Jump to content
leflo

Help Vag Com

Recommended Posts

Γεια σας και απο εμενα.Διαβασα με ενδιαφερον για το περιφημο vag com και θα ηθελα να ασχοληθω.Εχω ενα polo 9n3 2006 αγορα.Δεν ξερω ομως και πολλα για το αντικειμενο και θα ηθελα οποιος μπορει και γνωριζει να με κατευθυνει για την αγορα ενος καλωδιου.Με ενδιαφερει επισης να βρω και πληροφοριες για αυτο.Απο μια μικρη αναζητηση σε ελληνικη αγορα και φυσικα στο ebay καταλλαβα οτι κοστιζει ακριβα μια τετοια αγορα.Βρηκα κατι κινεζικα καλωδια σε τιμες 15-30 ευρω.Για αρχη πιστευω οτι δεν ζηταω και πολλα.Απλα θελω να διαβαζω καμια βλαβη απο τον εγκεφαλο του αμαξιου ,αν μπορω να παραμετροποιησω τπτ απο φωτισμους κτλ.Οποιος γνωριζει για τα σχετικα ας βοηθισει :o

ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

διαβασα περι καλωδιου και καταλαβα τι μπορει να κανει καποιος με αυτο ....αυτο που δεν γνωριζω ειναι τι καλωδιο πρεπει να παρω......καποιος χριστιανος ρε παιδια για βοηθεια ....

Link to comment
Share on other sites

διαβασα περι καλωδιου και καταλαβα τι μπορει να κανει καποιος με αυτο ....αυτο που δεν γνωριζω ειναι τι καλωδιο πρεπει να παρω......καποιος χριστιανος ρε παιδια για βοηθεια ....

σου εχω στειλει ενα pm δεν ξερω μηπως δεν σου ηρθε...

αυτο http://www.toolnet.gr/pegasus/h002/showpro...e=H002_I0044587 99% πρεπει να σου κανει ...

απο εκει το πηρα και εγω αργησαν βεβεα λιγο να μου το φερουν αλλα ηρθε .

αν μενεις αττικη αν θες κανονιζουμε να βρεθουμε να το δοκιμασουμε ... και μετα το παραγελνεις.

Link to comment
Share on other sites

καταρχας το αυτοκινητο σου ειναι can-bus.

Χρειαζεσαι καλωδιο vag-com 805 και μετά, οχι καλωδιο για γραμμες KKL.

Δες εδω

Οτι αλλο χρειαζεσαι να ρωτησεις, στειλε μου και πμ.

Link to comment
Share on other sites

το τι καλωδιο χρειαζομαστε απο που το βλεπουμε ?

ενδιαφερομαι και εγω για αγορα και δεν εχω πολυ καταλαβει tongue.gif τι εκδοση πρεπει να παρουμε ?

μια παλοια κανει λιγοτερα κολπακια η δεν κανει για το αυτοκινητο ? απο τι εξαρταται τι εκδοση

θα παρουμε?

Υ.Γ passat 3bg 2003 1.6

Link to comment
Share on other sites

το τι καλωδιο χρειαζομαστε απο που το βλεπουμε ?

ενδιαφερομαι και εγω για αγορα και δεν εχω πολυ καταλαβει tongue.gif τι εκδοση πρεπει να παρουμε ?

μια παλοια κανει λιγοτερα κολπακια η δεν κανει για το αυτοκινητο ? απο τι εξαρταται τι εκδοση

θα παρουμε?

Υ.Γ passat 3bg 2003 1.6

http://www.ross-tech.com/vag-com/faq_1.html#1.1

http://www.ross-tech.com/vag-com/cars/appl...ions/index.html

http://www.ross-tech.com/vag-com/cars/appl...ons/passat.html

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου

θα το παλεψω να βγαλω ακρη γμτ τα αγγλικα μου

δλδ

1.περνω την μπριζα και μετα δεν πεζει ρολο η εκδοση του προγραματος γιατι θα το αναβαθμισω ?

2.μπορω να παρω την 409 και μετα να κατεβασω την καινουργια και την δεχεται? :)

3. μπορω να μεινω και με την 409?

Edited by isos
Link to comment
Share on other sites

λαθος,υπαρχει και για το μοντελο σου.οποιδηποτε vcds με hex-usb -can(usb) ειναι λειτουργικο γαι το αμαξι σου.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

μολις αγορασα το καλωδιο 805 και ψαχνοντας το λιγο tongue.gif παρατηρησα οτι το 09 -Cent. Elect.

δεν δουλευει . τηλ με την μια στον προμηθευτη και με λεει οτι μπορει στο δικο μου αυτο. να μην

συνεργαζεται γιατι δεν εχει εγκεφαλο για αυτον τον τομεα και να παω στο 46-Central conv

για να δω τι μπορω να κανω :D:lol: ασχετος με ολα αυτα ρωταω μηπως με δουλευει ? <_<

Link to comment
Share on other sites

Joop, συγνώμη για την καθυστέρηση... (μόλις είδα την απάντησή σου)

Δηλαδή αυτό το καλώδιο, κάνει για το Polo... Σωστά?

Απο software τι προτείνεις να χρησιμοποιήσω?

Απ'ότι διάβασα περιέχει ένα CD με software, αλλά φαντάζομαι πως δεν θα είναι και ότι καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

μολις αγορασα το καλωδιο 805 και ψαχνοντας το λιγο tongue.gif παρατηρησα οτι το 09 -Cent. Elect.

δεν δουλευει . τηλ με την μια στον προμηθευτη και με λεει οτι μπορει στο δικο μου αυτο. να μην

συνεργαζεται γιατι δεν εχει εγκεφαλο για αυτον τον τομεα και να παω στο 46-Central conv

για να δω τι μπορω να κανω :rolleyes::D ασχετος με ολα αυτα ρωταω μηπως με δουλευει ? ;)

Μάλλον δεν πρέπει να σε δουλεύει!!!!Από που το προμηθεύτηκες και πόσο φίλε isos μιας και είμαστε πατριωτάκια και θέλω να πάρω και γω?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το πηρα 55 ευρο για περισσοτερα πμ να σε δοσω τηλ

το παληκαρι ειναι αψογος μεχρι που με το εβαλε να δουλεψει πρωτα να κανει σκαν κτλπ

και μετα το πληρωθηκε :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

μολις αγορασα το καλωδιο 805 και ψαχνοντας το λιγο tongue.gif παρατηρησα οτι το 09 -Cent. Elect.

δεν δουλευει . τηλ με την μια στον προμηθευτη και με λεει οτι μπορει στο δικο μου αυτο. να μην

συνεργαζεται γιατι δεν εχει εγκεφαλο για αυτον τον τομεα και να παω στο 46-Central conv

για να δω τι μπορω να κανω :rolleyes::D ασχετος με ολα αυτα ρωταω μηπως με δουλευει ? ;)

παιδια τα προγραμματα και οι εκδοσεις τους ειναι ''σπασμενες΄΄.αυτος ειναι ο λογος που δεν διαβαζουν ολα τα controllers + του οτι δεν τα βλεπει .εχω την 704.1 και δεν μου διαβαζει την 09.εχω και την 805.4 και μου την διαβαζει μια χαρα.ειναι λοιπον αναλογα την εκδοση.το καλωδιο ειναι μια χαρα.

Joop, συγνώμη για την καθυστέρηση... (μόλις είδα την απάντησή σου)

Δηλαδή αυτό το καλώδιο, κάνει για το Polo... Σωστά?

Απο software τι προτείνεις να χρησιμοποιήσω?

Απ'ότι διάβασα περιέχει ένα CD με software, αλλά φαντάζομαι πως δεν θα είναι και ότι καλύτερο...

αυτο ειναι.χρησιμοποιησε αποκλειστικα και μονο το cd που εχει το προγραμμα του καλωδιου στο πακετο που θα αγορασεις.ειναι ειδικα γι'αυτο.οχι αλλο.προσεξε μην κανεις update αν σου ζητηθει απο το προγραμμα οταν το ανοιξεις.απενεργοποιησε την επιλογη automatic update απο το μενου του προγραμματος ή μπλοκαρε το με το firewall που χρησιμοποιεις.προσεξε,ειναι σημαντικο!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ... ευχαριστώ πολύ...

Στην Ελλάδα (Μακεδονία μεριά) ξέρουμε κανέναν που να τα δίνει σε λογικές τιμές?

Offline αγορές είναι πάντα προτιμότερες απο τις online... :D

φιλε μου δυστυχως δεν γνωριζω.ισως τα μελη απο Β.Ελλαδα να εχουν καποια ακρη και να σε βοηθησουν.

δλδ τορα που δεν ανοιγει την 09 δεν μπορω να κανω ουτε τα φωτα αλλα ουτε και τα παραθυρα :rolleyes:

κριμα με τι θα παιξω εγω tongue.gif

δυστυχως δεν μπορεις να κανεις τιποτα.μπορεις να παιξεις με την 46 ομως μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

μωλις εκανα τις κλειδαριες τις ειχα ετσι και στο προηγουμενο αμαξι και με βολευε να ανοιγει

πρωτα του οδηγου και μετα ολες αλλα δεν μπορω να κανω να κλειδωνουν μετα απο καποια δευτερολ.

ειναι θεμα εκδοσης η καλωδιου αμα ειναι καλοδιου να το αλαξω τοτε

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ... ευχαριστώ πολύ...

Στην Ελλάδα (Μακεδονία μεριά) ξέρουμε κανέναν που να τα δίνει σε λογικές τιμές?

Offline αγορές είναι πάντα προτιμότερες απο τις online... :rolleyes:

φιλε μου οσο και να εψαξα δεν βρηκα κατω απο 55 ευρο αν και προτιμω να ελενξω κατι

πριν το πληρωσω

Link to comment
Share on other sites

ειναι ευκολο να το διαπιστωσεις.οταν μπεις στο controller(address) θα δεις αν σου εμφανιζει τις πληροφοριες στο καθε ενα απο τα bytes που υπαρχουν.αν κλικαρεις πανω τους και δεν δειχνει τι ειναι τοτε δεν το διαβαζει και αρα το συγκεκριμενο καλωδιο δεν σε βοηθα.επισης αν μπεις σε controller που δεν το υποστηριζει καθολου,μολις προσπαθησει να συνδεθει θα βγαλει μηνυμα error με κοκκινα γραμματα ...

Link to comment
Share on other sites

πηγα στον προμηθευτη και δοκιμασαμε αλλα 2 καλοδια και ηταν το ιδιο το 09 ελκτρον δεν το ανοιγει

και με ειπε οτι μαλλον δεν εχει πλακετα για το συγκεκριμενο παρτ τα υπολοιπα ειναι οκ κινητηρας κτλπ μεχρι και auto scan κανει

ΥΓ1 το αμαξι πρεπει να δουλευει?

ΥΓ2 εχει κανεις πασσατ 2004 1.6 να μας πει ?

Edited by isos
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το πηρα 55 ευρο για περισσοτερα πμ να σε δοσω τηλ

το παληκαρι ειναι αψογος μεχρι που με το εβαλε να δουλεψει πρωτα να κανει σκαν κτλπ

και μετα το πληρωθηκε ;)

Περιμένω p.m ευχαριστώ πολύ.Passat βλέπω χμ!!!Την Δευτέρα έχουμε συνάντηση για ρίξε μια ματιά:http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=28024&view=getnewpost

Link to comment
Share on other sites

isos, απο που πήρες το δικό σου?

Και αν γνωρίζετε κιόλας... στον εγκέφαλο του δικού μου το οποίο είναι το πιο μικρό POLO 9N3 που έχει βγεί, ("Young" νομίζω πως το ονομάζει η εταιρία, 1200cc - 60 άλογα), τι δυνατότητες έχει ο εγκέφαλος απο θέμα αλλαγών?

π.χ. ασφάλειες να κλείνουν αυτόματα, κ.τ.λ.

(δεν αναφέρομαι στην αύξηση επιδόσεων, γιατί αυτό θα ήταν επιστημονική φαντασία για συγκεκριμένο μοντέλο)

Υ.Γ.

isos, είμαι απο Γιαννιτσά...

Edited by the_phantom_boy
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου (the_phantom_boy) εχεις πμ

εγω να ρωτησω αφου δεν μπορω να μπω απο το 09-cent. Elect για να κανω τις αλλαγες να το κρατησω?

υπαρχει αλλος τροπος απο καπου αλλου μεσα απο την 805 η καποια αλλα κολπακια ?

δεν εχει κανεις παλοιο αμαξι ολοι καινουργια εχεται βρε tongue.gif

Edited by isos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.