Jump to content
markosGTI

Προβληματα Με Polo Gti 16V 1,6 6N2

Recommended Posts

Καλημερα παιδια εχω ενα polo 6n2 gti και εχω καποια προβληματα..... 1) αλλαξα αναρτησεισ, ελατηρια, λαστιχα, εκανα ευθιγραμμιση-ζυγοσταθμιση και το αμαξι στα πολλα ειναι πολυ ασταθεσ... ειναι σαν να στριβει πρωτα το μπροστινο μεροσ και υστερα το υπολοιοπο αμαξι.... μου ειπαν οτι θελει αντιστρεπτικη πισω.... πιστευω οτι δεν ειναι αυτο.... επισησ το αμαξι στουσ κοφτεσ ειναι σαν να σβηνουν τα παντα.... δεν βαραει κοφτεσ ωποσ π.χ ειναι rallye η ενα vti απλα ειναι σαν να σβηνεισ τον διακοπτη.... ειναι ετσι ο κοφτησ του ι εχει καποιο προβλημμα το αυτοκινητο ??? ευχαρηστω εκ των προτερων! Μαρκος.

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα που περιγράφεις το αυτοκινητο εχασε τελειως την γεωμετρια του. Αναρτήσεις, ελατήρια, κλπ ηταν καινούργια ή μεταχειρισμένα?

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα που περιγράφεις το αυτοκινητο εχασε τελειως την γεωμετρια του. Αναρτήσεις, ελατήρια, κλπ ηταν καινούργια ή μεταχειρισμένα?

ολοκαινουργια ολα..... 1000 ευρωπουλα εδωσα για ολα.... του το πηγα ξανα και μου λεει για αντιστρεπτικη.... bilstein κιτρινα kai eibach ελατηρια...

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω? ας πουν καποιοι που ξερουν το αυτοκινητο. Μηπως αυτη η αναρτηση που εβαλες δεν ειναι για το αυτοκινητο σου (εκτος προδιαγραφων).

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω? ας πουν καποιοι που ξερουν το αυτοκινητο. Μηπως αυτη η αναρτηση που εβαλες δεν ειναι για το αυτοκινητο σου (εκτος προδιαγραφων).

ουτε εγω ξερω.... δεν νομιζω ομωσ να ειναι απο την αναρτηση.... εχω δει αρκετα με την ιδια.... κατι για τον κοφτη μηποσ κσερεισ?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απαραιτητο να το φτανεις στους κοφτες φιλε μου;;

Εκτος του οτι η αποδοση σου σ'εκεινη την περιοχη ειναι μειωμενη και οι τριβες αφανταστα υψηλες, σκεψου να εκκενωνεται ηλεκτρικα ο κινητηρας σου κοβοντας την παροχη καυσιμου στους κυλινδρους με στιγμιαια παυση παροχης ρευματος στα μπουζι σου...

Το θεωρεις σωστο;

Υ.Γ.: Ασε τι κανουν τα saxoralla κ τα vti να κανουν οτι θελουν... Γνωστος μου με honda το εκανε συνεχεια και πλεον πιο πολυ βαζει λαδι παρα βενζινη... Αν θελεις ξεμπουκωμα οδηγησε το με μεγαλη σχεση στο σασμαν κοντα στον κοφτη για λιγη ωρα κ τελος!

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

Ειναι απαραιτητο να το φτανεις στους κοφτες φιλε μου;;

Εκτος του οτι η αποδοση σου σ'εκεινη την περιοχη ειναι μειωμενη και οι τριβες αφανταστα υψηλες, σκεψου να εκκενωνεται ηλεκτρικα ο κινητηρας σου κοβοντας την παροχη καυσιμου στους κυλινδρους με στιγμιαια παυση παροχης ρευματος στα μπουζι σου...

Το θεωρεις σωστο;

Υ.Γ.: Ασε τι κανουν τα saxoralla κ τα vti να κανουν οτι θελουν... Γνωστος μου με honda το εκανε συνεχεια και πλεον πιο πολυ βαζει λαδι παρα βενζινη... Αν θελεις ξεμπουκωμα οδηγησε το με μεγαλη σχεση στο σασμαν κοντα στον κοφτη για λιγη ωρα κ τελος!

σωστοσ ο φιλοσ αλλα ειναι λογικο αυτο που κανει η οχι? αυτο θελω βα ξερω... αν ειναι καποιο προβλημα να το φτιαξω...

Link to comment
Share on other sites

σωστοσ ο φιλοσ αλλα ειναι λογικο αυτο που κανει η οχι? αυτο θελω βα ξερω... αν ειναι καποιο προβλημα να το φτιαξω...

Δεν ξερω πως εκανε πριν.. Δηλαδη αν αλλαξε κατι απο πριν... Παντως εχω δει σε nissan almera να ειναι πολυ αποτομος λες κ θα βγει η μηχανη απο την θεση της, σε fiat marea πιο γρηγορο κοφτη σχεδον αγριεμενο και πχ στο δικο μου Golf 5 (που καποτε μπηκα κι εγω στον πειρασμο να δοκιμασω) να μην τον καταλαβαινεις καθολου... Θελω να πω οτι εχει διαφορα απο αυτοκινητο σε αυτοκινητο...

Συμβουλη μου, μην το κανεις δεν κερδιζεις τιποτα απολυτως, μονο χανεις...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πως εκανε πριν.. Δηλαδη αν αλλαξε κατι απο πριν... Παντως εχω δει σε nissan almera να ειναι πολυ αποτομος λες κ θα βγει η μηχανη απο την θεση της, σε fiat marea πιο γρηγορο κοφτη σχεδον αγριεμενο και πχ στο δικο μου Golf 5 (που καποτε μπηκα κι εγω στον πειρασμο να δοκιμασω) να μην τον καταλαβαινεις καθολου... Θελω να πω οτι εχει διαφορα απο αυτοκινητο σε αυτοκινητο...

Συμβουλη μου, μην το κανεις δεν κερδιζεις τιποτα απολυτως, μονο χανεις...

καταλαβα..... εαν εχετε και καμια λυση για το αλλο προβλημα π εχω πλζ δωσε φως!

Link to comment
Share on other sites

Kανε εναν ελεγχο φιλε μου κ δωσε μας τους κωδικους να το δουμε... Ισως τα ελατηρια φταινε; Τι να πω...

Η ευθυγραμμιση εγινε σωστα;;

Link to comment
Share on other sites

Kανε εναν ελεγχο φιλε μου κ δωσε μας τους κωδικους να το δουμε... Ισως τα ελατηρια φταινε; Τι να πω...

Η ευθυγραμμιση εγινε σωστα;;

το αυτοκινητο δεν φευγει μολισ αφηνεισ τιμονι... αρα εγινε σωστα ... τωρα για τουσ κωδικουσ πωσ γινετε να τουσ βρω? αναγραφετε καπου?

Link to comment
Share on other sites

Kανε εναν ελεγχο φιλε μου κ δωσε μας τους κωδικους να το δουμε... Ισως τα ελατηρια φταινε; Τι να πω...

Η ευθυγραμμιση εγινε σωστα;;

Σίγουρα ειναι ακατάλληλα τα ελατήρια, ειναι και το ποιο πιθανό.

Link to comment
Share on other sites

το αυτοκινητο δεν φευγει μολισ αφηνεισ τιμονι... αρα εγινε σωστα ... τωρα για τουσ κωδικουσ πωσ γινετε να τουσ βρω? αναγραφετε καπου?

Αν εχεις τις συσκευασιες ναι.. Αλλιως κανε ενα κοπο, αφου ειναι ακομα καινουρια οπως λες, σκυψε κ δες τα απο κατω... Αν ειναι σωστα, τοτε ισως να εχουν δικιο για την αντιστρεπτικη.. Στα ποσα cm χαμηλωσες;

Edited by Billgr4
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις τις συσκευασιες ναι.. Αλλιως κανεν ενα κοπο, αφου ειναι ακομα καινουρια οπως λες, σκυψε κ δες τα απο κατω... Αν ειναι σωστα, τοτε ισως να εχουν δικιο για την αντιστρεπτικη.. Στα ποσα cm χαμηλωσες;

ειναι 3 ποντα μ ειπε... επησησ μ ειπε οτι ελεγξε τουσ κωδικουσ σε 3 διαφορετικα καταστηματα.... τισ συσκευασιεσ τισ εχω και οταν γυρισω απο διακοπεσ θα στειλω τουσ κωδικουσ... μ ειπε ο τυποσ οτι με τα μαμα δεν το εκανε γιατι εκτονονε στο αμαξωμα και οχι στο ψαλιδι πισω.... ενω τωρα κανει το αντιθετο και επιδη δεν εχει αντιστρεπτηκη το κανει... αλλα δεν τον πολυπιστευω ρε παιδια γιατι το καν ει εντονα...

Link to comment
Share on other sites

Στον κόφτη έτσι έκανε το gti. Με ενα σετ εκκ και πρόγραμμα ολα διορθώνονται. Μολις το είχα κανει βάραγε κόφτη όσα ώρα ήθελες. Απλα έχει κ κόφτη αβανς απο την μάνα του στο όριο του κόφτη στροφών.

Link to comment
Share on other sites

επειδη τυχαινει να εχω κ εγω πολακι gti 1.6 να ξερεις επειδη ειμαστε ηλεκτρογκαζοι κ οχι ντιζατοι δεν κανει σαν τα αλλα τα αμαξια που δηλωνεις...κοβει το ρευμα κ γι'αυτο βγαζει αυτο το περιεργοσβησιμο δεν ειναι τπτ ομως αυτο...εγω επειδη φοραω προγραμμα κ εψω πειραξει πεταλουδα μονο καμια φορα στην δευτερα μου κανει το γνωστο μουγκρισμα στον κοφτη...οσο για την αναρτηση γνωμη μου ειναι να αλλαξεις τα ελατηρια γιατι ειναι πολυ σκληρα αυτα κ σε lbs πιο μεγαλα κ ισως δεν συνεργαζονται με τα bilstein....καταρχην τα sprint η τα sport φορας?

Link to comment
Share on other sites

το πολάκι σου θέλει τα αμορτισερ που έχεις με τα HR ελατήρια.

Όταν είχα βάλει κι εγώ τα ίδια, ο "έξυπνος" που τα αγόρασα με προέτρεψε να αγοράσω ελατήρια βογκλαντ.

Αποτέλεσμα: την επόμενη μέρα πήγα σε σωστό μάστορα και έβαλα τα HR.

Τα θεωρώ την πιο τίμια λύση στο πολάκι (δεν μιλάμε για ρυθμιζόμενες κτλ γιατί εκεί πας αλλού), τα φοράω 3 χρόνια και κάτι και είναι ακόμα σκέτη απόλαυση! Σκληρό όσο χρειάζεται και στρίβει πολύ πολύ καλά.

Τα ελατήρια που έβαλες είναι πολύ σκληρά και το πολάκι δίνει εύκολα κώλο... πρόσεχε γιατί στα όριά του είναι άμεσο και το χαστούκι ούτε που το καταλαβαίνεις...

όσο αφορά τον κόφτη, είναι όπως σου τα είπαν τα παιδιά παραπάνω, δεν κάνει θόρυβο αλλά είναι και ανούσιο να πηγαίνεις κόφτες...

κακό κάνεις (και στο αμάξι και στην τσέπη σου), καλό όχι...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.