Jump to content
Dim72

Είναι απαραίτητη η Super αμόλυβδη;

Recommended Posts

Καλησπέρα μόλις σήμερα έγινα ο κάτοχος ενός polo 1.4 100 ps! Στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι θα πρέπει να βάζω αποκλειστικά super αμόλυβδη. Είναι όντως έτσι; Επίσης επειδή βάζω shell θα θελα να μου πείτε αν η vpower θεωρείται super αμόλυβδη ή μόνο η vpower racing? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλοριζικο το εργαλειο tongue.gif

Xμμ τι θα πει super αμολυβδη??? Σε εμενα ειπαν να βαζω VPower. Αυτη εχει 98 οκτανια, και η racing ειναι 100αρα. Λοιπον η Vpower ειναι καλη αλλα σε 100αρα η BP Unleaded 100 θεωρειται κορυφαια απο τα παιδια που την εχουν δοκιμασει.

Βασικα οτι και να βαλεις το ιδιο θα σου πηγαινει και αν κινησαι κυριως μεσα την πολη το ιδιο υα καις. Απο εκει και περα οι αμολυβδες με τα παραπανω οκτανια εχουν μερικα προσθετα που φροντιζουν λιγο τον κινητηρα. Αυτα....

Γνωμη μου βρες ενα-δυο καλα βενζιναδικα, βαζε απο εκει και κανε 2-3 γεμισματα απο την καθε βενζινη να δεις τι σου αρεσει και τι σε βολευει. Και πανω απο ολα προσοχη στης τιμες.

Link to comment
Share on other sites

H Vpower είναι απλή αμόλυβδη με πρόσθετα (95 οκτάνια). H Vpower Racing είναι super αμόλυβδη (100 οκτάνια), πάλι φυσικά με πρόσθετα.

Link to comment
Share on other sites

100ρα βενζίνη είναι αναγκαία ΜΟΝΟ

1)¶ν το ζητάει ο κατασκευαστής (βλέπε: FSI,Polo GTi)

2)¶ν το μοτέρ έχει πειραχτεί (βλέπε:ακόμα και πρόγραμμα)

3)¶ν βάζουμε απο βενζινάδικο ΜΟΥΦΑ, οπότε απλή=90 οκτάνια και σούπερ=95;;; (βλέπε:για να μήν το σπάσουμε ακόμα και μαμά....)

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Ρώτα κάνα γνωστό για βενζινάδικα κοντά στο σπίτι σου και τη δουλειά σου και βάζε στάνταρ από 1-2 βενζινάδικα. Στην εθνική οδό απλά κάνε την προσευχή σου. Α, επίσης υπάρχουν και κάποιες on-line λίστες με τα πρατήρια που νοθεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά στο πορτάκι της βενζίνης γράφει 95/98 οκτάνια. Το θέμα είναι αν είναι εγγυημένα όλων των εταιρειών οι απλές αμόλυβδες 95 οκτανίων ή υπάρχει περίπτωση να είναι και χαμηλότερα;

Link to comment
Share on other sites

Ρέ παιδιά ρε παιδιά...

Υπάρχουν αμάξια που παίρνουν και τις 2 βενζίνες, και άλλα που παίρνουν ΜΟΝΟ 98 ή 100.

Αυτό δέν είναι τυχαίο.Έχει να κάνει με τα χαρακτηριστικά του κάθε κινητήρα!!!

P.S.Η V-Power είναι 95ρα με καθαριστικά πρόσθετα, ενώ η V-Racing είναι 100ρα με καθαριστικά πρόσθετα.Απλό είναι..

Link to comment
Share on other sites

To polo 1.4 100ps pairnei aplh?

Σύμφωνα με τον κατασκευαστή όχι. Κανονικά πρέπει να του βάζεις από V-POWER και πάνω. Ενδεχομένως να μπορείς να του βάλεις με τις ανάλογες συνέπειές δηλ μείωση της απόδοσης του κινητήρα

Link to comment
Share on other sites

99 ήταν η racing πριν βγάλει η BP την ultimate. Λες να λεβγαζε η Shell μία 98 και μία 99?

Αυτό μου το είπαν την περίοδο που η racing έγινε 100 οκτάνια. Δηλαδή με την αναβάθμιση της racing αναβάθμισαν και την v-power. Αυτό μου είπαν, αν ισχύει ένας θεός ξέρει... :excl:upyours.gif Edited by Giannis_25y
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.