Jump to content
x_jim

Θελω Την Γνωμη Σας

Recommended Posts

καλησπερα παιδια εηω ενα πολο 6ν τα τελευταια 2 χρονια...υπερ ικανοποιιμενος σκεφτομαι μιασ και εκλεισε 15 χρονια το πολακι μου να παρω το καινουργιο....πολο!!!!πρωτοτυπο ε?αχαχαχθελω απλα την γνωμη σας αν βγαζουν προβληματα και τι να προσεχω...θελω το 1400 με τα 85 αλογακια το highline ...ακουω γνωμες!!!ευχαριστω εκ των προτερων closedeyes.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εηω ενα πολο 6ν τα τελευταια 2 χρονια...υπερ ικανοποιιμενος σκεφτομαι μιασ και εκλεισε 15 χρονια το πολακι μου να παρω το καινουργιο....πολο!!!!πρωτοτυπο ε?αχαχαχθελω απλα την γνωμη σας αν βγαζουν προβληματα και τι να προσεχω...θελω το 1400 με τα 85 αλογακια το highline ...ακουω γνωμες!!!ευχαριστω εκ των προτερων closedeyes.gif

Εγω απλα θα σου προτεινα το 1.2 με τα 105 αλογα TSI.εχω yaris 2 χρονια κ θα το παρω γιατι θα δωσω στη μανα μου το ΤΟΥΟΤΑ,ψαχνω αυτη την κατηγορια για πανω απο 3 χρονια συνεχεια (γενικα για αυτοκινητα μεχρι 50.000 ευρω διαβαζω κ ψαχνω συνεχεια),κ κατεληξα οτι το yaris ειναι το πιο αξιοπιστο κ αρκετα καλο πλεον σε ποιοτητα κυλισης κλπ,ενω το polo δε ξερω αν φτανει την αξιοπιστια της toyota αλλα σιγουρα ειναι πιο ευχαριστο αν θες πιο γρηγορο αμαξι,να προσπερνας χωρις να κατεβαζεις ταχυτητα καθε φορα,ισως πιο οικονομικο στο καυσιμο με σωστη χρηση στο γκαζι κ φυσικα πιο ωραιο μεσα!

Οποτε αν σε ενδιαφερει ναχεις κ λιγο νευρο κλπ το 1.2 TSI ειναι ιδανικο αμαξι σημερα που ταχει παρει ο διαολος ολα..

Link to comment
Share on other sites

thanks για την συμβουλη...το σκεφτομαι και αυτο αλλα 1200 102 μου φαινεται περιεργο!!!δεν εχει μεγαλι διαφορα στην τιμη νομιζω...αλλα με κολλαει οτι ειναι 1200...το θελω ποιο πολυ για ταξιδια...αλλα δεν με χαλαει και λιγο νευρο

Link to comment
Share on other sites

thanks για την συμβουλη...το σκεφτομαι και αυτο αλλα 1200 102 μου φαινεται περιεργο!!!δεν εχει μεγαλι διαφορα στην τιμη νομιζω...αλλα με κολλαει οτι ειναι 1200...το θελω ποιο πολυ για ταξιδια...αλλα δεν με χαλαει και λιγο νευρο

Εδω δωσανε 180 αλογα στα 1.4 !!! κοιτα να δεις,για να το κανουν,δε νομιζω να ειναι τοσο ανευθυνοιιι ωστε να βγει τοσο προβληματικο!ενταξει να σου πω την αληθεια, στο toyota μπορεις να του πινεις τοαιμα ολη τη μερα κ να μη διαμαρτυρηθει ποτε!εμεις εχουμε αλλαξει πολλα αυτοκινητα με πολλες εκατονταδες χιλιομετρα (σταρλετ 750.000),κ ποτε ο ιαπωνας δεν ειχε το παραμικρο!

Ομως σημερα ολα τα αμαξια ειναι αρκετα βελτιωμενα,κ πολυ πιο πολυπλοκα!οποτε εγω προσωπικα τους εμπιστευομαι κ σιγουρα θα το προσεχω λιγο παραπανω αποτι προσεχα το yaris..(που δεν του κανω κ τπτ,απλα θα αποφυγω τους κοφτες...)

Οποτε αφου κανεις κ πολλα ταξιδια σιγουρα το TSI ειναι ιδανικο γιατι θα το ευχαριστηθεις στα προσπερασματα αλλα κ στις τελικες (εγω προσωπικα ταξιδευω συχνα κ εχω βαρεθει με το yaris να περιμενω για μεγαλα κομματια ευθειας να προσπερασω,να κατεβαζω ταχυτητα για ναχει λιγο γκαζι κ να κωλωνει σε ανηφορικα κομματια της εθνικης...,αυτα πιστευω θα τα ξεχασεις κατα πολυ με το tsi). Καντο μια δοκιμη κ θα σε πεισει,εγω το πηγα 50 χιλιομετρα επαρχιακο δρομο κ το 200αρισα,του ηπια το αιμα,κ πραγματικα τρελαθηκα!ηθελα golf 160 αλογα,κ ειπα να μην πεταξω τοσα λεφτα,μια χαρα με καλυπτει κ αυτο,τετοια περιοδο που περναμε κ πολυ ειναι!!σε λιγο θα πληρωνουμε φορο αναπνοης!

οποτε γιατι ν πας σε 1.4?αφου η φορολογιση στην ελλαδα ειναι ηλιθια!απο ποτε τα κυβικα ειναι τεκμηρια??οταν ενα αμαξι 1.4 μπορει να κοστιζει 26.000 ευρω κ 1.8 20.000 ευρω!!

Γιαυτο το μονο που θα σουλεγα να ψαξεις πολυ καλα,ειναι τα αξεσουαρ,πες τους να σου εκτυπωσουν την σελιδα που τα εχει αναλυτικα,γιατι πχ κλιματισμος ειναι εξτρα (ο ηλεκτρονικος) οπως κ το πολυλειτουργικο τιμονι,εγω θα βαλω κ GPS μαλλον με οθονη αφης κλπ!κ το dsg ψαξε γιατι η 7η στο ταξιδι ειναι ο,τι πρεπει,πας με 140 κ κατω απο 3000 στροφες!τελειο..

Αυτα ψαχνω κ γω κ θα καταληξω!καλυτερα 18000-19000 γεματο πολο,παρα golf 25.000 κ να το πληρωνω κ σε βενζινες κ σε συντηρηση (τελη κλπ)

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ΑΛΑΞΕΙΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ!!!!!!!!!!

Το 6Ν είναι μακράν καλύτερη κατασκευή απο τα μεταγενέστερα Polo.Οταν αναγκάστηκα να ξαναπάρω αυτοκίνητο το 6N ξαναπήρα.Έχω οδηγήσει αρκετά αυτοκίνητα και ανάμεσα τους ήταν και το 9Ν.Δεν νομίζω οτι έχουν καμία σχέση τα 2 αυτοκίνητα.Το 9Ν απλά έχει ομορφότερο σχεδιασμό... Όμως το 6Ν τείνει να γίνει μύθος.Είναι σχεδόν κάτι σαν τον παλιό σκαραβαίο.Βέβαια απόψεις είναι αυτές... Τώρα για την ασφάλεια των γερμανικών σε σχέση με τα ιαπωνικα... Η πόρτα του 6Ν είναι στιβαρή κατασκευή... του Corolla νόμιζα οτι θα σπάσει... Με το πρώτο Polo που είχα βγήκα απείραχτος απο ένα τροχαίο με ταχύτητες 140 και άνω. Όλοι όσοι μου μιλήσαν(αστυνομικοί, πραγματονόμονες και λοιποί που βλέπουν καθημερινά τροχαία) μου είπαν ότι είμουν τυχερός που είχα vw...

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει γιατι να μην εξυχρονιστει μωρε,καλο ειναι να ανανεωνομαστε,ειδικα μετα απο τοσα χρονια,15 δεν ειναι κ λιγα..αμα ηταν να κραταμε μεχρι θανατου ενα αμαξι που βγηκε πραγματικα διαμαντι τοτε ολοι θαμασταν με τπτ starlet polo παλια κλπ..

Εξαλλου αν ταξιδευεις ενα καινουριο αμαξι σου προσφερει αλλη ανεση κ απολαυση,κακα τα ψεματα..

Edited by nikosmpl
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει γιατι να μην εξυχρονιστει μωρε,καλο ειναι να ανανεωνομαστε,ειδικα μετα απο τοσα χρονια,15 δεν ειναι κ λιγα..αμα ηταν να κραταμε μεχρι θανατου ενα αμαξι που βγηκε πραγματικα διαμαντι τοτε ολοι θαμασταν με τπτ starlet polo παλια κλπ..

Εξαλλου αν ταξιδευεις ενα καινουριο αμαξι σου προσφερει αλλη ανεση κ απολαυση,κακα τα ψεματα..

Είμαι στα σκαριά να πάρω μια BMW.Για τους λόγους που αναφέρεις.το Polo όμως δεν θα το δώσω.Είναι αυτοκίνητο που δεν με πούλησε ποτέ... και ας το αφήνω κατα καιρούς ασυντήρητο... Τώρα που έχω μάθει και φτιάχνω μόνος μου τα πάντα πάνω του μου φαίνετε άδικο να το αφήσω.Δεν λέω.είναι απαραίτητο ένα μεγάλο αυτοκίνητο απ τη στιγμή που κάνω minimum 150 χιλιομετρα τη μέρα και γι αυτο σκέφτηκα κάτι πιο ταξιδιάρικο.Αν όμως είμουν συνέχεια μέσα στην Αθήνα ίσως να μη μου χρειαζόταν άλλο.Αυτό που μ έχει ξενερώσει με το 6Ν είναι οτι ποτέ μα ποτέ δεν βρήκα ποτηροθήκη για το αυτοκίνητο που να βολευει.πάντα το ένα χέρι κρατάει τον καφέ και το άλλο εναλλάσετε στο λεβιέ και στο τιμόνι... Πάντος αν θες τη γνώμη μου για τα κυβικά θα σου πρότεινα 1400 έστω και αν έχει λιγότερα αλογά... (Είχα για λίγο καιρό ένα FOX 1200 και στα κατεβάσματα σε στροφές ήταν τρισάθλιο + του οτι αργούσε πολύ να ανεβάσει στροφές...πάρα πολύ...βέβαια οταν έπιανε 145 km/h τα πήγαινε ...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στα σκαριά να πάρω μια BMW.Για τους λόγους που αναφέρεις.το Polo όμως δεν θα το δώσω.Είναι αυτοκίνητο που δεν με πούλησε ποτέ... και ας το αφήνω κατα καιρούς ασυντήρητο... Τώρα που έχω μάθει και φτιάχνω μόνος μου τα πάντα πάνω του μου φαίνετε άδικο να το αφήσω.Δεν λέω.είναι απαραίτητο ένα μεγάλο αυτοκίνητο απ τη στιγμή που κάνω minimum 150 χιλιομετρα τη μέρα και γι αυτο σκέφτηκα κάτι πιο ταξιδιάρικο.Αν όμως είμουν συνέχεια μέσα στην Αθήνα ίσως να μη μου χρειαζόταν άλλο.Αυτό που μ έχει ξενερώσει με το 6Ν είναι οτι ποτέ μα ποτέ δεν βρήκα ποτηροθήκη για το αυτοκίνητο που να βολευει.πάντα το ένα χέρι κρατάει τον καφέ και το άλλο εναλλάσετε στο λεβιέ και στο τιμόνι... Πάντος αν θες τη γνώμη μου για τα κυβικά θα σου πρότεινα 1400 έστω και αν έχει λιγότερα αλογά... (Είχα για λίγο καιρό ένα FOX 1200 και στα κατεβάσματα σε στροφές ήταν τρισάθλιο + του οτι αργούσε πολύ να ανεβάσει στροφές...πάρα πολύ...βέβαια οταν έπιανε 145 km/h τα πήγαινε ...

Και εγω ειμαι πολυ ψημενος να παρω κατι μεγαλυτερο ειδικα για πολυ μακρινα ταξιδια, αφου μεχρι το χωριο (180 χιλιομετρα μακρυα) το polo μια χαρα με παει, αν και ετσι οπως πανε τα πραγματα στην Ελλαδα σε λιγο θα μπουν τεκμηρια και στα παπακια. Για την ποτηροθηκη που λες εγω στριμωχνω τον καφε στην θηκη που βρισκεται στην πορτα του οδηγου και μεχρι στιγμης δεν ειχα καποιο ατυχημα :ninja:.

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες επειδη κ γω ταξιδευω παρα πολυ,θα σας πω το εξης.Εχουμε ενα Α4 1.6 14 ετων,ενα Χτραιλ 9 ετων ενα Yaris 2 ετων ενα micra 7 ετων ενα aygo 2 ετων κ εκτος απο αυτα που τα εχω ταξιδεψει ολα (το aygo εχει τα λιγοτερα χιλιομετρα 30.000 yaris 40.000 κ τα υπολοιπα απο 100.000-165.000 δλδ εχω γραψει πααααρα πολλα χιλιομετρα κ μιλαω για τα τελευταια 7 χρονια εχω διπλωμα κ οδηγω εγω οχι σαν συνεπιβατης.ειμαι 25.) εχω ταξιδεψει κ με corolla και avensis 6-10 ετων περιπου των θειων μου που τα οδηγω.

Το συμπερασμα,ναι τα μεγαλα αμαξια κ ειδικα τυπου audi ειναι αλλος θεος,δε συγκρινονται.Ομως οπως λεει κ ο φιλος παραπανω,ετσι οπως τα φορολογουν κ οπως παει η βενζινη,κ ετσι οπως βγαινουν πλεον τα καινουρια μοντελα,δεν ειναι να δινεις λεφτα για μεγαλο.

Επισης ετσι οπως εχουν εξελιχθει τα μικρα αυτοκινητα,μπορουν να πανε σε ολη την ευρωπη ανετα,εξαρταται κ την ηλικια σου βεβαια,αλλα δε νομιζω οτι το καινουριο yaris ή Polo με ταχυτητες μεχρι 150,ειναι τοσο κουραστικα ή εχουν τοσο μεγαλη διαφορα απο ενα Α4...

Γιαυτο θα σας προτεινα μικρα κ δυνατα αμαξακια να γουσταρετε κ ταξιδια!το polo to 1.2 TSI που θα παρω κ γω αν δεν αλλαξει κατι θεωρω οτι ειναι η χρυση τομη οικονομιας αποδοσης κ επιδοσεων (για τον μεσο χρηστη παντα),κ δε νομιζω να κωλωσει να παει κ στην αλλη ακρη της ελλαδας,αν οχι της ευρωπης,εξαλλου οι δρομοι σημερα ειναι καλοι γενικα.

Απο εκει κ περα,αν καποιος θελει χωρους,ενα αμαξι θα προτεινα σημερα: skoda YETI 1.8 tsi (ή tfsi δε τοχω διευκρινησει), το οποιο ειναι ιδανικο για παντου!!το δοκιμασα στο 1.2 105 αλογα,κ παει καλυτερα απο το xtrail που ειναι 2000 κυβικα 140 αλογα!ποσο μαλλον το 1.8 με τα 160!! κ σιγα τη διαφορα πουχει απο τα audi,επειδη δεν εχει τους 4 κυκλους για σημα???πρεπει καποτε να τα ξεπερασουμε αυτα τα κομπλεξ,κ δε λεω οτι δε θα προτιμουσα το Q5 ας πουμε,αλλα οπως εχω πει πολλες φορες,δεν ειναι να επενδυουμε στο δρομο σημερα...αυτο το σκεπτικο εχω εγω κ γιαυτο προτεινω downsizing....

Edited by nikosmpl
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.