Jump to content
kantzelis

Golf 4

Recommended Posts

γεια σας...είμαι κάτοχος ενός golf 4 tdi και εδώ και 5 μήνες το είχα σε ακινησία λόγο ενός ταξιδιού που είχα.....όμως τώρα παρατηρώ κάποια προβλήματα όταν κλειδώνω το αυτοκίνητο δεν ανάβουν τα alarm όπως γινόταν πριν...anboun βεβαια μονο όταν το ξεκλειδώνω...επίσης όταν ανοίγω κάθε πόρτα ακόμα και το portpagkaz το φως τις kapminas ανάβει και στον υπολογιστή ταξιδιού δείχνει ότι είναι ανοιχτές οι πόρτες το οποιο σημαίνει ότι δεν πρέπει να είναι κάτι καμένο η κάτι να μην κάνει επαφή.....τέλος παρατήρησα ότι δεν κλείνουν ούτε ανοίγουν από το χειριστήριο τα παράθυρα εκτος όταν βάζο το κλειδί στην κλειδαριά...θα ήθελα να με βοηθήσετε να μου πείτε κάποια λύση αν γνωρίζει κάποιος κάτι....

και ένα ακόμη σφάλμα ότι κάποιες φορες μου ανάβει το λαμπάκι εσρ και abs κάποιες φορες χωρίς να υπάρχει βλάβη....σε ένα γερμανικό forum που κοίταξα λένε ότι κάποια λάμπα δεν είναι τα σωστά volt γι αυτο

συμβαίνει,όμως τσέκαρα όλες τις λάμπες και είναι ok...έχετε να προτείνεται κάτι ακόμη???

eyxaristo ek ton proteron

Edited by Speedy
greeklish
Link to comment
Share on other sites

Την λειτουργία των παραθύρων το εκανε και σε μένα λόγο καμμένης ασφάλειας.

Οσο για τον αν όταν ανοίγεις την πόρτα και το πορτ παγκάζ σου δείχνει πόρτα ανοιχτή φυσιολογικό δεν είναι;

Εκτός αν κατάλαβα κάτι λάθος γιατί με τα greeκlish δυσκολεύομαι λίγο. Αν πάντως εννοείς πως δεν ανάβουν τα φώτα της καμπίνας όταν ανοίγεις τις πορτες, ναι μου το έκανε και μένα για τον παραπάνο λογο. Και επίσης μερικές φορές πάλι από καμμένη ασφάλεια εμένα δεν μου κλείναν τα φώτα της καμπίνας και δεν έσβηνε η ένδειξη της ανοιχτής πόρτας.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για τα greeklish...Εννοώ ότι όλα γίνονται κανονικά και το μόνο πρόβλημα είναι ότι όταν κλειδώνω το αυτοκίνητο δεν ανάβουν τα αλάρμ για να δεις ότι κλειδώνει...ανάβουν μόνο όταν ξεκλειδώνω το αυτοκίνητο..... το όταν ανοίγω την πόρτα και το πορτ παγκάζ που μου δείχνει πόρτα ανοιχτή το ανάφερα για να δείξω ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα αναγνώρισης από τις πόρτες....Όσο για τις ασφάλειες τις εχώ κοιτάξει αλλά δεν είδα κάποια καμένη.....θα τις ξανακοιτάξω...

Link to comment
Share on other sites

Guest Karaman

Προσεξε στο καπο της μηχανης μεσα στο αγγιστρο εχει και εκει διακοπτη που αν δεν κλεισει το καπο της μηχανης δεν αναβουν τα αλαρμ. Λογικα εχεις εχεις και εργοστασιακο συναγερμο αν το αμαξι ειναι εισαγωγης. Στα αριστερα της μηχανης πανω στην μετωπη εχει μια φυσα που ειναι τα καλωδια που πηγαινουνε στον διακοπτη του καπο, ριξε και εκει μια ματια.

Εμενα στο σερβις δεν βαλανε την φυσα στην θεση της και επεσε πανω στην τροχαλια του υδραυλικου τιμονιου με αποτελεσμα να κοπουν τα καλωδια και να εχω το ιδιο προβλημα. Αν δεν ειναι απο εκει δες καποια πορτα η και το πορτ παγκαζ οταν την κληνεις ο διακοπτης της ειναι ανοιχτος.

Εκτος απο του οδηγου γιατι αν ηταν αυτη δεν θα κλειδωνε.

Στην φωτο σου δειχνω τι και που.

Φωτο

Link to comment
Share on other sites

τελικα αυτο ηταν και μετα το σερβις μου και εμενα απο οτι φαινετε χασαν το πανω μερος του διακοπτη και μενει ανοιχτος!!!!σε ευχαριστω πολυ για την λεπτομερη απαντηση σου....

Link to comment
Share on other sites

οσο για το λαμπακι ESP και το ABS ειναι ενας αισθητηρας επυταχυνσης g251 λεγεται.....καποιος μου ειπε οτι χρειαζεται να γινει reset για να λειτουργει σωστα...ξερει κανεις τπτ???

Link to comment
Share on other sites

εμενα οταν το ξεκλειδωνο η το κλειδωνο δεν αναβουν τα αλαρμ και δεν αναβει η ενδιξη επανω στο ταμπλο οτι ειναι ανοικτη καποια πορτα δεν εχει οθονουλα το αμαξι τι ειναι διπλα απο τον θολο αυτο το πραγμα σαν τσουλιθρα και το ποιο διπλα το μικροτερο γιατι και αυτο εκει λειπει και θελω να το βαλω στο δικο μου το αμαξι ειναι 1.6 8v akl comfort line εκδοση και λυπουν καποια πραγματακια ευτηχως το καλημα στο καπω το εσωτερικο το εβαλα

Edited by BILL5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.