Jump to content
tassos85

Το λαμπάκι για τα τακάκια μένει αναμμένο αν και τα άλλαξα

Recommended Posts

Φίλοι μου, πριν περίπου ένα μήνα μου άναψε το λαμπάκι για τα τακάκια (έχω το polo9n3 και είναι η πρώτη φορά που αλλάζω τακάκια). Έκανα έναν έλεγχο με το μάτι και είδα οτι είχα ακόμα, και επειδή λόγω δουλειάς κάνω πολλά χιλιόμετρα και είχα και πολύ φόρτο εργασίας, είπα να το αφήσω ακόμα λίγο. Σήμερα που γύρισα απο ταξίδι, πέρασα απο saveltrade πήρα τακάκια και ήρθα σπίτι τώρα το απόγευμα να τα αλλάξω. Τα τακάκια που πήρα στο μεταξύ είχαν πάνω τους (το ένα) καλώδιο για το λαμπάκι των φρένων. Μου είπαν πως αν δεν έχει το αμάξι μου καλώδιο, απλά το κόβω, δεν υπάρχει πρόβλημα. Αλλάζω λοιπον τα τακάκια, και βλέπω πως όντως το αμάξι μου δεν πρέπει να έχει καλώδιο στα τακάκια, προφανώς δλδ κάνει τον έλεγχο μόνο απο το δοχείο του υγρού φρένων. Κόβω και εγώ το καλωδιο απο τα καινούρια και τα τοποθετώ. Όλα μια χαρά, αλλά το λαμπάκι των φρένων μένει ακόμα αναμμένο. Η στάθμη του δοχείου πήγε κανονικά στο μαξ αλλά ακόμα το λαμπάκι αναμμένο. Τι φτάιει? Πέρασαν πολλά απο το μυαλό μου. Μήπως είχε καλώδιο τα παλιά τακάκια, αλλά επειδή φαγώθηκαν πολύ αυτό κόπηκε? Αλλά και πάλι, δεν θα έβλεπα το κομμένο καλώδιο? Εγώ δεν είδα κάτι τέτοιο. Μήπως θέλει reset από το κομπιούτερ? Ή μήπως επειδή είχε κατέβει πολύ η στάθμη των υγρών θέλει πολύ ώρα να ενεργοποιηθεί ο αισθητήρας στο δοχείο των υγρών? Παρακαλώ την βοήθειά σας! Τελικά, έχει καλώδιο στο τακάκι ή όχι? Μιλάμε για το polo 9n3 του 2008 με τα 80ps. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by tassos85
Link to comment
Share on other sites

To κοβω πολυ χλωμο να μην εχει καλωδιο το μοντελο polo που αναφερεις.Το πιθανοτερο ειναι οτι εκει ειναι το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.