Jump to content
manos79

Golf Iv Κιβώτιο Ταχυτήτων - Βοήθεια!

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

σήμερα είχα το πρώτο μεγάλο(?) θέμα με το αμάξι μου. Ειναι μοντέλο του 2000 και έχει κάνει 98000 km.

Σήμερα λοιπόν ενώ είχα ήδη διανύσει καμμιά 30 χιλιόμετρα μεσα στην Αθήνα (ζεστό το αμάξι), ξαναξεκινάω, δεν προλαβαίνω να κάνω 200 μέτρα, και καθώς αλλάζω σχέση νιώθω τον λεβιέ να παίζει δεξιά-αριστερά σαν να μου έμείνε στο χέρι. Έκτοτε σε όποια θέση και αν κουμπώνει, προς τα πάνω μπαίνει μόνο η 3ή και προς τα κάτω μόνο η τετάρτη! Ούτε 1η, ούτε 2ά!

Γνώρίζετε τι μπορεί να είναι? εκτιμόμενο κόστος επισκευής? Πάντως ιδιαίτερα προβλήματα με το κιβώτιο δεν είχα στο παρελθόν και γιαυτό μου φαίνεται περίεργο. έτσι ξαφνικά να έχω θέμα?

ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

προφανως ηδη εχεις καταλαβει τι εγινε.

ητνα συχνο προβλημα στα golf IV να σπαει το κιβωτιο.

εμενα μου ειχε σπασει στα 60000 αν θυμαμαι καλα στο 1,6 golf IV πριν 6 χρονια.

ξαφνικα οπως λες πεταξε μαι ταχυτρητα και μετα δεν μπορουσα να βαλω πχ την 5η. ε ηταν 15αυγουστου, ξημερωματα 16. ημουν 100 χιλιομετρα μακρια απο το σπιτι μου σε μια γειτονικη πολη. γυρισα 100 χιλιομετρα και οσο πηγαινε γινοταν χειροτερα τα πραγματα. δε μποροσυσα να βαλω πρωτη κτλ.

ευτυχως ηταν νυχτα ξημερωματα κυρτιακης και δεν ειχε κινηση , περασ φαναρια με κοκκινο γιανα μη σταματησω.

στα τελευταια 10 χιλιομετρα το αυτοκινητο εκανε απιστευτο θορυβο σα να ερνω κατσαρολες.

εφτασα σπιτι παρκαρα στην αυλη και αυτο ηταν.

την επομενη ειδα πως ειχε μια τρυπα με διαμετρο 20εκ στο σασμαν, ολες οι βλαβολινες ειχαν φυγει κτλ.

αλλαξα σασμαν 1500 ευρω περιπου ανακατασκευασμενο, γνησιο αλλα ανακατασκευασμενο οχι καινουργιο καθως δεν αξιζει. καινουργιο ειναι με μια ενοια. στην ουσαι ειναι απο αλλα χαλασμενα που τα ανακατασκευασει η ιδια η VW οποτε ειναι καλυτερο απο μεταχειρισμενο που σιγουρα θα σπασει και εκεινο.

οι συμπτωσεις ειναι πως εκεινη την ημερα χωρισα με την κοπελα μου και εσπασε και το σασμαν, την επομενη μερα 16αυγ, κερδισα 1000ευρω στο στοιχημα παιζοντας 5, βρισκοντας 10 αγωνες και την δευτερα ειχα ουτως η αλλως κλεισει ραντεβου για το σερβις των 60000 χιλιομετρων!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει σπάσει και δεν εχουν φυγει ολες οι βαλβολινες οπως λέει ο φίλος κοίτα μήπως έχουν σπάσει οι πλαστικές ντίζες. Δεν μπορώ ακριβώς να στο προσδιορίσω ειναι κάτι μικρά μεταλλικά αξονάκια που στις άκρες τους έχουν κάτι πλαστικά πιάνουν μεταξυ κιβωτίου και στις ντίζες που έρχονται μέσα στον επιλογέα. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάτι λέω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

ΟΠΟΤΕ ΕΓΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΗΣΤΗΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ΑΡΧΗΣΑΝ ΣΤΑ 210000 χλμ!!!ΠΑΝΤΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ,ΠΕΡΙΠΟΥ 2000ε ΣΕ 1,5 ΧΡΟΝΟ, ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΜΑΙ,ΝΑ ΜΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΣΤΟΡΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΞΕΡΕΙ.ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΒΑΘΜΟ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΕΝΑ ΣΑΣΜΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΣΟΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΟΠΩΣ CATERPILAR,ΜΠΟΥΛΝΤΟΖΕΣ.ΤΡΑΚΤΕΡ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ ΠΑΛΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ Η ΠΡΩΤΗ,ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΤΗΣ!!

ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΦΤΙΑΞΕΙ!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.