Jump to content
thanos.k

Προβλημα ?Με δευτερα ?..

Recommended Posts

tsi 160 ..

Μολις βαζω 2α στις χαμηλες στροφες κανει σαν ξεχαρβαλωμενη αλυσιδα εναν μεταλικο θορυβο ρε παιδια...Θα προσπαθησω να δω χιλιομετρα και στροφες που το κανει να μου πειτε αν ειναι προβλημα...

Μεχρι τις 2400 πρεπει να το κανει απο οτι θυμαμαι...

Επισης το προβλημα "Συγχρονιζε 2ας" πβς εκδηλωνετε ?......

Μ αγχωνει το καμαρι μου...

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα βαζεις δευτερα και εχεις πχ 800 στροφες και πας να επιταχυνεις. Σε ολα τα αυτοκινητα θα ακουσεις τον ιδιο θορυβο.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταχτε την δευτερα σαν τα χυτητα την παιρνει σωστα ειται στις 1000 ειτε στισ 6000 ...απλα οταν ειμαι σε χαμηλες στροφες βαλω δευτερα και δεν αφησω ομαλα τον συμπλεκτη γριλιζει μεχρι να ανεβασω λιγες παραπανω στροφες... Μαλλον οκ ειμαι

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια, κι εγώ σε ένα Tsi 122 DSG που το πήρα πριν 4 μέρες, παρατήρησα το ίδιο: με ανοιχτό παράθυρο, χαμηλές στροφές (<1000) στη 2α ακούγεται κάτι σαν ξεχαρβαλωμένη αλυσίδα....

Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι και σε εμένα, είναι ψαρωτικό για τους άλλους μέχρι να ανεβάσει στροφές tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι και σε εμένα, είναι ψαρωτικό για τους άλλους μέχρι να ανεβάσει στροφές tongue.gif

Αποφάσισα να προσέξω λίγο παραπάνω το "πρόβλημα". Παρατήρησα λοιπόν ότι:

- όταν το αυτοκίνητο περνάνει άπό μικρο-ανωμαλίες (π.χ. λακκούβα) με χαμηλές στροφές (1000-1500 σε 2η, 3η ταχύτητα) ακούγεται θόρυβος. Ο θόρυβος μοιάζει με αυτόν μιας εξάτμισης που δεν είναι καλά στερεωμένη :)

- αν ανεβάσω στροφές, δεν τον ακούω (μάλλον).

- ο θόρυβος ακούγεται και στο D και στο M, αλλά δεν ακούγεται αν βάλω Ν και το αμάξι έχει λίγη φόρα και περνάει πάνω από μια λακκούβα.

¶ρα πρέπει να έχει να κάνει με το κιβώτιο (DSG). Απομένει μια βόλτα σε συνεργείο για να διαπιστώσω αν είναι νορμάλ ή κάτι φταίει.

Αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία, ας αναφέρει τη γνώμη του...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε tasanton έχω παρατηρήσει ακριβώς το ίδιο πράγμα με αυτό που αναφέρεις και έχω κι εγώ το ίδιο αυτοκίνητο με εσένα απλά το έχω 7μέρες!!!

Αν μάθεις κάτι από το συνεργείο γράψ το κι εδώ να δούμε τι συμβαίνει! Εμένα πάντος μου είπαν όταν το παρέλαβα (επειδή το παρατήρησα) ότι έχει βγεί μια αναβάθμιση για πιο ήσυχη λειτουργία που μπορώ να βάλω κάποια στιγμή και ότι δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Δυστυχός δεν την είχανε τότε οπότε δεν ξέρω αν διορθώνει την κατάσταση. Περιμένω και δικά σου νέα...

Link to comment
Share on other sites

με manual ειμαι εγω αλλα το περιστατικο εναι ετσι οπως το περιγραφετεολοι....Ξεχαρβαλωμενη αλυσιδα...Μκαρι να μην ειναι τιποτα παιδια....

Επισης σημερα...εγινε κατι ΚΟΘΛΟ./..ταξιδι Θεσσ-Σερρες με 120-130 Κμ/ω ....παρκαρω αφηνω περι τα 3,5 Λεπτα με ανοιχτο καπο και ρελαντι... σβηνω....και ΔΕΝ ΞΕΝΙΚΗΣΑΝ ΟΙ ΑΝΕΜΗΣΤΗΡΕς ΜΠΡΟΣΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΞΗ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΒΗΣΙΜΟ..... εξωτερικη θερμοκρασια 22c,,, Λετε να επαθε καμια βλαβη ρε παιαιδια???? Το ξανα εβαλα μπρος το εσβησα αλλα παλι τιποτα.....

Εδω 10 λεπτα βολτα παω και το σβηνω και ακουγετε να ψυχει....

Το εχει παθει κανεις αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε tasanton έχω παρατηρήσει ακριβώς το ίδιο πράγμα με αυτό που αναφέρεις και έχω κι εγώ το ίδιο αυτοκίνητο με εσένα απλά το έχω 7μέρες!!!

Αν μάθεις κάτι από το συνεργείο γράψ το κι εδώ να δούμε τι συμβαίνει! Εμένα πάντος μου είπαν όταν το παρέλαβα (επειδή το παρατήρησα) ότι έχει βγεί μια αναβάθμιση για πιο ήσυχη λειτουργία που μπορώ να βάλω κάποια στιγμή και ότι δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Δυστυχός δεν την είχανε τότε οπότε δεν ξέρω αν διορθώνει την κατάσταση. Περιμένω και δικά σου νέα...

Σήμερα πήγα συνεργείο. Το έλεγξαν, το οδήγησαν και δεν διαπίστωσαν τίποτα περίεργο.

Ο ήχος αυτός είναι -λένε- φυσιολογικός και δεν επιδέχεται καμία ρύθμιση/αναβάθμιση. Τι να πω...

Ας μοιραστούν και άλλοι κάτοχοι DSG την εμπειρία τους, τουλάχιστον να μας φύγει η αμφιβολία.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα συνεργείο. Το έλεγξαν, το οδήγησαν και δεν διαπίστωσαν τίποτα περίεργο.

Ο ήχος αυτός είναι -λένε- φυσιολογικός και δεν επιδέχεται καμία ρύθμιση/αναβάθμιση. Τι να πω...

Ας μοιραστούν και άλλοι κάτοχοι DSG την εμπειρία τους, τουλάχιστον να μας φύγει η αμφιβολία.

γι ολους τους ηχουν αν δεν τους πιεσεις αυτο θα σου πουν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.