Jump to content
scorpionn

Καθρέφτης

Recommended Posts

Χτύπησα μια μερα τον αριστερό καθρέφτη του golf μου και έφυγε το χρώμα σε ένα σημείο και φαίνεται άσχημο. Τι μπορώ να κάνω? να πάω να το βάψουν ή χρειάζεται αντικατάσταση?

Ξέρετε περίπου τιμές?

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Φτιάξε ένα σπρέι από μαγαζί στο χρώμα του αυτοκινήτου σου με τον κωδικό χρώματος, πάρε και ένα βερνίκι και κάντο μόνος σου!

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωνοντας τον Stoilas.....με πολυ προσοχη και αν ειναι μικρη η γρατζουνια χρησιμοποιησε το ταλεντο σου στην ζωγραφικη και ενα μικρο πινελακι. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

δώστο να στο βάψουν δε θα σου πετύχει. Αν έχεις παρόλα αυτά σκοπό να το προσπαθήσεις πειραματίσουμε πρώτα σε κάτι που δε χρειάζεσαι.

Να θυμάσαι, όταν βάφεις κρατάς το σπρέϊ σε σταθερή απόσταση από την επιφάνεια, πάντα σε γωνιά 90μοίρες και πρέπει να πετύχεις την σωστή ταχύτητα ώστε να πλημμυρίσει στο όριο πρωτού στάξει, για να ελαχιστοποιήσεις την πιθανότητα να σου βγει σαγρέ. Αυτό για το βερνίκι, το χρώμα θέλει προσπάθεια για να σου τρέξει :thumbsup:.

Aν το έχεις χτυπήσει καλά θα χρειάζεται τρίψιμο και πέρασμα με surfacer και τρίψιμο πάλι.

Αυτά.

υ.γ.

πινελάκι και βούρτσες δε προτείνω, δεν έχω δει ποτέ σωστά φτιαγμένη γρατζουνιά με πινέλο.

α μη ξεχάσεις να κουνήσεις το σπρέι ακριβώς όσο λένε οι οδηγίες (5 λεπτα λένε 5 λεπτα κουνάς), δε τα γράφουν για πλάκα

Link to comment
Share on other sites

το χρώμα που υπάρχει στα σπρέϋ είναι ποιοτικά 100φορές χειρότερο από αυτό που θα σου ρίξει ένας μάστορας. Αυτό έχει να κάνει με το θάμπωμα όσο παιρνάει ο καιρός, την ελαστικότητα του και την σκληροτητά του (με το 1ο πετραδάκι θα σπάσει το βερνίκι στο σημείο εκείνο). Να σκάσει χωρίς λόγο δε νομίζω (τουλάχιστον για 4-5 χρόνια) εκτός και αν δεν έχεις κάνει σωστή προετοιμασία.

Link to comment
Share on other sites

Eγω ρε Γιωργο, εχω κανει καλη δουλεια με πινελακι...ΑΛλα με παρα πολυ κοπο...χρωμα, τριψιμο με αλοιφη, χρωμα, τριψιμο με αλοιφη...και παει λεγοντας, μεχρι να γεμισει το σημειο, και να ειναι απολυτα λειο...Το ειχα μαθει απο παλια, και εχει φαση...

Παντως, προτεινω 20 ευρω σε ενα βαφειο και τελος...

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ τη γνώμη μου , μπορείς να βάψεις τον καθρέφτη και να επιδιορθώσεις και αλλά πάνω στο αυτοκίνητο σου αλλά θέλει υπομονή και καλή προεργασία , έχω φτιάξει και εγώ πολλά χτυπηματάκια στους καθρέφτες και στους προφυλαχτήρες με πινέλο και με το τρόπο που αναφέρει ο Mike . Τώρα για το καθρέφτη τον πηγαίνεις και στον φτιάχνουν, για ένα χτυπηματάκι στον προφυλαχτήρα το μπαλώνεις μόνος σου .

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στην αρχή σκέφτηκα να το βάψω αλλα φοβάμαι λίγο για το αν θα το κάνω καλο. Αλλα αν είναι για τόσα λίγα χρήματα μπορεί να το πάω να το κάνουν...τα σπρέι είναι όντως καλά? Υ.Γ: μια φορά έδωσα το Golf στον πατέρα μου και το έκανε ζημια. :) ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τις συμβούλες σας παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και τώρα έχω το πρόβλημα θα ήθελα να ρωτίσω τι σπρέυ να χρησιμοποιήσω για τους καθρέφτες μου (beetle '67), που είναι όλο σίδερο, και για τις άλλες σιδερένιες κλειδώσεις του αυτοκινήτου...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά από πού μπορώ να το προμηθευτώ ;) ;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτή τη στιγμή φτιάχνω για τον DG μια ποδία και θα ανεβάσω και how to...

Είναι ποδιά απο four motion και έχει πέσει και μοντίφα (κόψιμο για να μπούν κάπιες σίτες + βάψιμο κλπ). Αμα κάνεις σωστή προετοιμασία δλδ

καθαρίζεις καλά την επιφάνεια και αμα έχει χρώμα την τρίβεις με ενα γυαλόχαρτο μέχρι να φύγει το χρώμα, το περνάς με plastic primer και μετα απο 30 λεπτάκια το βάφεις. Το αφήνεις 1 μέρα να τραβήξει καλά η βαφή αμα δεν βιάζεσε και μετά βερνικόνεις και είναι ... ΠΕΝΑ !

Αρκεί να ξέρεις ... Εγώ για να μάθω να βάφω με το σπρέυ χωρίς να μου κάνει τρεξίματα κλπ εφαγα 2 σπρέυ και εξισα 10 φορές μια μάσκα !!!!

Αν δεν το έχεις ξανακάνει με σπρέυ δεν μπορείς και μην το επιχειρήσεις !

Το πινέλο δεν είναι καλή λύση. Για σημεία που φαίνονται και γιαανοιχτά χρώματα όπως ασημί. Αμα έχεις μαύρο αμάξι και είναι κάπου χαμηλά κάντο αλλιώς θα φαίνετε. Εκτός και εαν ξέρεις πάρα πολύ καλά να το κάνεις και φάς κάνα 4 ώρο. Βέβαια στις ώρες που θα φάς για να το μπαλώσεις με το πινελάκι το έχεις ξαναβάψει όλο !!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio
Εγώ αυτή τη στιγμή φτιάχνω για τον DG μια ποδία και θα ανεβάσω και how to...

Είναι ποδιά απο four motion και έχει πέσει και μοντίφα (κόψιμο για να μπούν κάπιες σίτες + βάψιμο κλπ).

:blink::blink::blink::blink::huh::blink::wacko::wacko:
Link to comment
Share on other sites

Μιας και τώρα έχω το πρόβλημα θα ήθελα να ρωτίσω τι σπρέυ να χρησιμοποιήσω για τους καθρέφτες μου (beetle '67), που είναι όλο σίδερο, και για τις άλλες σιδερένιες κλειδώσεις του αυτοκινήτου...

Πόρτες: λαδάκι μηχανής στους μεντεσέδες (από τις τρύπες που έχουν οι πείροι από πάνω), μπαγάζι: αρθρώσεις γράσσο - ασφαλιστήρας βαζελίνη, πορτάκι τάπας ντεπόζιτου: σύρτης γράσσο (λίγο όμως) - αρθρώσεις με προσοχή λαδάκι μηχανής. :)

Πρόσεχέ το το WD-40 γιατί δεν κάνει για μέρη που τρίβονται έντονα και τακτικά... ¶σε που αν θες μετά να βάλεις σε εκείνο το σημείο γράσσο ή λάδι, θα βγει το δικό σου! :) Είναι όντως καλό, αλλά για ξεσφηνώματα... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πόρτες: λαδάκι μηχανής στους μεντεσέδες (από τις τρύπες που έχουν οι πείροι από πάνω), μπαγάζι: αρθρώσεις γράσσο - ασφαλιστήρας βαζελίνη, πορτάκι τάπας ντεπόζιτου: σύρτης γράσσο (λίγο όμως) - αρθρώσεις με προσοχή λαδάκι μηχανής. :)

Πρόσεχέ το το WD-40 γιατί δεν κάνει για μέρη που τρίβονται έντονα και τακτικά... ¶σε που αν θες μετά να βάλεις σε εκείνο το σημείο γράσσο ή λάδι, θα βγει το δικό σου! :) Είναι όντως καλό, αλλά για ξεσφηνώματα... :lol:

Σε ευχαριστώ Μάριε για τις αναλυτικές πληροφορίες...

Link to comment
Share on other sites

Καποιο καλο παιδακι χθες μου χτυπησε το καθρεφτη του συνοδηγου.

Ευτυχως μου ραγισε μονο το κρυσταλο... και επισης ο μηχανισμος δουλευει...! Τωρα τι γινεται? Παω σε κανενα αντιπροσωπο ή σε τζαμα?

Link to comment
Share on other sites

Καποιο καλο παιδακι χθες μου χτυπησε το καθρεφτη του συνοδηγου.

Ευτυχως μου ραγισε μονο το κρυσταλο... και επισης ο μηχανισμος δουλευει...! Τωρα τι γινεται? Παω σε κανενα αντιπροσωπο ή σε τζαμα?

Αν δεν είναι θερμαινόμενος πήγαινε σε ένα τζαμά και πες του να σου κόψει έναν ίδιο.Διαφορετικά στην αντιπροσωπεία και υπολόγισε γύρω στα 30 με 35Ε.

Εμένα μου έχουν κλέψει το κρύσταλλο 4 φορές.. thumbsdown.gif

Edited by nikolakis
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι θερμαινόμενος πήγαινε σε ένα τζαμά και πες του να σου κόψει έναν ίδιο.Διαφορετικά στην αντιπροσωπεία και υπολόγισε γύρω στα 30 με 35Ε.

Εμένα μου έχουν κλέψει το κρύσταλλο 4 φορές.. thumbsdown.gif

Γιατι κουμπωνει ετσι.. δεν να εχει και καμια βαση απο πισω ο καθρεφτης?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.