Jump to content
newton

Golf 5 - Υγρασία σε πίσω Φανάρια

Recommended Posts

Κύριοι χαιρετώ και σας συγχαίρω για την ποιότητα του φόρουμ!Πραγματικά βρήκα πολλές απαντήσεις που δεν φανταζόμουν ότι υπήρχαν!

Στο πρόβλημά μας τώρα: Μέσα στις διακοπές με τρακάραν στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου μου.Πέρασα τις γνωστές περιπέτειες με τις ασφαλιστικές(έχει βρεθεί ο ένοχος πιά και περιμένω την επιταγή),

και ενώ έφτιαξα το πίσω μέρος(προφυλακτηρας νέος και ίσιωση στο πορτ-μπαγκαζ) και μάλιστα σε εξουσιοδοτημενο συνεργείο-φανοποιείο, με τις πρώτες βροχές το πίσω δεξί φανάρι έχει γεμίσει υγρασία και θολώνει εκνευριστικά.Φταιει κανείς ή είναι τυχαίο γεγονος?Να ζητήσω ευθύνες από το φανοποιό;Διορθώνεται;

Το αυτοκίνητό μου είναι ένα golf 1.6FSI(2005) .

Ευχαριστώ για την φιλοξενία !

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι χαιρετώ και σας συγχαίρω για την ποιότητα του φόρουμ!Πραγματικά βρήκα πολλές απαντήσεις που δεν φανταζόμουν ότι υπήρχαν!

Στο πρόβλημά μας τώρα: Μέσα στις διακοπές με τρακάραν στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου μου.Πέρασα τις γνωστές περιπέτειες με τις ασφαλιστικές(έχει βρεθεί ο ένοχος πιά και περιμένω την επιταγή),

και ενώ έφτιαξα το πίσω μέρος(προφυλακτηρας νέος και ίσιωση στο πορτ-μπαγκαζ) και μάλιστα σε εξουσιοδοτημενο συνεργείο-φανοποιείο, με τις πρώτες βροχές το πίσω δεξί φανάρι έχει γεμίσει υγρασία και θολώνει εκνευριστικά.Φταιει κανείς ή είναι τυχαίο γεγονος?Να ζητήσω ευθύνες από το φανοποιό;Διορθώνεται;

Το αυτοκίνητό μου είναι ένα golf 1.6FSI(2005) .

Ευχαριστώ για την φιλοξενία !

Καλώς ήρθες

Και βέβαιε φταίει ο φανοποιός.

1. Βγάλε το φανάρι στέγνωσε το καλα να φύγει η υγρασία και στην συνέχεια έλεγξε

2. Αν υπάρχει το λάστιχο στο πίσω μερος του φαναριού εκει που παταει στην εσωτερική λαμαρίνα.

3. Αν αυτό το λάστιχο ειναι σε καλη κατάσταση.

4. Αν πατάει σωστά στην λαμαρίνα

5. Αν είχε πάρει και η εσωτερική λαμαρίνα στο τρακάρισμα, βεβαιώσου οτι την έχει ισιώσει και βάψει σωστά.

Αν όλα αυτα ειναι οκ hmmm.gif

Τότε καθάρισε καλά την επιφάνεια της εσωτερικής λαμαρίνας και το λάστιχο, βάλε λίγη βαζελίνη στο λάστιχο και τοποθέτησε το με προσοχή στην θεση του στην θέση του.

Σημ: Το παραμικρό κενο ανάμεσα στο λάστιχο και την εσωτερική λαμαρίνα ειναι μοιραίο για την τύχη του φαναριού σου ;)

Μήπως dizzy2.gifdizzy2.gif ??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πας στο φανοποιό με την υγρασία στο φανάρι για να το διαπιστώσει και ο ίδιος και θα στο αλλάξει άμεσα. μου είχε τύχη και εμένα και έγινε αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

κύριοι,ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!

παρατηρώ επίσης ότι γεμίζει ακόμα υγρασία...!Τα έχω πάρει στο κρανίο...!!!ΓΜΤ!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου πω πως ισως δε φταιει το τρακαρισμα.

γιατι και σε εμενα ετυχε στα 2 παρα κατι χρονια να δω υγρασια στο πισω φαναρι και πηγακ αι μεσα στην εγγυηση μου το αλλαξαν αμεσα. αρα καλυτερα πηγαινε αντιπροσωπια και ασε τον λαμαρινα

Link to comment
Share on other sites

γμτ...ο λαμαρινάς μου είπε ότι αυτό είναι "φιξ"(ολόκληρο κομμάτι δλδ)...και ότι δεν φταίει αυτός!

Μόλις όμως του έδωσα τα συμφωνημένα μου έκανε τον καλόν και μου έλεγε ότι να τον πάρω τηλ,και να του το αφήσω εκεί για να βάλει σιλικόνη σε "τυχόν"τρύπες...!

καλό,ε;

Edited by newton
Link to comment
Share on other sites

γμτ...ο λαμαρινάς μου είπε ότι αυτό είναι "φιξ"(ολόκληρο κομμάτι δλδ)...και ότι δεν φταίει αυτός!

Μόλις όμως του έδωσα τα συμφωνημένα μου έκανε τον καλόν και μου έλεγε ότι να τον πάρω τηλ,και να του το αφήσω εκεί για να βάλει σιλικόνη σε "τυχόν"τρύπες...!

καλό,ε;

Αν ειχες κανει αυτο που σου ειπα θα έβλεπες και κατα ποσο σου έφτιαξε καλα το αυτοκίνητο ή οχι. Αν σου βαλει σιλικόνη μπορει μετα να μην βγαίνει το φανάρι για να αλλάξεις λάμπα και πολύ φοβάμαι οτι θα το ποστάρεις σαν πρόβλημα :D :D ^_^

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.