Jump to content
Guest giorgosfsi

Αλλαγη Πίσω Φαναριων mk5

Recommended Posts

tominio καταρχας τα φαναρακια σου ειναι τελεια. σκευτομαι και εγω να τα παρω μια και ειναι και μαυρο το car και ειδα οτι τα σπαει. αυτα ειναι τα ρ32 σε led ειναι δηλαδη γνησια vw? γτ εχω ενα κολιματακι με τα ιματασιον δεν το πολιχονευω.

Sorry που άργησα αλλά μόλις το είδα.

Τα συγκεκριμένα φανάρια δεν είναι R32 είναι OEM LED και κατασκευάζονται απο την VALEO, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΜΙΤΑΣΙΟΝ.

Κατά την άποψή μου είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις σε θέμα πίσω φώτων.

Και για να απαντήσω και σε έναν άλλο φίλο που ρωτάει, ναι είναι plug n play.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τα ΟΕΜ Xenon (με λάμπες D2S) με shutters και τα είχα βρει στο eBay πριν 2 χρόνια στα 300 ευρώ κομπλέ.

Δεν είναι τα Look-Xenon της Hella με τις λάμπες αλογόνου (Η7). Αυτά τα είχα πιο πριν και τα έβγαλα για τον λόγο των σκιών που γράφω πιο πάνω!

Μπορεις να εξηγησεις τη διαφορα γιατι εγω παω για hella xenon look..Ευχαριστω.

Edited by gti.v.bill
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να εξηγησεις τη διαφορα γιατι εγω παω για hella xenon look..Ευχαριστω.

Τα Hella Xenon Look δεν υποστηρίζουν τις λάμπες xenon . Αλλάζεις τις λάμπες αλογόνου σε πάλι λάμπες αλογόνου αλλά λίγο πιο δυνατές κι αν θες με άλλο χρώμα κι έχεις ένα look σαν τα original xenon . Σ΄ αυτά τα φανάρια μπαίνουν μόνο κανονικές λάμπες αλογόνου σαν αυτές που φοράμε από μαμά . Στα Hella Xenon Look για να μπουν οι λάμπες xenon πρέπει να τοποθετηθεί kit xenon σε κάθε φανάρι , όπερ σημαίνει ότι πρέπει να τρυπήσουμε τα καπάκια που σφραγίζουν το φανάρι από την πίσω πλευρά . Σε πολλές των περιπτώσεων εμφανίζεται υγρασία μέσα στα φανάρια και το οποίο λύνεται με τη χρήση κάποιας κόλλας ώστε να μην περνά η υγρασία μέσα στο φανάρι. Πρόσεξε όμως το kit xenon να είναι συμβατό με το φανάρι γιατί είχαμε και τέτοια γεγονότα ...

Τα OEM(Original Equipment Manufacturer) έχουν προεγκατεστημένα + ενσωματωμένα μέσα σε κάθε φανάρι το kit xenon , χωρίς καμία τρύπα οπού να περνά υγρασία . Αυτά τα φανάρια παίρνουν λάμπες xenon και δεν δέχονται λάμπες αλογόνου .

Εξ ου και η διαφορά στην τιμή ;)

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Τα Hella Xenon Look δεν υποστηρίζουν τις λάμπες xenon . Αλλάζεις τις λάμπες αλογόνου σε πάλι λάμπες αλογόνου αλλά λίγο πιο δυνατές κι αν θες με άλλο χρώμα κι έχεις ένα look σαν τα original xenon . Σ΄ αυτά τα φανάρια μπαίνουν μόνο κανονικές λάμπες αλογόνου σαν αυτές που φοράμε από μαμά . Στα Hella Xenon Look για να μπουν οι λάμπες xenon πρέπει να τοποθετηθεί kit xenon σε κάθε φανάρι , όπερ σημαίνει ότι πρέπει να τρυπήσουμε τα καπάκια που σφραγίζουν το φανάρι από την πίσω πλευρά . Σε πολλές των περιπτώσεων εμφανίζεται υγρασία μέσα στα φανάρια και το οποίο λύνεται με τη χρήση κάποιας κόλλας ώστε να μην περνά η υγρασία μέσα στο φανάρι. Πρόσεξε όμως το kit xenon να είναι συμβατό με το φανάρι γιατί είχαμε και τέτοια γεγονότα ...

Τα OEM(Original Equipment Manufacturer) έχουν προεγκατεστημένα + ενσωματωμένα μέσα σε κάθε φανάρι το kit xenon , χωρίς καμία τρύπα οπού να περνά υγρασία . Αυτά τα φανάρια παίρνουν λάμπες xenon και δεν δέχονται λάμπες αλογόνου .

Εξ ου και η διαφορά στην τιμή ;)

Να συμπληρώσω και από τη δική μου εμπειρία:

Τα Hella Look Xenon με aftermarket HIDs δεν έχουν την καλύτερη απόδοση! Υπάρχουν οι λεγόμενες σκιές στο πεδίο φωτισμού οι οποίες μπορούν να μειωθούν αλλά όχι να εξαφανιστούν!

Δεν έχει σχέση το φως που βγάζανε αυτά τα φανάρια-ξενον σε σχέση με τα εργοστασιακά που έβαλα μετά. Τα ΟΕΜ δεν κάνουν πουθενά σκιές και είναι πιο φωτεινή η δέσμη (συγκρίνοντας στα ίδια kelvins λαμπών).

Ότι πληρώσεις παίρνεις!

Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρει και ο τελευταίος φίλος ότι πληρώνεις παίρνεις. Νομίζω ότι γυρίζοντας την λάμπα xenon ανάποδα(το πάνω-κάτω) λύνεται το πρόβλημα της σκιάς. Έτσι είχα διαβάσει κάποτε.

Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρει και ο τελευταίος φίλος ότι πληρώνεις παίρνεις. Νομίζω ότι γυρίζοντας την λάμπα xenon ανάποδα(το πάνω-κάτω) λύνεται το πρόβλημα της σκιάς. Έτσι είχα διαβάσει κάποτε.

Όπως και να την γυρίσεις οι σκιές υπάρχουν και ενοχλούν. Απλά με την λύση που είχα δώσει-βρει εγώ πριν από αρκετό καιρό μειώνονται οι σκιές αλλά δεν εξαφανίζονται!

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω και από τη δική μου εμπειρία:

Τα Hella Look Xenon με aftermarket HIDs δεν έχουν την καλύτερη απόδοση! Υπάρχουν οι λεγόμενες σκιές στο πεδίο φωτισμού οι οποίες μπορούν να μειωθούν αλλά όχι να εξαφανιστούν!

Δεν έχει σχέση το φως που βγάζανε αυτά τα φανάρια-ξενον σε σχέση με τα εργοστασιακά που έβαλα μετά. Τα ΟΕΜ δεν κάνουν πουθενά σκιές και είναι πιο φωτεινή η δέσμη (συγκρίνοντας στα ίδια kelvins λαμπών).

Ότι πληρώσεις παίρνεις!

Ωραια δηλαδη για να κανω τη μετατροπη xenon οπως εσυ φιλε μου,( την 2 εννοω) τι ακριβως θα χρειαστω;Ευχαριστω για το χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείς:

1) Φανάρια ΟΕΜ xenon

2) Λάμπες D2S Phillips ColorMatch 5000 kelvin, (ή τις ΟΕΜ στα 4300 kelvin)

3) Ballasts και μετασχηματιστές για κάθε φανάρι

4) Kufatec Autoleveling kit (αισθητήρες, καλώδια, εγκέφαλος)

και Χρήμα + Χρόνο + Μεράκι

Και κανονικά θες και σύστημα πλυστικής για να είσαι σωστός, αλλά αυτό δεν το έκανα ακόμα! Προσεχώς...

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείς:

1) Φανάρια ΟΕΜ xenon

2) Λάμπες D2S Phillips ColorMatch 5000 kelvin, (ή τις ΟΕΜ στα 4300 kelvin)

3) Ballasts και μετασχηματιστές για κάθε φανάρι

4) Kufatec Autoleveling kit (αισθητήρες, καλώδια, εγκέφαλος)

και Χρήμα + Χρόνο + Μεράκι

Και κανονικά θες και σύστημα πλυστικής για να είσαι σωστός, αλλά αυτό δεν το έκανα ακόμα! Προσεχώς...

Σορι Ballasts και μετασχηματιστες δεν ειναι fix μεσα στο oem φαναρι;Καλα τα δυο πρωτα καπου θα βρω για 3 εαν δεν ειναι fix στο φαναρι και 4 ξερεις που μπορω να βρω;

Oλα αυτα μπορω να τα παρω απο τρακαρισμενο gti 5 με γνησια xenon απο το εργοστασιο ή δεν θα ταιριαζουν σε εμενα;

Edited by gti.v.bill
Link to comment
Share on other sites

Τα ballasts και οι μετασχηματιστές δεν είναι εξαρχής μέσα στο ΟΕΜ φανάρι και πρέπει να τις αγοράσεις ξεχωριστά! Εγώ τα βρήκα απο eBay αλλά μπορείς να τα πάρεις και απο αντιπροσωπεία VW, δεν έχει διαφορά στη τιμή συνήθως...

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι ο καθε προτζεκτορας εχει δημιουργηθει για συγκεκριμενο τυπο λαμπας.. Ο φακος που εχει μεσα ο προτσεκτορας σουλευει με συγκεκριμενη διαχυση φωτος...

Γι αυτο καλο ειναι αν θελουμε ξενον, να παρουμε τα μαμα φαναρια και να ειμαστε κυριλε και με φως που σκοτωνει........ οχι ομως τον απεναντι!!! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.