Jump to content
sergeant

Μεταβλητός χρονισμός?

Recommended Posts

Καλησπέρα στην VW οικογένεια!

εδώ και ένα περίπου μήνα έχω ένα (μικρό??) πρόβλημα....

Το αυτοκίνητο έχει χάσει αισθητά την εκρηκτικότητα του...βέβαια αυτό που έχω παρατηρήσει δεν είναι μόνο αυτό αλλά μία δυσκολία του αυτοκινητου να πάρει μπρός με την πρώτη...

Μπαταριες, μπουζι, πολλαπλασιαστές κ λοιπά περιφεριακά που σχετίζονται με την εκκινηση είναι ΟΚ (κατοπιν ελεγχου) και το μυστήριο είναι οτι το διαγνωστικό δεν δείχνει απολύτως τπτ!!!

Οταν δίνω μιζιά για να πάρει μπρός λοιπον η μηχανή ακουγεται οτι προσπαθεί να παρει αλλα σαν να βαράνε αλλου γι' αλλού οι βαλβίδες....σαν να μπουκώνει και να μην μπορεί να συγχρονιστεί κ σβήνει...αυτο συμβαινει μερικές φορές και σε δευτερη προσπάθεια και παίρνει με την τρίτη τελικά....έχει αποσυγχρονιστεί??? τα λουρια χρονισμού τα είχα αλλαξει στα 60000χλμ...τωρα έχω 95000....η μήπως έχει παθει τπτ σοβαρότερο στα σωθηκά του???

Στο VW vortex μου είπαν οτι πρέπει να σχετιζεται αμιγώς με κατι μηχανικο για μην υπαρχει ενδειξη στο διαγνωστικό...

Ειλικρινά δεν ξέρω τι συμβαίνει....

Εχει τυχει σε κάποιον κατι παρόμοιο?????

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλες

Link to comment
Share on other sites

Θα βοηθούσε ίσως αν μας έλεγες μοντέλο, κινητήρα κλπ κλπ... :cry:

ένα μυαλό χειμώνα καλοκαιρι.... :o

έχεις δίκιο....λοιπόν

VW Passat, 1.8T, MY 2002, κωδικός κινητηρα AWT, full 1ο στάδιο συν κάποια περιφεριακα (αγελάδες, σκαστρες, FPR ktl.)

Link to comment
Share on other sites

Αμα ακους κρακ κρουκ και δεν αναβουν λαμπακια και δεν καταγραφονται σφαλματα,μαλλον προκειται για μηχανικη ζημια.

Την τρομπα βενζινης την εχεις ελεγξει μηπως εχει παραδωσει πνευμα?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παίδες!!

Με συχωρείτε για το delay αλλά είχα παει για ψαροντούφεκο το Σ/Κ.... ;)

πίσω στο θέμα μας...η τρόμπα είχε αλλαχθεί πρίν από κανα 3μηνο αν θυμάμαι καλα...τα μπέκ είχαν καθαριστεί επίσης τότε (αν και προγραμματίζω να τα αλλάξω στο service του Οκτωβρίου με τα 315cc)...

Κρακ Κρουκ δεν ακούω καθόλου και η μηχανή ακουγεται να δουλευει όπως πρώτα....το θέμα είναι στην εκκίνηση οπως σας είπα (ακούγεται σαν απορυθμισμένο στην μιζιά. Σαν να πεφτει το καυσιμο σε λαθος κυλιδρο...σαν να έχουν απορυθμιστεί οι βαλβιδες νομίζω με καταλαβαινετε)...κ σε μια γενικότερη ραθυμία στις επιταχύνσεις...έχει χάσει αυτό το "μπαμ" που είχε....μπας κ έχει ατονίσει το πρόγραμμα και έχει "μπερδεψει τον εγκεφαλο..??(ρε μήπως συνήθισα το 1ο στάδιο και δεν μου κάνει αίσθηση?? tongue.gif )

Και σαν να μην μου φτανει ο προβληματισμός μου....τα διαγνωστικά μου λενε όλα ΟΚ!!

Απλά όπως καταλαβαίνετε δεν επιθυμώ να πάω σε μηχανικό κ να το κανει βιδες μέχρι να βρει τι μπορεί να φταίει...και αν το βρει...

Σκέφτομαι να πάω στο Robbie που έβαλα το GIAC να πάμε καμια βόλτα με το λαπτοπ συνδεδεμενο στο αυτοκινητο μήπως μας δείξει περισσότερα πράγματα εν κινήσει???

Ευχαριστώ για το χρόνο και τις προτάσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.