέρω να σου απαντήσω για το δαχτυλίδι, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το πας για service.... -_- Τα service γίνονται κάθε 15.000χλμ ή κάθε 1 χρόνο, όποιο έρθει πρώτο. Για ποιό λόγο δεν το κάνεις? Για τα άλλα που λες, θα μπορούσε να έφταιγε το δαχτυλίδι, αν και νομίζω ότι θα τα έβγαζε σχεδόν όλα μαζί... Έχεις κουμπιά στο τιμόνι?

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη καλησπερα και καλως ηρθες στην παρεα.Ειχα ακριβως τα ιδια συμπτωματα (δεν δουλευε ουτε η κορνα,αλλα ουτε και τα κουμπια του τιμονιου και αν θυμαμαι καλα μου ειχε αναψει και το λαμπακι του αεροσακου) και τελικα εφταιγε το δαχτυλιδι του τιμονιου.Το δαχτυλιδι δεν το ειχα πληρωσει για να σου πω ακριβη τιμη,αλλα δεν πρεπει να ειναι ακριβο.Οσο για την αντικατασταση του,αν γινει απο ανθρωπο που γνωριζει το αντικειμενο,πιστευω μεσα σε 20 λεπτα εχει τελειωσει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το χρονο και τις αποψεις σας. Τελικα εκλεισα ραντεβου για Σερβις στην αντιπροσωπεια σε μια εβδομαδα, οποτε και θα μαθουμε (πιστευω) που οφειλονται ολα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το χρονο και τις αποψεις σας. Τελικα εκλεισα ραντεβου για Σερβις στην αντιπροσωπεια σε μια εβδομαδα, οποτε και θα μαθουμε (πιστευω) που οφειλονται ολα αυτα.

Για το λαμπακι του αεροσακου εχω μια ιδεα γιατι την επαθα και γω, αλλα απ οτι μου ειπαν και στην αντιπροσωπεια και αλλοι πολλοι...

Οταν τραβηξεις αποτομα το καθισμα τερμα μπροστα ή τερμα πισω η σηκωσεις τερμα πανω μπορει να τραβηχτει το καλωδιο του αεροσακου και να κοπει. Απ οτι ξερω ειναι συνηθες φαινομενο ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα!θα ηθελα για λιγο τα φωτα σας.εχω ενα πασσατ 1.6 fsi το οποιο μολις συμπληρωσε 45000 χλμ και πρεπει να παει για service.

εκτος απο τα λαδια τι αλλο προβλεπεται στα 45000? το μεγαλο σερβις το εκανα στα 30000 οπως λεει και το βιβλιο του κατασκευαστη.

το αυτοκινητο εχει κλεισει ακριβως 3 χρονια τωρα.μηπως κατι απο μππουζι η φιλτρο βενζινης χρειαζονται αντικατασταση??

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα!θα ηθελα για λιγο τα φωτα σας.εχω ενα πασσατ 1.6 fsi το οποιο μολις συμπληρωσε 45000 χλμ και πρεπει να παει για service.

εκτος απο τα λαδια τι αλλο προβλεπεται στα 45000? το μεγαλο σερβις το εκανα στα 30000 οπως λεει και το βιβλιο του κατασκευαστη.

το αυτοκινητο εχει κλεισει ακριβως 3 χρονια τωρα.μηπως κατι απο μππουζι η φιλτρο βενζινης χρειαζονται αντικατασταση??

Αν και άνοιξες τόπικ σε λάθος θέμα δεν κάνεις τίποτε άλλο από τα συνηθισμένα.Δηλ. λάδια,φίλτρο λαδιού,φίλτρο καμπίνας και αλλαγή υγρών φρένων αν δεν τα έχεις αλλάξει.Σχετικά με το φίλτρο βενζίνης που ανέφερες,το Passat δεν διαθέτει τέτοιο ενώ τα μπουζί αλλάζονται στα 60.000 χλμ. :D

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.