Jump to content
VASILISTFSI

Αντικατάσταση Λαμπτήρα Μεσαίας Σκάλας

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους γνωρίζει κάποιος εαν βγάλει μύνημα στην MFD¨: LEFT DIM LIGHT DEFECTIVE! και κατα συνέπεια δεν λειτουργεί η μεσαία σκάλα τι πρέπει να κάνω ? γιατί άλλαξα τις λάμπες αριστερά και δεξιά αλλά η αριστερή συνεχίζει να μην δουλεύει! Μήπως πρέπει να σβηστεί η κίτρινη ένδειξη από το καντράν σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο? ασφάλειες οκ!

Edited by VELGOS
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι έχεις τα φανάρια αλογόνου και όχι τα Bi-Xenon, σωστά? Υποψιάζομαι ότι μπορεί να είναι θέμα τροφοδοσίας της λάμπας και όχι ή ίδια η λάμπα. Ίσως και αυτή που έβγαλες, να μην ήταν καμμένη.

Μπορείς να κάνεις έναν έλεγχο (αν δεν πέταξες τις παλιές). Επειδή σίγουρα θα μπέρδεψες ποιά ήταν αριστερά και ποιά δεξία (από τις λάμπες που έβγαλες), δοκίμασε και βάλε τις λάμπες που έβγαλες στην δεξιά θέση. Αν ανάψουν και οι 2, τότε αριστερά έχεις μάλλον πρόβλημα τροφοδόσιας. Αν η 1 δεν ανάβει (προφανώς είναι αυτή που είχες αρχικά αριστερά), τότε ίσως να θέλει να σβήσεις την βλάβη. Αν είσαι άτυχος, μπορεί και η λάμπα να κάηκε αλλά και να έχεις και κάποια άλλη βλάβη!...

Καλή τύχη!! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο το πήγα στην αντιπροσωπεία και περιμένω νέα τους δεν έχω φώτα Bi-Xenon και να πω την αλήθεια δεν μπορώ να καταλάβω τι άλλο μπορεί να φταίει, όταν λες πρόβλημα τροφοδοσίας τι μπορεί να συμβαίνει? Γιατί αν όχι καλώδιο τότε τι?

Πάντως σε ευχαριστώ για την βοήθεια και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο το πήγα στην αντιπροσωπεία και περιμένω νέα τους δεν έχω φώτα Bi-Xenon και να πω την αλήθεια δεν μπορώ να καταλάβω τι άλλο μπορεί να φταίει, όταν λες πρόβλημα τροφοδοσίας τι μπορεί να συμβαίνει? Γιατί αν όχι καλώδιο τότε τι?

Πάντως σε ευχαριστώ για την βοήθεια και πάλι.

Εννοώ ότι μπορεί να είναι πρόβλημα κάποιου relay, ή να υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην βάση που κουμπώνει η λάμπα. Ίσως όταν κάηκε η πρώτη, όταν την έβγαλες για να βάλεις την καινούργια, να κουνήθηκε κάτι στη βάση της λάμπας και να μην κάνει τώρα επαφή.

Όπως και να έχει, όταν λυθεί το πρόβλημα, πες μας τι ήταν! :yahoo: Γιατί καλό θα είναι να υπάρχει σαν γνώση και για το μέλλον, αλλά για να μου φύγει και η απορία! :rofl:

Αυτό με τις λάμπες το δοκίμασες? Όντως ήταν καμμένη η 1η λάμπα που έβγαλες ή εξ αρχής ήταν το πρόβλημα αλλού?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλα καλά ήταν καμμένη η 1η λάμπα και έτσι έβαλαν καινούργια και όλα οκ, έχεται πάντος να προτείνεται καμιά άναβαθμισμένη έκδοση των λαμπτήρων που φοράει απο εργοστάσιο για παράδειγμα έχει από εργοστάσιο λαμπτύρες OSRAM LONGLIFE 12V55W H7. Σαν συμβουλη πάντος στην αντικατάσταση λαμπτήρων να την κάνεται με τα φώτα στην θέση OFF και προσοχή σε στατικό ηλεκτρισμό είναι ευαίσθητες πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλα καλά ήταν καμμένη η 1η λάμπα και έτσι έβαλαν καινούργια και όλα οκ, έχεται πάντος να προτείνεται καμιά άναβαθμισμένη έκδοση των λαμπτήρων που φοράει απο εργοστάσιο για παράδειγμα έχει από εργοστάσιο λαμπτύρες OSRAM LONGLIFE 12V55W H7. Σαν συμβουλη πάντος στην αντικατάσταση λαμπτήρων να την κάνεται με τα φώτα στην θέση OFF και προσοχή σε στατικό ηλεκτρισμό είναι ευαίσθητες πολύ.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=25975

Πιστεύω να σε καλύψει το παραπάνω τόπικ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλα καλά ήταν καμμένη η 1η λάμπα και έτσι έβαλαν καινούργια και όλα οκ

Καλά, αυτό πως έγινε? :clapping: Αφού στο 1ο ποστ σου, έγραψες ότι άλλαξες την λάμπα, αλλά πάλι δεν άναβε... :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι κατάλαβα οτι σε μπέρδεψα όπως μπερδεύτηκα και εγώ αλλά θα προσπαθήσω να το λύσω το θέμα, απ'ότι μου εξηγήσανε στην αντιμπροσωπία όταν άλλαξα την λάμπα εγώ μάλλον την έκαψα και έτσι μοθ την αλλάξανε το θέμα είναι πως όταν τις δοκίμασα μία μία δουλεύανε όλες!!!!! Τώρα το συμπέρασμα είναι πως θέλει προσοχή στην αντικατάσταση λόγω στατικού ηλεκτρισμού και γενικότερα ευαισθησίας της συγκεκριμμένης λάμπας!Ελπίζω να το διευκρίνησα αρκετά ,Και πάλι ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σοας παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.