Jump to content
simos

ΤΑ ΛΑΜΠΑΚΙΑ ΤΡΕΛΑΘΗΚΑΝ

Recommended Posts

Τελευταία τα λαμπάκια του εσωτερικού χώρου της γκολφάρας τα έχουν παίξει, η πλαφονιέρα και το φώς της πόρτας του οδηγού ανάβουν όποτε θέλουν.

Σήμερα ας πούμε με το που κλείδωσα το αμάξι μετά από ένα λεπτό άναψε η πλαφονιέρα, ενώ μου έχει τύχει να οδηγάω και να ανάψει το φώς της πόρτας του οδηγού.

Βέβαια όλα ξεκίνησαν όταν κόλλησε ο αναπτήρας ο οποίος πλέον δεν ανάβει και αφού τσέκαρα ότι η ασφάλειες είναι εντάξει έχω καταλήξει στο συμπέρασμα μήπως αρχίζει η μπαταρία μου και τα φτύνει.

Για δώστε ρε παιδιά τα ''φώτα'' σας.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ρε παιδιά, μου ανάβει όποτε του ........ το λαμπάκι για το ABS! Το πήγα σε ένα μάστορα και μου λέει ότι θα πάτησα απότομα το φρένο! Δεν ισχύει αυτό! Απλώς είχα τραβήξει κάτι χειρόφρενα! Λέτε να παίζει τίποτε άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ρε παιδιά, μου ανάβει όποτε του ........ το λαμπάκι για το ABS! Το πήγα σε ένα μάστορα και μου λέει ότι θα πάτησα απότομα το φρένο! Δεν ισχύει αυτό! Απλώς είχα τραβήξει κάτι χειρόφρενα! Λέτε να παίζει τίποτε άλλο?

Εδωσες μονος σου την απαντηση φιλε μου.Ειχες τραβηξει κατι χειροφρενα.Ζεσταινονται τα πισω φρενα με αποτελεσμα να αναβει το λαμπακι. machinegun.gifmachinegun.gif Το εχω παθει και εγω με ενα αντικαταστασης.. :ninja::angry::ninja:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μου φαίνεται ότι κάτι παίζεται με την πόρτα του οδηγού , δηλαδή τη κλειδαριά ή το χερούλι του οδηγού . Λειτουργεί ένα διακόπτη από μέσα που δίνει εντολή για της πλαφονιέρες και το κεντρικό κλείδωμα .Μου έχει τύχη σε OPEL ASTRA και ήταν από εκεί . Δε νομίζω να έχει να κάνει η μπαταρία .

Link to comment
Share on other sites

djspy21 εάν σου ανάβει το λαμπάκι για το abs αμέσως στην αντιπροσωπεία γιατι σε προειδοποιεί οτι έχει πρόβλημα ! Ανοιξε το manual και διάβασε να δείς ... Κι εγώ κάνω χειρόφρενα αλλα το abs ποτέ δεν έχει ανάψει και άλωστε και όταν δουλεύει το abs ΔΕΝ ανάβει η λυχνία του. Οταν ανάβει σημαίνει πρόβλημα ...

Simo απο αυτό που μου λές μάλλον έχει χαλάσει ο αισθητήρας που ανιχνεύει εάν η πόρτα είναι ανοιχτή η κελιστή ... Όταν κάνει αυτό με την λάμπα ανάβει και το λαμπάκι στο καντράν που δείχνει οτι η πόρτα είναι ανοιχτή ? Για κοιταξέ το ... Πάντως κάνε και ένα reset καλού κακού άν και δεν νομίζω οτι θα σε ωφελήσει αυτό. Τέλος εάν τα είχε φτήσει η μπαταρία το αμάξι δέν θα έπερνε μπροστά και δεν θα υπήρχε λόγος να κάνει αυτά τα κουλά με τα φώτα !

Link to comment
Share on other sites

Stoila επειδή κι εγώ κάνω όλη την ώρα και χειρότερα ακόμη χειρόφρενα γι αυτό το λέω οτι είναι περίεργο. Εμένα ποτέ δεν μου έχει ανάψει το led του abs. Το manual άλωστε λέει οτι εαν σου ανάψει κατα την πορεία ή και αναβοσβήνει παρουσιάζει προβλήματα στην λειτουργία του και πρέπει να πας συνεργείο. Καλού κακού ασ πάει μια βόλτα. Δεν θα του πάρουν cent. Απλά θα συνδέσουν το διαγνωστικό να δούν εαν έχει πρόβλημα....

Edited by Pacific
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το manual, και γράφει, ότι αν σου ανάβει σημαίνει ότι έχει χαλάσει και δεν λειτουργεί το ΑΒS ! Αλλα εμένα το περίεργο είναι ότι σήμερα που το δοκίμασα, και δεν άναβε σήμερα το λαμπάκι, έπιασε κανονικότατα το ABS! Πρέπει να πάω να το κοιτάξω!

Αφού γύρισα απο διακοπές, και είχα να το κουνήσω μια βδομάδα! Μόλις έβαλα εμπρός άναψε το λαμπάκι!Τι να πω? Μετά απο κανα 2 χιλιόμετρα έσβησε!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει ρε σι να πάει να του ρίξει μια ματιά. Εγώ έχω δεί 2 φορές να τρλένετε το αβσ να πατάς το φρένο και να μην πιάνει κανένα και να πρέπει να σταματήσεις με χειρόφρενο ! Δεν είναι να παίζεις με το abs. Αφού του το έχει κάνει το περίεργο κάποιες φορες πρέπει να πάει να το δεί. Κρίμα είναι να πάθει χωρις λόγω κανα ατύχημα ...

Link to comment
Share on other sites

Pacific μάλλον όπως τα λες πρέπει να είναι γιατί το βράδυ που μπήκα και έβαλα μπροστά ενώ δεν άναβε το λαμπάκι της πόρτας με το που την έκλεισα άναψε ξαφνικά και ακούστηκε ο ήχος που σε προειδοποιεί ότι έχεις τα φώτα ανοιχτά όταν η πόρτα είναι ανοιχτή.

Εάν είναι ο αισθητήρας είναι εύκολο να φτιάξει και τί κόστος έχουμε?

Link to comment
Share on other sites

τα fr απ οτι διαβασα εχουν προβλημα με εγκεφαλο abs....

αν δεν βρουν τι εχει..δειτε αν ειστε στην εγγυηση κ προσπαθηστε να το αλλαξετε

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα FR αυτο το προβλημα (με τον εγκεφαλο του ABS) το εχουν 9 στα 10 αυτοκινητα!! Και σαν να μη φτανει αυτο τους στραβωνουν και οι δισκοπλακες προωρα! Με αυτα που εχω διαβασει για τα FR ουτε για αυτοκινητο "αντικαταστασης" δεν θα το οδηγουσα :lol:

Edited by dpan_a3
Link to comment
Share on other sites

Εγω στο δικο μου αλλαξα πρωτα πισω τακακια..........

Λαμπακι δεν αναψε ποτε... οποτε δεν φταινε τα χειροφρενα..

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο συντοπίτης μου ΜΑΝΟΣ είχε δίκιο, σήμερα πήγα και έμαθα την λυπητερή.

Ο λόγος που δεν ανάβουν πλαφονιέρα και φωτάκια στις πόρτες είναι γιατί έχουν πρόβλημα κάποιοι διακόπτες οι οποίοι βρίσκονται σε κάθε κλειδαριά κάθε πόρτας {όχι στο χερούλι).

Κατ'αρχήν θέλουν ξήλωμα και πέταμα όπως μου είπε ο τύπος και να μπουν καινούργια που σημαίνει ότι το κόστος είναι 130 ευρώ η κάθε μια σύνολο 260 ευρώπουλα συν την εργασία.

Του λέω ξέχασέ το καλύτερα να ανάβω φακό....

:D

Α ρε ρημάδα τεχνολογία τι μου κάνεις new_killpc.gifnew_killpc.gifnew_killpc.gif

Link to comment
Share on other sites

εμενα εδω και εναμιση χρονο δεν μου αναβει η πλαφονιερα οταν ανοιγω την πορτα του συνοδηγου. αποτελεσμα, εκλεισα και την πλαφονιερα εντελως και ησυχασα. απλα οταν παω να μπω στο αμαξι αναβω τα φωτα και αναβουν και οι λαμπες των πατωματων.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο συντοπίτης μου ΜΑΝΟΣ είχε δίκιο, σήμερα πήγα και έμαθα την λυπητερή.

Ο λόγος που δεν ανάβουν πλαφονιέρα και φωτάκια στις πόρτες είναι γιατί έχουν πρόβλημα κάποιοι διακόπτες οι οποίοι βρίσκονται σε κάθε κλειδαριά κάθε πόρτας {όχι στο χερούλι).

Κατ'αρχήν θέλουν ξήλωμα και πέταμα όπως μου είπε ο τύπος και να μπουν καινούργια που σημαίνει ότι το κόστος είναι 130 ευρώ η κάθε μια σύνολο 260 ευρώπουλα συν την εργασία.

Του λέω ξέχασέ το καλύτερα να ανάβω φακό....

:D

Α ρε ρημάδα τεχνολογία τι μου κάνεις new_killpc.gifnew_killpc.gifnew_killpc.gif

Ποιος σου είπε ξήλωμα και πέταμα ? η εύκολη λύση . Πάντως δεν νομίζω να είναι και στις δυο πόρτες το πρόβλημα . Ένας διακόπτης είναι πάνω στη κλειδαριά και τίποτα άλλο , και πιθανότατα στη πόρτα του οδηγού να είναι το πρόβλημμα. Κατέβασε τον ταμπλά , βγάλε τη κλειδαριά και ρίξε spray στο διακόπτη . 90% θα φτιάξει . Πολλά τα 260 € .

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κολλήσει απλά δεν κάνει σωστή επαφή (από σκόνη , οξείδωση κ.λ.π.)αυτό το σύστημα που βρίσκετε πάνω στη κλειδαριά .

Κοίτα να δεις , ο μεγάλος μπελάς είναι να πάρεις τη κλειδαριά στα χέρια σου και να την έχεις μπροστά σου , μετά το spray το βρίσκεις , υπάρχουν στην αγορά μπόλικα που είναι για αυτές τις δουλείες , spray καθαρισμού επαφών θα ζητήσεις.

Καλή επιτυχία .

:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.