Jump to content
vagzaf

Kωδικός βλάβης σε 6Ν2. Τι είναι...?

Recommended Posts

Ρε παιδιά μου ανάβει το λαμπάκι check του κινητήρα...Σκάναρα με το Vag com και μου βγάζει αυτή την βλάβη:

Address 01: Engine

Control Module Part Number: 036 906 034 M

Component and/or Version: MARELLI 4LV 3510

Software Coding: 00021

Work Shop Code: WSC 00009

1 Fault Found

16804 - Catalyst System; Bank 1: Efficiency Below Threshold

P0420 - 35-00 - -

Readiness: 0000 0000

Tί σημαίνει αυτό...? Για ποιά βλάβη πρόκειται...? Οτι ο καταλύτης αποδίδει χαμηλότερα...Δεν μπορώ να το καταλάβω...

Edited by vagzaf
Link to comment
Share on other sites

Bαρέθηκα να είναι συνέχεια αναμμένο το check... Έψαξα αρκετά και τελικά νομίζω πως βρήκα τί φταίει, αλλά χρειάζομαι και τις γνώμες σας..., το καλοκαίρι άλλαξα τον καταλύτη και έβαλα έναν μεταλλικό πιο ελευθέρας. Απο τότε βγάζει αυτό το σφάλμα... Σκέφτομαι οτι με τον πιο ελευθέρας καταλύτη, ο 'λ' βλέπει είτε πολλά καυσαέρια είτε πιο λίγα, με αποτέλεσμα να μου ανάβει το check. Για τον λόγο αυτόν πρέπει να μετακινήσω τον 'λ' ή πιο έξω ή πιο μέσα...(μάλλον πιο έξω πρέπει να τον πάω για να μην βλέπει πολλά καυσαέρια,αλλα με μπερδεύει το σφάλμα που βγάζει το vag com,οτι ο καταλύτης αποδίδει χαμηλότερα απο το όριο...) Βρήκα αυτόν τον αντάπτορα, http://www.exhaust-center.gr/ αλλα δεν είμαι σίγουρος για το αν θα πετύχει 100% και δεν θέλω να τον αγοράσω τζάμπα... Εσείς τι λέτε ρε παιδιά...? Έχει κανείς καμιά ιδέα...?

Edited by vagzaf
Link to comment
Share on other sites

16804/P0420/001056 - Catalyst System; Bank 1: Efficiency Below Threshold

Possible Causes

* Leakage in Intake and/or Exhaust System

* Catalyst faulty

* Oxygen Sensor(s) faulty

* Oxygen Sensor(s) Control faulty

Possible Solutions

* Check Intake and Exhaust System for Leaks

* Check Catalyst

* Check Oxygen Sensor(s)

* Check Oxygen Sensor(s) Control

o Perform Oxygen Sensor(s) Aging Check

http://forums.audiworld.com/showthread.php?t=2584490

:)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Αν και πάλι είναι μπλέξιμο η όλη υπόθεση αλλα τι να κάνουμε... Θα το δοκιμάσω... Βρήκα επίσης κι αυτό http://www.seatnet.gr/forum/viewtopic.php?f=8&t=4888 που είναι κάτι το αντίστοιχο με το δικό σου link αλλα σε ελληνικά. Πάντος εξακολουθώ να πιστεύω οτι η βλάβη είναι αυτή που ανάφερα πιο πάνω... Θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.