Jump to content
kostas00

Gps 5'' Σε Polo (2010). Τι Λέτε;

Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα.

Θέλω να πάρω ένα GPS για το polo μου (1.2 tsi).

μετά από ψάξιμο κατέληξα στο TurboX i50

Το θέμα είναι πως δεν ξέρω αν θα με βολεύει λόγω της μεγάλης οθόνης καθώς και του βάθους του ταμπλό. Είναι και μικρό αυτοκίνητο...

ποιά η γνώμη σας;

έχει κανείς GPS 5'' στο polo του;

η τοποθέτηση του είναι βολική στο παρμπριζ ή δε θα το φτάνω;

τα polo δε νομίζω να έχουν το "πρόβλημα" που έχουν τα γαλλικά με τα τζάμια που εξασθενεί το σήμα.

ακούω γνώμες.

Link to comment
Share on other sites

Μην παραμυθιάζεσαι με τις 5 ίντσες. Το ποιο πιθανό είναι αυτό το gps να είναι για πέταμα. Προσωπικά δεν επιλέγω κανένα προιόν με την επωνυμία Turbo-X.

Ψάξου καλύτερα σε κανένα MLS destinator, σε κανένα Navigon, παρά σε αυτό.

Γνώμη μου πάντα... closedeyes.gif

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η εταιρία παροχής χαρτών είναι η GeoIntelligence (NGI) η οποία δίνει χάρτες σε όλα τα Ελληνικά GPS!

Οι χάρτες δεν είναι του Πλαίσιο!!!!

Η γνώμη μου είναι να δεις GPS που να ενσωματώνεται στο ταμπλό σου, κάτι σαν τα (πανάκριβα) εργοστασιακά! Για να μην έχεις πρόσθετες οθόνες "κρεμασμένες" στο παρπριζ σου!

Link to comment
Share on other sites

την διαφορα την κανει το λογισμικο πλοηγησης.οι χαρτες της ngi ειναι καλοι αλλα υπαρχουν καλυτεροι οπως πχ destinator.αν παιρνει αλλους χαρτες και τους βαλεις θα καταλαβεις την διαφορα.παντως εχει καλο επεξεργαστη(τον ιδιο με τα περισσοτερα επωνημα)και καλο δεκτη gps(τον ιδιο με τα περισσοτερα).η τιμη του ειναι πολυ καλη.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

λοιπόν.

πληροφορίες για το συγκεκριμένο GPS βρήκα εδώ ι50.

απ ότι λένε πρόκειται για ένα πολύ καλό GPS σε σχέση πάντα με τα λεφτά που ζητάει (+ξεκλείδωτο).

αλλά το ζήτημα δεν είναι αυτό. αν είναι η οχι καλή η συσκευή.

το ζήτημα είναι, αν γενικά ένα GPS με 5'' οθόνη ταιριάζει με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.

μήπως είναι πολύ μεγάλη και μου κόβει ορατότητα;

επίσης που να το τοποθετήσω; το ταμπλό έχει βάθος. θα το φτάνω ή θα τεντώνομαι (εκτός αν πάρω κανένα καλάμι).

δεν έχω ιδέα και τι παίζει με τις βάσεις στήριξης, πόσο κοντά φτάνουν. δεν έχει και κανένας φίλος να δοκιμάσω.

όσοι έχετε /αν έχετε παρόμοιο gps στο polo σας βολεύει;

ξέρω ότι το ιδανικό είναι αυτά τα 2din που κυκλοφορούν αλλά το κόστος είναι απαγορευτικό (800¤ εργοστασιακό).

το σκέφτηκα για κάποιο τέτοιο με κόστος κοντά στα 200¤.

αλλά μήπως χαλάει τελείως την εικόνα;

και επίσης η τοποθέτηση δεν είναι φασαρία;

πρέπει να έχει και εξωτερική κεραία (που μπορεί να την κλέψουν κιόλας).

οπότε ας μείνουμε στην πρώτη περίπτωση. 5'' ή μικρότερο;

(αν θέλετε πείτε γνώμες και για το 2din.)

Θέλω να το πάρω μέσα στην άλλη εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και OEM Aftermarket συσκευές (δηλαδή οθόνη που μοιάζει στην εργοστασιακή της Volkswagen) από την Κίνα που ταιριάζουν γάντι. Η τιμή τους είναι γύρω στα 400¤, αλλά κανείς δεν εγγυάται την απρόσκοπτη λειτουργία τους.

Δες 2 από αυτές αν και υπάρχουν κι άλλες που δε θυμάμαι τώρα:

Εγώ πάντως αντί να έδινα 140-150¤ για GPS θα περίμενα πότε θα είχα 250¤ επιπλεόν να βάλω ένα τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

........πρέπει να έχει και εξωτερική κεραία (που μπορεί να την κλέψουν κιόλας).........

Δεν θα έχεις πρόβλημα να σου κλέψουν την κεραία αφού μπαίνει στην καμπίνα κοντά στο παρπρίζ.

Υπάρχουν και OEM Aftermarket συσκευές (δηλαδή οθόνη που μοιάζει στην εργοστασιακή της Volkswagen) από την Κίνα που ταιριάζουν γάντι. Η τιμή τους είναι γύρω στα 400¤, αλλά κανείς δεν εγγυάται την απρόσκοπτη λειτουργία τους.

Δες 2 από αυτές αν και υπάρχουν κι άλλες που δε θυμάμαι τώρα:

Εγώ πάντως αντί να έδινα 140-150¤ για GPS θα περίμενα πότε θα είχα 250¤ επιπλεόν να βάλω ένα τέτοιο...

+1000000

Με πιο καλή επιλογή το δεύτερο που μας γράφει ο φίλος μας!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.