Jump to content
SPIROS 27

Φωτα Xenon

Recommended Posts

γεια σας παιδια.ηθελα μια μικρη βοηθεια.εχω ενα vw passat b6 και θελω να βαλω xenon.βρηκα καποια της philips kai siemens 55w με 6000 κερια που ειναι και can-bus.εχω ακουσει πολλα οτι μπορει να καει το μοτερ του υαλοκαθαριστηρα ο εγκεφαλος και κατι τετοια.ισχυουν ολα αυτα?οποιος εχει γνωμη πανω στο θεμα ας μου δωσει καποιες πληροφοριες γιατι δεν θελω να το ρισκαρω.και κατι ακομα.το απολυτο λευκο στα xenon ειναι τα 6000 κερια?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.ηθελα μια μικρη βοηθεια.εχω ενα vw passat b6 και θελω να βαλω xenon.βρηκα καποια της philips kai siemens 55w με 6000 κερια που ειναι και can-bus.εχω ακουσει πολλα οτι μπορει να καει το μοτερ του υαλοκαθαριστηρα ο εγκεφαλος και κατι τετοια.ισχυουν ολα αυτα?οποιος εχει γνωμη πανω στο θεμα ας μου δωσει καποιες πληροφοριες γιατι δεν θελω να το ρισκαρω.και κατι ακομα.το απολυτο λευκο στα xenon ειναι τα 6000 κερια?

Τα εργοστασιακά είναι 35w και 4300κ τα 4300 είναι πιο κοντά στο ηλιακό φως.

Τώρα αν έχεις προβλήματα δεν νομίζω αν τοποθετηθούν σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Ψάξτο λίγο καλύτερα γιατί τα Philips δεν είναι Philips και τα Siemens δεν είναι Siemens!Απλά είναι κινέζικες μαιμουδιές που έχουν ένα αυτοκόλλητο επάνω τύπου Philips patent κ.τ.λ.¶ν θές κάτι ποιοτικό κοίτα κατά MTEC,McCulloch,Hella διαφορετικά πάρε κινεζάκια αλλά από Ebay.de που δεν θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα με Can-bus.

Link to comment
Share on other sites

Το καινούριο φανάρι που έβαλα έχει διαφορετικό ντουί πολύ πιο πρακτικό για λάμπες αλλά φοβάμαι πως στερεί τη δυνατότητα για xenon kit...

Η λάμπα κουμπώνει μες στο ντουί , το οποιό στη συνέχεια το πιέζεις και το στρίβεις μες στο φανάρι ώστε να μπεί σε κάποιες εγκοπές...

Δηλαδή δεν είναι όπως το παλιό όπου η λάμπα κούμπωνε και μόνη της στο φανάρι και το ντουί έδινε απλά ρεύμα. Στο καινούριο φανάρι το ντουί είναι απαραίτητο για τη στήριξη.

Η απορία μου είναι αν σ αυτό το φανάρι μπορώ να βάλω κιτ xenon....

Link to comment
Share on other sites

Το καινούριο φανάρι που έβαλα έχει διαφορετικό ντουί πολύ πιο πρακτικό για λάμπες αλλά φοβάμαι πως στερεί τη δυνατότητα για xenon kit...

Η λάμπα κουμπώνει μες στο ντουί , το οποιό στη συνέχεια το πιέζεις και το στρίβεις μες στο φανάρι ώστε να μπεί σε κάποιες εγκοπές...

Δηλαδή δεν είναι όπως το παλιό όπου η λάμπα κούμπωνε και μόνη της στο φανάρι και το ντουί έδινε απλά ρεύμα. Στο καινούριο φανάρι το ντουί είναι απαραίτητο για τη στήριξη.

Η απορία μου είναι αν σ αυτό το φανάρι μπορώ να βάλω κιτ xenon....

Σίγουρα θα έχει κάποιο κτι που θα ταιριάζει. Απλά μην πας σε έναν και του πεις ότι θέλεις κιτ για Passat, γιατί προφανώς θα έχει στο νου του το εργοστασιακό ντουί. Πιστεύω ότι αν κάποιος που πουλάει κιτ xenon το δει, σίγουρα θα σου δώσει το κατάλληλο.

Βάλε και καμιά φώτο να δούμε τα νέα σου φανάρια!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα έχει κάποιο κτι που θα ταιριάζει. Απλά μην πας σε έναν και του πεις ότι θέλεις κιτ για Passat, γιατί προφανώς θα έχει στο νου του το εργοστασιακό ντουί. Πιστεύω ότι αν κάποιος που πουλάει κιτ xenon το δει, σίγουρα θα σου δώσει το κατάλληλο.

Βάλε και καμιά φώτο να δούμε τα νέα σου φανάρια!!! :D

Νίκο είναι ακριβώς ίδιο με το παλιό, απλά το πήρα απευθείας από valeo γιατί γλίτωσα 100 ευρώ...

Απ' ότι μου είπαν υπάρχουν κάτι αντάπτορες η και λάμπα xenon που πιάνει σ αυτό το τύπο φαναριού. Πάντως το φανάρι είναι valeo και όχι κάποια απομίμηση οπότε μπορεί κάποια passat να έχουν τέτοιο ντουί... έλεγα να βάλω hella αλλά δε λέει να έχω ένα valeo και ένα hella

http://outcat-cs8.tecdoc.net/ows/el/40B1E65F4044F57AC1BEEF128B6D5A0B.srv;jsessionid=40B1E65F4044F57AC1BEEF128B6D5A0B?view=VIndexFramesetJsp

Στη σελίδα αυτή πήγαινε στην άμεση αναζήτηση προϊόντος και χτύπα το κωδικό 088978

Edited by passat-doc
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.