Jump to content
paulos

Απο Που Να Ψωνιζουμε Αραγε?

Recommended Posts

Ανοιγω αυτο το θεμα μιας και το εναυσμα,μου το εδωσε η αγορα ελαστικων που θελω να κανω καθως και αλλων προιοντων.

αποφασισα λοιπον να κανω αγορα απο εξωτερικο για να δω τι κερδιζω και πραγματικα η διαφορα ειναι τεραστια.

αποφασισα λοιπον πως θα δοκιμασω αυτα τα ελαστικα http://www.camskill.co.uk/products.php?plid=m61b0s134p15227 εχω ακουσει και διβασει καλα λογια και απο το συγκεκριμενο site που πολλοι θα γνωριζετε.ερχονται στην πορτα μου με 414 ευρω.πηρα εδω τηλεφωνο να μαθω την τιμη η οποια ηταν 740 ευρω για το ιδιο ελαστικο και πραγματικα η διαφορα ηταν τεραστια.πολλοι μπορει να πειτε οτι μπορει να μην ειναι φρεσκα η καλης ποιοτητας η οτιδηποτε και θα εχετε και το δικιο σας.

την προηγουμενη εβδομαδα εφερε ενας φιλος μου απο το site αυτο ελαστικα για το αμαξι του toyo t1r σε 17 διασταση 350 ευρω και ηταν ολοφρεσκα.αναρωτιεμαι λοιπον γιατι τοση μεγαλη διαφορα στις τιμες.φανταζομαι αν δεν ηταν και τα τελωνεια καμια φορα στην μεση θα μπορουσαμε να ψωιζουμε και ακομα φθηνοτερα.

και δεν θα ηθελα να χαρακτηριστω ως ''τσιπης'' αλλα εχω αρχισει να απογοητευομαι με τις τιμες στα περισσοτερα προιοντα που αφορουν τα αυτοκινητα μας.

Edited by tsoupra
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλα κανεις φιλε μου και εγω μαζι σου . Στο μελλον ολες σχεδον οι αγορες μας θα γινονται μεσω internet μπας και γλυτωσουμε απο τους κερδοσκοπους και τα λαμογια ...

Προσφατα φιλος πηρε 18αρι λαστιχο το ιδιο που λες με 430 Ε κ ηταν ολοφρεσκα απο Αγγλια...Το μονο κοστος της τοποθετησης π αν εχεις γνωστο την κανεις ευκολα κ τζαμπε

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις παιδια πολυ φτηνο το site με τα λαστιχα που αναφερει παραπανο ο tsoupra!!!η επομενη αγορα ελαστικων θα γινει απο κει!super!

Link to comment
Share on other sites

Ανοιγω αυτο το θεμα μιας και το εναυσμα,μου το εδωσε η αγορα ελαστικων που θελω να κανω καθως και αλλων προιοντων.

αποφασισα λοιπον να κανω αγορα απο εξωτερικο για να δω τι κερδιζω και πραγματικα η διαφορα ειναι τεραστια.

αποφασισα λοιπον πως θα δοκιμασω αυτα τα ελαστικα http://www.camskill.co.uk/products.php?plid=m61b0s134p15227 εχω ακουσει και διβασει καλα λογια και απο το συγκεκριμενο site που πολλοι θα γνωριζετε.ερχονται στην πορτα μου με 414 ευρω.πηρα εδω τηλεφωνο να μαθω την τιμη η οποια ηταν 740 ευρω για το ιδιο ελαστικο και πραγματικα η διαφορα ηταν τεραστια.πολλοι μπορει να πειτε οτι μπορει να μην ειναι φρεσκα η καλης ποιοτητας η οτιδηποτε και θα εχετε και το δικιο σας.

την προηγουμενη εβδομαδα εφερε ενας φιλος μου απο το site αυτο ελαστικα για το αμαξι του toyo t1r σε 17 διασταση 350 ευρω και ηταν ολοφρεσκα.αναρωτιεμαι λοιπον γιατι τοση μεγαλη διαφορα στις τιμες.φανταζομαι αν δεν ηταν και τα τελωνεια καμια φορα στην μεση θα μπορουσαμε να ψωιζουμε και ακομα φθηνοτερα.

και δεν θα ηθελα να χαρακτηριστω ως ''τσιπης'' αλλα εχω αρχισει να απογοητευομαι με τις τιμες στα περισσοτερα προιοντα που αφορουν τα αυτοκινητα μας.

τα δικα σου τι ημερονηνια κατασκευης εχουν;το μονο που με προβληματιζει στην αγορα ελαστικων απο το νετ ειναι οτι δεν γνωριζω τις συνθηκες φυλαξης αν πχ τα ειχαν σε υγρασια,ζεστη,ηλιο,βροχη,λαδια,αν ηταν ορθια ή ξαπλα κλπ κλπ

τωρα βεβαια θα μου πειτε ''καλα και απο εδω να τα παρεις ξερεις που τα ειχαν και πως τα ειχαν;''.η αληθεια ειναι πως οχι.μονο ο λαστιχας μπορει να σου εγγυηθει για τις δικες του συνθηκες φυλαξης αλλα και αυτο ειναι στην διαθεση του καθενος αν θα τον πιστεψει.οποτε τι κανουμε;

Link to comment
Share on other sites

τα δικα σου τι ημερονηνια κατασκευης εχουν;το μονο που με προβληματιζει στην αγορα ελαστικων απο το νετ ειναι οτι δεν γνωριζω τις συνθηκες φυλαξης αν πχ τα ειχαν σε υγρασια,ζεστη,ηλιο,βροχη,λαδια,αν ηταν ορθια ή ξαπλα κλπ κλπ

τωρα βεβαια θα μου πειτε ''καλα και απο εδω να τα παρεις ξερεις που τα ειχαν και πως τα ειχαν;''.η αληθεια ειναι πως οχι.μονο ο λαστιχας μπορει να σου εγγυηθει για τις δικες του συνθηκες φυλαξης αλλα και αυτο ειναι στην διαθεση του καθενος αν θα τον πιστεψει.οποτε τι κανουμε;

Ενώ εδω στην Ελλαδα είμαστε σιγουροι οτι τα αποθηκεύουν σε σωστό μερος ε joop, ας γελάσω με τα λαμόγια χαχαααα

Link to comment
Share on other sites

ωραιο site αυτο...δεν το ξερα...και πολυ φτηνα τα λαστιχα.

να ρωτησω κατι αλλο,στην παραγγελια εκει που διαλεγεις χωρα εχει: Greece & Crete (GR) - Tyres - 4x4 και Greece & Crete (GR) - VAT(FPA) Company - Tyres - 4x4. ποια η διαφορα αναμεσα στα δυο,εκτος της τιμης βεβαια...

Link to comment
Share on other sites

τα δικα σου τι ημερονηνια κατασκευης εχουν;το μονο που με προβληματιζει στην αγορα ελαστικων απο το νετ ειναι οτι δεν γνωριζω τις συνθηκες φυλαξης αν πχ τα ειχαν σε υγρασια,ζεστη,ηλιο,βροχη,λαδια,αν ηταν ορθια ή ξαπλα κλπ κλπ

τωρα βεβαια θα μου πειτε ''καλα και απο εδω να τα παρεις ξερεις που τα ειχαν και πως τα ειχαν;''.η αληθεια ειναι πως οχι.μονο ο λαστιχας μπορει να σου εγγυηθει για τις δικες του συνθηκες φυλαξης αλλα και αυτο ειναι στην διαθεση του καθενος αν θα τον πιστεψει.οποτε τι κανουμε;

ακομα δεν τα εχω παραγγειλει πολυ συντομα ομως θα γινει οποτε και θα ενημερωσω για τα σχετικα καθως και εντυπωσεις.απο μαρτυριες απο παιδια που ειναι στο scooby club ψωνιζουν συνεχως απο εκει και ειναι πολυ ευχαριστημενοι.αρκετα σημαντικο ειναι οτι εχω στειλει 3 φορες μαιλ και ο τυπος μου εχει απαντησει το πολυ σε 1 ωρα.αντε στειλε στον ζανια ενα μαιλ να δεις ποτε θα απαντησει.κοιτα για ζεστη και ηλιο δεν χρειαζεται να ανυσηχεις στην αγγλια :D η υγρασια ομως δεν νομιζω πως επηρεαζει ιδιαιτερα αρνητικα τα ελαστικα οσο η ζεστη και ο ηλιος αλλα και εδω επισης το ιδιο ακριβως μπορει να σου τυχει.απο οσο εχω ακουσει ο τυπος ειναι πολυ σωστος στις συναλαγες του και αν γινει καποιο λαθος δικο του τοτε τα στελνεις πισω και στελνει αλλα.επισης μου ειπε ο ιδιος οτι εχει πολυ κινηση στα ελαστικα γενικως και δυσκολα μενουν καιρο αλλα δεν μπορει να εγγυηθει 100% για την εκαστοτε ημερομηνια παραγωγης θα πρεπει να ρωτησει ο καθενας.

Link to comment
Share on other sites

ωραιο site αυτο...δεν το ξερα...και πολυ φτηνα τα λαστιχα.

να ρωτησω κατι αλλο,στην παραγγελια εκει που διαλεγεις χωρα εχει: Greece & Crete (GR) - Tyres - 4x4 και Greece & Crete (GR) - VAT(FPA) Company - Tyres - 4x4. ποια η διαφορα αναμεσα στα δυο,εκτος της τιμης βεβαια...

να σου πω την αληθεια δεν ξερω και εγω μην νομιζεις προσφατα το εμαθα το site.

Link to comment
Share on other sites

καποιος που να ξερει???

το πιο απλο που εχει να κανεις ειναι να του στειλεις ενα μαιλ και θα σου πει αυτος το ειδα και εγω αλλα δεν μπορω να καταλαβω

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,εστειλα χτες εμαιλ να ρωτησω ποια ειναι η διαφορα των 2 επιλογων που εχει...και μου στειλε τα παρακατω

**All our prices include VAT (IVA TVA). For paying ex VAT (IVA TVA)

Please select your Country with the Ex VAT option.(a box will pop up to enter your vat number,

which we validate at http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vieshome.do)

Norway, Switzerland, Canary Islands, Channel Islands when you select your

delivery Region VAT will automatically come off.

Please note Norway and canary islands must give us their personal ID Number for customs clearance.

We dont take Pay Pal, or bank transfer.

Just credit card on-line

POSTAGE CHARGES:

Delivery is £2.50 a tyre to UK mainland only.

Scottish Highlands, Scottish Islands, I.O.M, I.O.W, Channel Islands,

EU countries, Norway and Switzerland. You can check the postage online

without,having to confirm an order.Just select how many tyres you want

then go to basket and select your delivery region.

If your delivery region is not listed, we do not send tyres there.

Single tyre orders carry a £4 surcharge.

Kindest regards

Brian

τι καταλαβατε εσεις???

Link to comment
Share on other sites

Το VAT Registration Number είναι το ΑΦΜ, δηλ. ο αριθμός φορολογικού μητρώου και μέσα στο site που σου δίνει κάνει online επιβεβαίωση ΑΦΜ ... οπότε μάλλον εάν θέλεις να κοπεί τιμολόγιο (σαν εταιρία) επιλέγεις εκείνο με το VAT , ενώ αν θέλεις απλή απόδειξη(σαν ιδιώτης) τότε επιλέγεις το σκέτο , εξου και το COMPANY που γράφει από μπροστά ...

Πληρώνεις μόνο με πιστωτική ...

Για να δεις τα μεταφορικά τα βλέπεις πριν ακόμη στείλεις την παραγγελία σου , εάν δεν βρίσκεις τη χώρα σου τότε πάει να πει ότι απλά δεν στέλνουν σ' εκείνη τη χώρα ...

Ελπίζω να βοήθησα ;)

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

χμμ καταλαβα...εγω ομως που εχω μονο paypal τι κανω?

δυστυχώς όπως αναφέρει δεν πουλάνε σε πελάτες με paypal ή μεταφορά χρημάτων ...

Μόνο σε πελάτες με πιστωτική κάρτα .. έχεις κάποιον γνωστό που να έχει πιστωτική ? Εάν ναι , ρώτησε τον εάν μπορεί να σ' εξυπηρετήσει ;)

Link to comment
Share on other sites

χμμ καταλαβα...εγω ομως που εχω μονο paypal τι κανω?

Εχει και "bank transfer" δεν χρειάζεσαι απαραίτητα πιστωτική.

Link to comment
Share on other sites

χμμ καταλαβα...εγω ομως που εχω μονο paypal τι κανω?

χρησιμοποιησε την καρτα σου,αυτη που εχεις συνδεσει με το paypal.

Link to comment
Share on other sites

παρακευη βραδυ εγινε η παραγγελια των ελαστικων απο το site η τελικη τιμη ειναι 460 ευρω. δεν ειχα υπολογισει εγω σωστα και ειχα ποσταρει λιγοτερα.σε περιπου 2 μερες θα τα εχω οποτε και θα ενημερωσω για την ποιοτητα του προιοντος αλλα και του site.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς όπως αναφέρει δεν πουλάνε σε πελάτες με paypal ή μεταφορά χρημάτων ...

Μόνο σε πελάτες με πιστωτική κάρτα .. έχεις κάποιον γνωστό που να έχει πιστωτική ? Εάν ναι , ρώτησε τον εάν μπορεί να σ' εξυπηρετήσει :baby:

πιστωτικη η χρεωστικη (debit or credit card)

Link to comment
Share on other sites

πιστωτικη η χρεωστικη (debit or credit card)

Στο κείμενο που μας παρέθεσε ο χρήστης alekos-tsi αναφέρει χαρακτηριστικά :

We dont take Pay Pal, or bank transfer.

Just credit card on-line

Δεν αναφέρει το εαν στο credit card(πιστωτική) συμπεριλαμβάνει και την debit card(χρεωστική) :baby:

Link to comment
Share on other sites

Για παρτη σου Speedy

http://www.camskill.co.uk/terms.php

διαβασε το 1. new_iloveyou.gifnew_iloveyou.gif

Πάω πάσο ... έτσι ναι ! Η απάντηση του assistant δεν ανέφερε καθόλου το debit ! thumbsdown.gif

Που να ήξερε το αφεντικό του τι απαντήσεις δίνει στους πελάτες του ...

new_iloveyou.gif 2 ! :)

Link to comment
Share on other sites

σημερα το πρωι παρελαβα τα ελαστικα που ειχα παραγγειλει.το πρωτο πραγμα που τσεκαρα ηταν ημερομηνια κατασκευης η οποια και ηταν 4109 που σημαινει οτι τα λαστιχα ειναι περιπου 4 μηνων οποτε μπορω να πω οτι ειναι αρκετα φρεσκα.σε ενα μικρο αυτοκινητο που ειχα και το απεσυρα οταν του αλαξα ελαστικα σε ενα μαγαζι στην γειτονια μου μου εβαλε ελαστικα 8 μηνων.θεωρω λοιπον οτι απο πλευρας εξυπηρετησης και τιμης το site ειναι πολυ καλο.αυριο θα κανω τοποθετηση θα τα στρωσω για 150 χιλιομετρα και μετα στροφονησι για να δω τι κανουν οποτε και θα ποσταρω εντυπωσεις στην αναλογη ενοτητα.

τελικα ημουν και ατυχος μιας και εγινε ενα λαθος στο ενα ελαστικο το οποιο ηταν διαφορετικο μοντελο απο τα υπολοιπα τρια.επειτα απο τηλεφωνικη συνομιλια που ειχα ανελαβε να μου στειλει αλλο ελαστικο και να αναλαβει να παραλαβει απο το σπιτι μου το λαθος ολα με δικα του εξοδα και κοπο.παρολο που ηταν λαθος η αντιδραση του και ο τροπος του ηταν σωστος.

Edited by tsoupra
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι τα ασχημα του ηλεκτρονικού εμπορίου. Απο την αλλη όμως οι τιμές δεν έχουν καμία σχέση ειδικά με τις αντιπροσωπείες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.