Jump to content
stig

Αγορά μεταχειρισμένου Golf Iv

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Φίλος μου σκέφτεται την αγορά ενός μεταχειρισμένου Golf IV,'99, 1,6, 8V 102 hp (νομίζω). Είδε ένα τέτοιο αυτοκίνητο και ο κάτοχός του, του είπε ότι από τη μάνα του το αμάξι δεν είχε air condition αλλά το έβαλε μόνος του στην αντιπροσωπεία. Η ερώτηση είναι εάν υπήρχαν τέτοια μοντέλα που όντως δεν είχαν air condition στον standard εξοπλισμό.

Και κάτι ακόμα. Τι θα επιλέγατε, το συγκεκριμένο Golf ή πάλι ένα IV αλλά μοντέλο 2001-02 και 1.4;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Φίλος μου σκέφτεται την αγορά ενός μεταχειρισμένου Golf IV,'99, 1,6, 8V 102 hp (νομίζω). Είδε ένα τέτοιο αυτοκίνητο και ο κάτοχός του, του είπε ότι από τη μάνα του το αμάξι δεν είχε air condition αλλά το έβαλε μόνος του στην αντιπροσωπεία. Η ερώτηση είναι εάν υπήρχαν τέτοια μοντέλα που όντως δεν είχαν air condition στον standard εξοπλισμό.

Και κάτι ακόμα. Τι θα επιλέγατε, το συγκεκριμένο Golf ή πάλι ένα IV αλλά μοντέλο 2001-02 και 1.4;

Ευχαριστώ!

Εγώ θα πρότεινα από 2002 και μετά. Πολλά πράγματα διαφορετικά (κυρίως οπτικά-σε ομορφιά σε εξωτερικό κ εσωτερικό) σε σχέση με τα προηγούμενα, πολύ καλύτερος εξοπλισμός, σίγουρα clima(ηλεκτρονικός κλιματισμός) κ όχι απλό air condition και καινούργιες παρτίδες moter ειδικά από το 2003+ πανω στις οποίες βασίστηκαν τα fsi μοτερ του golf 5 και το σημαντικότερο από όλα, πολλά διορθωμένα προβλήματάκια που είχαν παλαιότερης χρονολογίας μοντέλα.. Είτε 1.4 ή 1.6 το ίδιο χώμα θα είναι, απλά το 1.6 πρακτικά θα είναι πιο ασφαλές σε ένα ταξίδι κατά τις προσπεράσεις, καθώς και πιο ξεκούραστο (το 1.4 είναι κουραστικό λόγω θορύβου αφού το μοτερ μετά τα 120-130 χλμ δουλεύει με αρκετά υψηλές στροφές). Θα πρότεινα να βρείτε την έκδοση pacific κ αν όχι τότε την generation (η τελευταία έχει μπλε με μαύρα υφασμάτινα καθίσματα, τα οποία είναι μεν πολύ όμορφα, όμως λερώνονται απίστευτα εύκολα και δύσκολα θα τα βρεις σε καλή κατάσταση σε ένα μεταχειρισμένο. Βέβαια με ένα βιολογικό καθαρισμό θα γίνουν καινούργια). Βέβαια δεν έχω ιδέα πόσο μεγάλη διαφορά θα υπάρχει στην τιμή ανάμεσα σε ένα του 99 κ του 2002+ αλλά πιστεύω ότι αξίζει. Μην ξεχνάμε ότι ένα αμάξι του 99 είναι δεκαετίας ενώ ένα του 03-04 πενταετίας κ η διαφορά στην τιμή δεν νομίζω να ξεπερνάει χοντρικά τα 2000 με 2500 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Φίλος μου σκέφτεται την αγορά ενός μεταχειρισμένου Golf IV,'99, 1,6, 8V 102 hp (νομίζω). Είδε ένα τέτοιο αυτοκίνητο και ο κάτοχός του, του είπε ότι από τη μάνα του το αμάξι δεν είχε air condition αλλά το έβαλε μόνος του στην αντιπροσωπεία. Η ερώτηση είναι εάν υπήρχαν τέτοια μοντέλα που όντως δεν είχαν air condition στον standard εξοπλισμό.

Και κάτι ακόμα. Τι θα επιλέγατε, το συγκεκριμένο Golf ή πάλι ένα IV αλλά μοντέλο 2001-02 και 1.4;

Ευχαριστώ!

Δύσκολη επιλογή. Σαφώς και ένα Golf του 2001-02, είναι προτιμότερο από ένα του 1999, καθώς θα έχουν βελτιωθεί οι όποιες ατέλειες των πρώτων μοντέλων Golf.

Όμως επίσης προτιμότερος είναι ο κινητήρας 1.6 από τον 1.4. Ο ασθενικός 1.4 των 75ps είναι λίγος για το βαρύ αμάξωμα του Golf και δεν ήταν και λίγοι αυτοί που ανέφεραν ότι τσιμπούσε λαδάκι.

Η επιλογή ανήκει στον φίλο σου και θα γίνει με βάση το τι ζητάει από ένα αυτοκίνητο. Π.χ. αν αδιαφορεί για την ιπποδύναμη, πάει για το 1.4.

Όντως κάποια μοντέλα δεν είχαν aircondition.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Βασικό είναι ότι η τιμή πρέπει να κρατηθεί στα 5.000-5.500. Με τα χρήματα αυτά, υπάρχουν πολλά 1.4, λίγα 1.6.

Link to comment
Share on other sites

Guest maria_Vor

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Βασικό είναι ότι η τιμή πρέπει να κρατηθεί στα 5.000-5.500. Με τα χρήματα αυτά, υπάρχουν πολλά 1.4, λίγα 1.6.

Ναι αλλα 8v??? υπαρχουν τεσσαρια 8v?και αν ναι δεν ειναι λιγο?

νομιζα μονο τριαρια....

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα 8v??? υπαρχουν τεσσαρια 8v?και αν ναι δεν ειναι λιγο?

νομιζα μονο τριαρια....

8v SR ο κινητηρας του 102 αλογα!

εγω που το εχω ειναι 99 μοντελο εχει 162000 κδεν καταλαβαινει τιποτα!

σκυλος!!!

αν τα οικονομικα σου κυμενονται στο ταληρο ειναι μια καλη επιλογη απλα δεν ξερω κατα ποσο θα βρεις

ενα καθαρο αυτοκινητο 12 χρονων!θα θελει πολυυυ ψαξιμο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.