Jump to content
hamurabi

Ολικος καθαρισμος αυτοκινητου...

Recommended Posts

Παιδια εχω ενα Πολο 1.4 16v 9Ν2. βασικα το εχω παραγγειλει και θα το εχω σε 3-4 μερες.

θα παω αυριο στο πρακτικερ και θελω να αγορασω οτιδηποτε χρειαζομαι για καθαρισμο εντος και εκτος αυτοκινητου.

μπορειτε να μου πειτε μια πληρη λιστα με το καθετι;

να ειστε καλα!

Link to comment
Share on other sites

πρόσεξε μόνο αν πάρεις κάποιο σπρέυ για το ταμπλό γιατί κάποια από αυτά το ξεραίνουν και μπορεί να σκάσει κάτω από πολύ ήλιο

τώρα κατά τα άλλα ένα πανάκι βρεγμένο δεν το ξεπερνάει τίποτα!! ;):D

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω , όχι σπρέι και γυαλιστηκά για τον εσωτερικό χώρο , δεν υπάρχει πιο αγνό από το νερό και το πανάκι που δεν αφήνει χνούδι . Για το εξωτερικό , ένα σαμπουάν για το πλύσιμο , καμιά αλοιφή για φρεσκάρισμα και τίποτα άλλο .

ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ ;):D

Link to comment
Share on other sites

Θα παρεις ενα καλο δερμα (ψαξε βρες απο ελαφι) για να το σκουπιζεις μετα το πλυσιμο, ενα 2ο σφουγγαρι για να κανεις τις ζαντες και τις μικρες λεπτομερειες που μαζευουν πολλη βρωμια και ετσι θα κρατησεις καθαρο το σφουγγαρι που θα πλενεις το αμαξι.

Για το εσωτερικο εχουν απολυτο δικιο τα παιδια, μην βαλεις spray ή κατι τετοιο. Ή ενα πανακι νωπο ή τα μαντηλακια της armor all που χρησιμοποιω εγω και μετα απο 2μισι χρονια το ταμπλω δειχνει καινουργιο.

ΥΓ. Καλοριζικο και καλους δρομους φιλε μου ;)

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου λέει και ο nikkosnet ένα καλό δέρμα, σφουγγάρι και πάντα η λαμαρίνα να είναι δροσερή και όχι να καίει , μπόλικο νερό πριν το σαπούνισμα και μπόλικο νερό μετά το σαπούνισμα .

Link to comment
Share on other sites

Πηρα εναν καταλογο απο το tuning show. θα τον ξεκοκαλισω ολο.... :lol:

Aλοιφες εχει καλες ή να παρω 3Μ που τις ξερω απο εδω στην δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις αγορασα απο το Πρακτικερ

αφρο καθαρισμου ταπετσαριας SONΑX

ενα φτηνο σφουγγαρακι

ενα συμπηκνωμενο γυαλιστικο σαμπουαν SONAX

kai 4 πετσετουλες μικρο ινων GUARD.

με αυτα σκοπευω να πλενω το αμαξι εκωτερικα με το σαμπουαν και το σφουγγαρι,να το ξεπλενω και να το στεγνωνω με τα πανακια μικρινων.

Μεσα θα καθαριζω τις ταπετσαριες με τον αφρο.

2 ερωτησουλες..

1)μηπως πρεπει να στεγνωνω με δερμα ή δεν πειραζει να το κανω με τα πανακια μικροινων;

2)μπορει να μου πει κανεις πως χηριμοποιω τον αφρο;

Link to comment
Share on other sites

Αν θες πάρε και ένα σπρευ συντήρησης των ελαστικών. Συντηρεί τα λάστιχα και τα κάνει κατάμαυρα λες και είναι καινούργια.

Εγώ πάντως αντί για δέρμα χρησιμοποιώ πανάκια wettex (αυτά για την κουζίνα)

Είναι πολύ μαλακά και με βολεύουν περισσότερο από το δέρμα.

Edited by scorpionn
Link to comment
Share on other sites

Παίδες εχω πρόβλημα ... Εχώ πρόβλημα με την ταπετσαρία μέσα στο αμάξι ... Δοκίμασα να την καθαρίζω με τους αφρούς κλπ αλλα η βρωμία απλώς εξαπλώθηκε... Πώς θα καθαρίσω την ταπετσαρία στον ουρανό ειδικά ? Δεν εχω την άνεση να δώσω 100ευρώ να μου το κάνουν ... Τι να κάνω !!! ?????

Link to comment
Share on other sites

Sonax καθαριστικο εσωτερικων χωρων, ειναι υγρο, και ψεκαζεται...

Δεν πιστευω οτι υπαρχει κατι που δεν βγαζει...Στο παρελθον μεχρι και πισσα ειχα βγαλει απο το παλιο μου αυτοκινητο απο ασπρο πατακι...

Οποτε ορεξη και γερα χερια να εχεις για τριψιμο, και πιστευω θα βγει...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες εχω πρόβλημα ... Εχώ πρόβλημα με την ταπετσαρία μέσα στο αμάξι ... Δοκίμασα να την καθαρίζω με τους αφρούς κλπ αλλα η βρωμία απλώς εξαπλώθηκε... Πώς θα καθαρίσω την ταπετσαρία στον ουρανό ειδικά ? Δεν εχω την άνεση να δώσω 100ευρώ να μου το κάνουν ... Τι να κάνω !!! ?????

Φιλε τον ουρανο μπορείς να το κανείς και μονος σου με λιγη προσοχή

Βέβαια, κοίτα τι θα κανεις σου μιλάω εκ πείρας επειδή είναι η δουλεία μου αυτή.

Θελει ένα καθαριστικό χαμηλού αφρισμού, παίρνεις ένα καλο πανάκι με

Μικροινες το βαζεις πανω στο πανακι και σιγα σιγα κανεις ολο τον ουρανο

σε τακτα διαστήματα αναλόγως με το ποσο λερωμένο είναι το στραγκιζης και

ξανα τα ιδια. Τι να κανω που εισαι μακρια αλλιώς θα στο εκανα εγω πενα.

τωρα οσον αφορά τα καθαριστικά είδη που θέλεις σου συνιστώ την σοναξ

Και την μεγκουαιερ είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί.

Αν θελεις παρε με τηλεφωνο να σου πω τι να παρεις. 6936886363 ΗΛΙΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά.

Για το εξωτερικό πλύσιμο έχω να πω τα εξής:

Τώρα που είναι καινούργιο καλό είναι να μη βάζουμε καθόλου σαμπουάν. Χρειαζόμαστε μια καλή (και ακριβή βούρτσα πλυσίμοτας) και σε καμιά περίπτωση πλαστικό σφουγγάρι. Εγώ 2 φορές το έχω πλύνει με σφουγγάρι και το έκανα πάρα πολύ απαλά για να μην αφήσει χαρακιές πάνω στο χρώμα. Οπωσδήποτε θέλει πάρα πολύ καλό και σχολαστικό πλύσιμο πριν και μετα τη σαπουνάδα και φυσικά πρέπει να πάρουμε τα νερά με ένα καλό δέρμα (αν βάλουμε πανάκι θα αφήσει χνούδι)

Για το εσωτερικό πλύσιμο συμφωνω με τα προηγούμενα post. Ένα καθαρό πανάκι ελάχιστα βραγμένο, όχι σπρέυ κλπ.

Για τις ζάντες και τα λάστιχα δεν έχω δοκιμάσει κάτι, αλλά δε νομίζω ότι χρειάζεται.

Για τα τσιμουχάκια πιστεύω πως χρειάζεται ειδικό σπρέυ για να μην ξεραθούν (δεν έχω αγοράσει ακόμα).

Για τη μηχανή προτιμώ να μη βάλω νερό. Ένα ελάχιστα βρεγμένο πανάκι είναι ότι πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Guest CLakis

Όντως,τον κινητήρα πως μπορούμε να τον κρατάμε σε καθαρή κατάσταση? Υπάρχουν κάποια σημεία που δεν πρέπει να βραχούν? Νερό να ρίχνουμε ή δεν κάνει καθόλου?? Θυμάμαι πριν 2 χρόνια έριξα νερό και μετά δεν έπαιρνε μπροστά για καμιά ώρα.Από τότε δεν έχω ξαναβάλει χέρι και είναι χάλια (χώμα παντού) γιατί πάει και σε χωματόδρομο ;) ...

Link to comment
Share on other sites

Όντως,τον κινητήρα πως μπορούμε να τον κρατάμε σε καθαρή κατάσταση? Υπάρχουν κάποια σημεία που δεν πρέπει να βραχούν? Νερό να ρίχνουμε ή δεν κάνει καθόλου?? Θυμάμαι πριν 2 χρόνια έριξα νερό και μετά δεν έπαιρνε μπροστά για καμιά ώρα.Από τότε δεν έχω ξαναβάλει χέρι και είναι χάλια (χώμα παντού) γιατί πάει και σε χωματόδρομο ;) ...

Wettex ελάχιστα βρεγμένο είναι ότι καλύτερο. Αν ρισκάρεις με νερό, πρέπει οπωσδήποτε να κάλύψεις με σακούλα το δυναμό, το ECU (εγκέφαλος) και τους πόλους της μπαταρίας (η οποία λογικά θα είναι προστατευμένη με το πλαστικό καπάκι. Εγώ πάντως δουλεύω με βρεγμένο Wettex.

Link to comment
Share on other sites

Guest CLakis
Wettex ελάχιστα βρεγμένο είναι ότι καλύτερο. Αν ρισκάρεις με νερό, πρέπει οπωσδήποτε να κάλύψεις με σακούλα το δυναμό, το ECU (εγκέφαλος) και τους πόλους της μπαταρίας (η οποία λογικά θα είναι προστατευμένη με το πλαστικό καπάκι. Εγώ πάντως δουλεύω με βρεγμένο Wettex.

Χμ. Είναι λίγο χύμα η κατάσταση στο δικό μου και είναι δύσκολο με το Wettex.Τι πλαστικό καπάκι????

Αυτά είναι νέες τεχνολογίες :D :D.

Τώρα που το σκέφτομαι δεν υπάρχει πουθενά ίσια επιφάνεια που να μπορεί να καθαριστεί με Wettex.Μόνο το φιλτροκούτι :D .Μάλλον θα το αφήσω έτσι, αλλά έχω ακούσει ότι όσο το αφήνεις και μαζεύει ανεβάζει μεγαλύτερες θερμοκρασίες και δεν πρέπει ;) .Thank's πάντως..

Edited by CLakis
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον το αμαξι ειναι καινουργιο, φυσιμα του κινητηρα και των

περιφερειακων με αερα, ανα τακτα χρονικα διαστηματα, μετα με ενα πανακι..

Ε...πιστευω οτι κατι γινεται.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά.

Για το εξωτερικό πλύσιμο έχω να πω τα εξής:

Τώρα που είναι καινούργιο καλό είναι να μη βάζουμε καθόλου σαμπουάν. Χρειαζόμαστε μια καλή (και ακριβή βούρτσα πλυσίμοτας) και σε καμιά περίπτωση πλαστικό σφουγγάρι. Εγώ 2 φορές το έχω πλύνει με σφουγγάρι και το έκανα πάρα πολύ απαλά για να μην αφήσει χαρακιές πάνω στο χρώμα. Οπωσδήποτε θέλει πάρα πολύ καλό και σχολαστικό πλύσιμο

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΙ ΧΑΡΑΚΙΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ ΚΑΝΕΙΣ ΖΑΝΤΕΣ,ΜΑΣΠΙΕΔΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ

ΜΕ ΟΤΙ ΠΕΤΡΑΔΑΚΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ ΠΕΡΝΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΑΜΑΡΙΝΑ....ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ Η ΣΑΠΟΥΝΑΔΑ..

Link to comment
Share on other sites

Όντως,τον κινητήρα πως μπορούμε να τον κρατάμε σε καθαρή κατάσταση? Υπάρχουν κάποια σημεία που δεν πρέπει να βραχούν? Νερό να ρίχνουμε ή δεν κάνει καθόλου?? Θυμάμαι πριν 2 χρόνια έριξα νερό και μετά δεν έπαιρνε μπροστά για καμιά ώρα.Από τότε δεν έχω ξαναβάλει χέρι και είναι χάλια (χώμα παντού) γιατί πάει και σε χωματόδρομο :) ...

Το χώρο του κινητήρα τον καθαρίζουν στην αντιπροσωπεία βασικά σε κάθε σέρβις...

Χρησιμοποιούν πίεση αερα και στην άκρη δοχειάκι με κάποιο υγρό(δε ξέρω τι ακριβώς) και όλα τα πλαστικά γυαλίζουν απίστευτα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.