Jump to content
tasos_tsal

Χαμηλωμα Golf Mk4

Recommended Posts

καλημερα....αυτη την εβδομαδα θα φορεσω στο Golfaki μου ζαντες 17''....ι διασταση θα ειναι 225/45/17....τι ελατηρια λετε να βαλω για να μην εχω προβλημα στο να βρισκει η ζαντα στο θολο, και να ειναι και ομορφο οπτικα?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα....αυτη την εβδομαδα θα φορεσω στο Golfaki μου ζαντες 17''....ι διασταση θα ειναι 225/45/17....τι ελατηρια λετε να βαλω για να μην εχω προβλημα στο να βρισκει η ζαντα στο θολο, και να ειναι και ομορφο οπτικα?

Αν το offset από τις ζάντες που θα βάλεις είναι το σωστό, δεν θα βρίσκεις στους θόλους.

Θα σου πρότεινα να το χαμηλώσεις στα 35mm. Θα ήταν βέβαια προτιμότερο να αλλάξεις σετάκι αμορτισέρ-ελατήρια χαμηλώματος και όχι μόνο ελατήρια.

Δες παρακάτω το αποτέλεσμα με κάποιες φωτογραφίες από το δικό μου με 17" ζάντες και 35mm χαμήλωμα..

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?app=gallery&module=user&user=8345&do=view_album&album=725

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο αποτελεσμα.....λογω κρισης προς το παρον για αρχη θα μπουν τα ελατηρια και στο κοντινο μελλον και τα αμορτισερ...

Κοίτα για ελατήρια Eibach 3,0cm .

Εδώ το link http://performance-suspension.eibach.de/cms/en/company_about_us. Στα δεξιά της σελίδας βάζεις το μοντέλο σου και σου βγάζει τις επιλογές ελατηρίων.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα σου έλεγα για 3 ή 3,5. Προσωπικά μετά από διάφορες δοκιμές προτείνω τα eibach. απλά κάνουν τη δουλειά τους άψογα, αλλά είναι λίγο σκληρούτσικα. Κατά τη γνώμη μου μην πας για HR. Αν θέλεις περισσότερο χαμήλωμα, πήγαινε μέχρι 4,5 όχι παραπάνω γιατί θα αρχίζει να σου βρίσκει η μπροστά αντιστρεπτική (ζαμφορ) και θα θέλει αλλαγή με αντίστοιχη που δε βρίσκει. Γενικά μέχρι 5,5 εκατοστά και με 17" δε βρίσκει θόλους και δε χαλάει η γεωμετρία της ανάρτησης. Πολλοί έξω, χαμηλώνουν μπροστά 2,5 και μετά αλλάζουν κάποιους συνδέσμους με αντίστοιχους aftermarket και χαμηλώνουν κ από εκεί αρκετά (sorry δε θυμάμαι ακριβώς πώς λέγονται παρά μονο σε φωτογραφίες τα έχω κάπου). Έτσι δε θυσιάζουν σε μεγάλο βαθμό την άνεση, αλλά δεν ξέρω τι κακό μπορεί να προκαλείται ίσως στη γεωμετρία της ανάρτησης. Αν σκέφτεσαι για αργότερα κανα καλό σετάκι coilover, για να μη δίνεις τσάμπα λεφτά τώρα για ελατήρια, σου χαρίζω eibach τριποντα να τα δοκιμάσεις, μόνο που έχουν 80000 χλμ αλλά απόσο ξέρω δεν παθαίνουν κάτι. Θα σου πάρουν κανα 50 ευρω για τοποθέτηση και ευθυγράμμιση. Τα λέμε από κανα msn αμα μπεις.

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

καλημερα....αυτη την εβδομαδα θα φορεσω στο Golfaki μου ζαντες 17''....ι διασταση θα ειναι 225/45/17....τι ελατηρια λετε να βαλω για να μην εχω προβλημα στο να βρισκει η ζαντα στο θολο, και να ειναι και ομορφο οπτικα?

Τασο εγω στο δικο μου φοραγα ελατηρια HR 3.5" χαμηλωματος :yahoo: .Εδειχνε πολυ σαυρα αλλα μετα απο χρονια εβαλα τα εργοστασιακα παλι ,οταν αλλαξα σπιτι αφου εβρισκε στη ραμπα του γκαραζ thumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το προβλημα συμβαινει μονο στα 1800 και στα diesel που το δεξιο ιμιαξονιο τους ειναι ποιο χοντρο απο αυτα ενος 1600 η ενος 1400 και ειναι αυτο που βρισκει συνεχεια και ειναι και σπαστικο.! Αλλα παλι λυνετε το προβλημα, αλαζεις μονο τα μπρατσα-ζαμφορ που κρατανε την αντιστρεπτικη με τα ψαλιδια με αντιστιχα ρυθμιζομενα και λυνετε μια και καλη...

οκ Πασο,έτσι μου είχαν πει και έχω διαβάσει. Προφανώς όπως τα λες θα είναι, γιατί ποιος ασχολείται με τα 1,4 και τα 1,6....

Link to comment
Share on other sites

τελικα σημερα μπηκαν και τα ελατηρια......ακουω γνωμες για το αποτελεσμα....

Νομίζω ότι είσαι καλά. Σε αυτό το χαμήλωμα και με eibach δεν θα θυσιάσεις την άνεση.

Αν το χαμήλωνες κι άλλο θα κέρδιζες σε εμφάνιση αλλά θα έχανες σε άνεση.

Link to comment
Share on other sites

ομορφα εκατσε. Μπράβο μπράβο. Πώς σου φαίνονται στην οδήγηση? Αυτός που στα έβαλε τι είπε, όλα οκ που έχουν τόσα χιλιόμετρα? Πάντως εμένα όταν τα φόραγα με χάλαγε το πίσω... αφήνει ακόμη αρκετό κενό. Τώρα το έχω πάει στα 4,5 με την pss9, αλλά από άνεση χάλι μαύρο.

Αντε κ αργότερα αμορτισεράκια bilstein λεπτομπούκαλα sprint και είσαι κομπλέ για 50.000 χλμ τουλάχιστον. Από βάσεις πώς είσαι? σου είπε τπτ αυτός? Μία καλή προσθήκη και για κράτημα και για αίσθηση είναι να βάλεις σινεμπλόκ ψαλιδιών είτε από s3 ή powerflex. Τα s3 είναι πολύ φθηνά, τα powerflex τα έχουν χτυπήσει αρκετά εδώ Ελλάδα, αλλά αμα τα πάρεις απέξω έρχοναι πολύ πιο φθηνά, όμως θα χρειαστείς πάλι ευθυγράμμιση.

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους....απο ανεση ειναι οπως και πριν σχεδον...κοπαναει ελαχιστα...τα φορεσα με τα μαμισια αμορτισερ, εχουν λιγο ψωμι ακομα...μια χαρα ειναι τα ελατηρια archon_rc...τουμπανο..οντως πισω ηθελε να γεμισει λιγο ακομα...αλλα και τωρα ειναι μια χαρα, πολυ καλυτερα απο πριν....οντως στα αμεσα σχεδια μου ειναι τα bilstein...σε ευχαριστω και παλι φιλαρακι!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.